375l pielęgnice

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

375l pielęgnice

#31

Post autor: Ziemiojad »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Zdjęć nie widać. Prosimy przez forumową wgrywajkę zdjęć.

Autor
luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375l pielęgnice

#32

Post autor: luna1976 »

Ziemiojad pisze: ndz sie 01, 2021 6:33 pm Zdjęć nie widać. Prosimy przez forumową wgrywajkę zdjęć.
już edytowałam :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

375l pielęgnice

#33

Post autor: Ziemiojad »

Ładne ryby. Choć miejsca mają chyba już zbyt mało.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

375l pielęgnice

#34

Post autor: jacekzabki »

Przy Severum raczej nie można liczyć na bujną roślinność.😁.
Ryby piękne.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

375l pielęgnice

#35

Post autor: DanielP »

Ciekawy zbiornik. Rivalutusy wyglądają na małe przy sewerumach:-D

Autor
luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375l pielęgnice

#36

Post autor: luna1976 »

w planie redukcja, ale z uwagi na brak zdecydowania u ryb ciężko podjąć decyzję. Myślę by zostawić parę redów i parę rotkail i ewentualnie 2 akary. Niestety żółte owszem trą się ale nieudolnie tj jest ikra ale pleśnieje, akary to raczej samce choć też świrują jakby do tarła więc zgłupiałam, a rotkaile nie mam pojęcia jakiej są płci. U żółtych myślałam że mam samicę i 4 samców, ale z uwagi na to że kolejne dwie zaczęły amory to nie jestem już pewna. Ryby mają od około 20 cm do 15cm tak na oko. żadnych bijatyk, pełna symbioza, więc jeszcze czekam spokojnie.
Dodano do tego postu po 4 minutach 50 sekundach
DanielP pisze: ndz sie 01, 2021 11:02 pm Ciekawy zbiornik. Rivalutusy wyglądają na małe przy sewerumach:-D
faktycznie Placuchy szybciej rosną, ale akary też z 15 cm mają na tą chwilę, a może i ciut więcej :)
Kupiłam 4 sztuki jako akary błękitne i 2 to ewidentnie rivalutusy i do tego chyba samce, pozostałe 2 to albo niewyrośnięte samice albo błękitne. Tak czy siak te 2 pewne pomarańczowopłetwe się nimi nie interesują wcale.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

375l pielęgnice

#37

Post autor: DanielP »

Pokaż lepsze zdjęcia akar to pomogę ci w rozróżnieniu u nich płci :D Na zdjęciach widać jednego 100% samca natomiast nie widać dobrze tej drugiej sztuki więc nie mogę określić jej płci.

Autor
luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375l pielęgnice

#38

Post autor: luna1976 »

DanielP pisze: pn sie 02, 2021 9:16 am Pokaż lepsze zdjęcia akar to pomogę ci w rozróżnieniu u nich płci Na zdjęciach widać jednego 100% samca natomiast nie widać dobrze tej drugiej sztuki więc nie mogę określić jej płci.
Pokaż lepsze zdjęcia akar to pomogę ci w rozróżnieniu u nich płci :D Na zdjęciach widać jednego 100% samca natomiast nie widać dobrze tej drugiej sztuki więc nie mogę określić jej płci.
w sumie są 4 sztuki
oto zdjęcia
1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek
4.
Obrazek
i cały zbiornik
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

marioelcamino
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: wt mar 29, 2022 9:51 pm
Telefon: 606670562
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gerard
Płeć:

375l pielęgnice

#39

Post autor: marioelcamino »

Fajne są takie duże ryby, ale musiał bym znów baniak kupować.
Albo może w 300ce ze 4 sztuki by polatały.
Już od dawna myślę o dużych rybach, ale nigdy nie zacząłem robić czegoś w tym kierunku.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

375l pielęgnice

#40

Post autor: Ziemiojad »

Akurat 900 litrów by im styklo.
Awatar użytkownika

marioelcamino
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: wt mar 29, 2022 9:51 pm
Telefon: 606670562
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gerard
Płeć:

375l pielęgnice

#41

Post autor: marioelcamino »

900 zajęte.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

375l pielęgnice

#42

Post autor: Ziemiojad »

luna1976
Co tam w twoim akwarium się teraz dzieje?
Awatar użytkownika

czarny.skalar
Zapaleniec
Posty: 202
Rejestracja: pt wrz 23, 2022 9:21 pm
Lokalizacja: Rypin
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

375l pielęgnice

#43

Post autor: czarny.skalar »

cudo
moje akwarium to 200l ze skalarami i to tyle chyba z tego.
mam w każdej chwili nadwyżkę nurzańca jak szukasz.

