[72L] Proste akwa familijne :)

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#1

Post autor: danq »

Witam.
Proszę na wstępie zauważyć, że jestem kompletnym amatorem, co widać po zdjęciu jeśli chodzi o aranżacje.
PIerwsze "akwarium" to był wymysł partnerki i dzieciaka. Miał postać znienawidzonej kuli i klasycznego mieszkańca, czyli bojownika.
Po kilku latach sam założyłem 40-litrowe, ale widać był to poligon doświadczalny. Cuda się w nim działy, m.in. plaga ślimaków i glonów.

Obecny baniak dorwałem od hobbysty. Ma wymiary 60x40x30. Na wstępie proszę o nie sugerowanie wiekszego bo jednak lepiej małymi kroczkami, no i do tego totalny brak miejsca w mieszkaniu przy dwójce rozrabiaków.
Poprzedni 40l stoi teraz pusty i czeka na pomysł. Poprostu stwierdziłem, że głupotą jest trzymanie tak małego akwarium na bocznym parapecie okna, gdzie od wschodu atakują go niemal w pełni promienie słońca przez dobre 3-4h. To skutkowało jak mi mówiono bezsensowną walka z wiecznymi glonami.

Obecne 72l zmieściło się we wnęce mebli i słońce nie dotrze tu nigdy. Oświetlenie jakie mi dano z pokrywa to swietlowka T8 15W o lekko różowej barwie. W poprzednim miałem LED (ot zestaw prosty kupiony na allegro). Powiadają, że te światło, które teraz mam jest lepsze.

Uzupełniłem zbiornik wodą mniej więcej w proporcjach : 30l ze starego zbiornika, 10l demineralizowana o fajnym pH 6.5-7 , ok. 20l wody kranówy odstanej. Nie mam jeszcze testów na poszczególne parametry, ale test pH kropelkowy wykonam dziś bo w 40l miałem wiecznie 8 i wyżej.

Obsada:
2x razbora klinowa (żyją od początku mojej przygody z akwarium, czyli od września)
4x narybek molinezja balonowa (rodzice padli)
2x kosiarka
Dokupiono
3x Danio
5x gupik

Mądry wybór?

Aranżacja była z początku męcząca bo mam żwir bazaltowy (10kg), w który ciężko mi się wtykało zakupione na allegro szczepki roślin po 2-3cm (tragedia!)
Zakupiłem dorosłe klasyki kabomba i moczarka. Za jakiś czas przyklei się coś na tył, tylko dumam nad tym czy tapeta w jednym ciemniejszym kolorze, czy jakaś 3D typu głębia jeziora czy Amazonki (ekhem).Do tego jak widać na zdjęciu mam wszystko na jednym poziomie. Chciałbym w przyszłości zakupić jakiś korzeń fikuśny, który wyginałby się bliżej tafli wody porośnięty tu i ówdzie.

Filtr Aquael Pat mini przeniesiony z mniejszego i nie wiem czy teraz tu nie jest zbyt słaby.

Aha. Dorzucilem do szczepków w zamówieniu jeszcze mikro i makro w proszku do rozrobienia z wodą, ale nie wiem jeszcze ile i jak dozować.

Edit:
Co tu się wyrabia. Właśnie dojrzałem zdechłego gupika czerwonego, który de facto przybył z innymi 2 dni temu, a obie kosiarki jak zasuwaly po całym zbiorniku (ale one szybkie) tak teraz dryfują przy dnie pod samym filtrem.
Popełniłem pewien błąd, że zasnąłem wczoraj, czyli finalnie lampa świeci się już pełna dobę. Póki co nie mam wylacznika tylko sama wtyczkę do gniazda. Może to mieć wpływ na nie, że poprostu za długo jest jasno?

Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#2

Post autor: Ziemiojad »

Całą dobę świeci z światło? Będzie mnóstwo glonów.
A to białe na zwirku to jakieś muszelki są? Czy ja dobrze widzę, czy sobie coś zmyślam?
Najważniejsze : ile czasu minęło od założenia akwarium do wrzucenia do niego ryb?
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#3

Post autor: danq »

Akwarium jest świeże. Uznałem, że nie będę czekać na "przygotowanie się" baniaka bo w połowie użyłem wody z poprzedniego, żwir (6kg) także, czyli przesypałem wraz z tzw. materią, która się w nim osadziła plus 4kg nowego płukanego. Nawet filtr jedynie przełożyłem bez czyszczenia go. Ryby zamieszkały w nim po ok. 48h. Ta świetlówka świeciła się koło doby bo zwyczajnie przez senność :) nie zdążyłem zgasić. Obecnie są przy zgaszonym.
Trochę niepokoi mnie, że doczytałem w google, iż kabomba potrzebuję niższej temperatury do poprawnego rozrostu (u mnie bez grzałki 26*C obecnie) i nie należy sadzić jej przy napowietrzaczu, który co prawda ledwo bąbelkuje bo mam go w pozycji minimum, ale jednak i chodzi bez przerwy.

Mam tu jeszcze Mikro i Makro w proszku, które dorzuciłem od sprzedawcy szczepków z Allegro, ale póki co skoro to wszystkio świeże to jeszcze nie rozrabiałem i nie dawkowałem (najpierw muszę poznać zasady, ale nie mając testów to chyba będzie trudne).

Aha! To białe na żwirku to...żwirek rzeczny, który kupowałem na samym początku przygody z akwarystyką i mi został. Poprostu przekładając ten bazaltowy kilka kamyczków mi wpadło i synek powiedział, że fajne i żebym usypał górkę tak o poprostu dla ozdoby. Nie jest to zbyt standardowa czynność, ale tak wyszło. Mogę usunąć jeśli uważacie to za głupie lub co gorsza szkodliwe.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#4

Post autor: DanielP »

Witaj na Fawa. Faktycznie temu zbiornikowi przydałoby się jakieś tło. Wybierz takie jaki Ci się spodoba:-) Pat mini da radę tylko dokup mu większą gąbkę. Moim zdaniem lanie do zbiornika macro i mikro na oko to proszenie się o kłopoty. Twoje rośliny są mało wymagające i powinny rosnąć bez żadnych nawozów. Jeżeli chcesz zasilić czymś rośliny to proponuję dać w podłoże kulki gt lub pałeczki nawozowe. Na twoim miejscu oddałbym kosiarki ponieważ rosną one zbyt duże i w twoim zbiorniku będzie im z czasem zbyt ciasno. Jeżeli chcesz zostać przy obecnej obsadzie to dokup kilka sztuk razbor i będzie git. Przydałaby się też w tym zbiorniku ekipa sprzątająca przy dnie ale bazalt to uniemożliwia.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#5

Post autor: danq »

Bazaltowy podobał mi się, że ciemny. Z resztą nie tylko mi. Fakt, mógł być drobniejszy żwirek. Czyli do sprzątania do tego baniaka nie będzie nic więcej w tej sytuacji? Mowa także o krewetki czy slimaku.
A powiedzcie mi jeszcze bo w poprzednim małym akwarium i tym teraz też nigdy pH mniej niż 8 nie mam. Teraz jak go zalewalem to użyłem 10l wody demineralizowanej z Leclerca i Zoolek pokazał piękna żółta barwę na pH z zakresu 6-8. przy podmianie wody następnej używając tylko tego zbyt mocno wpłynął bym na skok pH czy jednak to ruszy o małe wartości i co gorsza efekt będzie "na chwilę". Dużo się na czytałem, że jednak rośliny lubią neutralne ph7.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#6

Post autor: DanielP »

Krewetki i ślimaki mogą być choć z mojego doświadczenia ślimaki wolą miękkie podłoże. Nie dasz rady obniżyć ph na stałe ponieważ wodę zapewne będzie zatwardzał Ci bazalt.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#7

Post autor: danq »

Skoro widzę jednak dość dużo baniakow akwarystow z podłożem bazaltowy tzn ze da się takie utrzymać, jednak czy wg Was prawda jest, że rośliny lepiej rosną przy pH bliskim 7?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#8

Post autor: Ziemiojad »

Według mojej wiedzy lepiej w niższym od 7 niż wyższym.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#9

Post autor: danq »

Ziemiojad, to co może być skuteczne w obniżeniu pH w tym przypadku nie zaczynając wszystkiego od nowa wymieniajac podłoża?

