[72L] Proste akwa familijne :)

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#31

Post autor: danq »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Tzn Ziemiojoada stwierdzenie oczywiście wezmę z przymrużeniem oka, bo żaden sklep mi tu ryb nie przytrzyma "na chwilę".
Niestety na ta chwilę albo trafiłem słabe rybki albo moja wina, ale niestety wszystkie gupiki prócz największego okazu padły.
Resztaa się dobrze, a kosiarki widocznie boją się mnie i towarzystwa bo trzymają się blisko dna i roślin.
Dodano do tego postu po 3 dniach 20 godzinach 13 minutach 41 sekundach
Na ta chwilę niedługo dojedzie do mnie:
1. Świetlówka T8 15W Sun Glo
2. Testy Tetra na kh, gh, no2, no3, pH.

Póki co chyba za mało danych żeby stwierdzić dlaczego ta kabomba po prawej niby pnie się świeżą odnogą do góry, ale marnieje i jedna łodyga dosłownie się złamała w połowie. Do tego Anubias pokrył się czarnym czymś. Mogę winić za to przestarzałą świetlówek o lekko różowej barwie, ale jak pisałem czekam na nowa. Temp 25.5-26 stopni, pH ciągle minimum 8.0. Padły póki co tylko wspominane Gupiki prócz jednego największego. Ogólnie ryby wyglądają na zadowolone.
Świecę od różnych godzinza dnia po 8-10h.
Dodano do tego postu po 1 dniu 2 godzinach 31 minutach 6 sekundach
Nowa świetlówka już jest. Od razu barwa fajniejsza bo tamta taka z lekkim różem zaklamywala kolorystykę wnetrza (ten akwarysta co był u mnie mówił, że i tak miałem złą barwę).
Jestem po pierwszym teście paskowym Tetry. Nie jest to łatwa sprawa z tym odczytem kolorów i porównaniem na opakowaniu jak i w aplikacji na telefon.
Jednak z odczytu wg mojego oka w świetle dziennym nie dopatrzyłem się chyba niczego złego. Z resztą prosze o ocenę.

NO2 i NO3 bardzo jasne niemal białe wg wzorca jest OK
Chlor pięknie żółty, czyli OK bo zero
PH no niestety tu też wychodzi, że conajmniej wartość 8.0
KH i GH w wartościach maksymalnych wg wzorca, na którym jest zakres podany i że jeszcze niby OK, ale błąd pomiaru wiadomo może mówić, że możliwe są wartości ciut za duże i warto obnizyc. Czyli poprostu do następnej podmiany łac tylko demineralizowana? Nie mam póki co dostępu do RO.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#32

Post autor: Ziemiojad »

danq
Jak twoje akwarium?
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#33

Post autor: danq »

