Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#61

Post autor: rudy1986 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Teraz powstaje tylko pytanie czy mowimy o samej wodzie czy z roslinami

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#62

Post autor: fivb77 »

Raczej nie podajemy CO2 bez roślin :-P
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#63

Post autor: asheka »

:D :D :D
(Przepraszam)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#64

Post autor: sum »

Marcin, bardzo fajny artykuł. Dziś nie mam głowy do przetrawienia zawartych tam info ale na pewno zaznajomię się dokładniej. Po bardzo pobieżnej lekturze utkwiło mi takie stwierdzenie :arrow:
"Akwarium zużywa przy dobrym oświetleniu, średniej obsadzie roślin 1 do 2 mg/l CO2 podczas godziny fotosyntezy. Powietrze w pomieszczeniach zawiera 1 do 3 mg/l CO2 , a napowietrzana woda jest w stanie rozpuścić tylko 0,7 CO2 zawartego w powietrzu. Stąd wynika, że napowietrzanie w zbiorniku roślinnym powinno być utrzymywane na minimalnym poziomie oraz dlaczego nawożenie CO2 jest często niezbędne."
 
Co innego akwarium ogólne, co innego akwa roślinne, a jeszcze co innego roślinne mocno nawożone gdzie duże nasycenie CO2(znacznie powyżej 40ppm) pomaga w szybkim wzroście. Każdy sam decyduje co chce osiągnąć. Pełna dowolność :)
fivb77 pisze:Zauważyłem czytając fora, że mit o tym, jak O2 ogranicza CO2 w akwarium ma podłoże z tego, że dotleniano akwarium poprzez ruch tafli wody - zwykle deszczownią. Ruch tafli wody, jej mieszanie pewnie "wybijało" CO2 (a nie O2 samo w sobie) i rośliniarzom indykator nie zabarwiał się na ich ulubiony limonkowy kolor
Dla mnie to nie jest mit. Duży ruch tafli wody powoduje "wybicie" CO2. Przekonałem się o tym jak z deszczownicy wyleciał korek. Zabrakło falowania tafli i rybki siedziały przy powierzchni.
Czyli jaki typ napowietrzania proponujecie. Klasyczne bąbelki? A czy czasami nie jest tak, że one też działają na zasadzie poruszania tafli?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#65

Post autor: rudy1986 »

Moze moje pytanie bylo glupie ale jednak jest waznym wykladnikiem...... owszem nie podajemy CO2 ale ryby go wytwarzaja. I moze dojsc do zjawiska przyduchy. W akwariumm roslinnym podawanie CO2 i poziom bedzie z reguly na rowni z poziomem tlenu

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#66

Post autor: rhino »

sum pisze: Stąd wynika, że napowietrzanie w zbiorniku roślinnym powinno być utrzymywane na minimalnym poziomie oraz dlaczego nawożenie CO2 jest często niezbędne.
No właśnie. W roślinnym...
sum pisze: Co innego akwarium ogólne, co innego akwa roślinne, a jeszcze co innego roślinne mocno nawożone gdzie duże nasycenie CO2(znacznie powyżej 40ppm) pomaga w szybkim wzroście. Każdy sam decyduje co chce osiągnąć. Pełna dowolność
Dokładnie.
Tylko, że to doświadczeni akwaryści powinni wyraźnie akcentować w swoich poradach na forum.
sum pisze: Czyli jaki typ napowietrzania proponujecie. Klasyczne bąbelki? A czy czasami nie jest tak, że one też działają na zasadzie poruszania tafli?
Tak. Klasyczne bąbelki lub zwiększenie falowania po zgaszeniu światła.
http://www.naacademy.pl/Historia-powsta ... ,0,332.htm
"AJ: Rozumiem. Dzieje się tak ponieważ urządzenie które dawkuje CO2 działa po prostu na zasadzie otwarcia i zamknięcia zaworu, prawda ? Można powiedzieć, że regulator ciśnienia umożliwia rozwój systemu dzięki jego skokom.
TA: Dla przykładu - timer , który jedynie wyłącza światło i zatrzymuje dostawę CO2 byłby bezużyteczny. Kiedy zatrzyma się dozowanie CO2, musi istnieć możliwość załączenia się w nocy napowietrzania. Napowietrzanie ma szczególnie duże znaczenie dla mikroorganizmów. Dostarczanie CO2 wywołuje fotosyntezę roślin akwariowych i generowanie tlenu w zbiorniku. Następnie dodaje się płynny nawóz... Zasadniczo w akwarium wszystko się ze sobą jakoś wiąże a mikroorganizmy odgrywają tu bardzo ważną rolę.

