Przejście na większy zbiornik - 144/168L

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#1

Post autor: Lucas »

Witam wszystkich forumowiczów.

Jakiś czas temu zdecydowałem się na powrót to zainteresowania z dzieciństwa - akwarystyki.

Żeby się upewnić, że zainteresowanie nie wygaśnie za szybko postawiłem około pół roku temu na akwarium 54L (prostokątny zestaw aquaela).
W międzyczasie kilkukrotnie zmieniałem obsadę, filtr i inne rzeczy robiąc kilka błędów, z których w paru przypadkach wynika, że jeżeli chciałbym je poprawić np. dodać ziemię należałoby zrobić restart akwarium.

Myśląc o restarcie naturalnie pomyślałem o większym zbiorniku, który by w naturalny sposób pozwolił mi trzymać rybki które trzymam obecnie - ale w odpowiadających im warunkach przy zachowaniu stadności i nieco lepszym doborze gatunkowym przy urządzeniu biotopowym (Ameryka Południowa).

Jaki mam plan? Po pierwsze dużo zależy czy uda się znaleźć:
a) szafkę w rozsądnej cenie
b) pokrywę - w rozsądnej cenie (obecna sytuacja mocno zniszczyła rynek i wiele sprzedawców nie oferuje takich usług albo ceny są w mojej opinii nieadekwatnie wysokie).

Wariant 1 to 144 L wariant 2 - to 168l
Rozmiar 80 x 40 x 45 lub 80 x 45 x 45

Waham sie jeszcze pomiędzy szkłem guardian a szkłem opti - podobno przy szkle o grubości 8mm guardian dobrej jakości nie ma mocno zielonego odcienia.

W samym akwarium planuje pod kątem "atrakcji" i kryjówek:
a) korzeń iron - na dole parę anubiasów (odmiana nana), na górze microsorium (mini narrow lub pteropus)
b) dwa mniejsze kawałki mangrowca - obsadzone bucephalandrami
c) 2 groty z ceramiki (jedna przelotowa, druga w formie "norki"), dwa kawałki kokosa (jeden w formie połówki z jednym otworem, drugi z paroma otworami - cały kokos), piramida z rurkami, większa rurka

w kontekście podłoża mam lekki dylemat:
* pod żwir / podłoże planuje substrat jbl aqua basis
* sam żwir / podłoze chciałbym żeby było w kolorze czarnym - ale pojawia się tu lekki dylemat - bazalt który mam obecnie jest dość ostrawy - i nie bardzo wiem czym powinien być zastapiony żeby było to lepsze dla rybek (co konkretnie chciałbym w akwarium poniżej)

rośliny:
* ludwigia repens
* vallisneria tigris / valliseria spiralis lub coś mniejszego, trawiastego na tył / w ramach tła akwarium
* microsorium, anubias, bucephalandry wymienione wyżej
* Lagenandra meeboldii red ( jedna sztuka, dość mocno się rozrasta)
* w paru miejscach w formie trawki saggitaria subulata

clue całego programu - rybki:
* na górze drobnoustki beckforda (5-6 sztuk)
* w środkowej części akwarium neon innesa (10-12 sztuk)
* przy dnie kirysek spiżowy (7-8 sztuk)
* 3 cierniooczki kuhla (bardzo specyficzne, spokojne rybki, które mam od początku swojego akwarium i bym z chęcią je zostawił mimo tego że nie bardzo pasują)
* otoski ( konkretnie affinis) (około 10 sztuk)
* i do tego dołożyłbym coś z rodziny pielęgnicowatych (ramireza gold? pielęgniczka kakadu? pielęgniczka borelli opal? Agassiza Fire Red? (ostatnio takie widziałem w diskusie w Warszawie))
* ew. myślałem o tetrze cesarskiej w formie dopełnienia akwarium

jestem otwarty na ew. rady / sugestie co do obsady / ilości / rodzaju rybek / podłoża

w wolnej chwili postaram się dodać zdjęcie obecnego akwarium
(trzymam w nim obecnie nieco przerzedzoną i od pewnego czasu nieuzupełnianą obsadę także mam jedną przylgę chińską, jedną babkę tęczową i trzy sztuki danio - w momencie zamiany akwarium na inne zapewne będę próbował oddać rybki).
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#2

