Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#1

Post autor: Lena_Ned »

Hej,

Słuchajcie, mam oczywiście glony w akwarium, wdrażam powoli w życie pewne sposoby żeby te glonki ograniczyć ale teraz pytanie za sto punktów: czy rośliny zaatakowane glonem są skazane na śmierć, czy te liście pokryte glonem trzeba obciąć czy może da się tego glona szczyścić? Jeśli tak to jak to zrobić?

Druga zagwostka to dla mnie zastosowanie wody utlenionej. Widzialam film na yt gdzie glon magicznie znikał ostrzyknięty albo raczej opryskany wodą utlenioną. Jakie to ma zastosowanie w rzeczywistości i jak reaguja na to ryby, czy tam inne wodne patałaszki?

Wojtekxxx9

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#2

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ja nie usuwam glonów z liści. Który ma dać radę to daje a który nie to sam odpada. Wtedy wyciągam albo nie.
Woda utleniona jest sposobem na glony ale moim zdaniem to doraźne działanie

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#3

Post autor: Lena_Ned »

Glony chyba tak jakby "podduszaja" te liscie, chcialam to zczyscic i jakos zaleczyc, zastanawiam sie co mi zostanie z roslin. Troche szkoda bo po co inwestowac w wybor ciekawych roslin skoro pokrywaja sie glonem. :(
Mam zamowione paleczki z easy life. Zrezygnuje z nawozu plynnego. Staram sie mniej palic swiatlo i nie przekarmiac ryb ale o to czasem trudno.
Podmienilam ostatnio wiecej wody, dodalam nawozu plynnego i mialam zapalone swiatlo od rana do nocy, bo nie wrocilam do domu na wieczor. Pierwszy raz od dawna zobaczylam ze rosliny wyciagnely sie do gory. Dla mnie to takie dzialanie po omacku i z przypadku a glon jak byl tak jest. Czy jak rosliny urosna w sile, same poradza sobie z glonem? Jakies inne pomoce?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Opiszę Ci to na swoim przykładzie.
Akwarium przed restartem było - takie sobie, mało roślin, sporo krasnorostów.
natomiast po zmianie, zupełnie się odmieniło.
Przyszedł aktywny substrat pod żwir i bardzo dużo roślin - naprawdę dużo.
Od początku, po restarcie, glonów nie widziałem i tak jest do dzisiaj.
Jeżeli Chcesz, to zobacz jak wyglądało moje akwarium na początku.
Ostatnio zmieniony ndz sie 27, 2017 12:17 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#5

Post autor: Lena_Ned »

Czyli im więcej roślin produkujących tlen i papu dla nich, tym mniej glonow? Gdzie mogę znaleźć zdjęcia?

sikor
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pt gru 30, 2016 1:01 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#6

Post autor: sikor »

Lena_Ned pisze: sob sie 26, 2017 3:13 pm Hej,

Słuchajcie, mam oczywiście glony w akwarium, wdrażam powoli w życie pewne sposoby żeby te glonki ograniczyć ale teraz pytanie za sto punktów: czy rośliny zaatakowane glonem są skazane na śmierć, czy te liście pokryte glonem trzeba obciąć czy może da się tego glona szczyścić? Jeśli tak to jak to zrobić?

Druga zagwostka to dla mnie zastosowanie wody utlenionej. Widzialam film na yt gdzie glon magicznie znikał ostrzyknięty albo raczej opryskany wodą utlenioną. Jakie to ma zastosowanie w rzeczywistości i jak reaguja na to ryby, czy tam inne wodne patałaszki?
Też słyszałem o sposobie z wodą utlenioną na glony i sprawdzałem go u siebie. Najlepiej jest podawać ją przez strzykawkę bezpośrednio w dane miejsce, nie przesadzać z ilośćią. Bojownik i gupiki nie ucierpiały, glony może i trochę odpuściły ale jest to bardziej walka z skutkiem a nie przyczyną więc po paru dniach wrócą znowu jeśli nie pozbędziesz się przyczyny. U mnie po próbach z wodą utlenioną ucierpiały rośliny o małych liściach - duży heniek, trochę rotala, ale tak w zasadzie to wszystkie zwolniły z tempem rośnięcia. Wiem że na krewetki może kiepsko zadziałać i słyszałem też parę razy, że użycie wody utlenionej może zabić bakterie w filtrze. Lepiej na walkę z glonami nadaje się carbo np. Easy Carbo
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#7

Post autor: Lena_Ned »

