Parametry wody a glony

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
ern23
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 23, 2016 11:08 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Ernest

Parametry wody a glony

#1

Post autor: ern23 »

Witam wszystkich , to pierwszy mój post z prośbą o pomoc

Mam problem z roślinami a ostatnio też z glonami nitkowymi.
To pierwsze moje akwa 160l. (100x40x40). Co2 z butli , dyfuzor przez korek lipowy ( dyfuzor szklany ze spiekiem wywaliłem – moim zdaniem bąbelki były za duże) który piękną mgiełkę robi. Filtr kubełkowy zewnętrzny Eheim 2213 ( media w środku to od strony wylotu wody – zoolit 0,5kg; gąbka Eheim2616135, Eheim Substratpro, gąbka Eheim2616135,trochę ceramiki, gąbka eheim 26131).

Podłoże ADA POWER SAND SPECIAL +AQUA ART SUBSTRATE ll. Rośliny posadzone na wyspie a w około piasek kwarcowy , są2 korzenie trochę skałek dragon.

Rośliny to : Aponogeton boivinianus, troche trawki, kilka małych kryptocorin, Anubias, Ludwigia Mini Super red,Rotala, Micranthemium umbrosum, troche trawnika z bacopa.

Oświetlenie – 4 listwy led zamówione u Emiego ( dość znany w świecie akwa). Naświetlanie początkowo około 11h/dobę

Akwa założone już prawie 3 tyg temu. Pierwszy tydzień nawet roślinki ładnie wyglądające , widać było zdrowie i bomblowanie. W 2gim tygodniu plaga glonów nitkowych na wszystkim + na korzeniu pojawił się biały glon w kilku miejscach ( struktura białej galaretki).

Walka z glonem , tylko kilka godzina naświetlania dziennie – 4h, oraz codzinna podmiana około 10l wody, dodawałem dawkę carbo i macro ( wyczytałem gdzieś o tym na jakimś forum) , 2 razy w tygodniu 1-2 ml fosforu bo roślinki zaczęły padać.
Zastosowałem środek na glony bo aż mi serce pękało widząc jak roślinki są pokryte całe glonem ( środek nazywa się Algen Stop General firmy Femanga).

Na razie udało mi się zwalczyć trochę glony ( mniej światła dało rezultat) udało się wyczyścić większość z roślinek oraz piasku. Roślinki zaczęły rosnąc trochę nieśmiało ( ale nie bombelkują).

Kupiłem zestaw do badania wody zoolek i tutaj mam problem w interpretacji wyników - czego jest za mało a czego za dużo i co zrobić żeby wszystko się unormowało?. Wiem że wszystko jest uzależnione od siebie . Może jest ktoś w stanie zerknąć i pomóc zrozumieć co jest nie tak. Jakie są poprawne parametry wody ?
pomiary wykonane w dniach: 22.11.2020 (11:00) ; 28.11.2020 (11:30)
NH3 - 0 ; 0
PH (skala 4-9) - 7 ; 7
PH (slala 6-8) - 7 ; 6,6
PH (średnia wartość) - 7 ; 6,8
KH - 9 ; 21
GH - 9 ; 23
CO2 - 29 ; 45
NO3 - 20 ; 15
PO4 - 0 ; 0
K - - ; 7
CA - 140 ; 150
Mg - 33 ; 30
Fr - 0,1 ; 0,1
NO2 - 1 ; 0,5
Two - - ; 28

tabelka z powyższymi danymi w formie zdjęcia https://naforum.zapodaj.net/c4d97df53596.png.html

Na początku zastanawiałem się czy to nie wina filtra , może nie jest dość wydajny dla tego akwa ale chyba nie .

Kupiłem jeszcze nawozy
https://allegro.pl/oferta/komplet-zesta ... 6811159067
ale przy tych parametrach wody nie wiem czy stosować je zgodnie z etykietą żeby znowu glony się nie pojawiły.

A tak wyglądało akwa po zalaniu
https://naforum.zapodaj.net/f157ef2b4fd7.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/221d64f47ef4.jpg.html
i po ataku glonów
https://naforum.zapodaj.net/6979905cc605.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/568ef5bd5304.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/776f24ad7b30.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/86cf692830ad.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/c831e20eb729.jpg.html
Wielkie dzięki za pomoc
Ostatnio zmieniony ndz lis 29, 2020 8:20 pm przez ern23, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Parametry wody a glony

#2

Post autor: Komarowa »

Cześć. Postaraj się wstawić zdjęcia przez imgur- ikona na czarnym tle, białe i z zieloną kropką.