Post autor: Tygrys »

Podłoże musi być piasek, jak chcesz i trzymać kiryski i pielegniczki. Jeśli onie chodzi to polecam parę ramireza lub borelli. A woda to ro muszą mieć.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#3

Post autor: Lech-u »

Lucas pisze: ndz mar 21, 2021 4:33 pm w wolnej chwili postaram się dodać zdjęcie obecnego akwarium
Pokaż.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#4

Post autor: Lucas »

Obrazek
Awatar użytkownika

Virtus
Zapaleniec
Posty: 279
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#5

Post autor: Virtus »

Lucas pisze: pn mar 22, 2021 8:42 pm podłoze chciałbym żeby było w kolorze czarnym
Żwirek kwarcowy barwiony może Ci podpasuje. Gładkie krawędzie i jest w trzech rozmiarach. Taki jak na zdjęciu to ten średni. Kupiony w Discuss Zoo.
Obrazek

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#6

Post autor: Lucas »

@Virtus,
Dzisiaj podjadę i obejrzę na żywo - dziękuję za sugestię.

Zastanawiałem się nad czymś takim:
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/podlo ... 36310.html

ale sporo się naczytałem że przy kiryskach wszystko będzie fruwać + rośliny będą ciezkie do sadzenia, ktoś korzystał z tego podłoża?

Tygrys pisze: ndz mar 21, 2021 6:01 pm Podłoże musi być piasek, jak chcesz i trzymać kiryski i pielegniczki. Jeśli onie chodzi to polecam parę ramireza lub borelli. A woda to ro muszą mieć.
Tygrys, tylko jak dobrze rozumiem w przypadku piasku będe musiał zrezygnować z roślin, bo zwyczajnie ich nie posadzę. Z czego wynika potrzeba piasku?



@w kontekście tematu, dostałem dzisiaj informację że na akwarium muszę podobnie jak na szafkę - poczekać około 3-4 tygodni.. Także mam sporo czasu na planowanie :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#7

Post autor: Lech-u »

Lucas pisze: sob mar 27, 2021 10:18 am Także mam sporo czasu na planowanie
To najlepszy sposób na dobre akwarium.
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#8

Post autor: K-bomba »

w piasku mozna umiescic male doniczki ( czyżbym był jedynym fanem doniczek w akwarium?)
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#9

Post autor: Tygrys »

Nie, ja mam piasek i rośliny. Wystarczy dać kulki GT jbl,. Rośliny rosną jak szalone.Popatrz na moje akwarium.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#10

Post autor: Kenross »

Tygrys pisze: sob mar 27, 2021 4:10 pm Wystarczy dać kulki GT jbl,. Rośliny rosną jak szalone.
Ale słabiej niż w żwirku z kulkami GT. Testowałem i w sumie do tej pory test trwa :) mam nurzańce zasadzone w drobniutkim piachu i w żwirku, w obu przypadkach podrasowane kulkami GT. W piasku rośnie dużo słabiej ale rośnie.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#11

Post autor: Tygrys »

Bo jeszcze musi być dobre światło i nawożenie do wody. Umnie rośliny rosną jak szalone.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#12

Post autor: Kenross »

Tygrys pisze: sob mar 27, 2021 7:46 pm Bo jeszcze musi być dobre światło i nawożenie do wody. Umnie rośliny rosną jak szalone.
Światło jest aż za dobre a z nawożenia to tylko CO₂. Mimo wszystko nawet podając nawóz obie rośliny go dostaną, i w żwirku i w piachu... więc obie będą rosły jeszcze szybciej i ładniej, ale nadal w żwirku im to pójdzie lepiej :)
Nie ważne bo zeszliśmy z tematu wątku :P

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#13

Post autor: Lucas »

pod żwirek planowałem jakiś substrat i żeby nie doszło do wymieszania substratu ze żwirkiem jakaś siatka budowlana pomiędzy, nad żadnym CO2 nie myślałem, lampa będzie ledowa coś na wzór Eheimowych / aquaelowych ledów także z oświetleniem problemów nie przewiduje..