@Ziemiojad

No witam ponownie.
Ciągle nauki i wnioski u mnie. Ciągła walka na różne sposoby z o obniżeniem pH/KH była bezskuteczna. Obecnie os kilku dni stosuje rozrobiony kwas solny zamówiony z Allegro.
Wg pasków KH spada (obecnie barwa przy 6-10*d), ale pH jeszcze nie. Oczywiście tłumaczono mi żebym ostrożnie dawkowal bo przy niskim kh odczyn może spaść gwałtownie. Jeden Pan z innego forum przysłał mi dużo sadzonek kryptokoryny i posadzilem.na środku ktoś zielony od akwarystyka, który u mnie kiedyś był pnie się do góry jak szalony i jest ładny i rozłożysty, ale szykuje się przycinką bo mi zasłania światło dla innych roślin.
Obecne oświetlenie jest ledowe 14W bo kupiłem je z nową pokrywą.
Aaa robiłem test tego piasku z Castoramy z wodą demi i on mi nie zatwardza wody. Z resztą znajomy też go ma i potwierdza, że nie ma wpływu.
Temperatura w akwa rzędu 27-28*C zapewne zniszczyla mi kabomby i moczarki bo się rozpuscily. Może dorwe za free rogatka przez olx bo on wytrzyma w wyzszej niż te.
Dodano do tego postu po 3 miesiącach 11 dniach 9 godzinach 36 minutach 56 sekundach
Witam.
Dawno nie pisałem, ale wręcz muszę bo szukam porad jako amator oczywiście i wiem, że przekombinowałem.
Temperatury były wysokie bo...termometr był wadliwy. Zakupiłem podobny innej marki i wskazywał o 2 stopnie mniej.
Na dzień dzisiejszy akwa:
Temp. 22-23*C zależnie od pory dnia
pH tragiczne (!) wg barwy testu Zoolek powyżej 8 - zaraz to omówię
kH/gH wg pasków Tetra, które się skończyły i ostatni test 2 dni temu kH bliskie zeru (na moje oko odczyt ze zdjęcia bo jestem za granicą), gH ok.8
NO2 - 0
NO3 - prawie biały kolor, czyli bliskie 0
CO2 - nie podaje i nie mam zamiaru
Carbo w płynie - podawane dziennie 1.5ml
Od momentu jak tu pisałem ostatnio rośliny bez zmian w ilości i gatunkach, jedynie Lotos zielony rośnie jak wariat i znowu porósł niemal całą taflę wody, a inne rośliny rosną szybciej lub wolniej
Co do ryb nastąpiły zgony zapewne przez moją walkę z pH i padły wszystkie molinezje balonowe i jedna kosiarka.
Obecnie:
1 kosiarka
2 razbory klinowe (najwytrwalsze ze mną od początku przygody, czyli rok ponad)
2 Danio różowe
5 Neonków (nowy nabytek przed wyjazdem)
5 Helenek

Przejdźmy do mojej przygody z pH . Jak wspominałem pobawiłem się kwasem solnym, o czym ostrzegano mnie jak amatora.
Bawiłem się w delikatne dolewki co dzień aż doszło do momentu, że pH wreszcie wskoczyło na poziom ok.7, lecz przy tym kH balansowalo na poziomie minimalnym. Wkurzony ta niedokładnością testów Tetra 6in1 już zamówiłem oddzielnie krople na test kh/gH i NO3 od Zoolek.
Byłem na tyle nieuważny, że prawdopodobnie o jeden dzień przesadziłem z dolewka kwasu i jakież było moje zdziwienie jak zmierzyłem pH i kolor czerwony, czyli jagody zjazd do 6 jak nie niżej. Od tego momentu mniej więcej niektóre ryby chowały się lub ledwo unosiły na wodzie. I po kolei padały mi te co podałem wyżej.
Minęło kilka dni i testuje znowu pH a tu za niebieska barwa, czyli ok 8! Doczytałem, że niepotrzebnie napoiwetrzam wodę całą dobę bo ona powoduje wytrącanie się CO2 co ma wpływ na wzrost pH. I teraz! Wyłączyłem napowietrzanie zupełnie. Bałem się, że Neonki nie przeżyją takich warunków bo wiem, że woda miękka im pasuje, ale pH za duże.
Kazałem mojej znowu raz dziennie dolewać kwas strzykawką. Robiła to 3 dni i co widzę wczoraj na zdjęciach od niej? Test pokazuje intensywna niebieska barwę jakiej jeszcze nie miałem, czyli zapewne grubo powyżej wartości pH 8.
Czekam na tę kropelkowe wspomniane testy bo nie znam kH na dzień dzisiejszy, jutro mają przyjść.
Macie jakieś spostrzeżenia czy porady? Coś zablokowało pH, że już tylko w górę poszło jak nigdy, a w dół nie schodzi. KH bliskie zeru to powoduje??
Macie pomysł zanim zabije żyjątka swoimi zabiegami?
Aha, carbo w płynie jest zastępstwem CO2 i ja zacząłem to dolewać to zniknęły glony na roślinach bo był moment, że pokryły się czarnym nalotem. Dlatego podaje to dziennie.
Karmienie ryb raz dziennie płatkami.

