Kamień na szybie

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Kamień na szybie

#1

Post autor: piotrek1996 »

Witam, przymierzam się do założenia vivarium lecz napotkał mnie mały problem a mianowicie jak poradzić sobie z kamieniem powstającym na szybie przy tafli wody? Ma ktoś jakieś doświadczenie? A jak to wygląda w otwartych zbiornikach? Może jakoś zmiękczać wodę? Z góry dziękuję
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Kamień na szybie

#2

Post autor: Komarowa »

Przy podmianie przecieram octem.
Tak, żeby gąbką nie dotykać tafli wody.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Kamień na szybie

#3

Post autor: piotrek1996 »

Dziękuję, czy ma ktoś jeszcze jakieś sposoby?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kamień na szybie

#4

Post autor: Lech-u »

Skrobanie żyletką.

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Kamień na szybie

#5

Post autor: piotrek1996 »

Skrobanie jest dobre jak takowy się pojawi, ja jednak chciałbym uniknąć jak najbardziej powstawania kamienia. Załagodzić na tyle by wg nie powstawał albo chociaż w jak największym stopniu go ograniczyć.

nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Kamień na szybie

#6

Post autor: nvdante »

A możesz tam lać wodę RO?

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Kamień na szybie

#7

Post autor: piotrek1996 »

Chciałbym tam wpuścić ślimaki takie jak ampularie więc raczej nie może to być woda typowo bez wapnia i wg. Chyba, że się mylę to proszę o podpowiedzi

nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Kamień na szybie

#8

Post autor: nvdante »

Nie chciałbym powiedzieć: musisz wybrać, ale chyba na to wychodzi - albo miękka woda albo czyszczenie ręczne.
W sumie do wody RO również daje się mineralizator ( lub miesza się z kranówką ), więc twardość można regulować.

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Kamień na szybie

#9

Post autor: piotrek1996 »

Nie mam dostępu do wody RO więc raczej też odpada na ten moment. A poleca ktoś jakieś środki do zmiękczania wody?

Marek141
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt maja 13, 2016 10:52 am
Telefon: 695237773
Lokalizacja: Warszawa,Ursynów-Imielin
Na imię mam: Marek
Płeć:

Kamień na szybie

#10

Post autor: Marek141 »

Borykałem się z tym problemem dość długo. Przed 3 tygodniami zrobiłem restart zbiornika. U mnie woda jest twarda i kamień jak beton. Problem rozwiązałem kupując filtry narurowe( sklep hydrauliczny) zestaw połączyłem z dwóch korpusów i wkładów 1 węglowy i drugi zmiękczający( ST ) . Dzięki temu otrzymuje wodę miękką i bez kamienia. GH w karnie to 12 a w akwa 24 i więcej po filtrze niewiem czy jest 1 trudno dokładniej zmierzyć. W akwarium tuż po zalaniu zbiornika po około tygodniu GH wyszło 8. Delikatny osad na szybie ale białkowy wystarczy mokrym palcem i śladu niema. Co do kosztów takiego zestawu to wyszło mnie 104 zł z przesyłką za pobraniem. Takie filtry są dostępne w OBi ale jedna obudowa ( korpus) kosztuje 80zł . Wkłady filtracyjne i korpusy Polskiej firmy UST-M. Dodam że taki wkład jest wymieniany co 6m-c jak się korzysta w użytku codziennym. Ja podłączam narazie do węża prysznicowego i leje do akwa oraz na cherbatę, jest smaczniejsza i bez osadu:) . Myśle na zamontowaniu go na stałe pod zlewem. Koszt wkładów węglowy jakieś 6-8zł a ST 16 zł .

Proszę napiszcie co o tym sądzicie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