Obrazek

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#10

Post autor: DanielP »

Skoro widzisz i wiesz lepiej to nie ma sensu pytać. Akwarysta uczy się na doświadczeniach więc jeżeli nie spróbujesz to się nie przekonasz.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#11

Post autor: Ziemiojad »

danq pisze: pn maja 17, 2021 5:27 pm Skoro widzę jednak dość dużo baniakow akwarystow z podłożem bazaltowy tzn ze da się takie utrzymać
To, że widzisz nie oznacza, że to jest dobre.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#12

Post autor: danq »

Kurde, Panowie ładnie mi wygląda podloze ciemne z zielonymi roślinami, ale nie wpadłem na to, że pH nigdy nie pójdzie na dol przez to. Nawet moja kobita zza ramienia pyta mnie co mamy zrobić żeby było dobrze. Tłumaczę jej, że tacy amatorzy jak my póki co mają baniak jako doświadczenie i możemy się spodziewać masy problemów.
Ciekawostką jest to, że mam kolegę z pracy, który twierdzi, że posiadał juz wiele szkielek w swojej karierze i nigdy się z nimi nie cackal a tym bardziej nie dozował co2 czy nawozów. Obecnie posadził sobie w nowym akwarium moje drobne szczepki, które sobie darowałem i twierdzi, że już po 3 dniach urosły. Fakt on ma i żwir i piasek.
Mam obawy poprostu, że za lekko to wszystko sobie wziąłem i małym kosztem stworzę bujne akwa z kolorowymi rybkami niemal bezobslugowe.
Jak będziecie mi odradzać stanowczo bazaltowy to zakupie piasek, ale dopiero za miesiąc. A jak pomyślę o restarcie już na początku.. . Ech :mad:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#13

Post autor: Ziemiojad »

danq pisze: pn maja 17, 2021 7:47 pm Nawet moja kobita zza ramienia pyta mnie co mamy zrobić żeby było dobrze. Tłumaczę jej, że tacy amatorzy jak my póki co mają baniak jako doświadczenie i możemy się spodziewać masy problemów.
To jest pierwszy plus dla was. Że chcecie zdobywać wiedzę, a nie upieracie się przy swoim.
W zeszłym miesiącu na innym forum czytałem podobną historię. Ktoś napisał, że założył akwarium i potrzebuje pomocy. Ale z wypowiedzi wynikało, że nie interesuje go zdanie innych, tylko wszyscy mieli przyklepywać jego pomysły. Ryby trafiły do akwarium po kilku dniach, bo uparł się, że niektórzy tak robią. Ostatni post brzmiał: mam chore ryby, zdychają. Odechciało mi się potem czytać co dalej.

Moja rada?
Zanim cokolwiek zaczniesz teraz zmieniać, poczytaj forum. Nie tylko wątki z tych miesięcy, ale czym głębiej pokopiesz tym znajdziesz ciekawsze informacje. Jest tu mnóstwo wątków niestety starych o nawożeniu, o świetle, o podłożach. I słuchaj rad innch, przy czym warto weryfikować te podpowiedzi.
Powodzenia.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#14

Post autor: danq »

Panowie bo tak patrzę w google i akwarysci używają też piasku kwarcowego np. z Castoramy zwykły workowany. Jak widzę tu o granulacji np. 1mm worek 25kg za ok. 20zl to to jest przepaść cenowa względem tego co w zoo logicznych? Nadawałby się taki? Tylko czy rośliny polubia taki pyłek w sensie o korzenie chodzi.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#15

Post autor: DanielP »