Autor
luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375l pielęgnice

#44

Post autor: luna1976 »

Ziemiojad pisze: ndz paź 02, 2022 11:01 am Co tam w twoim akwarium się teraz dzieje
Nastąpiła zmiana obsady, sewerum i akary sprzedalam.
Przez chwilę pływały neony i skalary, ale jednak zdecydowanie brakowało mi większych pielegnic o bardziej wyrazistym temperamencie i znowu zmiana kilka dni temu. Obecnie latają maluchy pielęgnicy pawiookiej, a docelowo para.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

375l pielęgnice

#45

Post autor: DanielP »

Wstaw zdjęcie:-)

Autor
luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375l pielęgnice

#46

Post autor: luna1976 »

Obrazek

Aktualna obsada: kirysnik x3
Pielęgnica pawiooka 6 (docelowo para)
Zbrojnik pospolity para
Zmiana filtra na aquael ultramax 2000
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

375l pielęgnice

#47

Post autor: Ziemiojad »

luna1976
Jakoś tamte były ladniejsze. Ale to mój pogląd tylko.

I rozumiem potrzebę zmian. Daj znać czasem jak rosną prosiaczki. :!:

Gaber
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sie 07, 2022 1:37 am
Lokalizacja: City

375l pielęgnice

#48

Post autor: Gaber »

Pawiookie rosną jak karp do tego demolka to ich natura. Z czasem wymienisz na 2x taki litraż albo z trudem pozbędziesz się ryb.

Autor
luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375l pielęgnice

#49

Post autor: luna1976 »

Gaber pisze: pt sty 20, 2023 11:12 pm Pawiookie rosną jak karp do tego demolka to ich natura. Z czasem wymienisz na 2x taki litraż albo z trudem pozbędziesz się ryb
To możliwe

Gaber
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sie 07, 2022 1:37 am
Lokalizacja: City

375l pielęgnice

#50

Post autor: Gaber »