Dużo czytania, ale może komuś się chciało. ;)
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#34

Post autor: Dzik »

Czesc. Albo masz g... nie testy albo cos , co podnosi pH w zbiorniku /zwir , muszle inne ozdoby / . Obsada rybna tez nietrafiona . Daj aktualne zdjecie zbiornika . A moze nic sie nie zmienilo ...?
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#35

Post autor: danq »

Obrazek

W zbiorniku jest totalny bur... bo mnie nie ma, a moja nie umie i nie chce się pchać do ingerowania w baniak. Tylko karmi i leje co karze.
Lotos szaleje no aż robi istna pajęczynę.
Żwirek i piasek sprawdzałem z wodą demineralizowana w dwóch szklankach bo tak mi ktoś kiedyś polecił i "testy" nie wykazały różnic.
Ten pasek od Tetra to już niejeden mi mówił, że jest nic warty, dlatego jadą już krople Zoolek. Ta moczarka co tam pływa już wyjęta oczywiście. :mrgreen: Z ozdób jest tylko połówka kokosa i tyle.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#36

Post autor: Ziemiojad »

Po co lejesz kwas? Po co walczysz na siłę z wodą ?
Masz wodę jaka masz. Po prostu kup ryby które lubią takie wartości wody i nie katuj rodziny. Po takim zamieszaniu nikt z was nie będzie lubić tego akwarium.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#37

Post autor: r10 »

danq pisze: ndz maja 16, 2021 2:00 pmFiltr Aquael Pat mini
To zabawka, np. dla jakiegoś jednego bojownika.
Pomyśl o konkretnym filtrze.
Konkretnym to znaczy zarówno objętość medium filtracyjnego (najlepsze będą gąbki 30 ppm, zobacz jak mają w sklepach akwarystycznych zwykle jakieś odmiany Aquael Turbo najmocniejsze), jak i strumień wody, realnie po przypchaniu medium filtracyjnego pożytecznymi bakteriami musi być co najmniej dwukrotna wymiana objętości wody na godzinę więc u Ciebie 150 litrów/h (czyli na opakowaniu powinien mieć napisane 600 l/h, bo te napisy to marketingowa ściema szczególnie u Chinoli dziel na dzień dobry przez dwa i pół dla pustego).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#38

Post autor: danq »

Człowiek się tylko przez chwilę cieszyć, że zszedł w końcu po wielu próbach różnego rodzaju do ph7, a tu klapa. Napewno nikt mi tu nie zagwarantuje, że jakbym skombinowal RO i tylko to teraz dawał przy podmianach to , że się uda zejść prawda?
Jak faktycznie przesadzam to trudno, zostanie jam jest, ale fakt wybór roślin i obsady drastycznie spada przy wodzie zasadowej (przynajmniej na tym co mają w sklepach u mnie).
Pytanie czy neonki długo pozyja w tych warunkach. One najbardziej się podobają domownikom.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#39

Post autor: igor255 »

Na pewno dłużej niż przy zabawach z kwasem. Większość popularnych ryb w handlu jest przyzwyczajona lub wręcz rozmnożona w wodzie kranowej... Twoja wydaje się być bardzo twarda, ale może to też być wina testów. Albo przebadaj w laboratorium, albo daj sobie spokój i spróbuj po prostu prowadzić akwarium nie patrząc na parametry (może poza tymi dot. cyklu nitryfikacyjnego).
Tylko sumiennie prowadź akwarium jak prawidła zalecają, żeby potem nie zwalać na twardą wodę, a tak na prawdę winna będzie zbyt mała filtracja, niedojrzałe akwarium, brak podmian i jeszcze inne typowe błędy ;)
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#40

Post autor: danq »