AJ: Innymi słowy brak napowietrzania jest szkodliwy dla mikroorganizmów w filtrach oraz podłożu.
TA: Kiedy mikroorganizmy ulegają zniszczeniu, warunki wewnątrz akwarium mogą gwałtownie się pogorszyć. Mikroorganizmy zamieszkują przeróżne miejsca w akwarium, na przykład podłoże, kawałki drewna, korzenie roślin akwariowych w podłożu. Są wszędzie i żywią się substancjami organicznymi, które tam się znajdują. Zniknięcie mikroorganizmów spowoduje gromadzenie się tych substancji. Filtry oczyszczające wodę także korzystają z działania bakterii filtrujących. Większość ludzi nawet nie wie jak wielkie jest znaczenie nocnego napowietrzania gdyż w ciągu dnia tlen jest dostarczany dzięki fotosyntezie roślin akwariowych."

Wywiad z Panem Takashi Amano

http://peha68.pl/napowietrzanie/
"Jeżeli w opisie występuje natlenianie za pomocą Lily Pipe, oznacza to, że Lily Pipe jest ręcznie podnoszona w górę bez użycia timera. Gdy oświetlenie jest wyłączone w nocy, podnosi się Lily Pipe wyżej tak aby prawie połowa kielicha wylotuowego znajdowała się powyżej powierzchni wody. Można to również wykonać zmniejszając poziom wody w akwarium na noc do poziomu, przy którym prawie kielicha wylotowego będzie powyżej lustra wody. Następnego dnia, po włączeniu oświetlenia, pozycja Lily Pipe jest obniżana (lub woda jest uzupełniana). Jeśli nie możesz tego robić codziennie samodzielnie, można użyć pompy napowietrzającej i dyfuzora do natleniania akwarium w nocy i kontrolować ten proces za pomocą Zegara czasowego. Zegar, który steruje pompą, oświetleniem oraz napowietrzaniem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Przy sterowaniu napowietrzaniem za pomocą timera napowietrzaniepowinno się rozpocząć za raz po wyłączeniu oświetlenia. Napowietrzanie ma wpływ na uwalnianie nadmiernej ilości CO2 z wody i utrzymanie niezbędnego poziomu tlenu w wodzie. Bezwzględnie zaleca się napowietrzać wodę w jakikolwiek sposób w Akwarium Naturalnnym, gdy oświetlenie w nocy nie świeci."

Marcin Wnuk z peHa:68

http://fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t=3338 ... rs#p277948
Tego też sam nie wymyśliłem, zainspirował mnie Pan Takashi :)
Ostatnio zmieniony czw sty 19, 2017 8:28 pm przez rhino, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#67

Post autor: sum »

Już kiedyś to czytałem. Nie neguje napowietrzania w nocy. Jedynie zastanawiam się nad wpływem tegoż napowietrzania na skoki pH. Czy w trakcie nocnego wietrzenia nie są większe niż bez? Kiedyś poświęciłem dobę na testowanie(bez napowietrzania) i było w miarę stabilnie :arrow:
Godzina pomiaru-----Pomiar pH-----(Pomiar pH po odgazowaniu)
11:40-----6,6-----(7,2)
14:30-----6,8-----(7,2)
17:30-----6,8-----(7,2)
20:30-----6,8-----(7,6)
22:40-----6,8-----(7,6)
03:40-----6,6-----(7,4)
07:45-----6,8-----(7,4)
10:40-----6,6-----(7,2)
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#68

Post autor: rhino »

Krzychu,
na logikę :)
W "dzień" rolę dotleniacza pełnią rośliny (fotosynteza), w nocy natomiast są dodatkowym źródłem CO2.
Czyli spadek pH.
Jeśli dołożymy na noc dotleniacz, to co się stanie?

Można mówić o małych zmianach. O skokach nie.
Ratel
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#69

Post autor: rudy1986 »

mysle ze trzeba wyodrebnic nowy temat modki:)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#70

Post autor: sum »

Ale ja piszę o sytuacji w której CO2 jest w nocy odłączone.Czyli rośliny nie są dodatkowym a jedynym źródłem CO2(pomijam ryby które tak czy siak oddychają).
Nie wydaje mi się żeby rośliny były w stanie wyprodukować tyle CO2 żeby "nadrabiały" to co ucieknie przez zwiększony ruch tafli wody.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#71

Post autor: rudy1986 »

rhino pisze: Krzychu, na logikę W "dzień" rolę dotleniacza pełnią rośliny (fotosynteza), w nocy natomiast są dodatkowym źródłem CO2.Czyli spadek pH.Jeśli dołożymy na noc dotleniacz, to co się stanie?
zależy jak niskie jest KH które buforuje
Dodano po przerwie do tego postu:
bądź jak wysokie
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#72