W opakowaniu całkiem nieźle prezentuje się podloże JBL Manado Dark, ale nie wiem jak to będzie wyglądało po zalaniu.

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/podlo ... 36310.html

jest dość małe, ale nie tak małe jak piasek i nie wyczułem ostrych krawędzi, minus to cena - bo pewnie do zbiornika ~80 x 40 wyjdzie jakieś 150-180 zł



na jakiejś zwykłej ziemi / kulkach torfowych nie bardzo sie niestety znam, nie wiem czy nie wpakowałbym się na jakąś minę
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#14

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: sob mar 27, 2021 9:40 pm nie wiem czy nie wpakowałbym się na jakąś minę
Z ziemią ogrodową to można wpakować się na minę... ale z kulkami GT nie ma najmniejszego problemu nie są "groźne".

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#15

Post autor: Lucas »

to muszę sobie doczytać o tym i podjąć decyzję - mam jeszcze sporo czasu :)
W międzyczasie znalazłem jeszcze coś takiego:

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/natur ... 33482.html
lub
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/podlo ... 33419.html
ale nie wiem czy zda to egzamin w kontekście zadowolenia rybek...

I podrzucę coś z obecnego akwarium :)

Obrazek

Obrazek

podczas robienia zdjęć uświadomiłem sobie jaka to sztuka złapać taką szybką rybkę i w miarę sprawnie wostrzyć obraz na tyle - by zrobić zdjęcie :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#16

Post autor: Lech-u »

Co w tych rurkach i kokosach się chowa?
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#17

Post autor: Lilek »

Skoro pielęgniczki to musi być piasek, one uwielbiają kopać i przesiewać piwach oczyszczając skrzela i pyszczek. Jeśli chcecie mieć inne podłoże niż piach, to proponuję inne ryby, a nie pielęgniczki. Rośliny nie rosną w piachu to znaczy że trzeba poprawić parametry wody. Lepiej rosną w żwirku bo korzenie mają łatwiejszy dostęp do azotu. Mam u siebie w akwarium roślinnym roboczo nazwane "Amazonka" jako podłoże piach i rośliny pięknie rosną.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#18

Post autor: Lucas »

Lech-u pisze: pn mar 29, 2021 8:55 am Co w tych rurkach i kokosach się chowa?
Rurki są okupowane przez 3 cierniooczki w rozmaitych konfiguracjach - na pewnym etapie mieścił się też w nich kirysek ale obecnie tylko wpływa do połowy i zawraca. Mieszczą się tam też mniejsze otoski ale raczej tylko przepływają przez nie.
Przebywa z nimi jeszcze ostatnia babka tęczowa - niestety po którymś dolaniu przez ładniejszą połówkę nieco wody z kranu populacja z 5 sztuk zmniejszyła się do jednej i ta ostatnia dożywa sobie u mnie spokojnej starości.

W kokosie bardzo często przebywają kiryski i cierniooczki (te ostatnie głównie przejazdem). Kiryski od jednego do nawet 4 jednocześnie. W nocy czasami drzemie tam jeden neonek - reszta rybek nie jest raczej zainteresowana. Na kokosie z kolei bardzo często wypoczywają sobie otoski - zanim się na nie zdecydowałem kokos był mocno porośnięty glonami, a w chwili obecnej jest już czyściutki :)

Lilek pisze: pn mar 29, 2021 11:23 am Skoro pielęgniczki to musi być piasek, one uwielbiają kopać i przesiewać piwach oczyszczając skrzela i pyszczek. Jeśli chcecie mieć inne podłoże niż piach, to proponuję inne ryby, a nie pielęgniczki. Rośliny nie rosną w piachu to znaczy że trzeba poprawić parametry wody. Lepiej rosną w żwirku bo korzenie mają łatwiejszy dostęp do azotu. Mam u siebie w akwarium roślinnym roboczo nazwane "Amazonka" jako podłoże piach i rośliny pięknie rosną.
właśnie im więcej czytam i oglądam różnego rodzaju zdjęć & filmow tym bardziej zastanawiam się czy kombinować z jakimś połączeniem czy raczej po prostu zdecydować się na jakieś inne rybki lub zwyczajnie - zwiększyć populacje pozostałych. Chociaż spotkałem się z kilkoma opiniami, np. jedną na pw (którą anonimowo zacytuje), że jeżelibym skierował swoją uwagę, np. na nieco większe akary z maroni to one już tego piasku nie wymagają. Mają natomiast minus w postaci strachliwości i nie tak barwnych kolorów.
Dodano do tego postu po 4 dniach 15 godzinach 36 minutach 40 sekundach
Dodam i tutaj dla lepszego oglądu tematyki.