Ja tylko sprawdzę co mi krople Zoolek pokażą dziś na kh/gH jak moja odbierze paczkę. Może się faktycznie poddam, a zakup filtra nie będzie problemem. Jeden konkretny polecany do tego litrażu i biorę tylko, że w grę wchodzi wewnętrzny bo inne są zbyt drogie.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#41

Post autor: igor255 »

Jak musi być wewnętrzny to ja celowałbym pewnie w AQUAEL TURBO 500... Ale wszystkie tego typu są podobne.
A gdybyś się jednak skusił na HOB to FZN-3 polecam gorąco. Tak się składa, że mamy w Polsce produkowany moim zdaniem najlepszy HOB. Choć oczywiście wszystkich konkurencyjnych nie testowałem, to ma on u mnie pewne plusy, których inne nie mają, ale nie będę się rozpisywać...
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#42

Post autor: danq »

Witam ponownie.
Tak tylko chciałem ogłosić bo już niejeden mnie wyśmiewał za moje "zabawy" z wodą. Postanowiłem nic nie kombinować, podmiana jest robiona tylko odstaną wodą kranową. Rośliny powoli rosną poza wspomnianym wariackim lotosem w centrum akwarium. On porósł swymi długimi łodygami pół tafli wody i kazałem partnerce je powycinać aby nie odbierały innym roślinom dostępu do światła.

Obrazek

Parametrów wody nie sprawdzałem od ostatniego postu bo moja po zobaczeniu instrukcji zamówionych testów kropelkowych zwątpiła w swe siły. Wszystkie ryby żyją. Może bez mojego cudowania i należytego stosowania się do porad kolegi wyżej na lepsze to wszystko wyjdzie i nie będę się stresował. Na zakup filtra jeszcze chwilę muszę poczekać. Tudzież pytanie, jeśli miałby to być ten w wersji ze zbiorniczkiem na dodatkowe "media" filtrujące, to co najlepiej tam wsypać w moim przypadku?
Dodano do tego postu po 2 miesiącach 8 dniach 22 godzinach 1 minucie 17 sekundach
Cóż tak to wygląda na dziś. Zwyczajnie jak za PRLu wiem, ale dla początkującego narazie starczy. :mrgreen:

Obrazek

Garstka info:
pH - ok. 8
kH - 9
gH - nie sprawdzałem dawno
NO3 - minimalne
Temp. - ok. 22.5*C
Dolewanie:
Woda podmieniana 20l na demineralizowaną.
Mikro i makro w płynie (1ml) raz na 2/3 dni
Carbo w płynie - codziennie ok. 1.5ml
Świecenie:
Przez ok. miesiąc było tylko 8h, obecnie 9.5h.

Wydarzenia:
Wszystkie ryby (nawet neonki, którym nie dawano szans tutaj) żyją. Co prawda nie mogę wyłapać wszystkich starszych Helenek, ale aż miło bo widać 2 czy 3 młode.
Kh mogło spaść w wyniku podmiany na dość miękką "sklepową" wodę. Rośliny w miare rosną, jedne szybciej inne znacznie wolniej. Szyby w wolnym tempie pokrywają się glonem, więc jak tylko to dostrzegam to usuwam plastikową kartą. :biggrin:

To właściwie na tyle u mnie. Niech sobie tak hula. Cieszy oko moje i nawet gości ostatnio, którzy nie mają akwa i doceniają moja cierpliwość.
Dodano do tego postu po 19 dniach 17 godzinach 44 minutach 41 sekundach
Witam.
Ręce znowu opadły, a przecież nie ingeruje w akwarium żadną chemią i nic juz dawno nie kombinuje.
Postanowiłem dziś zrobić test na NO3. Na wszystko co jestem w stanie zbadać mam krople Zoolek.
No3 pokazuje mi barwę żółtą, czyli jakby bliskie zeru. Dlaczego? Kupy widać na piasku, karmie raz dziennie płatkami w takiej ilości, że zjadają wszystko i raz na tydzień pół kosteczki mrożonej karmy ze zdjęcia poniżej.
Obrazek

