Zbyt zimna woda?

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Zbyt zimna woda?

#1

Post autor: r10 »

Jakie są objawy wody nieco za zimnej dla obsady ryb?

Liczyłem, że uda mi się poprowadzić akwa bez grzałki, w temperaturze pomieszczenia mieszkalnego plus 1°-2°C (od filtra i lampy UV, łącznie 55 wat w obiegu wody). Ale teraz w problematycznej porze roku (już zimno, pierwszy dzień CO, budynek wychłodzony, woda na podmianę zimna) zastanawiam się, czy rybciom nie jest zbyt chłodno - lecz chciałbym poznać to po ewentualnych objawach. Generalnie kieruję się zdaniem autora strony Aquarium Temperatures:
Obrazek
lecz dobrze poznać doświadczenie innych.

Obsada na dziś kiryski pstre (nocą zszedł najmniejszy tydzień temu nabyty samczyk, już wczoraj się pokładał, jego podobnie mała rówieśniczka również za solidnie nie wygląda, pozostała ósemka to rozrabiające grubasy :-)), otoski (na oko jak zawsze), bojowniki (może ruchy zwolnione lub to auto-sugestia), gurami (fabryki przerabiające glony na g... ;-)), molinezje (od początku były dziwne, każda z innego źródła, bojownik mógł je gryźć w każdym razie jedna straciła ćwierć płetwy ogonowej) jeśli to ma znaczenie.

Pytam m.in. dlatego, że dziś zeszła mi jedna molinezja (załapała ciągnące przezroczyste odchody 1-2 tygodnie temu od innej molinezji z giełdy akwarystycznej której się szybko odeszło, pluję w brodę że zakupu nie wsadziłem do kwarantanny :-(), a drugą podejrzewam o ospę (wylądowała więc dziś w nieco zasolonej kwarantannie na kaloryferze).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Zbyt zimna woda?

#2

Post autor: Ziemiojad »

Ile masz teraz stopni w akwarium?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbyt zimna woda?

#3

Post autor: Lech-u »

r10 pisze: pn wrz 20, 2021 1:41 pm Generalnie kieruję się zdaniem autora strony
Nie podałeś jaką masz obecnie temperaturę w akwarium.

Teoretycznie obniżenie temperatury nawet do 18*C nie powinno mieć negatywnych skutków dla ryb.
Ale... w Twoim akwarium jest niestabilna sytuacja (zgony, odchody itp.), więc obniżenie do takiej temperatury może doprowadzić do "wylęgu" chorób.

Autor
r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Zbyt zimna woda?

#4

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: pn wrz 20, 2021 2:53 pmIle masz teraz stopni w akwarium?
W pokoju rano było 20+°C, więc w akwa powinno być jakieś 1°-2°C więcej (w nocy grzeją filtr i lampa UV, w dzień dodatkowo świetlówka), tyle że podmianę 15% w temperaturze kranu zrobiłem po znalezieniu małego kiryska i zaoczeniu odejścia jednej molly. Akwa odkryte, ale teraz przykryłem zbiornik szybą, żeby zmniejszyć ciepło parowania.
Dodano do tego postu po 21 godzinach 50 minutach 59 sekundach
r10 pisze: pn wrz 20, 2021 1:41 pmpodejrzewam o ospę
To jednak nie była ospa. Na molly zauważyłem malutką białą kropkę myśląc, że to cysta - tym bardziej, iż jeden duży wcześniej zdrowy kirysek ocierał się o żwirek (do tego mocno bladł). Po nocy w kwarantannie (dodatek NaCl, ok. 28°C) biała kropeczka na molinezji urosła do wydłużonej kulki wielkości łepka szpilki, przygotowałem się do próby usunięcia mechanicznego pensetą. Usunięcie poszło łatwo, na oko bardziej luźny kłaczek niż przywra, na skórze nie został żaden ślad, niestety pacjentka w tym momencie wyzionęła ducha.
Nigdy wcześniej nie miałem molinezji, wydawały mi się łatwe w utrzymaniu (zagościły jako element walki z glonami).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbyt zimna woda?

#5

Post autor: Lech-u »

r10 pisze: wt wrz 21, 2021 1:28 pm niestety pacjentka w tym momencie wyzionęła ducha
Czyli jak?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Zbyt zimna woda?

#6

Post autor: Ziemiojad »

Znaczy wykonczyles rybę. Operacja się udała, ale pacjent zmarł.

Autor
r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Zbyt zimna woda?

#7

Post autor: r10 »

Lech-u pisze: pn wrz 20, 2021 2:55 pmNie podałeś jaką masz obecnie temperaturę w akwarium. Teoretycznie obniżenie temperatury nawet do 18*C nie powinno mieć negatywnych skutków dla ryb.
Ale... w Twoim akwarium jest niestabilna sytuacja (zgony, odchody itp.).
Wg termometru obecnie 22,5°-23°C, czyli jak szacowałem 1,5°-2°C powyżej temperatury pomieszczenia (akwa bez grzałki, grzeje kubełek, UVC i w dzień świetlówka).
Niestety nadal mam tajemnicze zgony - kirysków spiżowych (pojedynczo, ale kilka po kolei) i otoska (przedwczoraj, już parę dni wczesniej odpoczywał w dziwnej pozycji na roślinach). Przy czym jeśli chodzi o kiryski to odeszło kilka małych kirysków, dokupywanych do pierwszych, a pierwsze (z giełdy na Kole) urosły na spore byki. Czy może kiryski toczą między sobą jakieś walki, że małe/nowe dostają w ość? A może to nie temperatura jest winna (22°C), lecz podłoże żwirek bazaltowy 5-8 mm czyli dość ostre jak dla rybć dennych?
Bojowniki mają się super, gurami dwuplamiste (młode jeszcze, bardzo żarłoczne i kupodajne) mają się super, amano również widuję w komplecie (CR niestety zjedzone) - a molinezje, kiryski i otoski odchodzą :chory:.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