Przechowywanie wody RO/DI

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
JestemMarcin
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 11:59 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Przechowywanie wody RO/DI

#1

Post autor: JestemMarcin »

Panie i Panowie,
Jako, że od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem filtra RO to zastanawiam się jak to jest z przechowywaniem nakapanej wody? Wczoraj napełniłem testowy słoik z wynikiem zerowym na mierniku TDS. Jak długo wodą może stać aby ten wynik utrzymać? Czy pojemnik powinien być zakręcony, a może wręcz przeciwnie powinno się tę wodę napowietrzać? Sam oczywiście będę badał wodę i nie omieszkam napisać o wynikach.

Swoją drogą czy jest sens w słodkowodnym akwarium, na podłożu aktywnym lać czyste RO? Moja roślinna szklanka do tej pory szła na kranexie całkiem nieźle. Najbliższa podmiana miala iść na RO.

wkropce
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: sob sty 13, 2018 5:02 pm
Lokalizacja: Maciejowice
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Przechowywanie wody RO/DI

#2

Post autor: wkropce »

JestemMarcin pisze: śr sty 22, 2020 11:08 pm Swoją drogą czy jest sens w słodkowodnym akwarium, na podłożu aktywnym lać czyste RO?
Przecież to zależy jakie chcesz uzyskać parametry wody, ja u siebie w jednym akwarium robię podmiany wodą RO, a w drugim wodą z kranu. Zapodaj trochę szczegułów.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przechowywanie wody RO/DI

#3

Post autor: Lech-u »

Ja przechowuję w beczce, która nie jest całkiem szczelnie zakręcona. Czyli jest zakryta, żeby nie wpadał tam kurz, ale dostęp powietrza jest .

Czy jest sens do roślinnego?
Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. No i jakie rośliny chcesz tam hodować.

Boro1

Przechowywanie wody RO/DI

#4

Post autor: Boro1 »

JestemMarcin pisze: śr sty 22, 2020 11:08 pm Swoją drogą czy jest sens w słodkowodnym akwarium, na podłożu aktywnym lać czyste RO? Moja roślinna szklanka do tej pory szła na kranexie całkiem nieźle. Najbliższa podmiana miala iść na RO.
"na podłoże aktywne" nie ma sensu lać kranówki. Podłoże aktywne zbija m.in. pH czyli jak będziesz lać kranówkę dość szybko się wyczerpie.
Awatar użytkownika

Autor
JestemMarcin
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 11:59 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Przechowywanie wody RO/DI

#5

Post autor: JestemMarcin »

Roślinniak to taki mój czaso-zabijacz w oczekiwaniu na wystartowanie z trudniejszym kawałkiem wody. Tam już niezbędne mi czyste H2O, stąd pytanie o przechowywanie. Jak to zrobić aby nie zachwiać równowagi. Dziś rano sądziłem miernik do próbnego słoja i już pokazała się pierwsza jedynka... po niecałych dwóch dniach. Fakt faktem słoja nie zamykałem, następnym razem naleję po brzegi i szczelnie zakręcę.

Boro dzięki za rozjaśnienie. Skoro już osmozę mam to będę korzystał z niej przy okazji podmiany każdego baniaka :pifffo:

Szkiełko oczywiście zostanie opisane w odpowiednim dziale i czasie 🙂
Ostatnio zmieniony czw sty 23, 2020 11:33 am przez JestemMarcin, łącznie zmieniany 2 razy.

Boro1

Przechowywanie wody RO/DI

#6

Post autor: Boro1 »

JestemMarcin pisze: czw sty 23, 2020 11:28 am Dziś rano sądziłem miernik do próbnego słoja i już pokazała się pierwsza jedynka...
Woda RO po "wyprodukowaniu ma pH koło 6. Z czasem, co jest normalne, pH wzrasta i dąży do neutralnego, czyli 7.
Wg. mojej wiedzy uzyskaną wodę RO powinno się trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, niemniej niech bardziej doświadczeni się wypowiedzą

wkropce
Bywalec
Posty: 97
Rejestracja: sob sty 13, 2018 5:02 pm
Lokalizacja: Maciejowice
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Przechowywanie wody RO/DI

#7

Post autor: wkropce »

Ja swoją wodę RO do podmiany, nalewam do pełna w pięcio litrowe pojemniki (takie po wodzie destylowanej) tak żeby w nich nie było powietrza (dowodów na to nie mam ale tak myślę, że gdyby miało się dostać do niej coś złego to tylko z powietrza, więc to ryzyko niweluję do zera) i stoją tak do trzech, czterech dni. Nie zauważyłem znaczącego spadku parametrów. Dłużej nie miałem potrzeby przechowywać, to nie wiem.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Przechowywanie wody RO/DI

#8

Post autor: JJP2 »

Nalej w kanistry/butle/butelki. Zakręć i trzymaj. Im krócej tym lepiej.
Woda jest rozpuszczalnikiem dla bardzo dużej ilości substancji (można powiedzieć, że jest najbardziej znanym na ziemi, uniwersalnym rozpuszczalnikiem).
Prędzej zatem złapie "coś" z opakowania niż z powietrza ale jak trzeba to możesz w czystych, zamkniętych pojemnikach trzymać ją długo ale nie dłużej niż się zepsuje. Jak ją dodatkowo spasteryzujesz (zagotujesz) to będziesz mógł trzymać jeszcze dłużej. Tylko pasteryzacja też trochę wpływa na stryktury wody.
Ja się zbytnio tym nie przejmuję robię ją na bieżąco. Podmieniam co tydzień jakieś 130-140 l i czasem po podmianach od razu robię kolejną partię, bo wiem, że w kolejnym tygodniu nie będzie na to czasu a mam tylko na tyle litrów baniaki i czeka to tydzień. Jakoś wszystko, żyje jak na razie.

