Rośliny In Vitro- start

ODPOWIEDZ

Autor
kruk
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: ndz mar 13, 2016 10:26 am
Telefon: 570454817
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Marcin

Rośliny In Vitro- start

#1

Post autor: kruk »

Czy roślinki In vitro nadają się na start akwarium?
Czy są one docelowo mniejsze od roślin z koszyczka?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Rośliny In Vitro- start

#2

Post autor: marcinzabki29 »

kruk pisze:Czy roślinki In vitro nadają się na start akwarium?
Jak najbardziej.
kruk pisze:Czy są one docelowo mniejsze od roślin z koszyczka?
Są mniejsze, bo są "młode" :) ale nie docelowo, urosną tak samo jak te z koszyczka.
Pozdrawiam Marcin

Autor
kruk
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: ndz mar 13, 2016 10:26 am
Telefon: 570454817
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Marcin

Rośliny In Vitro- start

#3

Post autor: kruk »

No i dziękuje bardzo!!! Wreszcie się dowiedziałem myślałem że one są ogólnie mniejsze....
Więc na + ich przemawia to że są pozbawione chorób...
A co z trudnością przyjmowania się roślin in vitro jest to prawdą czy jest to uwarunkowane tym że akwaryści kupują rośliny in vitro wymagające które nie są w stanie utrzymać?
No i ostatnie chyba już pytanie kwestia oświetlenia i co2 czy faktycznie wymagają większej ilości światła i koniecznie nawożenia co2?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Rośliny In Vitro- start

#4

Post autor: marcinzabki29 »

kruk pisze:A co z trudnością przyjmowania się roślin in vitro
Nie ma różnicy, oczywiście zależy co kupisz
kruk pisze:jest to uwarunkowane tym że akwaryści kupują rośliny in vitro wymagające które nie są w stanie utrzymać
Dokładnie tak.
Własnie wyżej to napisałeś, zależy co kupisz.
Pozdrawiam Marcin

Autor
kruk
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: ndz mar 13, 2016 10:26 am
Telefon: 570454817
Lokalizacja: Kielce
Na imię mam: Marcin

Rośliny In Vitro- start

#5

Post autor: kruk »

Dobrze wiedzieć dzięki
Awatar użytkownika

Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Rośliny In Vitro- start

#6

Post autor: Lena_Ned »

Odświeżam temat! Mam mały fundusz na rośliny, więc chcę tak kombiniwać, żeby nie przepłacić, duże akwarium do obsadzenia i pytanie, czy w 220 jest sens sadzenia mniejszej ilości pipidówek z in vitro? I czekać, aż urośnie i dosadzać, czy lepiej kupić większe egzeplarze w koszykach i czekać na pierwsze sadzenia z przycinki?
Dodano do tego postu po 4 minutach 39 sekundach
Czy to nie zdechnie przy starcie? W planie podłoże z ziemi i żwirku kwarcowego, oświetlenie 1x 39w i 1 x po 30w t8 (więcej nie napiszę na dziś, ciągle w pracy i domownicy sprawdzali za mnie, wiem, tragedia :p) , chciałam startować z nawozami od 3 tygodnia od startu, co2 za miesiąc jeśli w ogóle... Rośliny wybrałam łatwe. Ach, zmiana oświetlenia na inne wchodzi w grę, ale oszczędnie chciałam zużyć to, co narazie mam. Tak jest jak się planuje akwarium bez miliona monet...
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Rośliny In Vitro- start

#7

Post autor: mariom222 »

fakt roślinki nie są tanie, w większości sklepach 15-18 zł za koszyk czy pudełko in vitro
w pH:68 nawet 25 zł za koszyk (z tym że tu akurat te rośliny mocno bujne i wypasione)

jeśli masz drobny żwirek to z in vitro nie powinno być problemu
dodatkowo nie dostaniesz przy tym ukrytych glonów ( wtedy masz szansę na wyhodowanie swoich własnych a nie cudzych :) )
bez ślimaków

najtańsza opcja jaką znam i wielokrotnie zamawiałem to tu

https://akwarystyczny.eu/Porcje-i-sadzonki-roslin-c86

bardzo szybko wysyłają a rośliny są super zabezpieczone w takich dmuchanych woreczkach
bez problemu rosły mi nawet w dużych zbiornikach
(nie dotyczy to roślin typowych przybrzeżnych czyli max 30cm wody)
wszystkie in vitro
Awatar użytkownika

Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Rośliny In Vitro- start

#8

Post autor: Lena_Ned »

W Świnoujściu za koszyczek płaci się od 15zł za normalsy do 30zł za wypasy. Tyle że nie ma u nas tylu akwarystów żeby można było przebierać w gatunkach, a często też łazi się i łazi i czeka aż raczą zamówić coś na czas. Chociaż byłam kilka dni temu w takim nowszym akwarystycznym i widzę, że powiększają ofertę, tylko wszystko kosztuje. Nie dziwi mnie to, ale mam cały czas 45l. Tam wsadzi się dwie średnie roślinki i już jest na bogato :lol:, teraz rzuciłam się na akwarium po promocyjnej ofercie i nie przeliczyłam wydatków, a rodzina już mi grzmi nad uchem "nie ważne jak to zrobisz, ma być ładnie". :p. No to, in vitro, czy koszyki? A na allegro? Widzę, że sprzedają nieco taniej, ale malutkie ilości, to pewnie bez sensu na tak duży zbiornik.
Dodano do tego postu po 2 minutach 8 sekundach
O, teraz dopiero weszłam na link! No to podpowiedz, proszę czym ja mam się kierować w doborze ilości? 5zł za dwie sztuki... Dwie sztuki razy 10 żeby zrobić jedną normalną kępkę? Wiem, że sama muszę decydować na oko, no ale...
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Rośliny In Vitro- start

#9

Post autor: mariom222 »

lobelia cardinalis czy lotos czerwony to duże rośliny dlatego w ofercie jest 1 sztuka czy dwie
większość jednak z tych roślin jest sprzedawana w ilości 20-50 szt tylko że jako in vitro są jeszcze bardzo małe

do zalesienia np 54l stykną 4-5 torebek, do Twojego zamówiłbym kilkanaście co cenowo i tak przebije każdy sklep
Awatar użytkownika

Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Rośliny In Vitro- start

#10

Post autor: Lena_Ned »

Właśnie patrzyłam na lotosa czerwonego, choć chciałam zostać przy Azji... Ale. I tak stare roślinki przygarnę do nowego, a to wszelakie żabienice, więc może będzie misz masz z naciskiem na Azję :hihi:. Dzięki za rady. Czyli... Jak zasadzę pięć małych odnóżek jakiegoś gatunku, po 3-5cm wysokości, to uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż urośnie? Bo na razie to wśród korzeni po prostu zniknie. Jak ja to wytłumaczę w domu :shock:. Czy np dublować zamówienie? Jak dają kikka odnóżek bacopy, zamówić x 3 żeby było gęś iej, czy czekać? Czy światło dotrze do takich małych pitków, nim się zaczną ukorzeniać? Boże, miliard głupich pytań, ale znając mój talent wydam kasę i wszystko zdechnie po tygodniu.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Rośliny In Vitro- start

#11

Post autor: mariom222 »

tu jak zwykle wraca stare prawo akwarystyki czyli cierpliwość,
pisałaś że masz też mniejsze akwarium więc możesz zrobić to moim systemem
tak małe rośliny z racji odległości do tafli wody mogą faktycznie nie dać rady i słabo lub w ogóle nie rosnąć
więc ja zazwyczaj wsadzam je do jak to nazywam szkółki czyli mniejszego akwarium gdzie bez przeszkód mogą sobie podrosnąć
a jak osiągają 10-15cm to przesadzam do większych zbiorników
u mnie to działa

bacopa szybko rośnie więc 3 sadzonki po 3-4 tygodniach będziesz mogła przycinać i dosadzać (tu postęp jest prawie geometryczny)
lotosa (bulwę) możesz też od razu wsadzić do dużego akwarium
reszta do szkółki, dbaj o podmiany wody żadnych nawozów i musi się udać
Awatar użytkownika

Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Rośliny In Vitro- start

#12

Post autor: Lena_Ned »

To dobry pomysł!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”