Pisze tylko dlatego, że rośliny mi marnieją. Robią się żółte, mają dziurki, są pokryte czarnymi plamami - te objawy zależne o której roślinie mowa. Jednak taka trawiasta niska w ogóle się zatrzymała i jak ja ruszyłem to oderwała się od żwirku bez problemu i tym samym została zutylizowana. Pod zwirkiem jest dość dużo "syfu" bo mała chmura nieczystości poszła po tej operacji.
Wodę podmieniam w ilości 10l raz na tydzień na kranową odstaną. Przy dwóch ostatnich podmiankach użyłem wreszcie odmulacza aby wyciągnąć kupy, które zalegają na piasku i szpeci to wygląd.
Aha. Rośliny zaczęły marnieć że 2-3 dni od mojego ostatniego posta powyżej. Od tygodnia mam nowych mieszkańców w postaci:
4 krewetki Red Cherry ( dzieci tak pragnęły)
3 ślimaki Helmet
Zyjątka pochodzą od wziętego hodowcy z mojej miejscowości.

Dzisiejsze parametry wody:
pH - ok. 8
kH - 9
gH - nie wiem
No3 - bliskie 0
Temp. 23*C
Świecę 9h na dobę, czyli praktycznie tak samo od początku roku.
Filtr z wyjęta rurką (bo nie napowietrzam od kilku miesięcy) ustawiony na max przepływ. Tak nadal ten Aquael Pat mini.
Gąbka lekko płukana w spuszczanej wodzie przy podmianach.

Dodawane nawozy:
Mikro - raz (1ml) na 2/3 dni
Makro - obecnie wcale
Węgiel w płynie - 1.5ml codziennie

Poczytałem o tym wszystkim na google i przymierzam się do zakupu Makro i dwóch testów na potas i na żelazo. Aha. Nawet kokos dziwnie zmarniał jak spojrzycie na foto sprzed 2 miesięcy, a na te poniżej.

Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#43

Post autor: Ziemiojad »

Chyba zagłodziłeś rośliny. :roll:
Malo światła i nawozów. Generalnie coś idzie nie tak.
Dodano do tego postu po 54 minutach 46 sekundach
Moim zdaniem trochę zbyt mocno kombinujesz. To jest taka nadgorliwosc w tym, żeby było dobrze. A pewne sprawy w akwarium muszą się wyklarować samodzielnie.
Dodano do tego postu po 5 minutach 58 sekundach
To zabrzmi okropnie, ale chyba musisz zacząć wszystko od nowa.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#44

Post autor: danq »

Tylko o to chodzi, że ja nic już nie kombinuje przynajmniej w mojej myśli. Robię podmiana, karmie, świecę, dodaje węgla, wszystko żyje i rośliny rosna do pewnego momentu, w którym szyby pokrywają się zielonym pyłem, a rośliny zaczynają marnieć tak nagle. Jak popatrzysz na zdjęcie sprzed dwóch miesięcy to wyglądało dość zielono, a teraz coś podupada.
Choćbym miał zacząć od nowa to teraz się zbiegł wyjazd w delegację może i na miesiąc i ciekawe co to będzie nim wrócę.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#45

Post autor: Ziemiojad »

danq
Zanim zaczniesz używać wyłącznie RO upewnij się, że twoje podłoże ani następne, typu bazalt nie będzie Ci zatwardzać wody.
Bedzie bez sensu lać wodę RO bo twoje kłopoty wcale się nie skończą.