Oczywiście, że taki piasek jak najbardziej się nadaje ale tu też jest pułapka ponieważ część z nich zatwardza wodę. Te które są sprawdzone to: Zew z Obi (obecnie ciężko dostępny), Retne z allegro (dość drogi) i piasek kwarcowy od ,,kamienie akwariowe" ( ostatnio go kupiłem z braku dostępności innych i faktycznie nie zmienia on parametrów wody).
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#16

Post autor: danq »

No i się chyba skończy tak, że będzie na dzień dobry restart. Akcja przenoszenia rybek i rośliny do poprzedniego mniejszego akwarium bo kumpel może podwiezc mi worek piasku kwarcowego później. Ja to się ostatnio przyjął tym narobię, a tak nam się kolor ciemny podłoża podobał, choć pisz czyste dno też robi wrażenie, ale jak się ma smykalke do aranżacji. Póki co kamieni brak, a skądś je będzie trzeba wykombinować (nie mam auta) więc chyba tylko internet.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#17

Post autor: Ziemiojad »

Przed robotami zadaj sobie pytanie. Jakie chce i jakie podoba mi się akwarium. Roślinne? Czarne wody? Korzenie czy kamienie? A pamiętaj że większość kakieji zatwardza wodę.
Jakie ryby? Bo może nie będzie potrzeba zmiękczania wody jak będziesz miał gupiki.
Dopiero jak będziesz miał jakiś zarys tego co chcesz warto coś zmienić.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#18

Post autor: danq »

Gupiki są nowym nabytkiem i podobają się wszystkim.
Z braku zdolności nie skupiam się na aranżacji półek skalnych i sztucznych ozdób. Idę w naturalność, ale raczej jak to u mnie do tej pory było i tak pewnie zostanie, cała roslinność posadzona w podłoże na poziomie zero. Mi się poprostu podoba jak pokazujecie tu akwaria gęsto zarosniete. Ja to widzę raczej tak, że kabomba i moczarka z tyłu z racji wzrostu i na środku kępa roślin z wtopiona gdzieś tam tym jedynym korzenie z podwiazanym anubiasem. Dookoła żeby był piasek i od przodu też, czyli żeby roslinność utworzyła coś na kształt wyspy na środku. Jednak moczarką chce też zakryć filter. W przyszłości jakieś tło, ale póki to nie urośnie to nie mam wizualizacji wiadomo. Mało tego zastanawiam się czy nie utworzyć czegoś jeszcze w poprzednim 40L akwarium, ale moja przewraca oczami z uwagi na brak miejsca. Za poprzednie z o sprzętem dałem 200zl i szkoda po pół roku odstawić (ekhem zakopać) w piwnicy.
Dodano do tego postu po 5 godzinach 32 minutach 35 sekundach
I tak się zdarzyło, że akwarium zostało wyzerowali. Piasek już mam z Castoramy i doszły szczepki kilku roślin, które dostarczył mi życzliwy akwarysta z OLX. Byłem pewien podziwu bo brakuje w tych czasach ludzi, którzy nie przechodzą obojętnie z braku czasu i służą radą. Przyjechał do mnie wieczorem i opisał swoją przygodę z akwarystyką i podpowiedział co mam źle i co mogę zrobić w stronę mojego pomysłu. Finalnie zostaje i bazalt i piasek bo będzie przedział.
Lampe mam za słabą, filtr też przyda się wkrótce wymienić na większy, a kosiarki mam oddać bo zaskoczą mnie gdy urosną. Trochę się dowiedziałem i służy pomocą póki jest na miejscu. Będę działał wkrótce.
Aha. Dorzucił mi kamień wulkaniczny taki wielkości dłoni, ale jeszcze pomysłu nie mam co z nim zrobić.
Dodano do tego postu po 21 godzinach 45 minutach 9 sekundach
Zalane 2/3 baniaka. Podłoże grubo mniej więcej pół na pół bazalt z ziemią ogrodowa pod spodem i przedzielony piasek kwarcowy. Straszna męka dla mnie teraz sadzenie szczepek i sprawia wrażenie braku miejsca bo z reszta sam sobie je ograniczylem. Zobaczymy jak bedzie. Narazie filtruje do jutra.