Ja sie juz poddaje. Nigdy nie bylam dobra z chemii a tu sie okazuje ze prowadzenie akwa to nawet czysta alchemia heh :D. Plynne nawozy ok, potem ze fe i kednak tylko paleczki. Dawac carbo, carbo nie dawac, swiatlo palic i nie palic. Co mam robic w koncu. Mam pytanie: gdzie kupujecie testy? Zoologiczny? Internet? Czy ktores mozna dostac gdzies bez wydawania fortuny? U mnie sa ceny 40zl za opakowanie w jednym kierunku np fe. Kupic pakiet to wychodzi jakas groza. Jak czesto korzystacie z testow?
Dodano po przerwie do tego postu:
Z ta woda dam sobie spokoj. Postaram sie zasilic rosliny, moze nie mam wcale stabilnego zbiornika skoro sie tak dzieje, a to co pokryte glonem jiz chyba takie zostanie, nie wiem.

Wojtekxxx9

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#8

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ja testów używam do 1 baniaka na 4. Ale tylko dlatego że tam mam kilka wymagających roślin a jeszcze były problemy z przenawożenie mam, zmiana oświetlenia itp.
Najfajniejszy zbiornik testów nie widział i nie zobaczy. Wszystko rośnie, obsada żyje i tego się trzymam.
Określ sobie jedną linię nawozowa i jej się trzymaj. Za miesiąc, dwa wszystko będzie ok. Najgorzej to.wciaz zmieniać bo tylko glony na tym korzystaja

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#9

Post autor: Lena_Ned »

Czyli zużyć te buteleczke plynnego ( dopiero dwa razy dawalam i mam prawie pelne opakowanie ) i wtedy dopiero przejsc na paleczki w podlozu?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#10

Post autor: marcinzabki29 »

Ostatnio zmieniony wt sie 29, 2017 12:37 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#11

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wszystko zależy od tego jakie masz rośliny. Jedne preferują żyzne podłoże, drugie nawożenie słupa wody.
Same pałeczki mogą rozwiązać problem u żabienicy, lotosa itd. Ale nie u każdej rośliny pomogą.
Jakbyś swój baniak opisała było by łatwiej niż szukać opisów w innym temacie

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#12

Post autor: Lena_Ned »

Dzis sie zmobilizowalam i przy okazji czyszczenia sprawdzilam jaką mam świetlówkę. 15x38 Glo Power Glo 14W. Niestety wyrzucilam juz opakowanie na ktorym byl konkretny opis, ale swietlowka daje mocne swiatlo w odcieniu niebieskim. Takie mi polecono w zoologu, mowili ze to najlepsze co moge wybrac. Co do nawozenia, niestety teoria sie potwierdza. Rosliny sie troszke bujnely ale glony jeszcze bardziej. Nie wiem jakie mam rosliny, moze mozna odgadnac ze zdjec ktore wstawialam na galerie. Mikra i mizerna szczepka Ludwigii, reszta nie mam pojecia.

Wojtekxxx9

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#13

Post autor: Wojtekxxx9 »

Jakbys tak dokładniejszy opis baniaka zamieściła było by łatwiej coś Ci opisać. Łatwiej przejść do pierwszej strony niż szukać w Twoich tematach.
Ogólnie glony to jest obiaw czegoś. A czego to można by szukać znając choćby wymiary baniaka, podłoże czy patrząc na zdjęcia
Wklej choćby link do zbiornika którego.dotyczy problem

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#14

Post autor: Lena_Ned »

Przepraszam:

http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=355 ... 15#p305915

Wymiary to 30 na 30 na 50.
Podloze to drobny zwir i większe kamienie. Brak substratu.
Temperatura utrzymuje sie miedzy 26 a 27
Jedynie nie powiem jaki mam filtr, moge dzis wieczorem dopisac.
Do tej pory nie dawalam zadnych nawozow.
Robie podmiany w sumie nieregularnie, bo albo raz w tyg albo raz na dwa i wtedy wymieniam ok 30% na kranowke.
Testow nie robilam.
Zarowka kupiona bodajze w maju.
Dodawalam jakis czas temu preparat na glony ale raczej nie pomoglo. Z tetry.
Rybom do tej pory dawalam co rano szczypte platkow na bazie jajka ovo vit, staram sie ich nie przekarmic.

Wojtekxxx9

Czyszczenie roślin z glona i woda utleniona???

#15

Post autor: Wojtekxxx9 »

Podłoże kamienie bez substratu, brak nawozów.
Ot i odpowiedz. Rośliny nie mają co jeść. A glony sobie radzą.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