Oprócz bałaganu z wodą masz też za duży miks z rybami. Zbyt rozbieżne parametry. Dasz radę jeśli zrobisz nie po swojemu :wink:
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#46

Post autor: danq »

Ziemiojad pisze: ndz mar 13, 2022 9:05 am Oprócz bałaganu z wodą masz też za duży miks z rybami. Zbyt rozbieżne parametry. Dasz radę jeśli zrobisz nie po swojemu
Witam.
Kiedyś przetestowałem w słoikach ten piasek kwarcowy z Castoramy z pomocą wody demineralizowanej i po 24h parametry się nie zmieniły. Co do bazaltu, mam go akurat jeszcze w worku trochę to przetestuje jego wpływ.
Teraz taka ciekawostka, że właśnie rodzina przekopuje strych i jak znajdą akwarium jeszcze nie zniszczone to mi przywiozą dziś. To by pozwoliło na odpowiednie rozmieszczenie żyjątek na dwa baniaki. Nie znamy litrażu, ale jak je 2 lata temu widziałem funkcjonujące to zdawało się być większe od mojego (strzelam narazie, że 100l minimum). Oczywiście te jak coś będę zakładał spokojnie, czyli najpierw zasypac, posadzić i trochę podlać woda RO. I właśnie się zastanawiam, czy dobrze bym zrobił jakbym użył tylko tego piasku z 6-7cm i to tyle. Akwarium nie może być kosztowne bo mnie baba wyrzuci z domu. :D to jest mój wymysł i tylko ja narazie o tym wiem. :gwizd:
Co do aranżacji, to zerknę za jakimiś patykami w lesie bo ładna pogoda jest. :hihi: Plus myślałem o małych otoczakach, ale łatwo się w głowie buduje to wszystko, a co innego już tworzyć. Zdaje sobie sprawę, co widać jak zwyczajne jest moje obecne akwa.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#47

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: ndz mar 13, 2022 9:05 amupewnij się, że twoje podłoże ani następne, typu bazalt nie będzie Ci zatwardzać wody
Masz fobię, czy prowadzisz krucjatę antybazaltową?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#48

Post autor: Dzik »

I jak sprawy na dzis ?
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#49

Post autor: danq »

Dzik pisze: ndz mar 27, 2022 6:22 pm I jak sprawy na dzis ?
Na dzień dzisiejszy zrobiło się bardziej zielono. Niektóre listki tych wysokich roślin po prawej (zapomniałem ich nazwy) są pokryte czarnymi plamkami. Lotos znowu odbił i pnie się wysoko, tylko kurde nie chce się bliżej podłoża rozrastać na boki. Jeśli chodzi o szyby to są niemal czyste dzięki Helmetom. Ogólnie z obsady zdaje się wszystko żyć :P
Z testów robiłem tylko:
KH - 4
pH - niestety zaś barwa bliższa wartości 8.

Do tego ciekawostka. Rodzina chciała pozbyć się akwarium z szafką i oddali mi to za "stówkę". Jednak widząc ten gabaryt i info od nich, że baniak ma koło 7 lat póki co boję się zalewać. Narazie wyczyściłem szkło, a pokrywa jest co się bawić bo to starszego typu ciężka i z dwoma swietlowkami T8. Objętość jednak wymarzona bo 200l. Jak to u mnie stoi w pokoju to nawet nie mam wyobrażenia, gdzie by to miało stanąć, o ile dojdzie do zalania.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#50

Post autor: Ziemiojad »

danq
I co z twoim akwarium?
Awatar użytkownika

marioelcamino
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: wt mar 29, 2022 9:51 pm
Telefon: 606670562
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gerard
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#51

Post autor: marioelcamino »

Skromne ale fajne.
Będę odpalał 55l, ale jestem leniwy i chcę skromnie je urządzić.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#52

Post autor: danq »

Ziemiojad pisze: śr kwie 27, 2022 3:00 pm danq
I co z twoim akwarium?
Sytuacja wyszła taka, że zwierzęta i rośliny mieszkają obecnie w tym 200 litrowym bo robię restart mojej 72ki.
Ten duży baniak prawdopodobnie trafi na odsprzedaż bo jest zbyt duży i nie ma go gdzie na stałe ulokować w mieszkaniu niestety. Wiecie może jak to jest, gdy partnerka patrzy spod byka i pyta kiedy ten grajdołek wyrzucę. :roll:

