Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

ODPOWIEDZ

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

#1

Post autor: DonPapa »

Witam .
Mam pytanie zakładałem akwarium ok miesiąc temu i widzę że mi się dwie roślinki niezbyt przyjeły czy jeśli je wyciągnę nie zaburze równowagi bilogicznej w akwarium które do końca niedojrzało ?
Dodam że są to rośliny raczej o małym ukorzenieniu ale jest ich kilka pozdrawiam
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

#2

Post autor: Ziemiojad »

Ciekawe pytanie. Nic się nie stanie.

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

#3

Post autor: DonPapa »

Pytam bo gdzieś przeczytałem że można przesadzając rośliny zaburzyć równowage biologiczną itd a nie wiem ile w tym prawdy
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

#4

Post autor: Ziemiojad »

Pierwsze słyszę.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

#5

Post autor: Kenross »

DonPapa pisze: pt maja 07, 2021 6:54 pm Pytam bo gdzieś przeczytałem że można przesadzając rośliny zaburzyć równowage biologiczną itd a nie wiem ile w tym prawdy
Jest to prawdą. Grzebiąc w każdym dojrzałym podłożu pouwalniamy trochę pierwiastków tam siedzących. W zależności jakie to podłoże może się skończyć katastrofą. Przykładowo Ziemia ogrodowa. Wyrwanie rośliny z niej z korzeniami na 90% skończyło by się właśnie zaburzeniem równowagi biologicznej i w konsekwencji tragedią w postaci glonów lub cyjanobakterii.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

#6

Post autor: Ziemiojad »

Dodatkowo plamy na słońcu. Burze kosmiczne. Śnieg w lipcu.

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

#7

Post autor: Lucas »

DonPapa pisze: pt maja 07, 2021 6:54 pm Pytam bo gdzieś przeczytałem że można przesadzając rośliny zaburzyć równowage biologiczną itd a nie wiem ile w tym prawdy
Przy wyciąganiu jedną ręką spróbuj drugą ręką za pomocą odmulacza zgarniać cały pył / syfek z podłoża.

Dodatkowo możesz poczytać sobie czy rośliny które zamierzasz przesadzać są mocno ukorzenione. Jeżeli to kryptokoryny, albo coś innego z mocnym systemem korzeniowym łatwo sobie narobić problemów.

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

#8

Post autor: DonPapa »

Oki rośliny wysadzilem tak jak radziłeś użyłem odmulacza i wszystko pięknie poszło .Sprawdzałem parametry wody jest wszystko okej . A teraz pytanie jeszcze jak się ma sprawa z wsadzaniem roślin ? W miejsce tych pasuje mi coś wsadzić. Mam dwa pytania

1. Czy można przesadzać rośliny ? Mają słabe ukorzenienie chciałbym kilka przesadzić na drugą stronę w celach wizualnych ale trochę się boje ze akwarium zaburze .

2. Można śmiało dosadzac rośliny w dojrzałym akwarium ?


Pytam bo nie wiem czy to tak straszą czy faktycznie idzie zepsuć akwarium bawiąc się w taki sposób .proszę kogoś o odpowiedź jak to z doświadczenia widzi. Bo teoria teorią ale doświadczenie ważniejsze

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

#9

Post autor: Komarowa »

Dosadzanie nowych roślin jest wskazane. Jeśli masz miejsce :)
Przemyśl miejsce ich umieszczenia w akwarium bo grzebanie w podłożu jest niewskazane. W dojrzałym akwarium i w niedojrzałym też.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

#10

Post autor: Kenross »

Ziemiojad pisze: pt maja 07, 2021 9:30 pm Dodatkowo plamy na słońcu. Burze kosmiczne. Śnieg w lipcu.
A to bardzo ciekawe... Ziemiojad opisz coś więcej o tym doświadczeniu ??? Skoro tak piszesz to rozumiem że masz jakieś doświadczenie i praktykę w tym temacie ?? Słyszałem o wpływie faz księżyca na zachowanie ryb (raczej w wędkarstwie stosowane) więc tym bardziej ciekawią mnie wpływy burz kosmicznych i plam na słońcu na twój zbiornik.
Natomiast ja odpisując autorowi na :
DonPapa pisze: sob maja 08, 2021 8:54 pm proszę kogoś o odpowiedź jak to z doświadczenia widzi. Bo teoria teorią ale doświadczenie ważniejsze
też podam moje praktyczne doświadczenia nie teorie. Mianowicie:
Całkiem niedawno (do miesiąca temu) wyjmowałem z akwarium sporawy korzeń do wyczyszczenia. gdy go wyjąłem już troszkę syfu z dna ruszyło. Stwierdziłem że to dobra pora żeby się pozbyć z 5 szczepów nurzańca śrubowego (w miarę ukorzeniona roślinka) "więc wyrwałem chwasta" :) :)
Na poważnie to właśnie nie przejmując się parametrami wyrwałem te 5 sadzonek widząc unoszący się syf z dna. Moje dno to tylko i wyłącznie żwirek z kulkami GT. Po tym zabiegu zbadałem parametry wody jak i przed operacja. Cała operacja spowodowała podniesienie PO4 z 1mg/l na 2 mg/l i PO3 z 20 mg/l na 35-40mg/l (PO3 nie tak dokładnie bo skala barwna jest w punkcie 25mg/l i 50mg/l ale przed wyrywaniem było przed barwą wyznaczającą 25mg/l a po rwaniu ponad barwę 25mg/l i bliżej już barwy 50mg/l).
Innych parametrów wody nie mierzyłem.

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przesadzanie roślin w niedojrzałym akwarium

#11

Post autor: Lucas »

DonPapa pisze: sob maja 08, 2021 8:54 pm 1. Czy można przesadzać rośliny ? Mają słabe ukorzenienie chciałbym kilka przesadzić na drugą stronę w celach wizualnych ale trochę się boje ze akwarium zaburze .

Można ale zawsze pamiętaj o ewentualnych drobinkach z jedzenia itd, żeby nie narobić sobie problemów z warunkami wody

2. Można śmiało dosadzac rośliny w dojrzałym akwarium ?

Czasami nawet trzeba jak rośliny padają czy chcesz coś zagęścić / lepiej wykorzystać przestrzeń
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”