Czy to wystarczające oświetlenie?

ODPOWIEDZ

Autor
Rasz
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 20, 2021 4:33 pm
Lokalizacja: Siedlce

Czy to wystarczające oświetlenie?

#1

Post autor: Rasz »

Czy oświetlenie w tym zestawie jest wystarczające aby choćby rogatek się rozwijał?

https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slod ... IIEALw_wcB

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Czy to wystarczające oświetlenie?

#2

Post autor: DanielP »

Dla rogatka i większości mało wymagających roślin oświetlenie to będzie odpowiednie.

Autor
Rasz
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 20, 2021 4:33 pm
Lokalizacja: Siedlce

Czy to wystarczające oświetlenie?

#3

Post autor: Rasz »

Dzięki to będę próbować, bez podrasowania oświetlenia, co by portfel ocalał, bo właściwie kolonia rogatka przy tafli mi starczy, póki co.

DanielP, A ile mu tą 7 watówką z 900lumenami, świecić godzin dziennie? 10 godzin?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czy to wystarczające oświetlenie?

#4

Post autor: Lech-u »

Rasz pisze: ndz mar 21, 2021 11:47 pm świecić godzin dziennie? 10 godzin?
Według mnie to za długo. Po co aż tyle?
7-8h wystarczy.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Czy to wystarczające oświetlenie?

#5

Post autor: DanielP »

Kwestia tego ile czasu świecić jest kwestią indywidualnego podejścia ale i tego czy w akwarium nie będą robić się glony (często ma to miejsce przy niedojrzałych zbiornikach) i rośliny rusza ze startem ( w przypadku rogatka nie powinno być najmniejszych problemów). Moim zdaniem takie optimum to właśnie 10 h/dziennie ale zawsze możesz zacząć od 8h/ dziennie i stopniowo wydłużać czas świecenia.

Autor
Rasz
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 20, 2021 4:33 pm
Lokalizacja: Siedlce

Czy to wystarczające oświetlenie?

#6

Post autor: Rasz »

Lech-u pisze: pn mar 22, 2021 7:16 am
Rasz pisze: ndz mar 21, 2021 11:47 pm świecić godzin dziennie? 10 godzin?
Według mnie to za długo. Po co aż tyle?
7-8h wystarczy.
W w kilku źródłach podają 12 godzin nawet. Nie wiem, wydaje mi się, że z tym oświetlenie sząłu niema i 8 godzin może być mało, ale tak na razie jest ustawione, to zobaczymy,
DanielP pisze: pn mar 22, 2021 8:32 am Kwestia tego ile czasu świecić jest kwestią indywidualnego podejścia ale i tego czy w akwarium nie będą robić się glony (często ma to miejsce przy niedojrzałych zbiornikach) i rośliny rusza ze startem ( w przypadku rogatka nie powinno być najmniejszych problemów). Moim zdaniem takie optimum to właśnie 10 h/dziennie ale zawsze możesz zacząć od 8h/ dziennie i stopniowo wydłużać czas świecenia.
Jest o 8 godzin, zobaczymy co się będzie działo, kawałek rogatka wrzucony. Jeszcze niejaka wąkrotka mi się spodobała, i też będę ją próbował posiąść i spróbować.
Dodano do tego postu po 1 dniu 6 godzinach 40 minutach 56 sekundach

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Czy to wystarczające oświetlenie?

#7

Post autor: DanielP »

Wąkrotka jest moim zdaniem bardziej kapryśna od rogatka ale nie jestem przekonany czy jest to kwestia parametrów wody, oświetlenia i czy jeszcze czegoś innego. Miałem do niej kilka podejść a to ostatnie jest na szczęście udane :viva:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”