Problem z nurzańcem i rogatkiem

ODPOWIEDZ

Autor
Ossesmayer
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr mar 17, 2021 8:37 am
Lokalizacja: Dolnośląskie
Na imię mam: Sylwia
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#1

Post autor: Ossesmayer »

Z jakiegoś powodu słabo rośnie mi rogatek i nurzaniec. Zdjecie jest sprzed miesiąca, inne rośliny poszły mocno w górę, a teoretycznie te dwie najłatwiejsze do hodowli -słabo. W zasadzie rogatek bez szału, a nurzaniec z 10 szt jakie zasadziłam zostały dwie sztuki. Jedna ma max 10cm wysokości i nie rośnie, a drugą w ogóle ledwo widać spod piasku.

Podłoże piasek i kulki GT pod nurzańca. Nawożę micro, potasem, magnezem, a wależności od stosunku N:P dodaje Obrazekjeszcze inne macro.

Oświetlenie led, robione na zamówienie, tak żeby wystarczało dla roślin, ale nie trzeba było montować butli CO2.

Obie rośliny posadzone ok 5-6 tyg temu. Obie rosną po lewej stronie akwarium, świetlówki także zostały dosunięte do lewej strony. Po tafli plywa też pistia i zastanawiam się czy to może być przyczyną słabego nurzańca?

Postaram się znaleźć aktualniejsze zdjęcie akwarium
Dodano do tego postu po 1 minucie 54 sekundach
Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#2

Post autor: Lech-u »

Ossesmayer pisze: śr mar 17, 2021 9:58 am Postaram się znaleźć aktualniejsze zdjęcie akwarium
Przydałoby się zobaczyć jak to teraz wygląda.

A skąd masz te rośliny? Od kogoś (od akwarysty) czy ze sklepu? Pytam, bo zdarzało mi się kupić te rośliny w sklepie i nie rosły. Natomiast od akwarystów - zawsze.

Znasz parametry wody (pH, twardość)?

Autor
Ossesmayer
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr mar 17, 2021 8:37 am
Lokalizacja: Dolnośląskie
Na imię mam: Sylwia
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#3

Post autor: Ossesmayer »

Drugie zdjęcie jest sprzed ok 10 dni, wiec aktualne. Akurat nurzańca i rogatka kupiłam przez olx, było blisko więc podjechałam. U tej osoby zbiornik był głównie w tych dwóch roślinach, a potrzebowałam coś oprócz pistii, coś co szybko rośnie.

Ph 6,8
No3 20
Po4 2
Gh 10,
NO2 i NH4 0
Ostatnio zmieniony śr mar 17, 2021 10:13 am przez Ossesmayer, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#4

Post autor: Lech-u »

Ogólnie akwarium prezentuje się bardzo ładnie.

Pozostałe rośliny wyglądają na zadowolone z życia.

Autor
Ossesmayer
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr mar 17, 2021 8:37 am
Lokalizacja: Dolnośląskie
Na imię mam: Sylwia
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#5

Post autor: Ossesmayer »

Już sama nie wiem co jest nie tak z nurzańcem. Coś mu ewidentnie nie pasuje, czytam po forach i nadal nie mogę znaleźć przyczyny. Teoretycznie nie lubią przesadzania, ale nawet żabienica ruszyła i zaczęła puszczać nowe listki, a ten nadal nic, a nawet chyba jest jeszcze gorzej.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#6

Post autor: Lech-u »

Pokaż z bliska miejsce, w którym masz nurzańca. Tak, żeby było widać roślinę wychodzącą z piasku.
Może roślina jest za głęboko wkopana w podłoże?
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#7

Post autor: Kenross »

A jak ten nurzaniec wygląda ??? W sensie czy zdrowo i tylko nie rośnie ??? Czy np. jak by się rozpuszczał i jest przezroczysty... i Rogatek tak samo ??
Dodano do tego postu po 4 minutach 5 sekundach
A tak na marginesie... nurzaniec na piasku rośnie... ale marnie... Mam w akwie nurzańca rosnącego na piachu i obok na żwirku (jak się odpali światło mogę zrobić fotkę dla porównania). W obu przypadkach podrasowany kulkami GT i ewidentnie w żwirku mu dużo lepiej. Tak samo z resztą kabomba którą już z plaży przesadziłem.