11godzin świecenia to dużo. A na początek to bardzo dużo.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Parametry wody a glony

#3

Post autor: mariom222 »

jak ja nienawidzę odpowiadać w tematach o glonach,
ale zrobili mnie moderatorem to muszę :)
dziś już późno ale jutro coś zaradzimy w tym temacie
Dodano do tego postu po 13 godzinach 20 minutach 34 sekundach
doczytałem dokładniej i pooglądałem sobie fotki
według mnie akwarium nie jest jeszcze dojrzałe
nie pomaga także obecność skałek

mógłbyś przemyśleć czy nie chciałbyś wymienić skałek na np lignit
glony bardzo się nie lubią z kwasem humusowym który wydziela się właśnie z lignitu
jednak musiałaby to być co najmniej masa tych skałek lub więcej wrzucenie kilku małych kawałków niewiele da

jeśli jednak ma zostać tak jak jest to nie ma innego wyjścia jak w dalszym ciągu działać z algen stop
to sprawdzony wielokrotnie przeze mnie środek który nie dość że niszczy glony to wspomaga rośliny
nie ma w nim jakiejś szczególnie niebezpiecznej chemii bo to zwykły kwas salicylowy

który wspomagany jeszcze przez czas dojrzewania spowoduje że w ciągu kilku tygodni będziesz miał bezglonowe akwarium
(niestety to wszystko trochę trwa)

można to zrobić w ten sposób że przez tydzień lejesz algen (przestrzegaj dawek producenta)
po tygodniu wymiana 30-do max 50% wody i kolejny tydzień bez lania
3 tydzień znów algen i tak aż do skutku

musisz też pamiętać że te najbardziej masywne glony (krasnorosty) najlepiej usuwać w trakcie kuracji ręcznie
ponieważ nawet jak już będą martwe to same się nie rozpuszczą z racji swojej utwardzonej budowy
a nawet martwe mogą rozsiewać do otoczenia żywe zarodniki

jakby coś to jeśli będą jakieś wątpliwości wal tu jak w dym i pytaj :)

Boro1

Parametry wody a glony

#4

Post autor: Boro1 »

Komarowa pisze: ndz lis 29, 2020 8:51 pm 11godzin świecenia to dużo. A na początek to bardzo dużo.
zdecydowanie się z tym zgadzam i uważam, że to może być główny problem.
mariom222 a może nich kolega zacznie mniej świecić, a później dopiero niech próbuje metod o których piszesz? Co o tym sądzisz?
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Parametry wody a glony

#5

Post autor: mariom222 »

z tym świeceniem to nie takie proste,
jeśli buzuje co2 + minerały to i dużo światła potrzebuje

fakt że rośliny będą w takich parametrach rosły szybko ale ryzyko glonów też będzie spore
i drugi fakt że mógłby zmniejszyć to świecenie, wszystko trochę zwolni i z tymi glonami byłoby trochę łatwiej

z innej strony znowu, mam kilka zbiorników gdzie światło (niezbyt mocne) świeci 24/h
ale są dojrzałe, duża nadwyżka filtracji,żadnych skałek i nic złego się nie dzieje

jeszcze inna sprawa jest z tym że rośliny ,,wyczuwają,, jednak cały ten cykl geocentryczny czyli pory roku
i zimą zawsze będą rosły słabiej więc tyle światła nie potrzebują

no ale jak się będziemy zagłębiać w teorie wpływu pozycji Jowisza na wzrost wąkrotki w akwarium to daleko nie zajedziemy :)

Autor
ern23
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 23, 2016 11:08 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Ernest

Parametry wody a glony

#6

Post autor: ern23 »

dzięki za zainteresowanie tematem.
Tak akwa jeszcze nie jest dojrzałe.

czyli kuracja Algen stop przez około 1 miesiąc lub dłużej i podmiana wody tylko raz w tygodniu ?
Na razie wlałem pierwsza dawkę, około 37ml/ 160l. Świece około 5 h/dobę i tylko 3 belki z 4. Wiec moc światła i czas naświetlania zmniejszyłem znacznie co przyniosło jakiś skutek.
czy w trakcie kuracji/ i po niej, jak lać (ile) nawozy? czy zgodnie z tym co jest na etykietach?