Restart powoduje u mnie rzędy pomysłów, ale łatwiej mi się wygląd rysuje w głowie niż moje zdolności manualne na to pozwalają. Jutro przyjdzie paczka z Allegro z czarnymi kamieniami o nieregularnych kształtach i dodatkowo z takimi płaskimi. Namaczam też od dłuższego czasu wyszorowany pieniek i podłużny badyl, mech także zakupiony. Podłoże ma być proste, czyli ziemia ogrodowa tym razem nieprzedzielona siatką i na to piasek kwarcowy o gradacji 2-3mm. Z kamyków chce stowrzyc jakiś mostek, jaskinie itp, a badyl jest trochę długi, ale widzi mi się jakoś wyżej wzdłuż całego baniaka porośnięty mchem. Poprostu znudziło mi się akwarium z poziomem zero, czyli wszystko rośnie w jednej lini bez poziomów i chce czegoś co zaburzy zwykłą prostą linie dna.
Aha, co prawda zakupilem elektroniczny tester pH, z którego się śmieją, ale wczoraj go skalibrowalem i zdaje się pokazywać teraz bardziej realne wyniki. Na innym forum użytkownik zrobił mi wykład jak kłamliwy może być odczyt barwy z testu kropelkowego. Okazuje się, że od początku walczyłem z obniżeniem pH daremnie bo nawet w wodociągach miejskich dowiedziałem się, że w mieście mamy wodę w przedziale pH 7.1-7.3 ,a ja zgubiony wynikiem kropel Zoolek zawsze odczytywałem wartość koło 8.0.
Na tą chwilę nawet na tym dużym baniaku miernik ten pokazuje mi pH 7.37.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#53

Post autor: Ziemiojad »

danq pisze: czw kwie 28, 2022 3:41 pm wysportowany pieniek
Najbardziej mnie to zadziwiło. To się ciekawe akwarium zapowiada.
Dodano do tego postu po 31 sekundach
Ale dobrze, że mimo przeciwności się nie poddajesz.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#54

Post autor: danq »

Hahahah. Poprawiłem. Pisanie na telefonie ze słownikiem. :roll:
Nie poddaje się napewno. Chce tylko żeby wyglądało to wszystko ciekawiej.
Awatar użytkownika

Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#55

Post autor: Hotei »

Jak jeszcze nie kupiłeś filtra, to polecam niezniszczalną kaskadę Aquaela fzn-2 lub 3, będzie miejsce na media, na watę filtracyjną dzięki której woda będzie zawsze bardzo czysta. Zresztą kolega wcześniej Ci ją proponował. Mam w pokoju 11 kaskad fzn-2 i 1 fzn-3 i jest bardzo cicho. Dodatkowo możesz założyć jak największą gąbkę, biologia zbiornika poprawi się znacznie. Będzie bardziej stabilny.
A jeśli zdecydowałbyś się kiedyś tylko na wodę Ro, polecę sole Qualdrop GH + One Shrimps. Idealne dla krewetek i ryb.

Przy ziemi ogrodowej, często dzieją się ciekawe rzeczy. Na pewno przemyślałeś jej zakup ?
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#56

Post autor: danq »

Dzięki kolego za porady. Podłoże to obsypany tym piaskiem dookoła zbiornik na jakieś 4-5cm od szyby i w środku ziemia na zaledwie jakieś 3cm grubości. Całość przysypana i daje to łącznie wysokość ok. 6cm. Dałem ziemię bo:
1. Roślinom teoretycznie łatwiej żyć w głębie niż w piachu.
2. Byli tacy, którzy polecali takie rozwiązanie.
3. Mój znajomy miał kiedyś kilka baniaków lowtech i dał zielone swiatlo na takie działanie.