Z archiwum Pawiookie.pl
Dobrana para pawiookich wymaga zbiornika nie mniejszego niż 450 litrów, przy czym optymalnymi wymiarami byłoby 150x60x50 cm (długość x szerokość x wysokość). Dwie pary ryb, zwłaszcza o względnie pokojowym nastawieniu, powinno dać się utrzymać w akwarium 600 litrowym, możliwie jak najdłuższym (200x60x50 cm). Każde dodatkowe centymetry długości dna, poparte ukształtowaniem podłoża i wystroju, które posłużą rybom do wytyczenia granic, zwiększą szansę na ich bezproblemową koegzystencję. Większe grupy pawiookich wymagają jeszcze większych zbiorników, ze szczególnym naciskiem na ich długość. W dużych zbiornikach pawiookie, zwłaszcza hodowane w grupie od małego, mogą wykazywać inne zachowania, niż typowy dla pielęgnic terytorializm.
Woda - pielęgnica pawiooka jest rybą niekłopotliwą, gdy idzie o parametry wody. W naturze żyje w wodzie dość miękkiej (TwW do 4, TwO do 10, ph 6,5-7,5), ale toleruje dość dobrze typową polską kranówkę, znacznie twardszą i bardziej zasadową. Pomimo jej wytrzymałości uwagę należy jednak zwrócić na poziomy azotowych produktów przemiany materii. Amoniak i azotyny MUSZĄ być zerowe (to świadczy o prawidłowo dobranej filtracji do obsady), azotany nie powinny przekraczać 50 miligramów na litr. Bywa to o tyle kłopotliwe, że normy dla wody pitnej dopuszczają takie stężenia azotanów. Nie przestrzeganie tych zasad prowadzi do chorób ryb, w tym typowego dla pielęgnicy pawiookiej HITH.
W utrzymaniu prawidłowych parametrów wody dużą rolę odgrywa filtracja. Poza przerobem amoniaku i azotynów do najmniej toksycznych azotanów musi poradzić sobie także z zawiesiną w wodzie, spowodowaną chociażby kopaniem w podłożu przez ryby. W przypadku opierania filtracji na klasycznych urządzeniach dostępnych w handlu najlepszą opcją wydają się być dwa filtry kubełkowe, z których jeden pełni funkcję mechaniczną (klarowania wody), a drugi biologiczną. Nie jest złym pomysłem połączenie ich szeregowo (pierwszy mechaniczny) - bo niweluje to konieczność utraty części objętości filtra biologicznego na prefiltrację mechaniczną. Niezależnie od wkładów można założyć także gąbki na wloty filtrów - ale tylko pod warunkiem ich w miarę regularnego czyszczenia. W układzie szeregowym najczęściej powinny być czyszczone wspomniane przed chwilą gąbki na wlocie filtra mechanicznego (co 2-3 dni, czasem częściej), następnie gąbki z wnętrza filtra mechanicznego. Gąbki te powinny być o zmniejszającej się gradacji oczek, by sprawnie segregować i wychwytywać nawet najmniejsze elementy zawiesiny. Czyścić powinno się je nieco rzadziej niż gąbkę na wlocie - roboczo ustalmy zakres od 2 tygodni do miesiąca.Filtr biologiczny, wypełniony ceramiką (dobrze sprawdza się chociażby keramzyt, pod warunkiem, że nie zawiera składników drastycznie zmieniających parametrów wody oraz nie był potraktowany środkiem grzybobójczym) powinien byc czyszczony bardzo rzadko (pod warunkiem przepływania przez niego wody wolnej od zanieczyszczeń mechanicznych). Wydajność kubłów powinno się dobrać tak, jakby posiadało się zbiornik dwu-trzykrotnie większy od deklarowanego przez producenta filtra. Pielęgnica pawiooka to ryba bardzo duża (do półtora kilograma wagi!) i niezależnie od produkowanych ilości moczu bardzo brudząca (zarówno objetością kału jak i resztkami podnoszonymi z dna podczas kopania).
Posiadacze filtracji opartej na sumpie powinni pamiętać o dużej ilości zawiesiny w wodzie i zapewnić odpowiednio wydajną filtrację wstępną - duża część objętości sumpa powinna wypełniać gąbka pełniąca rolę filtra mechanicznego, chroniąca część biologiczną przed zapchaniem. Ma również sens (niezależnie od gąbek w sumpie) dostawienie kubełka pełniącego rolę jedynie mechaniczną.
Interesującą opcją może być w przypadku oskarów filtr hydroponiczny - a najlepszym dla niego miejscem byłaby pierwsza pozycja w szeregu filtracyjnym. Zatrzymywałby w takim układzie część zabrudzeń mechanicznych, utylizowanych następnie przez rośliny. Rośliny również zajęłyby się wszystkimi formami azotu, włącznie z nieprzerabialnymi przez klasyczną, tlenową filtrację, azotanami.
Niezależnie od posiadanej filtracji niezbędne są podmiany wody. Możliwości są dwie - albo jest to podmiana "manualna" (określone objętości wody co pewien czas, typowo 10-30% objetości zbiornika co tydzień) lub automatyczna (systemy stałej podmiany wody). Podmiana wody w typowych akwariach jest niezbędna - ze względu na konieczność usunięcia azotanów i innych, nierozkładalnych (przynajmniej w warunkach akwariowych) substancji. Im większe i mniej zarybione akwarium, tym większa stabilność w czasie parametrów wody i mniejsze prawdopodobieństwo załamania się całego systemu, nawet w przypadku zaniedbań.