Sądzicie że filtr do mojego akwa jest wystarczający ? trochę wkurza mnie podłączenie węzy do niego, jakoś nie przemyślała firma tego dobrze moim zdaniem.

O lignit pierwszy raz słyszę, zerknąłem na alegro-fajna struktura jak węgiel. Niestety ale nie widziałem tego w kolorze brązu, (jest tylko czarne) a to nie pasuje do mojego akwa.
Trochę się zdziwiłem ze takie małe skałki mają aż tak duży wpływ. W końcu skałki ze sklepu akwarystycznego. Myślałem że są bezpieczniejsze.

czyli co - sądzicie że jeśli zostawię skałki to wystarczy tylko czas i powiano sie ustabilizować wszystko ?

A co z parametrami wody - co o tym sądzicie?
Moglibyście podesłać jakąś ściągawkę jakie powinny być poprawne wartości pomiarów dla tych co robię?

Acha, jeszcze jedno podpytam, bo pewnie macie z tym doświadczenie. Mam mały ruch tafli wody przez co robi sie osad ( to pewnie flora bakteryjna) ale zastanawia mnie czy nie kupić EHEIM SKIM 350 SKIMER, podobno cichy, mały i dobrze oczyszcza powierzchnie.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Parametry wody a glony

#7

Post autor: mariom222 »

ern23 pisze: ndz lis 29, 2020 7:54 pm Filtr kubełkowy zewnętrzny Eheim 2213
do 160 l o wiele za mały u mnie ledwo ogarnia 54l, musiałem dołożyć wewnętrzny asap 500
ern23 pisze: pn lis 30, 2020 8:49 pm Niestety ale nie widziałem tego w kolorze brązu
podeschnięty jest brązowy, zamoczony w wodzie robi się prawie czarny i nic tego nie zmieni :)
ern23 pisze: pn lis 30, 2020 8:49 pm czy w trakcie kuracji/ i po niej, jak lać (ile) nawozy? czy zgodnie z tym co jest na etykietach?
nigdy nie nawoziłem bo używam bardzo żyznych podłoży, ale prawie na każdym forum ludzie są zgodni
że podczas walki z glonami odstawiamy wszelkie nawozy oprócz co2 ( to tez nawóz)
ern23 pisze: pn lis 30, 2020 8:49 pm A co z parametrami wody
parametry mieszczą się w normach
oprócz no2, tu powinno być 0.0 i to świadczy właśnie o niedojrzałości zbiornika
ern23 pisze: pn lis 30, 2020 8:49 pm EHEIM SKIM 350 SKIMER, podobno cichy, mały i dobrze oczyszcza powierzchnie.
może być skimer, może być jakiś filtr wewnętrzny albo sprawnie działająca deszczownica
u mnie jeśli pojawi się błona likwiduje ją w ciągu kilku minut zwykłym napowietrzaczem
napowietrzacz u Ciebie jednak się nie sprawdzi

cytat z jakiegoś starszego posta na ten temat

,,-Woda może być nasycona gazami do pewnego stopnia więc jest zależność między obecnością co2 i tlenu w wodzie. Im więcej jednego tym mniej drugiego i na odwrót. Do takiego wniosku doszedłem po wpisach, że napowietrzanie wody i podawanie co2 z butli równocześnie mija się z celem gdyż tlen wytrąci co2 z wody.
-zakładam też że woda jest nasycona gazami w sposób stały (suma wszystkich gazów jest taka sama) - tak mi się wydaje. Rośliny jak nasycą wodę za bardzo tlenem ten nie jest w stanie się rozpuścić i rośliny bąblują,,
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Parametry wody a glony

#8

Post autor: Ziemiojad »

A jaka masz temperaturę wody?

