Ślimak glonożerca do małego akwarium (36 l)

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
vatazhka
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wt maja 10, 2016 10:48 am
Lokalizacja: Służew nad Dolinką

Ślimak glonożerca do małego akwarium (36 l)

#1

Post autor: vatazhka »

Witam Was po dłuższej przerwie!

Zrestartowałem swoje nanoakwarium, ale tym razem zastosowałem mocniejsze światło, co zaowocowało wysypem glonów. Problem obecnie jest pod kontrolą, ale na szybach nadal pojawia się spory nalot i raczej nie są to zielenice - z wyglądu raczej okrzemki. Krewetki Amano i neocaridiny szybko pożarły wszystko, co pojawiło się na roślinach i lawie, ale szybami nie chcą się zająć. Sprawę załatwiłyby pewnie otoski, ale w obecnej sytuacji są one trudnodostępne, a do tego w tak małym baniaku trudno wygospodarować miejsce na dodatkowe ryby.

Stąd poszukuję ślimaka, który:
- będzie zżerał okrzemki,
- ma być mały, aby mieścił się w zakamarkach,
- ma się nie rozmnażać,
- ma nie zostawiać trudnych do usunięcia jaj.

Istnieje w ogóle coś takiego? A może ktoś opracował sposób na szpetne jaja, które zostawiają wszelkie neritiny i clithony?

Jarzy
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: śr lut 19, 2020 7:21 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Ślimak glonożerca do małego akwarium (36 l)

#2

Post autor: Jarzy »

Helmet i zebra.
Awatar użytkownika

Autor
vatazhka
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wt maja 10, 2016 10:48 am
Lokalizacja: Służew nad Dolinką

Ślimak glonożerca do małego akwarium (36 l)

#3

Post autor: vatazhka »

Mam oba w drugim akwarium. Sadzą jaja jak dzikie, bo to neritiny - nawet na sobie wzajemnie. Wolałbym już clithony, bo mniejsze.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ślimak glonożerca do małego akwarium (36 l)

#4

Post autor: Lech-u »

Z Helmetami to taka dziwna sprawa.
Miałem te ślimaki już kilka razy u siebie i zdarzają się takie, które nie sadzą jaj.
W sumie nie wiem od czego to zależy.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ślimak glonożerca do małego akwarium (36 l)

#5

Post autor: DanielP »

W moich zbiornikach helmety zawsze składały jaja natomiast zebry nigdy. Może zamiast ślimaków zastosuj zwykły zmywak kuchenny. Nie będziesz musiał wtedy nabywać dodatkowych zwierzątek a i okrzemki z czasem, gdy zbiornik osiągnie pełną dojrzałość, powinny ustąpić.
Awatar użytkownika

Autor
vatazhka
Bywalec
Posty: 80
Rejestracja: wt maja 10, 2016 10:48 am
Lokalizacja: Służew nad Dolinką

Ślimak glonożerca do małego akwarium (36 l)

#6

Post autor: vatazhka »

DanielP pisze:W moich zbiornikach helmety zawsze składały jaja natomiast zebry nigdy. Może zamiast ślimaków zastosuj zwykły zmywak kuchenny. Nie będziesz musiał wtedy nabywać dodatkowych zwierzątek a i okrzemki z czasem, gdy zbiornik osiągnie pełną dojrzałość, powinny ustąpić.
Mam już dość skrobania kartą kredytową i rękawicą - to mały zbiornik, więc trudno dotrzeć we wszystkie miejsca, dodatkowo ryzykując porysowaniem szkła, uszkodzeniem roślin itp. A brązowe plamy na szkle wyglądają bardzo nieestetycznie.

Zbiornik powinien być już dojrzały, bo ma ponad 2 miesiące. Jedyna nadzieja w tym, że co miało w nim zgnić, to wkrótce zgnije albo zostanie zjedzone przez krewetki, które niedawno wprowadziłem, przestanie brudzić wodę i okrzemki znikną. Kilka roślin nie przyjęło się w akwarium i rozpuściło się. Starałem się wyławiać pływające resztki roślin, ale kikutów nie wyrywałem z podłoża, żeby nie zrobić "wybuchu" substratu (JBL AquaBasis Plus).

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

ODPOWIEDZ