Glony (okrzemki, brunatnice, glony nitkowate) w dojrzałym zbiorniku

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Krewetka93
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 08, 2024 9:07 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Glony (okrzemki, brunatnice, glony nitkowate) w dojrzałym zbiorniku

#1

Post autor: Krewetka93 »

Hej,
Od jakichś 3 tygodni mam problem ze sporym rozrostem glonów w zbiorniku, zbiornik 30l, obsada krewetki sakura Red, Danio perłowe X5, zbiornik ma 3 miesiące.
Parametry wody testami kropelkowymi:
pH 7,6
GH 11
KH 3
NH3/NH4+ 0,01 mg/l
NO2- 0 mg/l
NO3- 2 mg/l
PO4 1mg/l
Fe <0,1 mg/l

Duża obsada roślinna w akwarium m.in. limnophila sesiflora limnophila aromatica, Heniek, anubias nano, sagitaria subulata, ludwigia super Red, eleocharis parvula, hemiantus chyba, brak problemów z roślinami, podmiany wody ok 20% raz na tydzień, dodatkowo preparat carbo raz dziennie, lub co dwa dni.
Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4948
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Glony (okrzemki, brunatnice, glony nitkowate) w dojrzałym zbiorniku

#2

Post autor: Miro »

Krewetka93
a gdzie stoi akwarium ?
Tzn, czy niema za dużo światła słonecznego ?
Ile godzin świecisz ?

Autor
Krewetka93
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 08, 2024 9:07 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Glony (okrzemki, brunatnice, glony nitkowate) w dojrzałym zbiorniku

#3

Post autor: Krewetka93 »

Akwarium stoi na półce w rogu pokoju, światło pada do mieszkania pod kątem w drugą stronę pokoju, więc nie ma raczej bezpośredniego światła słonecznego na akwa, szczególnie, że właśnie od strony okien glonów nie ma, a tam jest też trochę zasłonięte przez filtr. Świece 10 godzin dziennie. Jeszcze dodam, że w akwa jest podłoże aktywne, filtr fluval U2 z gąbkami i ceramiką
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2398
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Glony (okrzemki, brunatnice, glony nitkowate) w dojrzałym zbiorniku

#4

Post autor: Ziemiojad »

Krewetka93
3 miesiące to nie jest dojrzałe akwarium. Świadczą o tym okrzemki i brunatnice.

Piszesz, że masz podłoże aktywne. Czyli lejesz wodę RO i masz CO2? Czy jest to podłoże aktywne dla krewetek czy dla roślin? Ile masz roślin? Masz bardzo mało NO3.
Czy dajesz jakieś nawozy? Wydaje mi się że głodzisz rośliny.

Autor
Krewetka93
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 08, 2024 9:07 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Glony (okrzemki, brunatnice, glony nitkowate) w dojrzałym zbiorniku

#5

Post autor: Krewetka93 »

Mam aquasoil chihiros i dodatkowo kilka skał lawowych do lepszej filtracji biologicznej. Dodaję wodę kranową, odstaną kilka dni, nie mam krewetek caridina, które wymagają wody RO, tylko neocaridina, więc jej nie leję, nie mam niestety podaży co2. Jeśli chodzi o nawozy, raz na miesiąc, do podmienianej wody daję nawóz uniwersalny do akwa.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2398
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Glony (okrzemki, brunatnice, glony nitkowate) w dojrzałym zbiorniku

#6

Post autor: Ziemiojad »

Krewetka93
No więc podłoże aktywne bez RO traci sens. I traci swoje właściwości bo twarda woda mu po prostu szkodzi. Jaki był sens kupowania podłoża aktywnego jeśli nie wykorzystujesz jego właściwości? Szkoda pieniędzy.

A wracając do twojego problemu. Czyli głodzisz rośliny.
Raz w miesiącu nawóz? Po co? Kto ci to poradził? I dlaczego tylko raz? Szkoda pieniędzy, bo i tak nic to nie daje.
Dodano do tego postu po 1 minucie 58 sekundach
Krewetka93 pisze: czw maja 09, 2024 10:12 am aquasoil chihiros
Nawet w ich opisie masz informacje, że właściwe pH mieści się w przedziale 6.2 do 6.8.

Autor
Krewetka93
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 08, 2024 9:07 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Glony (okrzemki, brunatnice, glony nitkowate) w dojrzałym zbiorniku

#7

Post autor: Krewetka93 »

Czyli rozumiem, że muszę zacząć dodawanie CO2? To obniży trochę pH i poprawią się właściwości podłoża aktywnego? Jeżeli chodzi o głodzenie roślin zupełnie się z tym nie zgadzam, praktycznie co tydzień muszę je mocno przycinać, bo mają bardzo duże wzrosty i zarosło by całe akwarium, nie mają żadnych widocznych objawowo braków, zero odbarwień i zahamowania wzrostu. Poza tym, pytałem o problem z glonami, ponieważ z roślinami nie ma żadnych problemów od początku startu zbiornika.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2398
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Glony (okrzemki, brunatnice, glony nitkowate) w dojrzałym zbiorniku

#8

Post autor: Ziemiojad »

Krewetka93
To gdzie masz te glony? Myślałem, że na roślinach. Jak masz chęci to zdjęcie by pomoglo.
Dodano do tego postu po 2 minutach 50 sekundach
Krewetka93 pisze: czw maja 09, 2024 3:49 pm muszę zacząć dodawanie CO2
Nie musisz.
Ale RO i CO2 to dobra droga do bujnych roślin. Oczywiście, że nie jedyna. I sam aktualnie nie mam CO2. Nie mam też glonów.

Autor
Krewetka93
Gość
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 08, 2024 9:07 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Glony (okrzemki, brunatnice, glony nitkowate) w dojrzałym zbiorniku

#9

Post autor: Krewetka93 »

Glony mam na szybach, na filtrze od strony lampy, na filtrze są to glony nitkowate glownie, przy wylocie wręcz tworzą się długie zielone nicie i ciągną w toni wodnej. Jeżeli chodzi o rośliny, głównie na limnophili sesiphlorze i aromatice na szczytach są glony nitkowate, tam gdzie najwięcej światła na nie pada, obcinam te szczyty, bo szybko rosną, ale glony szybko wracają tam niestety. Brunatnice są na liściach anubiasa, i przy styku z podłożem na szybach, glony mocno porastają też korzeń red Moore, na którym z kolei rosną właśnie krasnorosty. Korzeń czyscilem kilka razy szczoteczką do zębów, ale po ponownym włożeniu do akwa, krasnorosty wróciły:(
ODPOWIEDZ