Kolejnym parametrem istotnym dla zdrowia naszych ryb jest temperatura. Pielęgnica pawiooka jest rybą o dużej tolerancji temperaturowej - w przypadku dorosłych egzemplarzy zakres to 18-30 stopni Celsjusza. Ryba wytrzyma także okresowo nieco niższą i wyższą temperaturę, ale nie należy w tym miejscu przesadzać, zwłaszcza w przypadku osobników bardzo młodych lub trzymanych przez długie lata w "komfortowych" warunkach. Wspomniany zakres temperatur oznacza, że przez długą część roku w polskich warunkach akwarium z pawiookimi nie wymaga ogrzewania. Posiadanie grzałki z termostatem daje możliwość ustalenia minimalnej temperatury wody, poniżej której nie ma prawa opaść (np. w zbiorniku autora jest to 21 stopni) i właściwie zapomnieć o ogrzewaniu wody. Z obecnością grzałki i termometru wiąże się jeden problem - pielęgnica pawiooka, zwłaszcza dorosła i trzymana samotnie "wymyśla" sobie przeróżne zajęcia. To, co może zostać przesunięte czy rozbujane na pewno zostanie przesuniete czy rozbujane. Nierzadkie są zatem przypadki potłuczenia grzałek i termometrów. Jeżeli zatem muszą być wewnątrz akwariów (tego przymusu nie posiadają np posiadacze sumpów), należy zabezpieczyć grzałkę i termometr przed dostępem ryb.
Wraz ze wzrostem temperatury zmniejsza się rozpuszczalność tlenu w wodzie - łatwo to chociażby zobserwować po sposobie oddychania ryb w niskich temperaturach (leniwie, ledwo rozchylające się pokrywy skrzelowe) w porównaniu z wysokimi (znacznie szybsze tempo). Woda dla oskarów powinna być dobrze natleniona - jeżeli nie zapewnia tego ruch wody wywołany jej filtracją warto dodatkowo ją napowietrzać (głowice napowietrzające, "kamień" z brzęczykiem).
Oświetlenie - jeśli nie posiadamy roślin, nie musi być szczególnie intensywne. Właściwie powinno być nawet przytłumione, ze strefami półmroku w akwarium - dodaje to klimatowi zbiornika pewnej "tajemniczości", a ryby czują się w nim lepiej niż w zbiorniku prześwietlonym. Moim zdaniem lepiej sprawdza się oświetlenie punktowe, ze względu na większą plasyczność uzyskanych efektów (żarówki, halogeny), nie znaczy to jednak, że oświetlenie jarzeniowe się nie nadaje. Jeżeli często fotografujesz swoje ryby warto w pokrywie zamontować dwa zestawy oświetlenia - jedno "codzienne" a drugie uruchamiane na potrzeby fotografii.
Gdy mowa o intensywności oświetlenia zwykle wysokie jego wartości spowodowane są próbami hodowli roślin w jednym zbiorniku z pawiookimi. Pomijając juz fakt, że do prawidłowej uprawy roślin potrzeba znacznie więcej, niż tylko światła, pomysł zieleni w zbiorniku z oskarami jest trudny do spełnienia. Wynika to głównie z potrzeby tych ryb do modelowania przestrzeni wokół siebie, rośliny zawsze rosną nie tam, gdzie powinny :) Dlatego najczęstszym widokiem są powyrywane ewentualnie zniszczone (bo zabezpieczone przez akwarystę przed wykopaniem) smętne zielone resztki. Pielęgnica pawiooka jest zdecydowanie mięsożerna, ale potrafi posiekać nawet twardolistne rośliny na sieczkę - bo miała na to ochotę. Z tego powodu imo najlepiej w takim akwarium sprawdzą się rośliny "mobilne", które ryba może swobodnie przesunąc w inne miejsce. Zrezygnowałbym z mchów (pomimo ich potencjalnej "mobilności") - ze względu na zbieranie zanieczyszczeń. Pozostają właściwie w tym przypadku jedynie rośliny pływające - moim faworytem sa paprotnice z rodzaju Ceratopteris. Szybko rosną, wymagają mało światła, niespecjalnie widać na nich uszkodzenia, dobrze pochłaniają azotany.
Traktując rośliny jako element wystroju należy także rozpatrzyć inne jego składniki. Jego podstawa powinny być kamienie i korzenie, ułożone w miarę możliwości wg gustu właściciela zbiornika i zabezpieczone przed przesuwaniem. Dotyczy to zwłaszcza kamieni, które przepychane lub podkopywane przez ryby mogą doprowadzić do pęknięcia akwarium. Z tego względu jeżeli kamienie - to duże i raczej ustawione pojedynczo, a nie w piętrowe konstrukcje. Pielęgnica pawiooka nie potrzebuje "grot", do schowania wystarczy jej odrobinę ciemniejsze miejsce. Rzadko zresztą ma potrzebę schowania się. Zarówno kamienie jak i korzenie powinny być w miarę mozliwości pozbawione ostrych krawędzi - spłoszone ryby potrafią się pokaleczyć w panicznej ucieczce przed (wyimaginowanym zwykle) zagrożeniem. Skłonność do ucieczki jest tym wieksza, im więcej ryb mamy w zbiorniku i im bardziej stadne zachowania przejawiają. Zachodzi wówczas zapewne zjawisko wzajemnego naśladowania się ryb - i przez to ryba, która była sprawcą całego zamieszania (np. gryząc inną rybę od tyłu) za chwilę ucieka razem z resztą spłoszonego stada.
Innym społecznym zachowaniem oskarów jest kopanie dołów w podłożu. Ma to związek z rytuałami godowymi, czasem także z "nudą". Należy zapewnic rybie odpowiednie do tego podłoże. Osobiście jestem zwolennikiem drobnego piachu, który poza tym, że nie kaleczy ryb i łatwo się w nim kopie, nie dopuszcza także do kumulacji zanieczyszczeń w podłożu. Nieczystości leżą na powierzchni piachu, odpada konieczność odmulania, bo zbiera się je z powierzchni. Oczywiście nie ma przeciwskazań dla zastosowania grubszej granulacji podłoża.