Jarzy
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: śr lut 19, 2020 7:21 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#8

Post autor: Jarzy »

Jeśli chcesz,mogę dać Ci kilka-kilkanaście nurzańców śrubowych. Rosną u mnie aż za dobrze. Regularnie je rozdaję.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#9

Post autor: Kenross »

Dorzucam obiecane wcześniej zdjęcie.

Obrazek

Po lewej nurzaniec w piachu po prawej (za korzeniem) w żwirku. Oba w tym samym czasie zasadzone o tym samym rozmiarze. Oba mają kulki GT w podłożu. No widać gołym okiem że w żwirku lepiej mu się żyje.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#10

Post autor: DanielP »

Jak masz możliwość to odsłoń lustro wody tj. przesuń pistię na drugą stronę zbiornika. Mam podobne doświadczenia zarówno z rogatkiem jak i nurzańcem. Rogatek kiedyś rozpadał mi się na kawałki a obecnie rośnie jak chwast. Zbiornik ten sam, oświetlenie i woda również, nigdy nie stosowałem żadnych nawozów. Moim zdaniem nie lubi on grzebania w zbiorniku i zbyt częstych podmian wody. Jeżeli chodzi o nurzańca to u mnie rośnie w piasku wzbogaconym o kulki gt i pałeczki nawozowe. On czasem potrzebuje trochę czasu na start więc proponuję go obserwować i czekać. U mnie kilka miesięcy nie rósł ale też i nie marniał. Dodałem dodatkową listwę led i ruszył. Teraz znowu słabo rośnie. Od czego to zależy- nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#11

Post autor: Kenross »

Ja jeszcze napiszę że Carbo rozpuszcza miedzy innymi nurzańce i rogatki. Tym roślinkom aldehyd zupełnie nie pasuje. Dużo osób go stosuje myśląc że to co2 w płynie co jest zupełną bzdurą. Dlatego w pierwszym poście pytałem :
Kenross pisze: śr mar 17, 2021 10:31 am A jak ten nurzaniec wygląda ??? W sensie czy zdrowo i tylko nie rośnie ??? Czy np. jak by się rozpuszczał i jest przezroczysty... i Rogatek tak samo ??

Autor
Ossesmayer
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr mar 17, 2021 8:37 am
Lokalizacja: Dolnośląskie
Na imię mam: Sylwia
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#12

Post autor: Ossesmayer »

ObrazekZdjęcie nurzańca. Można powiedzieć że od miesiąca tak wygląda. U innych rośnie jak chwast, a u mnie bida z nędzą:)

Pytanie, jak poprawić mu warunki czy np lepiej zamienić na kryptorynę karbowaną? Rogatek wypadł spod korzenia i pływa po tafli. Miał przyrost tygodniowy max po 3 cm, wiec też słabo.

Przestać podawać carbo? Szkoda bo reszta roślin rośnie ok. A może jakieś inne rośliny szybko rosnące zamiast tych dwóch?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#13

Post autor: DanielP »

Wygląda na to,że ma on znacznie ograniczony dostęp do światła
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#14

Post autor: Kenross »

