Sterownik LED Arduino - by Magu

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#1

Post autor: rupert »

Od dłuższego czasu planowałem zrobienie belki Led oraz sterownika w oparciu o Arduino. Plany rozciągały się w czasie aż w końcu coś mnie tknęło i zamówiłem na chińskim portalu większość elektroniki wraz z arduino nano. Odwiedziłem także sklep elektroniczny na ul. Wólczyńskiej 206 (swoją drogą nie bywam często w takich sklepach ale ten bardzo mi się spodobał polecam choć pewnie większość majsterkowiczów dobrze go zna) W tym właśnie sklepie kupiłem pozostałe rzeczy jak, płytka uniwersalna, obudowa, wtyczki, gniazda, kondensatory, rezystory.
W oczekiwaniu na dostawę z Chin zabrałem się za montaż płytki. Ogólnie to cały mój projekt to tak naprawdę projekt Wojtka, który opierał się na schemacie sterownika AQMA LED CONTROL znanego użytkownika forum nano-reef.pl - Magu. Marcin Grunt czyli Magu jest też autorem oprogramowania do ww sterownika. Szacun dla niego bo kod źródłowy ma ponad 1700 linijek i jest dostępny za darmo. Więcej na temat możliwości sterownika można poczytać na stronie magu.pl/aqma-led-control
Można tam także zamówić gotowy, zmontowany i zaprogramowany sterownik na płytce zrobionej przez Magu.
W moim sterowniku elementy i ich rozmieszczenie są prawie identyczne jak w projekcie Wojtka, w końcu składałem to jak jeszcze nie miałem części. Każdy element nie jest wlutowany na stałe tylko na stałe są gniazda, w które wtyka się dany element. Czyli w każdej chwili można wymienić wszystko bez problemu. To tyle tytułem wstępu. Do rzeczy.

Lampa składać się będzie z 4 pasków 50cm led 8520 podwójne zgęszczanie diod (ponoć dają 20W/m przyjadą sprawdzimy). Do tego metr, może dwa jakiegoś niebieskiego paska do oświetlenia nocnego oraz kilka modułów czerwonych kolory nie są tu dla roślin tylko mają cieszyć oczy :-)
To wszystko chcę wkleić w profil alu o szerokości 16 cm, chce to wszystko upchnąć pod pokrywę. Lampa posiadać będzie 4 kanały dwa białe, jeden niebieski i jeden czerwony.
Tak więc potrzebuje 4 wyjście PWM. Jak wiemy Arduino posiada 6 wyjść więc dwa będą wolne.
Wszystkie kanały będą realizować płynne rozświetlanie i płynne wygaszanie światła. Oraz zarządzanie oświetleniem nocnym. Oczywiście który kanał o której ma wystartować i ile czasu się rozświetlać możemy sobie dowolnie ustawić w aplikacji pod Windows, którą stworzył zgadnijcie kto... Magu oczywiście, jest także do pobrania za free na jego stronce. Można także ściągnąć apke na Androida ze sklepu Play i realizować wszystko przez Bluetootha.

Całość nie wliczając cyny przewodów, kleju na gorąco i paru innych rzeczy potrzebnych do wykonania sterownika wychodzi ok 80 zł dla mnie bomba.
(kosztorys na końcu)

Ogólny schemat sterownika znajduje sie na stronie magu.pl/aqma-led-control.
Do sterowania sygnałem PWM zastosowałem tranzystory IRF520 wg tego schematu
Obrazek

Zaczynamy montować gniazda na płytce uniwersalnej, wraz z kondensatorami filtrującymi zasilanie, oraz kondensator zapobiegający resetowaniu arduino przy podłączaniu USB z komputera.

1. Obrazek

2. Obrazek

3. Obrazek

4. Obrazek

5. Obrazek

6. Obrazek

7. Obrazek

8. Obrazek

9. Obrazek

10. Obrazek

11. Obrazek

Montaż gniazd na tyle obudowy od prawej zasilanie, gniazdo 3 torowe czujnika temperatury, gniazdo 6 torowe lampy.

12. Obrazek

13. Obrazek

Montaż wyświetlacza i tu pojawił się pierwszy problem otóż po zamontowaniu go w ściankę obudowy okazało się że miejsce gdzie biegną śruby łączące górę i dół obudowy zawadzają o wyświetlacz. Trzeba było je trochę popodcinać co widać będzie na kolejnych zdjęciach.