Co do filtrów, pompek itp. Restart ten miał być jak mniej kosztowny i póki co raczej przychyle się do ewentualnej wymiany na większą gąbkę poprostu. Niby człowiek ma ryby, roślin też dość sporo, ale już zakupiłem ten piach,miernik pH, kamienie, bakterie w płynie, mech i powoli bym musiał hamować żeby nie spotkać się ze wspomnianym spojrzeniem kobiecym. :lol:
Awatar użytkownika

Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#57

Post autor: Hotei »

Akurat na filtrację nie żałowałbym kasy. Na początku będzie cacy. Ale z czasem, jak podłoże nabierze detrysu z odpadów organicznych ryb i roślin, obumarłych bakterii, planktonu, mogą pojawić się krasnale i inne glony. U siebie mam 3 kaskady w roślinnym, a i tak się zastanawiam, nad filtrem biologicznym. Obserwuję czy czasem nie pojawiają się glony, o których sporo ludzi pisze, trzymam rękę na pulsie. Na pewno nie warto grzebać w podłożu z ziemią. Jak jest bardzo zarośnięty zbiornik, to rośliny część wchłoną inaczej lipa.
U mnie w przyszłym tygodniu dojdzie 30 sztuk Razbor Galaxy. Taka ilość, będzie miała wpływ na biologię. Ale jeśli nie planujesz bogatej obsady, powinno być cacy :wink:
Przy rybach nadfiltracja jest czymś w rodzaju zaworu bezpieczeństwa. Sporo osób na filtracji oszczędza, później naprawdę ciężko to odkręcić.
Przy krewetkach, sporo hodowli zarobkowych padło właśnie z oszczędności na filtracji. A krewetki przecież nie brudzą, to ekipa sprzątającą.
Pomyśl, że nawet w pustym akwarium z minimalną ilością roślin typu Fissidens Miroshaki w podłożu osadza się syf. Przy tylu akwariach ile zawsze miałem, sporo się działo. A w każdym inaczej.
Osobiście za gąbkami nie przepadam, gromadzą się w nich odpady, zapominamy je regularnie płukać, a to ma wpływ na zbiornik. Co innego mała gąbka jako prefilr. Ogólnie na pewno to znasz, jak dbasz tak masz :wink:

Trzymam kciuki aby zbiornik fajnie wystartował, później tylko siedzieć i podziwiać :biggrin:
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#58

Post autor: danq »

Na tą chwilę tak to wygląda.
Obrazek

Oczywiście woda będzie pod sama pokrywę. Zalane tylko odstaną kranówką i wlane kilkanaście kropli Zoolek Acid bo twarda. Miernik pokazuje z kranu 7.18 a w baniaku na teraz 6.98, więc narazie zaufam odczytom.

Została mi kupa roślin i nie wiem gdzie je jeszcze powsadzać, bo znaczna większość to rośliny wysokie trzeciego planu. Nie filtruje narazie i tylko świecę. Aha, w ziemię włożyłem kilka kulek gt przed zalaniem.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#59

Post autor: Dzik »

Miales fajne zwartki w poprzednich odslonach . Dlaczego zrezygnowales z nich ? W takim akwa to chyba najlepsze rosliny . Domki z kamieni czy kokosow to wbrew pozorom zadna ozdoba :hmm:
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#60

Post autor: danq »

No trochę mam tych zwartek, ale one się szeroko i gęsto rozrastają. Mam wrażenie, że wręcz podwijają liście i marnieją bo nie mają gdzie "iść". Twoim zdanie mądre jest sadzenie ich po 1-2cm od siebie? Jakbym miał to robić szerzej to opanują w krótkim czasie pół baniaka. Jedną sztukę wcisnąłem pod patyk o ile widać. :mrgreen:
To może zdjęcie za dnia.

Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#61

Post autor: Dzik »

Osobiscie zlikwidowalbym te kokosy i kamienie i obsadzil cale dno zwartkami wlasnie . Uzyskasz w ten sposob efekt akwarium naturalnego . Na badyl przykleilbym mchy i tyle . Jezeli masz ziemie to nawet wskazane .
ODPOWIEDZ