Takie-tam z żółwiem

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Takie-tam z żółwiem

#31

Post autor: K-bomba »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ziemiojad
Zdjęcie konstrukcji jest wyżej.
10 słupków 6x6cm (8 pod akwarium) na podwalinie łączonych zewnętrznie kątownikami, na górze opaska.
Całość to skrzynka 82x57x180cm przykręcona do ściany. Akwarium stoi na blacie meblowym 60x150.
Płyty z przodu nie są mocowane, tylko trzymają się na magnesy, mogę w każdej chwili je zdjąć i dostać się do sterowników, filtrów, butli, wiader i drobiazgów, które tam trzymam. W szafce po prawej, górnej, mam półeczkę, na której trzymam żarcie i podręczne rzeczy.

Z kalkulatora nośności słupa drewnianego, przy założeniach minimalnej jakości drewna, wynika, że każdy wytrzyma ok 30 kN.
Tak, drewno jest piekielnie wytrzymałe na ściskanie, dlatego z niego buduje się domy; bardziej bym się bał wytrzymałości podłoża, bo pod 7cm wylewką jest 10cm styropianu.
Docelowo ma być 400 litrów wody i może z 50kg kamienia, Ale pół tony, to nie obciążenie dla tej konstrukcji.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Takie-tam z żółwiem

#32

Post autor: Ziemiojad »

K-bomba dzięki.
K-bomba pisze: czw mar 18, 2021 9:27 am na podwalinie łączonych zewnętrznie kątownikami,
To widziałem, ale jak połączone są kawałki drewna? Krawędzie cięte po skosie, prosto, czy jakoś inaczej?
Awatar użytkownika

Autor
K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Takie-tam z żółwiem

#33

Post autor: K-bomba »

Ziemiojad pisze: pn wrz 13, 2021 10:08 amprosto
całkiem prosto, jak drewniane klocki. Kątowniki, żeby się trzymało kupy. Dwie płaszczyzny zmocowane ze ścianą domu.
Od środka pasek OSB, żeby było do czego przyczepiać bezpieczniki, sterowniki itp.
ODPOWIEDZ