Z tego co kojarzę to woda z Auchan (ta "OK!") ma bodaj dwa lata przydatności.

PS.
Jak poczytasz w jaki sposób i dlaczego zwiększa się pH w wodzie RO (z filtra wychodzi około pH około 6o) to przestaniesz się przejmować (mam nadzieję) takimi pierdołami.
Awatar użytkownika

Autor
JestemMarcin
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 11:59 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Przechowywanie wody RO/DI

#9

Post autor: JestemMarcin »

Dzięki za odpowiedź. W słodkowodnym może i można przymknąć oko na jak to nazwałeś pierdoły :mrgreen: jednak przy niewielkim akwarium z kawałkiem rafy trzeba dmuchać na zimne :OK: tam już nie ma miejsca na margines błędu :what:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przechowywanie wody RO/DI

#10

Post autor: Lech-u »

A po jakim czasie zmienia się pH z 6 na 7 w wodzie RO?
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Przechowywanie wody RO/DI

#11

Post autor: JJP2 »

JestemMarcin pisze: pt sty 24, 2020 6:27 pm am już nie ma miejsca na margines błędu
O solniczkach nie wiem nic.
Czy tobie o pH chodzi czy twardość ogólną/węglanową? Czy o inne substancje rozpuszczone w wodzie?
Z drugiej strony, choć to tylko dywagacje zupełnego laika solniczek, to każde rybie goooowno zmienia jakieś parametry wody. Z podejściem, że tolerancja paramertów wynosi 0% raczej przesadzasz chyba.
Z filtra RO otrzymujesz jakieś pH dążące do neutralnej "7" i skrajnie niskie wartości minerałów. Możesz jeszcze wybić wszystkie bakterie i mikroorganizmy w lampie UV. Nic więcej nie otrzymasz. Ba, nawet nie jesteś w stanie sprawdzić co tam zostało.

Tak z drugiej strony patrząc na twój, opisany, baniak.
Podłoże aktywne i kranówka to, oczywiście moim zdaniem, kasa puszczona w ...
Kranówka zabija podłoże aktywne szybko. Bardzo szybko. Wodę RO dajesz po to aby suplementować nawozy tak by jak najbardziej pasowało to roślinom.
Gdzieś, kiedyś wyczytałem, że rośliny najlepiej rosną w pH 6,4-7,2; kH, bodaj , 3-5 i gH 6-8. Reszta minerałów/pierwiastków też w jakichś granicach i stosunkach.
Przy stosowanych w akwarystyce metodach pomiaru określasz te minerały jako "około". Testy kropelkowe pH mojej wody kranowej w akwarium określały na 7,8-7,9. Czujnik w profiluxie na 7,38. I to bardziej pasuje do danych podawanych przez MPWiK.
Jak jest z pozostałymi testami kropelkowymi? To tylko wskaźniki trochę lepsze niż te paskowe.
Dalej więc podtrzymuję swoje. Nie przeginać. Wszędzie są marginesy błędów. Jak to mój kumpel zawsze mówi: "Taka lajfa"
Lech-u pisze: pt sty 24, 2020 8:19 pm A po jakim czasie zmienia się pH z 6 na 7 w wodzie RO?
Bladego pojęcia nie mam. Mam histerezę pH ustawione na 0,05o. Komputer załącza zawór CO2 co 30-40 min przy TDS około 180 ppm. Przy czystym RO powinno być trochę wolniej ale im wyższa zawartość wyngla w wodzie może się rozpędzać (rośnie bufor). Zresztą tam reakcję się nawzajem nakręcają. Nasz filtr i komputer to sprawdź organoleptycznie. Akwarium może chwilę podziałać bez CO2.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Przechowywanie wody RO/DI

#12

Post autor: don_Vall »

Woda RO powinna mieć pH = 7, Podczas napełnienia zbiornika pH maleje za sprawą wprowadzania do wody RO dwutlenku węgla z powietrza. U mnie pH spadało nawet poniżej 6.
Woda RO do roślinniaka powinna być wzbogacona o to czego brakuje w akwarium i mieć tyle nawozów (makro i mikro) aby rośliny miały z czego rosnąć.
Jak nie masz wymagających roślin to kranówka ma prawie dobry stosunek wapnia i magnezu. NPK musisz dobrać w zależności od tego co dodajesz do wody. Jak nie masz zwierząt to wszystko musisz sam dodać.

Darek
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

kejsita
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt lut 06, 2018 4:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Na imię mam: Katarzyna
Płeć:

Przechowywanie wody RO/DI

#13

Post autor: kejsita »

JJP2 pisze: pt sty 24, 2020 5:02 pm Prędzej zatem złapie "coś" z opakowania niż z powietrza ale jak trzeba to możesz w czystych, zamkniętych pojemnikach trzymać ją długo ale nie dłużej niż się zepsuje.
Co to dokładnie znaczy, "dłużej niż się zepsuje"? Po czym można poznać, że się zepsuła?


____________
https://www.oriontec.pl/odwrocona-osmoza/
Ostatnio zmieniony ndz lut 09, 2020 5:34 pm przez kejsita, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