Co to za robak..

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ

Autor
Natsu
Gość
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 23, 2020 12:24 pm
Lokalizacja: Małopolska
Na imię mam: Natsu
Płeć:

Co to za robak..

#1

Post autor: Natsu »

Witam,
Dzisiaj rano wstałam żeby zobaczyć jak się ma sytuacja z moimi moczarkami (ostatnio zaczęły mi brązowieć od spodu, niektóre kładą się do podłoża, odpadają im listki - jakby ktoś miał jakieś rady żeby je jakoś "ożywić" to chętnie posłucham 😁 zbiornikObrazek 50l, podłoże piasek, filtr Aquael fan mikro plus, grzałka AquaT 50W,, temp. 24°C, dodatkowo używam makroelementów do roślin Aqua Plant z Tropicala, oświetlenie 10h dziennie) ale teraz nie o tym.. Moim oczom ukazał się kawałek odciętej moczarki który się poruszał (nie przez pracę filtra) zauważyłam, że siedzi w nim robal! Wyjęłam od razu ten kawałek, robak jest mały, zielony, z włoskami, podobny do gąsienicy.. Były też kolejne 2 kawałki z robakami, wyjęłam je, czyli wyciągnęłam aż 3 osobniki z mojego akwarium. Zauważyłam też że jedna roślinka ma obgryzione 2 liście (przepraszam ale nie mam pojęcia jak się ta roślinka nazywa). Czy jest ktoś w stanie powiedzieć mi co to za robaki? czy jest możliwe że moje moczarki są w złej kondycji przez nie? Jak one mogły się znaleźć z moim akwarium?
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Co to za robak..

#2

Post autor: Komarowa »

Robal ładny i zdecydowanie żre zielsko.
Niestety nie wiem co to jest :co:
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Co to za robak..

#3

Post autor: mariom222 »

to nie jest robal wodny, pewnie przypadkowo się dostał do akwarium tak jak ta moja dżdżownica która żyła tam kilka tygodni
czasami wychodziła na powierzchnię odetchną świeżą (wodą?) ale najczęściej zagrzebywała się w żwirze


Autor
Natsu
Gość
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 23, 2020 12:24 pm
Lokalizacja: Małopolska
Na imię mam: Natsu
Płeć:

Co to za robak..

#4

Post autor: Natsu »

Dzięki za odpowiedzi :D Akurat już po sprawie, udało mi się wyciągnąć wszystkie, jak dotąd nie zawitał żaden podobny gość.
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Co to za robak..

#5

Post autor: kwiat »

Natsu pisze: śr gru 23, 2020 12:28 pm Czy jest ktoś w stanie powiedzieć mi co to za robaki
Na moczarkach żerują m.in. gąsienice Acentria ephemerella – jedynego gatunku motyla, który w postaci imago żyje pod wodą. Kiedyś jak kupiłem moczarki to miałem takie 2. Wiją sobie z listków kokony. A potem się przeobraża i zamienia w motyla, choć bardziej bym powiedział, że w ćmę. Ja obie wywaliłem. Nie zauważyłem, żeby jakoś mocno uszkadzały moczarki, ale może dlatego że już wiły kokony.
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Co to za robak..

#6

Post autor: Ziemiojad »

Nie wiem co to jest, ale wygląda jak gąsienica motyla albo ćmy.
ODPOWIEDZ