Obrazek
Obrazek

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

[72L] Proste akwa familijne :)

#19

Post autor: Lucas »

Trochę spóźnione... Ale część przerabiałem sam i koniec końców musiałem zrobić mocne rozpoznanie i nieco potestować różne warianty
danq pisze: pn maja 17, 2021 5:08 pm Skoro widzę jednak dość dużo baniakow akwarystow z podłożem bazaltowy tzn ze da się takie utrzymać, jednak czy wg Was prawda jest, że rośliny lepiej rosną przy pH bliskim 7?
bazalt bazaltowi nierówny. Ale większość zwiększa pH. O ile - najprościej sprawdzić dodając do bazaltu RO i odstawiając na nieco.
Mam w jednym akwarium bazalt - i zależy jakie rośliny - te które nie są wymagające - kryptokoryny, żabienice czy valissnerie rosną - nawet bez podłoża.
Przy dobrym oświetleniu, posiadaniu czegoś do zjadania glonów, właściwym oświetleniu - ludwigia repens rubin też da radę. Resztą roślin raczej się zawiodłem (testowałem sporo, różnie reagowały, różnie się zachowywały, stąd innych nawet nie polecam pod bazalt).

Podejrzewam że jakbyś wrzucił podłoże + dobrej jakości bazalt (sprawdzone źródło) i jego odpowiednią grubą warstwę - będzie ok :)

W moim wypadku - przy teście bazalt + RO - pH wychodziło ~7.4 na kropelkowych testach jbla.
O dziwo najbardziej pH zmieniała mi jedna dekoracja którą wywaliłem i woda :)

Ale byłem też świadkiem kiedy skała bazaltowa była obojętna dla parametrów (skała bazaltowa sama w sobie może chemicznie mieć różny skład i być w różnym stopniu zanieczyszczona).
(temat podobny do piasków kwarcowych które też potrafią zatwardzać wodę - bo ze składem piasku w piasku jest różnie)
danq pisze: wt maja 18, 2021 3:20 pm No i się chyba skończy tak, że będzie na dzień dobry restart. Akcja przenoszenia rybek i rośliny do poprzedniego mniejszego akwarium bo kumpel może podwiezc mi worek piasku kwarcowego później. Ja to się ostatnio przyjął tym narobię, a tak nam się kolor ciemny podłoża podobał, choć pisz czyste dno też robi wrażenie, ale jak się ma smykalke do aranżacji. Póki co kamieni brak, a skądś je będzie trzeba wykombinować (nie mam auta) więc chyba tylko internet.
nie do końca jest ciemne dla niektórych - dla mnie i dla ryb które mam - wystarczające - pH nie zmienia w żadnym stopniu

Obrazek

pytanie jakie chcesz ryby, bo jeżeli nie ma to być coś co kopie w piasku opcje - nawet naturalne niesamowicie się zwiększają - sporo zależy od zasobności portfela :)


~~
co do aktualnego stanu - powodzenia :)

//edit, nie widzę na ile jest to przedzielone - ale jak będziesz miał jakieś kiryski, cierniooczki albo coś innego kopiącego to kwestia czasu jak podział zniknie
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#20

Post autor: danq »

Podłoża są przedzielone cienka przeźroczysta listwa PCV (taka jakbyś wyciął komórki z płyty typu plexi).
Tym razem grubość ogolna podłoża jest dość duza i dotychczas robiłem na max 4cm. Tu jest aż 7cm bo tak mi doradził jeśli chce mieć bujny w roślinność tylni plan bo korzenie muszą mieć gdzie iść. Pod piachem nie ma nic, a pod bazaltem ok 3.5-4cm ziemi. Na piachu planuje dać tylko mój jedyny korzeń z anubiasem i moooze ten kamień wulkaniczny co mi przyniósł, ale on jest wielki.
Dodano do tego postu po 2 dniach 9 godzinach 54 minutach
Stan obecny.
Najbliższe plany:
1. Tło
2. Wymiana świetlówki
3. Wymiana filtra
4. Może oddanie kosiarek lub zamiana na mniejsze rybki.

