8 tygodniowe akwarium do analizy

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

8 tygodniowe akwarium do analizy

#1

Post autor: DonPapa »

Witam .
Od 8 tygodni mam akwarium 100 l i mam kilka pytań

parametry ( testy kropelkowe , zoolek )

ph 7,5 - 7,8 (problem z rozróżnieniem koloru )
NO2-0
NO3- 2 MG /l
PO4 0,0
NH3/NH4 0 mg (zoolek kropelkowy skala od 1-10 mg /l )
KH 8
GH 16

obsada ;
glonojad , 3 ampularie , 6 zwinników , 6 kirysków , 4 prętniki ,

średnio obsadzone akwarium roślinami (same łatwe do uprawy )
Nie mam butli co2 i nie zamierzam mieć , nawoże carbo + substrat podżwirowy JBL plus

filtracja ; filtr wewnętrzny aquael 1000 pro

oświetlenie 2x sunny ( aqualed 14w 1650 lm , leddy tube sunny 16w 1650lm )

Tak się prezentuje akwarium na chwile obecną pod tym kątem

Mam kilka pytań

1. Miałem 6 gupików które mi ostatnio padły , jaki może być powód tego ?

2. Sprawa NO3 czy aby nie za mało go ? Na ludwigach mini super red zauważyłem karłowate liście i objawy niedoboru azotu . Jak mogę bezpiecznie podbić NO3 w akwa ?

3. Dodałem ostatnio jedną ledówke (14w ) i zauważyłem lekki porost zielonych glonów na roślinkach stąd pytanie czy może to być powód nagłego dodania leda ?

4. Ostatnio miałem problem z dziwnym pyłem w akwa (brązowy i biały ) był rozsiany po całym akwarium jednak raczej nie są to okrzemki miał ktoś kiedyś podobny problem ?

z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

8 tygodniowe akwarium do analizy

#2

Post autor: Lech-u »

DonPapa pisze: czw maja 27, 2021 8:42 am Miałem 6 gupików które mi ostatnio padły , jaki może być powód tego
Może akwarium było jeszcze niedojrzałe i się zatruły azotem? (tygodni to bardzo młode akwarium)
DonPapa pisze: czw maja 27, 2021 8:42 am 3. Dodałem ostatnio jedną ledówke (14w ) i zauważyłem lekki porost zielonych glonów na roślinkach stąd pytanie czy może to być powód nagłego dodania leda ?
.
Może

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

8 tygodniowe akwarium do analizy

#3

Post autor: DonPapa »

Właśnie w tym problem ze akwarium ma NO2 na poziomie 0 , często to badałem ostatnimi czasy i wiem że cykl azotowy jest domknięty ( bo był okres w czasie dojrzewania gdzie był na poziomie 1,5 mg + ) z tym że nie wiem czemu takie NO3 niskie mam , zastanawiam czy czy jest sens nawozić czy poczekać jeszcze ?
Piszą że zdrowo jest mieć na poziomie 10-20 mg NO3 na l
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

8 tygodniowe akwarium do analizy

#4

Post autor: Ziemiojad »

N02 masz zero bo może nawet jeszcze nie wystartowało. Kontroluj ten parametr. I moze nie kupuj ryb póki co.

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

8 tygodniowe akwarium do analizy

#5

Post autor: Krolic »

DonPapa a możesz wrzucić jakaś fotę? jak masz dużo roślin i mało zwierzątek to to może być przyczyna niskiego azotu. nie zgadzam sie z szanownymi przedmówcami :D że 8 tygodniowe akwarium jest młode i może być niedojrzałe.. co do tego że się nie wytworzyło no2 też mam wątpliwości.. cykl azotowy zamyka sie po około 2 tygodniach..
Jakoś z doświadczeń własnych i forumowych zastanowiłbym sie nad carbo.. czy jest sens to lać.
Dodanie ledówki przy zerowym azocie.. no do przemyślenia temat.. dajesz im strzala świetlnego żeby rosły a nie maja co "jeść"
po jakim czasie od wpuszczenia padły gupiki?

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

8 tygodniowe akwarium do analizy

#6

Post autor: DonPapa »

Krolic pisze: czw maja 27, 2021 11:40 am DonPapa a możesz wrzucić jakaś fotę? jak masz dużo roślin i mało zwierzątek to to może być przyczyna niskiego azotu. nie zgadzam sie z szanownymi przedmówcami że 8 tygodniowe akwarium jest młode i może być niedojrzałe.. co do tego że się nie wytworzyło no2 też mam wątpliwości.. cykl azotowy zamyka sie po około 2 tygodniach..
Jakoś z doświadczeń własnych i forumowych zastanowiłbym sie nad carbo.. czy jest sens to lać.
Dodanie ledówki przy zerowym azocie.. no do przemyślenia temat.. dajesz im strzala świetlnego żeby rosły a nie maja co "jeść"
po jakim czasie od wpuszczenia padły gupiki
Wiesz co też się nie zgadzam bo jak napisałem u góry (kolega wyżej chyba nie doczytał do końca ) cykl mam zamknięty bo miałem w akwa szczyt azotynów który sięgał ponad 1,5 mg l wody i utrzymywał się kilka dni dopóki nie wyprodukowały się azotany i NO2 spadło do zera i mam teraz 2 mg NO3 .Czyli cykl zamknięty ryby się dobrze mają wszystkie oprócz gupików . Gupiki padły z 1,5 tygodnia od wpuszczenia ( dwa zostały ) i nie wiem jaki powód śmierci bo miały się dobrze a i testy wody mam odpowiednie . Zaraz dodam fotkę bo z tel póki co jestem
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

8 tygodniowe akwarium do analizy

#7

Post autor: Ziemiojad »

No może tak.

Krolic
Moderator
Posty: 785
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

8 tygodniowe akwarium do analizy

#8

Post autor: Krolic »

DonPapa pisze: czw maja 27, 2021 12:20 pm Gupiki padły z 1,5 tygodnia od wpuszczenia
a może jakaś lipę ktoś Ci sprzedał.. ja sie słabo znam na gupikach.. ale to raczej nie jest wymagająca ryba... oczywiście teraz jest tych odmian tyle że pewnie niektóre mogą być bardziej wymagajce..

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

8 tygodniowe akwarium do analizy

#9

Post autor: DonPapa »

Wiecie co może tak , bardziej mnie martwi zakwit glonów i niski poziom NO3 w akwarium . Co byście zalecili ?
Oświetlenie mam 10h od 8-18 póki co
Jedna lampa świeci 10h a drugą zmniejszyłęm do 5-6h na początek i ustawiłęm 50% mocy . Mam algin w domu na glony ale nie wiem czy jest sens lać póki co ? Robią się delikatne kożuchy glona zielonego na roślinkach póki co i chciałbym coś przedwcześnie zacząć działać bo słyszałem że glony mogą zniszczyć całe akwa ;/
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

8 tygodniowe akwarium do analizy

#10

Post autor: Lech-u »

DonPapa pisze: czw maja 27, 2021 2:54 pm bardziej mnie martwi zakwit glonów
Akwarium jest jeszcze niestabilne (niedojrzałe).
DonPapa pisze: czw maja 27, 2021 2:54 pm Co byście zalecili ?
Dać czas i pozwolić zbiornikowi dojrzeć.

I mało karm ryby przez najbliższe 3 tygodnie.
ODPOWIEDZ