Wpływ na parametry wody - "kamień nero"

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Blurp
Bywalec
Posty: 68
Rejestracja: czw maja 02, 2019 2:06 pm
Lokalizacja: Śródmieście/Mokotów
Płeć:

Wpływ na parametry wody - "kamień nero"

#1

Post autor: Blurp »

[Może to nagła zaćma, ale nie znalazłem lepszego działu do tego tematu, proszę modów o ewentualne przeniesienie.]

Istnieje na polskim rynku skała sprzedawana w celach akwarystycznych pod nazwą "kamień nero", której kupiłem sobie 15 kilo. Według sprzedawcy nie zmienia parametrów wody, natomiast na innej aukcji widzę informację że "Podnosi i Stabilizuje poziom PH wody". Po latach przerwy w hobby nie mam obecnie żadnych testów, na razie potraktowałem ją octem i się nie skarży. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie, używał tego kamienia jako dekoracji?

Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wpływ na parametry wody - "kamień nero"

#2

Post autor: Lech-u »

Najprościej to by było jakby zalać te kamienie wodą RO i jakimś czasie zmierzyć parametry wody.

Możesz skorzystać z testów forumowych (przeczytaj w dziale Użyczę w Giełdzie).

Boro1

Wpływ na parametry wody - "kamień nero"

#3

Post autor: Boro1 »

jakby to powiedzieć a w zasadzie napisać: każdy kamień coś do wody oddaje, mniej / więcej ale oddaje
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Wpływ na parametry wody - "kamień nero"

#4

Post autor: mariom222 »

Boro1 pisze: wt maja 07, 2019 1:07 pm jakby to powiedzieć a w zasadzie napisać: każdy kamień coś do wody oddaje, mniej / więcej ale oddaje
dokładnie tak jest,
przetestowane na wielu różnych skałkach akwarystycznych, oraz ceramikach do filtrów

co nie oznacza że nie można tego używać w akwarystyce
można jak najbardziej, tylko trzeba o akwarium dbać inaczej niż przy zwykłym roślinniaku
w/g mnie jest odrobinę trudniej

(nie przetestowanym wyjątkiem są skałki typu ,,dog rocks,, skałki z Australii raczej używane przy pieskach w celu ochrony trawników,
mają ciekawe właściwości azotochłonne i wysnułem sobie teorię że może da się to wykorzystać w akwarystyce)
Awatar użytkownika

Autor
Blurp
Bywalec
Posty: 68
Rejestracja: czw maja 02, 2019 2:06 pm
Lokalizacja: Śródmieście/Mokotów
Płeć:

Wpływ na parametry wody - "kamień nero"

#5

Post autor: Blurp »

Lech-u pisze: wt maja 07, 2019 12:20 pm Najprościej to by było jakby zalać te kamienie wodą RO i jakimś czasie zmierzyć parametry wody.

Możesz skorzystać z testów forumowych (przeczytaj w dziale Użyczę w Giełdzie).
Testy forumowe? Interesująca instytucja, zerkam.

Boro1 pisze: wt maja 07, 2019 1:07 pm jakby to powiedzieć a w zasadzie napisać: każdy kamień coś do wody oddaje, mniej / więcej ale oddaje
Mmkay, jak widzę "nie zmienia parametrów wody" rozumiem to jako 'wpływa na parametry na tyle nieznacznie, że może nie mieć znaczącego efektu'; natomiast znajdując notkę "Przeznaczenie : Malawi i Tanganika" + "Podnosi i Stabilizuje poziom PH wody" zaczynam się obawiać że wpływ może być spory.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wpływ na parametry wody - "kamień nero"

#6

Post autor: Lech-u »

Blurp pisze: śr maja 08, 2019 8:36 am natomiast znajdując notkę "Przeznaczenie : Malawi i Tanganika" + "Podnosi i Stabilizuje poziom PH wody" zaczynam się obawiać że wpływ może być spory.
Słusznie się obawiasz. Jeśli już ktoś to stwierdził i tak napisał to prawdopodobnie kamień zmieni dość wyraźnie parametry wody.

Boro1

Wpływ na parametry wody - "kamień nero"

#7

Post autor: Boro1 »

Blurp pisze: śr maja 08, 2019 8:36 am Malawi i Tanganika" + "Podnosi i Stabilizuje poziom PH wody
Lech-u pisze: śr maja 08, 2019 8:58 am Słusznie się obawiasz.
W malawi i tandze specyficzne parametry uzyskujemy m.in dzięki kamieniom. Także tych dedykowanych nie wykorzystuje się w innych biotopach czy akwariach środowiskowych

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Wpływ na parametry wody - "kamień nero"

#8

Post autor: DanielP »

Zawsze można zastosować łupek filitowy, który nie wpływa na parametry.
ODPOWIEDZ