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob maja 22, 2021 8:49 pm przez danq, łącznie zmieniany 1 raz.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#21

Post autor: r10 »

danq pisze: ndz maja 16, 2021 2:00 pmmam żwir bazaltowy, w który ciężko mi się wtykało zakupione szczepki roślin po 2-3 cm (tragedia!)
A na czym polegała ta tragedia?
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#22

Post autor: danq »

Polegała na tym, że nie mam zdolność manualnych do takich rzeczy. Dysponuje tylko zwyczajna pęsetą. Zdarzyło się, że te drobne szczepki albo mi wypływały albo wręcz uszka szałem je. Te co dostałem od poznanego gościa były większe i jakoś to poszło.
Pytanko od razu. Czy mogę tu trzymać że 2-3 krewetki przy tej obsadzie? Oczywiście zadbam o kryjówki typu kokos itp. Podobają mi się takie "dryptajace" po dnie stworzenia.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#23

Post autor: r10 »

danq pisze: sob maja 22, 2021 8:49 pmPolegała na tym, że nie mam zdolność manualnych do takich rzeczy.
A w piasku było sadzić równie trudno, czy łatwiej?
Czy mogę tu trzymać że 2-3 krewetki przy tej obsadzie?
Jakby co filtrujące się stroszą (rozcapierzają) i chyba przez to wyglądają dla ryb na większe i groźniejsze.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#24

Post autor: danq »

Aha.
W piasek mam wysadzone tylko dwie łodygi kabomby bo nie znalazłem im miejsca w żwirku i było znacznie łatwiej na wcisk głęboko i się nie cofały.

Oho! Padł mi jeden niebieski Gupik. Nie mam testów, oprócz pH i ciężko teraz mi stwierdzić co mogło być przyczyną, no chyba że choroba.
Dodano do tego postu po 2 dniach 8 godzinach 3 minutach 46 sekundach
No i ciąg dalszy moich błędów w akwarystyce, a od początku jak pewnie większość amatorów coś robię źle.
Dziś padł drugi niebieski gupik, a było widać, że coś mu jest bo dryfował przy tafli wody w rogu akwarium. Najgorsze jest to, że zostały mi już tylko dwa czerwonawe gupiki, z czego ten mniejszy zaczyna mi tu też dryfować przy tafli, choć przed chwilą za pokarmem się rzucił. Czyżby zbyt mały strumień napowietrzania, który przykrecilem na filtrze? Był na tyle duży wcześniej, że kładł mi moczarki wokół niego.
Obecnie:
Temperatura 25 stopni
PH wg Zoolka barwa jasnoniebieska, wychodzi mi jakieś 8.0
Przyznam po zalaniu baniaka woda była trochę mętna od piasku kwarcowego, a po drugim dniu rybki wpuściłem od momentu zalania bo jak mówiłem filtr tylko przełożyłem po oplukaniu w akwariowej poprzedniej wodzie, a całość zalewalem mniej więcej:
40l wody akwariowej poprzedniej z baniaka
10l wody demineralizowanej
15l wody kranowy odstanej
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#25

Post autor: Ziemiojad »

danq pisze: wt maja 25, 2021 5:01 pm po drugim dniu rybki wpuściłem od momentu
Czyli wrzuciłeś ryby do niedojrzałego akwarium, czemu wszyscy się tak spieszą?
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#26

Post autor: danq »

Ziemiojad, nie do końca rozumiem pojęcie niedojrzalego.
Pozwoliłem sobie na to tylko dlatego, że woda w połowie została wykorzystana z poprzedniego akwarium, czyli że tak nazwę "użytkowa", pozostałe to demineralka i odstana z kranu. Mało tego filtr wypłukalem LEKKO w odrobinie wody tej uzytkowej, zasadziłem rośliny i drugiego dnia je wpuścilem bo uznałem, że ryby męczą się w tymczasowym siedlisku 40l.
Może mylę pojęcia, ale niedojrzałe uznaje za takie zalane zwykła kranowa bez odczekiwania i wpuszczania zaraz życia do środka.
Przyjmę każda krytykę rzecz jasna. Jestem totalnym amatorem i tacy jak ja nawet nie udzielają się na forach tylko upychaja na chama co chcą w ciasnych akwariach. Ja chciałem dobrze, ale jeśli z czymś przesadziłem to przyjmę na klatę.
Ostatnio zmieniony śr maja 26, 2021 5:01 am przez danq, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#27

