[200l] LT Ameryki południowej (?)

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
TheTigerTail
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: sob lis 22, 2014 4:29 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

[200l] LT Ameryki południowej (?)

#1

Post autor: TheTigerTail »

Cześć,
mam na imię Michał i przyznaję że od dłuższego czasu dość biernie śledzę warszawską Fawę ;)
W życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, w którym dziecięce marzenia i plany przekuwa się w rzeczywistość. Dlatego też chciałbym przedstawić Wam moją najnowszą zabawkę!

Zacznę od kwestii technicznych.
Wymiary: 100x40x50 [cm]
Objętość: 200 [dm³]
Oświetlenie:
•2x T5, moc 21[W]; temperatura barwowa 4000K; strumień świetlny 2100 [lm]
•1xAquael retrofit sunny; moc 10[W]; temperatura barwowa 6500K; strumień świetlny 1050[lm]
Czas świecenia 8h/doba
Podłoże to 20l ziemi ogrodowej wraz z gliną (proporcja objętościowo 20:1), pokryte siatką budowlaną i piaskiem kwarcowym o gradacji 0,5-1,4 [mm]
Za filtrację odpowiada HW 302 o wydajności deklarowanej 1000l/h. Media filtracyjne w kolejności przepływu wody przez kosze włóknina+gąbka+ceramika/full keramzyt/full ceramika/ na wierzchu włóknina (dla bezpieczeństwa wirnika).

Jeżeli chodzi o wodę to leję wolską kranówkę. Zakładam iż będzie to akwarium LT, toteż z parametrów sprawdzam:
•pH 7.4
•temperatura wody 25°C
Podmiana ~24l raz na tydzień

Flora:
Bacopa Monnieri
Cryptocoryne Affinis
Cryptocoryne Balansae
Hydrophila Corymbosa
Najas guadelupensis
Ceratophyllum demersum
Vallisneria
Vesicularia Dubyana
Limnobium leavigatum
Ludwigia Repens
Oraz roślinka w tylnej lewej części zbiornika, której nazwy nie znam.

Jeżeli chodzi o faunę to niezliczona ilość ślimaków oraz jakaś kreweta RC się zagubiła podczas przenoszenia roślin z krewetkarium.
Akwarium zalane 21.02.20.

Moją największą bolączką na chwilę obecną jest obsada zbiornika. Najchętniej jak w temacie Ameryka Południowa i wymarzone "za gówniarza" skalary, tylko pytanie czy w takim litrażu będzie im dobrze?

Czekam na wszelkie sugestie i komentarze. Konstruktywna krytyka również mile widziana :)
Zdjęcie z dnia dzisiejszego.Obrazek


P.S.
Korzeń odmawia współpracy toteż muszę się wspomagać autorskim systemem zatapiania :D


Ostatnio zmieniony śr lut 26, 2020 8:43 pm przez TheTigerTail, łącznie zmieniany 5 razy.

Autor
TheTigerTail
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: sob lis 22, 2014 4:29 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

[200l] LT Ameryki południowej (?)

#2

Post autor: TheTigerTail »

P.S.
Korzeń odmawia współpracy toteż muszę się wspomagać autorskim systemem zatapiania :D

Wysłane z mojego ZTE A2017G przy użyciu Tapatalka


DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[200l] LT Ameryki południowej (?)

#3

Post autor: DanielP »

Akwarium zapowiada się ciekawie ale szkoda,że posadzileś rośliny tylko w tylnej części zbiornika. Skalary w naturze występują w miejscach gdzie są korzeniowiska i z roślin lepiej do nich będą pasować np żabienice. Z przodu mógłbyś moim zdaniem posadzić coś niskiego. Jeśli chcesz ryby z ameryki południowej to wypadałoby zmiękczyć wodę. Jesli chodzi o obsadę i skalary to moim zdaniem mógłbyś zacząć od zakupu 4-5 sztuk i docelowo zostawić parkę. Ale musisz zadać sobie pytanie czy w takim zbiorniku chcesz oglądać tylko parkę, która w momencie tarła będzie przeganiała resztę obsady? Moim zdaniem lepiej byłoby pojść w jakomś ławicę i na pdno dac pielęgniczki lub/i kiryski. Zawsze możesz też spróbować a ameryka północną lub azją. Możliwości jest wiele :duży uśmiech:
Ostatnio zmieniony śr lut 26, 2020 9:43 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.

Boro1

[200l] LT Ameryki południowej (?)

#4

Post autor: Boro1 »

DanielP pisze: śr lut 26, 2020 9:41 pm szkoda,że posadzileś rośliny tylko w tylnej części zbiornika
zapewne wynika to z faktu, że tylko tam jest ziemia pod piaskiem - przynajmniej tak na zdjęciu to wygląda

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[200l] LT Ameryki południowej (?)

#5

Post autor: DanielP »

Kryptokoryny i valisnerie mogą spokojnie rosnąć na piasku wzbogaconym chociażby o kulki gt.

Autor
TheTigerTail
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: sob lis 22, 2014 4:29 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

[200l] LT Ameryki południowej (?)

#6

Post autor: TheTigerTail »

Przód zamierzam uzupełnić niższymi roślinami, których w momencie zakładania zbiornika nie miałem pod ręką, ponadto cierpliwie czekam aż korzeń zacznie współpracować, toteż "zaklepałem" mu miejsce. Myślałem też o Micranthemum Monte Carlo. W temacie rozłożenia warstwy ziemi pod pisakiem, to wygląda to mniej więcej tak:Obrazek

Wysłane z mojego ZTE A2017G przy użyciu Tapatalka


Boro1

[200l] LT Ameryki południowej (?)

#7

Post autor: Boro1 »

Czyli po całości jest ziemia. Będzie ci trudno teraz sądzić Monte Carlo niemniej trzymam kciuki
ODPOWIEDZ