Jak zbić ph

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Patryk
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: ndz kwie 18, 2021 1:00 pm
Lokalizacja: Rybnik
Płeć:

Jak zbić ph

#1

Post autor: Patryk »

Witam, mam krewetkarium od około 4 miesięcy. :-D
Od początku pH to ok. 7,4- 7,8 KH - 3
Mieszkańcy to same neocaridina , ale chciał bym dorzucić kilka caridina. Nic nie podnosi pH robiłem testy bazaltu korzenia itp. Próbowałem szyszek olchy , pH- i nadal nic ... :hmm: do mojego 180l daje co2 , ale bimbrownia jest mało stabilna i boję się że w 25l zagazuję mieszkańców :|
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Jak zbić ph

#2

Post autor: jacekzabki »

Woda RO

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Jak zbić ph

#3

Post autor: DanielP »

RO x2 :D
Awatar użytkownika

Autor
Patryk
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: ndz kwie 18, 2021 1:00 pm
Lokalizacja: Rybnik
Płeć:

Jak zbić ph

#4

Post autor: Patryk »

jacekzabki
DanielP
Obok mnie nie ma żadnych punktów z wodą ro :sad:
Tylko zastanawiam się czy opłaca mi się do małego akwarium(25l) kupować specjalnie filtr do robienia ro ? Na taki filtr trzeba liczyć z 300zł :| co sądzicie o metodzie z kationitem ? :)
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Jak zbić ph

#5

Post autor: Lilek »

Może być woda demineralizowana dostępna w każdym markecie, czy na stacji benzynowej.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Jak zbić ph

#6

Post autor: jacekzabki »

AKWARYSTYCZNY FILTR WODY RO3 VONTRON OSMOZA RO - 99 PLN
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jak zbić ph

#7

Post autor: Lech-u »

Możesz kupić butelkę kwasu solnego (HCl) 36% i podawać kwas do akwarium.

To wymaga minimum wiedzy na temat obsługi kwasów stężonych i zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Jest to bardzo skuteczna metoda dla "małego chemika" akwarystycznego.

Ja to stosuję czasami, jeśli chcę zjechać z pH poniżej 7,00
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Jak zbić ph

#8

Post autor: Ziemiojad »

Lilek pisze: wt maja 04, 2021 1:06 pm Może być woda demineralizowana dostępna w każdym markecie, czy na stacji benzynowej
Sorry. Ale nie każda deminaralizowana woda z marketu się nadaje niestety.
Awatar użytkownika

Autor
Patryk
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: ndz kwie 18, 2021 1:00 pm
Lokalizacja: Rybnik
Płeć:

Jak zbić ph

#9

Post autor: Patryk »

Lech-u pisze: wt maja 04, 2021 1:06 pm Możesz kupić butelkę kwasu solnego (HCl) 36% i podawać kwas do akwarium.
Ta metoda zbija pH na stałe czy po pewnym czasie znowu się podnosi ? pH- działało przez ok 2-3 dni i pH znowu wzrastało.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jak zbić ph

#10

Post autor: Lech-u »

Nic nie zadziała na stałe.
Zawsze coś musisz robić.
Albo dać RO, albo CO2, albo pH -, albo kwas.
Wszystko trzeba powtarzać.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Jak zbić ph

#11

Post autor: DanielP »

Ja nigdy nie chciałem bawić się z laniem kwasu ponieważ trzeba to robić umiejętnie i dlatego uważam,że najbezpieczniej jest stosować wodę z filtra RO. Swego czasu testowałem różne wody demineralizowanej z marketów i wszystkie były ok. Neutralne pH wynosi 7 i nawet lejąc czyste ro jego wartość będzie dążyła do 7. Chcąc je obniżyć tj. utrzymywać na poziomie poniżej 7 trzeba zastosować bufor czyli coś co będzie zakwaszało wodę np. torf, liście, korzenie itd.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Jak zbić ph

#12

Post autor: Lilek »

Ziemiojad pisze: wt maja 04, 2021 1:20 pm Sorry. Ale nie każda deminaralizowana woda z marketu się nadaje niestety.
Sorry. Deminaralizowana na pewno nie :). A jaka woda demineralizowana się nie nadaje? Jeśli mówimy o tym samym bo mam wątpliwości.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Jak zbić ph

#13

Post autor: jacekzabki »

Woda demineralizowana ma pH 7 (przynajmniej w teorii) a woda RO odczyn kwaśny (np. moja woda ma pH 6). Także od razu widać którą wodę należy dodać aby "zbić pH".
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Jak zbić ph

#14

Post autor: Lilek »

Woda demineralizowana i ro dążą do pH neutralnego, chodzi o zawartość tlenu w wodzie. Woda ro zaraz po filtracji może mieć nawet pH 5,5, ale z czasem pH zacznie dążyć do pH 7 neutralnego. Dużą rolę odgrywa również temperatura pomiaru.

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Jak zbić ph

#15

Post autor: Lucas »

Lilek pisze: śr maja 05, 2021 10:21 pm Woda demineralizowana i ro dążą do pH neutralnego, chodzi o zawartość tlenu w wodzie. Woda ro zaraz po filtracji może mieć nawet pH 5,5, ale z czasem pH zacznie dążyć do pH 7 neutralnego. Dużą rolę odgrywa również temperatura pomiaru.
Dobrze zatem rozumiem że natlenianie wody przyśpiesza dążenie pH do 7 - jeżeli początkowo wynosiło, np. 6?

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Jak zbić ph

#16

Post autor: don_Vall »

Woda RO, demineralizowana czy też destylowana zawsze ma odczyn pH 7.0. Jeżeli jest inaczej to dlatego, że oprócz wody jest jeszcze w niej coś co to pH zmienia. RO zaraz po osmozie ma pH 7 lecz bardzo szybko węgiel z CO2 z powietrza tworzy w niej kwas węglowy który ją silnie zakwasza dlatego jej pH spada tak drastycznie (do 5).
Nazwy wody się różnią tylko sposobem jej oczyszczania.

W akwarium pH rośnie dlatego, że w wodzie rozpuszcza się jakiś minerał podnoszący KH.
Jeżeli masz małe KH to aby zmniejszyć pH wystarczy dołożyć coś co zakwasi wodę, np. szyszki olchy, liście dębu czy buku, korzeń.
Jeżeli masz bufor wysoki (duże KH) to najpierw trzeba pozbyć się wapnia.

Twoje KH=3 wydaje się dosyć małe ale najwyraźniej wapnia jest na tyle dużo, że kwasy zawarte w tym co dodajesz nie potrafią tego zneutralizować.
Doskonale pH obniża CO2. Możesz spróbować dodać wody gazowanej (byle miała jak najmniej minerałów). A jak nastawisz bimbrownię to musisz przy niej być by faktycznie nie przesadzić ze spadkiem pH.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