KH GH i PH

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
chrissys
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt maja 28, 2021 10:01 pm
Lokalizacja: Kluczbork
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

KH GH i PH

#1

Post autor: chrissys »

Witam serdecznie,
Sytuacja wygląda tak, zmierzyłem parametry wody w akwarium z paletkami i interesuje mnie woda miękka
Ph-6.5
Kh-4
Gh-18 :!: :niespodzianka:
zmierzyłem również parametry w filtrze RO oraz w wodzie z kranu
| RO | Kranówka |
| Ph- 5.5 | Ph- 6.5 |
| Kh- 0 | Kh- 4-5 |
| Gh- 0 | Gh- 18 |
Teraz moje pytanie czy da się obniżyć jakimś sposobem tylko i wyłącznie GH (reszta parametrów wygląda spoko szkoda to rozwalać) ? Czy po prostu kupić preparat na podwyższenie Ph i kh, a GH obniżać z RO aż spadnie do wartości około 8Gh. Znalazłem jakieś woreczki "ZOOLEK FILTRAX GH OBNIŻA TWARDOŚĆ GH" ktoś coś używał już takiego ? producent opisuje, że nie zmienia to twardości węglanowej kh więc hmm. Ewentualnie jak znacie jakieś inne metody na obniżenie tylko i wyłącznie Gh byłbym wdzięczny :) pozdrawiam
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

KH GH i PH

#2

Post autor: Lech-u »

Ja bym lał RO i już.

Bez tych preparatów. Każdy z nich to chemia.
Awatar użytkownika

Autor
chrissys
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt maja 28, 2021 10:01 pm
Lokalizacja: Kluczbork
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

KH GH i PH

#3

Post autor: chrissys »

no tak, ale w momencie jak będę lał RO to przy takim wysoki Gh będę musiał podmienić znaczącą część wody i PH spadnie mi do 5.5, a Kh do 0 co nie jest zbyt dobre więc będę musiał coś i tak wlać żeby utrzymać kh na 4 a ph na 6.5

nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

KH GH i PH

#4

Post autor: nvdante »

pH dąży do neutralności, czyli około 7 - test pokazuje Ci mniej, bo to woda tuż po filtrowaniu - odstaw na kilka godzin i zobaczysz, że ruszy w górę... inna sprawa, że paletki lubią niskie pH, o ile wiem, ale obniżenie i utrzymanie nie zależy od tego, że lejesz RO, a od tego, że masz w akwarium np.: podłoże obniżające, jak torf.
Robiąc systematyczne podmiany z RO, będziesz obniżał parametry, a że czyste RO ma kH/gH = 0/0 to po problemie.
Później tylko obliczasz ile potrzebujesz mineralizatora, który ustawia parametry na np.: kH 0, gH 6 :)

Na koniec dodam tylko, że możesz robić mix: 50% kranówka, 50% RO... wynik obliczysz sam.
Awatar użytkownika

Autor
chrissys
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt maja 28, 2021 10:01 pm
Lokalizacja: Kluczbork
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

KH GH i PH

#5

Post autor: chrissys »

jest to logiczne, jaki mineralizator polecasz ?

nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

KH GH i PH

#6

Post autor: nvdante »

Moim zdaniem powinien być jak najczystszy. Jeżeli ma dodatki typu fosfor, azot czy potas to ciężej "sterować" parametrami wody.
Jakiś czas temu kupiłem: Biały V6.
Związki w nim wykorzystane to głównie wapń, magnez i sól.
Z tym, że gdybyś mieszał RO i kranówkę to oczywiście nie dawaj już mineralizatora, chyba, że masz konkretny pomysł.
Awatar użytkownika

Autor
chrissys
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt maja 28, 2021 10:01 pm
Lokalizacja: Kluczbork
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

KH GH i PH

#7

Post autor: chrissys »

dobra zjechałem GH woreczkami od zooleka + RO z gh18 do gh8 kh1 ph6.5 teraz pytanie czy ten mineralizator nie podniesie mi ph bo jak wiadomo kh jest buforem ph ale przy takim niskim kh chyba nie powinno. Muszę coś pokombinować chce mieć GH-8-10 kh-4 ph-6.5
ODPOWIEDZ