inne sposoby obniżania Gh

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
cybul
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz lis 09, 2014 10:44 am
Telefon: 508717793
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Paweł
Płeć:

inne sposoby obniżania Gh

#1

Post autor: cybul »

Witam,
Zrobiłem testy wody w swoim akwarium:
pH – 7,5 - 8
Gh - 7
Kh – 23.
Czy ktoś testował/używał inne niż woda RO, sposoby obniżania Kh w wodzie?
Chodzi mi o np.: AZOO WATER SOFTENER 250g, uzdatniacze wody – galwaniczne, elektroniczne, chemiczne, generatory impulsowe?
W akwarium mam już 4 Auqafixy zooleka po 2 GH i KH. Udało mi się obniżyć Gh o 1, niestety Kh wzrosło o 1.
Co poza RO i uzdatniaczami w płynie/szyszkami wykaże dłuższy efekt działania?
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

inne sposoby obniżania Gh

#2

Post autor: Tygrys »

Chyba się pomyliłeś gh 23A KH7. Nie możliwe żeby kh było tak duże. Najbezpieczniejsze i najtańsze jest filtr ro. Co tydzień lej czysto ro. Ja tak usiebie 5 miesięcy zbilem do kh3 gh3
zawieszony profil

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

inne sposoby obniżania Gh

#3

Post autor: DanielP »

Zgadzam się z tym,że najtańszym i najprostszym sposobem na obniżenie twardości jest zastosowanie filtra ro. Jeżeli nie chcesz jednak go zastosować to możesz umieszczać w zbiorniku korzenie, gałęzie i liście, szyszki olchy lub lać z nich wywar. Po podmian stosuj wodę przepuszczoną przez armatkę torfową. Pamiętaj jednak,że efekty tych zabiegów będą krótkotrwałe i nie dadzą takich efektów jak filtr ro.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

inne sposoby obniżania Gh

#4

Post autor: JJP2 »

gH na poziomie 23o to dużo. Tym zająłbym się bardziej niż poziomem kH (choć mam wrażenie, że jest na wyższym poziomie niż zmierzyłeś).
Zacznij dolewać wodę demineralizowaną do podmian. Inaczej czarno widzę obniżanie gH i kH chemią. Garbniki z liści, korzeni, szyszek jakie trzeba wlać/wsadzić aby obniżyć parametry prędzej zabiją obsadę niż spowodują znaczące ich obniżenie.
Ideałem byłoby przejście na wodę RO z mineralizatorem (optimum dla większości roślin jest kH na poziomie 3o i gH w okolicach 7o).
Jeśli mieszkasz na Bielanach to masz prawdopodobnie przewagę wody z ujęcia zegrzyńskiego (niestety jest aktualnie gorsza niż ta z Grubej Kaśki).
Popatrz również co masz w akwarium bo być może kamienie czy piach podwyższają gH.
Podsumowując.
Obniż gh przez stosowanie wody demineralizowanej (czy to z filtra RO, czy kupionej za 3 PLN/5l w Auchan) z mineralizatorem (lub mieszaj z wodą kranową na początku 70:30 a później 50:50) a kH ustabilizuje się na prawie optymalnym poziomie.
Nie lej chemii i, przynajmniej na razie, nie stosuj garbników.
ODPOWIEDZ