Ossesmayer pisze: pt mar 19, 2021 9:29 am Przestać podawać carbo? Szkoda bo reszta roślin rośnie ok.
To zależy co chcesz uzyskać. I po co to carbo podajesz ??? Jeżeli jako nawóz i myślisz że w ten sposób podajesz CO2 w płynie to jesteś w błędzie. Tak zwane marketingowo "CO2 w płynie" nie ma nic wspólnego z CO2. CO2 to gaz... i w postaci płynnej występuje tylko w butli wysokociśnieniowej poprzez jego sprężenie. Owe Carbo w swoim składzie ma głównie Aldehyd w stężeniu około 3% (zależy od producenta). Co to Aldehyd to sobie wygogluj (stosuję się np. do odkażana narzędzi chirurgicznych). Więc carbo głównie sterylizuję wodę dzięki czemu jest taki skuteczny na glony. No i wracając do tematu... Kiedyś właśnie stosowałem carbo na pozbycie się krasnorostów. Do zabicia krasnych potrzeba przedawkować carbo przez około tydzień. Efekt był taki że właśnie rogatek i nurzaniec mi się rozpuścił. Bez przedawkowania po prostu marnie rósł i większość liści była półprzezroczysta.
Ossesmayer pisze: pt mar 19, 2021 9:29 am A może jakieś inne rośliny szybko rosnące zamiast tych dwóch?
Mi osobiście bardzo się podoba kabomba która mam i jest roślinką szybko rosnącą i mało wymagającą. Tylko nie wiem jak ona reaguje na aldehyd bo zrezygnowałem z carbo zanim posadziłem kabombe.

P.S. Apropo Carbo jeszcze... Gdzieś czytałem opis tego produktu (w jakimś sklepie internetowym) i było napisane że super co2 w płynie iiii.... że jeszcze lepiej go używać razem z systemem wysokociśnieniowym CO2. No to jak to ??? Do CO2 w płynie mam jeszcze dodatkowo dodawać CO2 w postaci gazu ??? to ile tego CO2 będzie ???
Tyle samo co podam z butki wysokociśnieniowej bo w carbo nie ma CO2 :P
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#15

Post autor: Tygrys »

Podawaj do podłoża kulki GT jbl co 6miesiecy, co tydzień planta clasic i macro gren codziennie firmy aqart. A światło to daj belka led 32wat aqel sunny. Bo to akwarium 240l.
zawieszony profil

Autor
Ossesmayer
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr mar 17, 2021 8:37 am
Lokalizacja: Dolnośląskie
Na imię mam: Sylwia
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#16

Post autor: Ossesmayer »

Na chwilę obecną postaram się pistię zgarnąć w jeden kąt, pewnie użyję do tego jakiejś pływającej rurki. Odsłonie w ten sposób trochę światła dla nurzańca, jeśli to nie pomoże to pomyślę nad żwirkiem pod nurzańcem lub ew posadzę tam kryptorynę karbowaną.

Kabomba w tamtym miejscu nie będzie rosła, wymaga jasnego oświetlenia. A nie chcę jej sadzić na środku. Kulki GT były podawane, reszta roślin super rośnie. Macro wolę sobie rozdzielać niż lać jeden preparat.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#17

Post autor: Kenross »

Ossesmayer pisze: pt mar 19, 2021 7:56 pm pewnie użyję do tego jakiejś pływającej rurki
Najprościej wężyk od napowietrzacza zamknąć w okrąg za pomocą np. plastikowej przedłużki (taki nypel bez gwintów).

Autor
Ossesmayer
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr mar 17, 2021 8:37 am
Lokalizacja: Dolnośląskie
Na imię mam: Sylwia
Płeć:

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#18

Post autor: Ossesmayer »

Już jakiś czas minął od napisania pierwszego postu, więc postanowiłam zdać relacje. Lepsze naświetle dało efekt. Nurzaniec poszedł lekko do góry, jednak ostatecznie stwierdzam, że jednak piasek mu nie służy. Eksperymentalnie posadziłam go w drugim akwarium ze żwirkiem-poszedł jak szalony. W międzyczasie czasie rogatek całkowicie padł.

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Problem z nurzańcem i rogatkiem

#19

Post autor: akfanowyk »

U mnie rogatek na żwirze też padł, zaś nurzaniec tak średnio, troche go chyba rozpuściłem karbo, za to dałem w miejscu mniejszego światła bo wyczytałem że taki preferuje, ty natomiast piszesz że świecisz więcej i jest lepiej. Nic już nie wiem :-?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”