Tak wygląda obecnie w moim akwarium (przed podmianką wody - dzisiaj podmieniam):

Tak to wygląda u mnie teraz

Obrazek

zdjęcie i to co udało mi się odczytać / co odczytała aplikacja:

Azotany 50 mg/l
Azotyny 0.18 mg/l
Twardość ogólna 8 dH
Twardość węglanowa 6 dH
Wartość pH 7.6
Chlor 0.0 mg/l

I tu coś dziwnego odczytała / wyliczyła aplikacja (nie ma tego na pasku)
Dwutlenek węgla 20 mg / l
Dodano do tego postu po 2 minutach 14 sekundach
Te CO2 mnie trochę zaniepokoiło przyznam się szczerze...
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#19

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: sob kwie 03, 2021 4:13 pm Dodam i tutaj dla lepszego oglądu tematyki.
Ja tutaj pisałem na temat tych testów, więc nie będę się powtarzał. Mam podejrzenia że pokazują głupoty, a nie prawdziwe wyniki.
Moje pytanie... czy walczysz z glonami ??? Na zdjęciach raczej wygląda jak byś miał spokój i stabilne parametry. Znowu z testów (NO3= 50 ml/l) wynika że powinieneś co dwa dni skrobać szyby z glonów. I mieć plagę krasnorostów.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#20

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: pn kwie 05, 2021 6:34 pm Ja tutaj pisałem na temat tych testów, więc nie będę się powtarzał. Mam podejrzenia że pokazują głupoty, a nie prawdziwe wyniki.
Moje pytanie... czy walczysz z glonami ??? Na zdjęciach raczej wygląda jak byś miał spokój i stabilne parametry. Znowu z testów (NO3= 50 ml/l) wynika że powinieneś co dwa dni skrobać szyby z glonów. I mieć plagę krasnorostów.
wyniki są na tygodniowej wodzie, przed samą podmianką. Podmieniam z tych ~50l w zbiorniku tygodniowo około 15-17 litrów (ale czytając forum mam wrażenie że to jest nieco za dużo i w celu ustabilizowania zbiornika powinienem zrobić mniejsze - obawiam się jednak negatywnych efektów).
Glonów jest dość mało., jak podmieniałem mniej wody było więcej. Na szybach są plamki fragmentami przy kamieniach (widoczne na szybie na zdjęciach np. jakby na wejściu do kokosa (na czarnym tle ładnie widać), ale czyszczę je co tydzień, metodą - w jednym tygodniu 2 szyby. Nie ma potrzeby na więcej.
Sporo glonów było na roślinach ale ekipa 5 otosków i 2 krewetki amano wszystkie nitkowe glony zlikwidowała na przestrzeni 2 tygodni.

Także możliwe że jakbym wstrzymał się z podmianką albo zrobił nieco mniejszą mogłoby się zadziać coś niepokojącego.

Dodatkowo od ostatniego tygodnia na końcówkach dwóch roślin zaczęły pojawiać się czarne plamki.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#21

Post autor: Kenross »

Aha... no to ok. Źle odczytałem posta w takim razie... bo wydawało mi się że testy zrobiłeś zaraz po podmianie a nie przed. Przed podmianą z tym co piszesz apropo glonów to NO3 może być na takim poziomie.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#22

Post autor: Lucas »

Razem z podmianką dodałem nową "formację roślinek" na korzeniu, wyszła mi nieco lepiej od tej pierwszej :)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#23

Post autor: Kenross »

Bardzo fajnie wyszło :) i jeszcze piskorek się załapał na zdjęcie :P

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#24

Post autor: Lucas »