Post autor: fivb77 »

sum pisze:
Dla mnie to nie jest mit. Duży ruch tafli wody powoduje "wybicie" CO2.
Hej :) napisałem, że mit to tlen wybijający Co2, a nie ruch tafli wody. Bo tenże ruch "wybija" - też się przekonałem. Bąbelki tak taflą nie falują, a jak akwarium jest spore, to w zasadzie jest niezauważalne.
Miałem podać link do eksperymentu o tym, że Co2 i O2 można mieć wspólnie wysoko i jak na to reagowały ryby i rośliny (swoją drogą świetnie), niestety tamta strona upadła. Może się gdzieś przenieśli, ale słabo sobie z czeskim radzę :P
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#73

Post autor: sum »

Coś czuje, że piszemy o tym samym tylko ubieramy w inne słowa :)
fivb77, może z pamięci spróbujesz opisać ten eksperyment. Bardzo mnie to zaciekawiło.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#74

Post autor: fivb77 »

W pamięci mam tylko konkluzje, że posiadanie tlenu i Co2 w wysokich ilościach jest możliwe, a nawet lepsze. Im więcej tlenu dostarczali tym więcej CO2 można było podać bez utraty dobrostanu życia w tym akwarium. Ryby nie miały przyduchy, rośliny rosły szybciej. Wszystko zaaranżowane bardzo profi ;) ileś identycznych zbiorników, specjalistyczne aparatury, nie takie nasze hobbystyczne. Raporty, wykresy :D Mierzyli tam wiele różnych parametrów. Nie tylko te dwa z naszego tematu, ale np. także DOC i jeszcze jakieś inne.

przemm87
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 10, 2016 11:08 am
Telefon: 665331888
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Przemek

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#75

Post autor: przemm87 »

Jednak zdecydowałem się na rozwiązanie w postaci prefiltra HW-602, zainstalowałem go na wylocie z kupełka tuz za dyfuzorem co2. rozwiązanie bardzo korzystne, bo za 42zł otrzymałem gotowy reaktor, zawartość co2 w wodzie znacznie się poprawiła. Na wylocie filtra w akwarium już nie widać pęcherzyków co2.
https://drive.google.com/file/d/1yAx7QO ... sp=sharing

Gugasek
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: pn sie 24, 2015 9:40 pm
Lokalizacja: Karczew
Na imię mam: Sławek
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#76

Post autor: Gugasek »

rhino pisze: Panowie,
dość popularną metodą jest podawanie CO2 "na wlot" filtra i nie słyszałem (i nie czytałem) o jakiś negatywnych skutkach. Jedyny problem jaki widzę, to możliwość "zagazowania filtra".
I taka drobna dygresja.
Wbrew pozorom, bakterie to twarde stworzenia
Czy ktoś z was podaje w ten sposób co2 do akwarium?
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#77

Post autor: radmac »

Ja tak podawałem. Na eheim 2075 - efekt taki, że czasami popiardywało z deszczownicy jak jakiś bombel co2 się zaplątał. Pozatym działało git.

Wykute w kamieniu

Leczyk
Gość
Posty: 1
Rejestracja: pn maja 18, 2020 1:39 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Reaktor CO2 z filtra narurowego by jgoluch

#78

Post autor: Leczyk »

Czesc Wszystkim

Odgrzebie temat do meritum.

Czy nikt tu z uzytkownikow zlaczek pex itp nie boi sie o przenikanie zwiazkow roznych do wody?

Pex sa mosiezne niklowane jednak nikiel w nadmirze moze szkodzic np roslinom.
Mosiadz mosidzowi nie rowny i ciezko znalezc dobrej jakosci spelniajacy wszelakie standardy.

Czy ktos tu stosuje zloczki z gwinetm tworzywa sztucznego przykrecane do obudowy filtra narurowego z uzyciem tasmy teflonowej?

Druga sprawa jesli chodzi o kierunek podlaczenia. Zastanawia mnie jak co2 nie wpada do akwa w postaci babelkow przy podlaczeniu tak ze woda najperw wpada przez rurke i jest zasysana gora gdzie zbiera sie gaz.
Zakladajac ze gaz wpada np na trojniku przed filtrem leci przez rurke to na powierzchni zbiera sie gaz i jest razem z woda zabierany.

Przy podloczeniu najpierw z gory a zasysanie dolem przez rurke nie powinno nic isc z racji ze co2 jest lzejszy od wody wiec woda na gorze miesza sie z co2 nagromadzonym i juz nasycona co2 leci dolem do rurki i dalej do akwa



Dziekuje
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