Post autor: Ziemiojad »

Ok. To, że pragniesz zdobywać wiedzę, już stawia cię w bardzo dobrym miejscu. Nie martw się. Będzie dobrze.

steven69
Gaduła
Posty: 127
Rejestracja: wt wrz 08, 2015 5:06 pm
Telefon: 732255295
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#28

Post autor: steven69 »

Ziemiojad pisze: wt maja 25, 2021 7:01 pm Czyli wrzuciłeś ryby do niedojrzałego akwarium, czemu wszyscy się tak spieszą?
Gdzie mają trzymać ryby, w kieszeni ?
Trzeba używać dojrzałej wody, lać bakterie, napowietrzać, temperatura na 26 i nie będzie dramatu.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#29

Post autor: Ziemiojad »

steven69 pisze: pt maja 28, 2021 6:51 am Trzeba używać dojrzałej wody,
A ile bakterii jest w tej wodzie?
steven69 pisze: pt maja 28, 2021 6:51 am Gdzie mają trzymać ryby, w kieszeni ?
W sklepie.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#30

Post autor: danq »

Tzn Ziemiojoada stwierdzenie oczywiście wezmę z przymrużeniem oka, bo żaden sklep mi tu ryb nie przytrzyma "na chwilę".
Niestety na ta chwilę albo trafiłem słabe rybki albo moja wina, ale niestety wszystkie gupiki prócz największego okazu padły.
Resztaa się dobrze, a kosiarki widocznie boją się mnie i towarzystwa bo trzymają się blisko dna i roślin.
Dodano do tego postu po 3 dniach 20 godzinach 13 minutach 41 sekundach
Na ta chwilę niedługo dojedzie do mnie:
1. Świetlówka T8 15W Sun Glo
2. Testy Tetra na kh, gh, no2, no3, pH.

Póki co chyba za mało danych żeby stwierdzić dlaczego ta kabomba po prawej niby pnie się świeżą odnogą do góry, ale marnieje i jedna łodyga dosłownie się złamała w połowie. Do tego Anubias pokrył się czarnym czymś. Mogę winić za to przestarzałą świetlówek o lekko różowej barwie, ale jak pisałem czekam na nowa. Temp 25.5-26 stopni, pH ciągle minimum 8.0. Padły póki co tylko wspominane Gupiki prócz jednego największego. Ogólnie ryby wyglądają na zadowolone.
Świecę od różnych godzinza dnia po 8-10h.
Dodano do tego postu po 1 dniu 2 godzinach 31 minutach 6 sekundach
Nowa świetlówka już jest. Od razu barwa fajniejsza bo tamta taka z lekkim różem zaklamywala kolorystykę wnetrza (ten akwarysta co był u mnie mówił, że i tak miałem złą barwę).
Jestem po pierwszym teście paskowym Tetry. Nie jest to łatwa sprawa z tym odczytem kolorów i porównaniem na opakowaniu jak i w aplikacji na telefon.
Jednak z odczytu wg mojego oka w świetle dziennym nie dopatrzyłem się chyba niczego złego. Z resztą prosze o ocenę.

NO2 i NO3 bardzo jasne niemal białe wg wzorca jest OK
Chlor pięknie żółty, czyli OK bo zero
PH no niestety tu też wychodzi, że conajmniej wartość 8.0
KH i GH w wartościach maksymalnych wg wzorca, na którym jest zakres podany i że jeszcze niby OK, ale błąd pomiaru wiadomo może mówić, że możliwe są wartości ciut za duże i warto obnizyc. Czyli poprostu do następnej podmiany łac tylko demineralizowana? Nie mam póki co dostępu do RO.
ODPOWIEDZ