Autor: Rafał Wasiak
na podstawie doświadczeń własnych

Autor
luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375l pielęgnice

#51

Post autor: luna1976 »

Jacekzabki dziękuję bardzo za roślinki pływające
Od razu przyjemniej :)
Obrazek
Dodano do tego postu po 14 godzinach 4 minutach 29 sekundach
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

375l pielęgnice

#52

Post autor: jacekzabki »

Widać, że pawiookie już zainteresowały się pistiami i limnobium. Za 3-4 tygodnie znów będę miał worek pływających także jeśli będzie Ci ich brakowało to daj znać.

Autor
luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375l pielęgnice

#53

Post autor: luna1976 »

jacekzabki pisze: ndz sty 22, 2023 12:15 pm Widać, że pawiookie już zainteresowały się pistiami i limnobium. Za 3-4 tygodnie znów będę miał worek pływających także jeśli będzie Ci ich brakowało to daj znać.
dzięki:)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

375l pielęgnice

#54

Post autor: Ziemiojad »

luna1976
Ależ ty masz piękne te ryby. Daj czasem jakieś nowe zdjęcia.

Autor
luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375l pielęgnice

#55

Post autor: luna1976 »

ObrazekObrazek
Dodano do tego postu po 58 sekundach
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

375l pielęgnice

#56

Post autor: Ziemiojad »

Śniadanko.

Autor
luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375l pielęgnice

#57

Post autor: luna1976 »

Trochę czasu minęło, zredukowałam rybki do 5 sztuk i czekam czy dobierze się para. Docelowo jedna parka będzie. Rosną szybko, apetyt maja :) obecnie 15-18 cm może troszkę więcej. ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

375l pielęgnice

#58

Post autor: Ziemiojad »

luna1976
Czym karmisz, że tak rosną?

A z techniki. Jakie masz filtry?

Autor
luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

375l pielęgnice

#59

Post autor: luna1976 »

Karmie stynka, krewetkami, filetem z mintaja, szklarka, krylem plus suche tropicala dla pielęgnic. Filtr kubełkowy Aquaela ultramax 2000 oraz wewnętrzny Aqua Nova 1200, grzałki nie używam, podmiany co 10-14 dni ok 50%
ODPOWIEDZ