14. Obrazek

15. Obrazek

16. Obrazek

17. Obrazek

18. Obrazek

19. Obrazek

20. Obrazek

Montaż przycisku funkcyjnego.
21. Obrazek

Montaż gniazda USB typ B ze starej drukarki. Chciałem uniknąć rozbierania obudowy przy wgrywaniu jakiś poprawek. Oczywiście tutaj kolejny problem: Gniazdo pochodziło ze starej drukarki a wtyk do arduino nano to mini usb po rozbebeszeniu jakiegoś starego kabla do mp3 właśnie na mini usb okazało się, że kolory pasują idealnie czyli czarny czerwony biały i niebieski. Na pałę połączyłem kolorami sądząc, że to standard... nic bardziej mylnego. Po kilku próbach i błędach :-D udało się ale co ciekawe, żaden kolor nie jest połączony z takim samym kolorem.

22. Obrazek

23. Obrazek

24. Obrazek

25. Obrazek

Tutaj wylądował przycisk reset. Wlutowanie kondenstatora 1uF pomiędzy pin RST a GND
nie resetuje Arduino ale też uniemożliwia wgranie nowego programu, dlatego za kazdym razem gdy na ekranie pojawi sie "wgrywanie" fizycznie trzeba nacinąc reset na obudowie.
26. Obrazek
Tutaj mała zmiana która umożliwiła wyprowadzenie resetu na obudowę.
27. Obrazek

28. Obrazek

Dostawa z Chin.
29. Obrazek

30. Obrazek

31. Obrazek

Niestety bateria która była na poprzednich zdjęciach nie nadaje się do tego zegarka. Ten zegar daje na baterię 4,1V czyli jest przystosowane do ogniwa litowo jonowego. Zwykła bateria z czasem może wybuchnąć :-D, Wygrzebałem gdzieś starą baterię od jakiejś Nokii po naładowaniu podpiąłem ją pod moduł i cała skitrała się pod płytką.

35. Obrazek

Montaż zasilania na Arduino.
36. Obrazek

37. Obrazek

Czas na tranzystory.
38. Obrazek

39. Obrazek

40. Obrazek

41. Obrazek

42. Obrazek

43. Obrazek

Całość złożona prezentuje się tak:
44. Obrazek

45. Obrazek

46. Obrazek

47. Obrazek

Przyznaję się także, że lutownice miałem dosłownie drugi raz w ręku. Na pewno jakieś błędy zrobiłem. Wiem także, że przewodów nie można skręcać w takie spiralki bo w takich ceweczkach może coś tam indukować ale dowiedziałem się po fakcie. Po podłączeniu zasilania wszystko śmiga. Oprogramowanie Marcina Grunta - MAGU trochę zmodyfikowałem pod swoje potrzeby korzystając z programu do kontroli temperatury magu.pl/hc-control . Na dole wypełnienie 4 kanałów dwa pierwsze to biały, niebieski i czerwony na górze godzina oraz temperatura. Kod Arduino zawiera też funkcję kontroli temperatury. Po przekroczeniu zadanej wartości włącza wentylatory a poniżej włącza grzałkę. Niestety u mnie ta funkcja nie jest wyprowadzona sprzętowo służy tylko do wyświetlania temp.

Spis części sterownika:

chińskie ali:
Arduino Nano 3.0 – 8,67zł
Czujnik temp DS18b20 – 3,65zł
Bluetooth HC-06 – 10,30zł
LCD 16x2 - 3,84zł
Złącze I2C do LCD – 2,43zł
Mini 360 step down przetwornica DC – 1,36zł
RTC DS3231 – 3,37zł
gniazda i goldpiny 20 szt – 3,47 zł
5 szt Tranzystor Mosfet IRF520 TO220 – 6,09zł

Pozostała elektronika z Wólczyńskiej 206:
1szt kondensator 1uF – 0,13zł
1 szt kondensator 100nF – 0,13zł
1 szt kondensator 10uF – 0,13zł
rezystor 4,7 kOhm – 0,06zł
rezystor 1kOhm – 0,06zł
rezystor 2 kOhm – 0,06zł
(oczywiście rezystory w paczkach min po 50sz, kondensatory po 3szt lub 10sz minimum)
gniazdo zasilania DC – 3,14zł
gniazdo 6 torów – 3,37zł
gniazdo 3 tory - 3,12zł
wtyk 6 torów – 3,21
wtyk 3 tory – 3,22zł
obudowa uniwersalna Z50 – 7,08zł
płytka uniwersalna wiercona UM-17 – 14,12zł

Sterownik pracuje już około miesiąca. Jedyne zmiany to wyrzucenie buzerka, który jednak trochę denerwuje :D
I dodanie jednego grubszego przewodu łączącego masę zasilacza z masą na płytce.
Rozplątałem także wszystkie "spiralki" z przewodów i pokryłem wszystkie ścieżki kalafonią rozpuszczoną w spirytusie.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#2

Post autor: Lech-u »

Nie wierzę!