Autor
ern23
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 23, 2016 11:08 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Ernest

Parametry wody a glony

#9

Post autor: ern23 »

myślałem że może podeślecie jakieś min/max wartości tych parametrów które badam żeby wiedzieć konkretnie co jest .

czyli bez nawozów czekam aż akwa dojrzeje.
pytanie czy nie da sie tego przyspieszyc bakteriami, coś takiego na alegro wypatrzyłem:
https://allegro.pl/oferta/prodibio-biot ... 9038061026
https://allegro.pl/oferta/azoo-11in1-su ... 9734405955
jest w tym jakiś sens?

jakieś konkretnie polecasz filtry zewnętrzne ? kurde myślałem że ten pociągnie.
Jaka powinna być wydajność filtra do takiego akwa jak moje?

Skałki wiec muszą zostać , czarny w ogóle nie pasuje do mojego akwa

Mam jeszcze jedną zagwozdkę, chodzi o rurki wlot/wylot które są w akwa.
W moim akwa mam pokrywę ( standardowa czarna , jakis plastik) , w której po niewielkich przeróbkach zamontowałem oświetlenie. W tylnej części mam możliwość zamontowania podłączania filtra, ale mam problem z rurkami. Akwarium ma na górze na szerszych ściankach płytki szklane które są "wzmocnieniem" akwarium. Jednak przeszkadzają one w montażu takich rurek lub deszczowni. Jak to kurde obejść ? cały czas mam problem z montażem tego bo przeszkadza ta płytka. macie jakieś pomysły?

temperatura wody to 24-25 stopni
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Parametry wody a glony

#10

Post autor: mariom222 »

ale dużo tych pytań
jutro jutro jutro :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Parametry wody a glony

#11

Post autor: Ziemiojad »

O temperaturę pytałem , bo w wysokich trudno się pozbyć glonów. Ale twoja nie jest wysoka.

Autor
ern23
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 23, 2016 11:08 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Ernest

Parametry wody a glony

#12

Post autor: ern23 »

no właśnie , temperatura nie jest duża, może to kwestia stabilizacji, na razie próbuje to ogarnąć , uczę się wszystkiego ,czytam , może w końcu nadejdzie dzień gdzie będę mógł wpuścić ryby:))
na razie 4-5h świecenia 3 lampy z 4. nie podmieniam wody codziennie wlałem ten środek, algen stop.
zobaczymy. Zastanawiałem sie nad podmianą ale wtedy rozrzedzałbym też środek, a chyba chodzi o to żeby ciągle nie dodawać go tylko zgodnie z etykietą , wiec myślę że raz na tydzień jak zrobię podmianę i zbiorę to co urosło w tym czasie to od razu podam kolejną dawkę i będę czekał aż znikną całkowicie :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Parametry wody a glony

#13

Post autor: Ziemiojad »

Jest świetne rozwiązanie problemu glonów.
Po prostu je zaakceptować :mrgreen:
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Parametry wody a glony

#14

Post autor: mariom222 »

ern23 pisze: wt gru 01, 2020 9:35 pm jakieś konkretnie polecasz filtry zewnętrzne ? kurde myślałem że ten pociągnie.
nie podam Ci konkretnych marek czy parametrów ale mogę dorzucić kilka wskazówek

- nie wydajność a pojemność jest ważniejsza, chociaż te dwie rzeczy są zazwyczaj ze sobą skorelowane
- szukając odpowiedniego filtra do swojego zbiornika najlepiej jest z góry założyć że jeśli producent podaje że to filtr do 100l
to trzeba to podzielić przez 2 bo najczęściej ogarnie tylko 50l
- ważna rzecz, dwa mniejsze filtry są zawsze ale to ZAWSZE lepsze niż jeden duży, wliczając w to takie z podwójnymi zaworami jak unimax 500,700
(tu by była szansa dla Ciebie bo dokupując np eheim 2215 do swojego 2213 miałbyś pewność że one ten zbiornik ogarną)
- i jeszcze ciekawostka, zapotrzebowanie na filtrację w zbiorniku zmienia się w czasie, w dobrze prowadzonym zbiorniku po np 2 latach spada do zera
można mieć uruchomiony taki filtr zupełnie bez mediów tylko po to żeby coś poruszało wodą plus prefiltr do wciągania syfków i nic się nie stanie


te szklane wzmocnienia są upierdliwe to fakt ale nigdy nie dochodzą do bocznych ścian, zawsze zostaje tam kilka centymetrów
i tam jest najlepiej układać te rurki, pokrywę niestety jeśli nie jest przystosowana trzeba w tym miejscu ciachnąć
ODPOWIEDZ