A dziękuje :)
Piskorki biorąc pod uwagę opinie o nich, czują się chyba u mnie dość dobrze skoro nie mam żadnego problemu z widywaniem ich :)
Wydaje mi się że to kwestia kilku kryjówek + ciemnego podłoża + bardzo lubią oplatać się dookoła bucephalandr osadzonych na korzeniu lub jak poniżej - dookoła kryptokoryny :)

Obrazek
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#25

Post autor: Kenross »

No taki widok to rzadkość :) Pogratulować że się tal dobrze czują że się pokazują :) znaczy się uważają siebie za fotogeniczne :duży uśmiech:
I już jakie ładne zdjęcie na konkurs akwarystyczny :)

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#26

Post autor: Lucas »

Tak, zastanawiam się nawet czy po przejściu na większy zbiornik nie dokupić im jeszcze ze 2-3 kompanów - zobaczę tylko najpierw jak będą się odnajdowały w nowym / większym akwarium w towarzystwie apisto i większej ilości kirysków :)
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#27

Post autor: Kenross »

Ze zdjęcia można wywnioskować że lubią przebywać razem... więc
Lucas pisze: śr kwie 21, 2021 7:11 pm dokupić im jeszcze ze 2-3 kompanów
Czemu nie :) oby tylko nie przerybić zbiornika.

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#28

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: czw kwie 22, 2021 11:18 pm Ze zdjęcia można wywnioskować że lubią przebywać razem... więc
Obserwacja "ławicy" piskorków mogłaby być fascynująca :)

W międzyczasie wrzuciłem do akwarium nieco piasku JBL w formie plazy, który nie jest czarny tak jak chciałem ale taki szaro - biało - wymieszany.
Płukania zbyt dużo nie było (dwa razy), o dziwo się nie unosi strasznie pod wpływem ryb a nawet jeżeli to od razu opada (testowałem juz wrzucając jedzenie praktycznie na piasek i czekając na "bandę" kirysków :D ).
Zasadziłem dwie małe kryptokoryny i rybki nie są w stanie ich wykopać także chyba mogę obwieszczać sukces.

W ramach usprawnień dodałem jeszcze termometr elektryczny i o dziwo temperatura dzień po podmiance ustabilizowała się na 24 stopniach. Także chyba przy przejściu na nowe akwarium nie zdecyduje się na grzałkę.
Dodano do tego postu po 5 godzinach 22 minutach 7 sekundach
Obrazek

zdjęcie plaży :)
Dodano do tego postu po 2 dniach 49 minutach 39 sekundach
i jezeli wszystko pójdzie dobrze... w końcu w najbliższy czwartek - piątek będę jechał odbierać nowe akwarium & szafkę! :)

jeszcze nie wiem jak się to zmieści do mojego auta, ale mam parę dni na przemyślenie :)
Dodano do tego postu po 5 dniach 2 godzinach 30 minutach 38 sekundach
akwarium jednak na jutro, transportu niestety nie ma, ale mam za to przepłukany piasek, przygotowaną ziemię, testy i sporą dostawę roślin do posadzenia :)

szykuje się jutro akwarystyczny dzień :)
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#29

Post autor: Kenross »

Lucas pisze: pt kwie 30, 2021 7:30 pm szykuje się jutro akwarystyczny dzień
W sam raz na majówkę :P W tak zwanym miedzy czasie na grilla wypadniesz :)
Łatwo zapamiętać będzie kiedy był start zbiornika :P

Autor
Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Przejście na większy zbiornik - 144/168L

#30

Post autor: Lucas »

Kenross pisze: pt kwie 30, 2021 10:06 pm W tak zwanym miedzy czasie na grilla wypadniesz
nie będzie czasu :D będą dwa kursy do Łomianek + trzeba będzie wodę zlać z obecnego zbiornika tylko po to żeby szafkę przemieścić z akwarium na tyle żeby zmieściło się w tamto miejsce nowe. Także to potrwa.
Do tego filtracja wody wciąż nie działa jak powinna także będę nalewał dzbankami filtrującymi... no i to będzie pierwsza próba narzędzi akwarystycznych, ustawianie kubełka... będzie ciekawie :)
ODPOWIEDZ