Dla mnie to więcej niż czary!

Gratuluję.
Awatar użytkownika

Autor
rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#3

Post autor: rupert »

To tylko tak wygląda w rzeczywistości jest prostsze niż się wydaje.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#4

Post autor: Lech-u »

rupert pisze: wt mar 13, 2018 11:19 amTo tylko tak wygląda w rzeczywistości jest prostsze niż się wydaje.
No tak...
Pozostaje mi wierzyć na słowo i nadal być pod wrażeniem.

A umiesz zrobić dobrą lampę LED? Szukam wykonawcy. Tu: viewtopic.php?f=5&t=37019

jac76
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: ndz kwie 27, 2014 3:51 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Na imię mam: Jacek
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#5

Post autor: jac76 »

rupert pisze: wt mar 13, 2018 10:41 amSterownik LED Arduino
Super poradnik. Szacun.
Awatar użytkownika

Autor
rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#6

Post autor: rupert »

Lech-u pisze: wt mar 13, 2018 11:27 amA umiesz zrobić dobrą lampę LED?
Swoją zrobiłem najprościej jak się da profil alu 16 cm+ paski ledowe + pleksi. Wiem, że paski ledowe to raczej nie jest najlepsze rozwiązanie gdyż prąd ograniczany jest rezystorami. U Ciebie raczej trza by to zrobić z power ledami jeśli wysokość akwa to 75cm, Na pewno przydały by się jakieś soczewki które pomogą dotrzeć światłu do dna. Ale to tylko wiedza na poziomie podstawowym ponieważ nigdy tego nie robiłem. Tak więc nie pomogę :-(

edit:
Tutaj jest fajny kalkulator orientacyjnie można podejrzeć ile czego by trzeba użyć kalkulator lampy LED
Ostatnio zmieniony wt mar 13, 2018 11:47 am przez rupert, łącznie zmieniany 1 raz.

balti
Bywalec
Posty: 75
Rejestracja: śr lut 14, 2018 7:28 pm
Telefon: 502569411
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Barbara
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#7

Post autor: balti »

Dla mnie też magia , zawsze podziwiam ludzi którzy ogarniają te zwoje kabli :pada:
Awatar użytkownika

Autor
rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#8

Post autor: rupert »

Jedynie komu tu się należy szacun to pomysłodawcy całego projektu, Dzięki niemu każdy nawet ten co nie miał nigdy nic wspólnego z elektroniką (tak jak ja) może za niewielkie pieniądze wykonać taki prosty sterownik. Mowa oczywiście o Magu. Nie dość, że udostępnia cały swój projekt wraz z oprogramowaniem za free to jeszcze supportuje go w 100% Szybko odpowiada na PW, maile, udostępnia też kontakt telefoniczny co bardzo rzadko się zdarza.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#9

Post autor: Lech-u »

rupert pisze: wt mar 13, 2018 12:22 pmMowa oczywiście o Magu
A kto to jest?
Jest na naszym forum?
Awatar użytkownika

Autor
rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#10

Post autor: rupert »

rupert pisze: wt mar 13, 2018 10:41 amAQMA LED CONTROL znanego użytkownika forum nano-reef.pl - Magu. Marcin Grunt czyli Magu jest też autorem oprogramowania do ww sterownika.
W pierwszym poście o tym pisałem
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#11

Post autor: Lech-u »

rupert pisze: wt mar 13, 2018 12:47 pmW pierwszym poście o tym pisałem
No tak. Skupiłem się na tych fajnych obrazkach i nie zauważyłem akapitu o Magu.

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Sterownik LED Arduino - by Magu

#12

Post autor: Karolus »

ech, gdzie te czasy gdy chciało mi się bawić elektroniką... aż mnie na wspomnienia wzięło oglądając na zdjęciu płytkę uniwersalną.
Gratulacje pomysłu i samozaparcia w doprowadzeniu pomysłu do realizacji.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
ODPOWIEDZ