Stała temperatura - prośba o pomoc

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ

Autor
pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Stała temperatura - prośba o pomoc

#1

Post autor: pablo »

Wymyśliłem takie oto urządzenie.
Urządzenie ma kontrolować włączanie wiatraka chłodzącego akwarium na podstawie sprawdzenia, czy działa grzałka pobiera prąd (jest włączone). Możliwe nawet, że są takie gotowe przełączniki do kupienia w jakichś marketach elektrycznych. Jeśli tanio, to zdecydowanie wolę kupić.

Weźmy taką oto sytuację: jak temperatura spadnie do zadanej temperatury na termostacie grzałki (np. 24 st. C) włącza się grzałka. Grzałka będzie pracować do momentu, gdy termostat ją wyłączy. Nie wiem, ile to jest, ale załóżmy, że jest 24,5 st. Tak więc przy 24,5 st. C grzałka się wyłącza, a układ wykrywa, że grzałka nie pracuje i włącza wiatrak. Wiatrak będzie się kręcił dotąd dopóki nie załączy się grzałka. Czyli w momencie, gdy temperatura spadnie do 24. st. i włączy się grzałka, wiatrak powinien zostać wyłączony. W skrajnych przypadkach będzie chodzić ciągle grzałka, albo ciągle wiatrak, a w pośrednich grzałka i wiatrak będą się włączać naprzemiennie (z różną częstotliwością, zależną od szybkości chłodzenia / nagrzewania).
W teorii taki układ powinien zapewnić oscylację temperatury pomiędzy 24 a 24+ w zależności od czułości termostatu grzałki.

Czy ma ktoś jakiś pomysł?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Stała temperatura - prośba o pomoc

#2

Post autor: Lech-u »

pablo pisze: a w pośrednich grzałka i wiatrak będą się włączać naprzemiennie
Znaczy, że cały układ zawsze pobiera energię. Albo na grzałkę albo na wiatrak.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Stała temperatura - prośba o pomoc

#3

Post autor: marcinzabki29 »

Wydaje mi się to trochę bez sensu.
Wiatrak powinien się włączać gdy temperatura podniesie się np. o jeden stopień po wyłączeniu grzałki.
Pozdrawiam Marcin

Autor
pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Stała temperatura - prośba o pomoc

#4

Post autor: pablo »

Dla mnie nie szkodzi, że pobiera. Wiatrak pobiera tylko 3W. Można go też cały układ podłączyć pod czasowyłącznik, aby pracował w określonych godzinach, np. tylko w dzień, albo tylko w nocy. Można sterować mocą grzałki i kątem nachylenia wiatraka (ja mogę), przez co można układ dopieścić, tak, żeby głównie wiatrak chodził. Zresztą w upalne miesiące w ciągu dnia można oczekiwać, że wiatrak będzie chodził 24h/dobę. Zimą można wiatrak odłączyć... Ważne dla mnie jest, żeby nie sprawdzać temperatury bez przerwy w takie miesiące pośrednie, a cieszyć się stałą temperaturą w akwarium.

@marcin - jeśli wiesz jak zrobić, aby wiatrak włączył się po podniesieniu temp. o 1 st. to jak najbardziej jest to również rozwiązanie godne uwagi. Chodzi mi o to, żeby nie zrobił się z tego układ wymagający arduino, sondy itp. tylko był tani, sprytny i prosty jak konstrukcja cepa. Wszelkie chwyty dozwolone.
Ostatnio zmieniony sob kwie 01, 2017 4:33 pm przez pablo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

vatazhka
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wt maja 10, 2016 10:48 am
Lokalizacja: Służew nad Dolinką

Stała temperatura - prośba o pomoc

#5

Post autor: vatazhka »

Rozwiązanie rzeczywiście wydaje się być nieefektywne, bo po osiągnięciu właściwej temperatury zaczynamy akwarium w sposób wymuszony schładzać, co włącza ogrzewanie i kółko się zamyka. Biorąc pod uwagę moc grzałki, marnuje się sporo energii elektrycznej.
Ostatnio zmieniony sob kwie 01, 2017 4:33 pm przez vatazhka, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor
pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Stała temperatura - prośba o pomoc

#6

Post autor: pablo »

Myślałem, już na wstępie o jakiejś przerwie czasowej - zanim załączamy wiatrak od wyłączenia grzałki np. 1 godzina, albo 2 godziny (pod warunkiem, że w ciągu tej 1h nie włączy się znów grzałka). Nie chciałem tylko tego dodawać na wstępie, co by był przejrzysty problem. Teraz jak już wiadomo o co chodzi, to wspominam i to.
Dodano po przerwie do tego postu:
Faktycznie, macie rację, że układ będzie bardzo drogi, bez względu na manipulacje czasem, czy efektywnością obu urządzeń. Pozbawiony jest tego całego okresu, w którym tylko sporadycznie będzie się włączać wiatrak. Ale może znajdzie się jakiś pomysł?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Stała temperatura - prośba o pomoc

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Przy za niskiej temperaturze będzie się włączała grzałka - sprawa prosta.
Pozostaje kwestia włączenia się wiatraków przy odpowiedniej - wysokiej -temperaturze i analogiczne wyłączenie go.
Pomyśl tylko nad tym.
Ja niestety nie jestem w tym zbyt mocny, używam zewnętrznych termostatów z czujnikiem.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