[200l] Ameryka południowa

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#1

Post autor: Kryc »

Planuję założyć trochę większy zbiornik z rybami z Ameryki Południowej. Mam nadzieję, że powstanie w nie tak odległej przyszłości :)

Sporo myślę na temat tego zbiornika, ale przy okazji pojawia się też sporo pytań lub niepewności. Dlatego zakładam ten wątek i będę zapewne nie raz w nim o coś pytać. W późniejszym czasie pojawią się tutaj i zdjęcia z zakładania zbiornika.

Pokrótce założenia dot. zbiornika:
W zbiorniku mają na pewno pływać jakieś pielęgniczki. To jest niejako punkt wyjścia.

Akwarium 200l standard 100x40x50 (dla pielęgniczek wolałbym większe, niestety z żoną udało mi się wynegocjować tylko takie :) dłuższe nie, bo już i tak jest długie, a szersze nie, bo nie może wystawać poza szerokości pozostałych szafek; także ten...)

Filtracja: kubełek
Podłoże piasek.
W akwarium ma być sporo korzeni (jakaś większa plątanina). Jakieś liście itp. Kolor herbaciany pewnie i tak sam się pojawi, więc będzie coś ala BW.
Żona jednak chce, żeby w akwarium były rośliny. Tak więc pewnie znajdą się w środku jakieś gatunki niewymagające światła, żeby też za bardzo nie świecić rybom. Jakieś żabienice, anubiasy, zwartki, nurzańce. Może jakiś mech.

Obsada:
1. Pielęgniczki jako główni mieszkańcy (Kakadu, Ramireza, Borelli, Agassiza, Trójpręga, Czerwonogrzebieta - do wyboru i decyzji w terminie późniejszym)
2. W toni duża ławica niewielkich rybek (np. Neon simulans, Bystrzyk amandy)
3. Na dno Zbrojnik niebieski L-183 w układzie 1+1 lub 1+2 (ewentualnie jakieś inne, ciekawe L-ki).
4. Stadko otosków
5. Być może na dno jeszcze kiryski jakieś, np. Pandy lub Sterby (do decyzji jeszcze)

W kranie na Woli mam wodę średniotwardą, GH ok. 13. Także zamierzam mieszać z RO 1/1.

Ponieważ akwarium było planowane już przed etapem wykańczania mieszkania, więc mam do miejsca gdzie akwarium ma stać dociągniętą kanalizację i bieżącą wodę. Akwarium w założeniu ma być mało obsługowe. W planie jest otwór przelewowy w akwarium na poziomie górnego zwierciadła wody. Do tego stała dolewka wody, żeby wyeliminować cykliczne cotygodniowe podmiany. Ilość wody dolewanej tygodniowo ma być w okolicach 50l, co daje 0,3l/h, więc bardzo mało. Wymyśliłem sobie, że do tego celu można zastosować system nawadniania kropelkowego np Gardeny. Są tam regulowane końcówki w zakresie 0-10l/h. Ale i tak myślę, że ciężko będzie ustawić tak niewielką ilość wody, dlatego pewnie skończy się tak, że zastosuję jakieś elektrozawory i woda dolewana będzie np przez 5 czy 6 godzin dziennie tylko. I automatycznie jej nadmiar będzie się przelewał do kanalizacji.
Dodatkowo co jakieś 3-4 tyg będę delikatnie odmulał dno, choć przy dużej ilość liści i innego korzenia na dnie może to być ciężkie lub nawet niemożliwe. To się jeszcze zobaczy.

Teraz na koniec pytanie. Jak uzyskać prostym sposobem i niewielkim nakładem pracy niskie pH? Będą niby garbniki z korzeni czy liści, ale to raczej nie wystarczy, żeby pH było niższe niż neutralne.
Filtrowanie przez torf powiedzmy, ale jak często taki wkład trzeba zmienić? Jak dobrać ilość torfu do zamierzonego pH?
Druga opcja to CO2. Ale przy takiej florze w akwarium to CO2 w zasadzie byłoby tylko po to, żeby zbić pH. Warto? W sumie osprzęt mam, musiałbym tylko większą butlę kupić. Tylko czy gazować 24h czy jakoś inaczej?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#2

Post autor: Lech-u »

Ustaw dolewke z RO bezpośrednio do zbiornika. Zastosuj zaworek dlawiący,, żeby wody leciało tyle ile potrzebujesz. Wtedy bez elektrozaworu.
pH zbijesz trochę przez RO. Możesz użyć CO2 z butli jak masz. Roślinom na pewno pomoże.
Do tego garbniki z liści i szyszek i masz pH na poziomie 5,5 - 6,0

Autor
Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#3

Post autor: Kryc »

A lejąc czyste RO do akwarium nie będzie roślinom brakowało pierwiastków?
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#4

Post autor: Winter »

Kryc pisze: wt lut 26, 2019 1:29 pm Tak więc pewnie znajdą się w środku jakieś gatunki niewymagające światła, żeby też za bardzo nie świecić rybom. Jakieś żabienice, anubiasy, zwartki, nurzańce. Może jakiś mech.
Przy takich roślinach wystarczy jak dasz jakieś tabletki nawozowe w podłoże pod żabieniece i kryptokoryny. Anubiasy i mech spokojnie pociągną bez dodatkowego nawożenia.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#5

Post autor: Tygrys »

jak maja być pielegniczki to podłoże piasek,osobiście polecam borelki dwie pary,i ro będzie zbędne.Moje trzymam na studziennej wodzie.Glonki l183 i kiryski pstre ,u mnie żyją zgodzie.Amady sa fajne i stadne minimum 10-13 sztuk,Polecam l-104
zawieszony profil

Autor
Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#6

Post autor: Kryc »

Lech-u mówisz, żeby akwarium postawić w ogóle na czystym RO? Zakładając, że nic w akwarium nie zatwardza wody, to czy przy kH=0 nie ma obawy o niestabilność pH?

Winter pisze: śr lut 27, 2019 2:14 pm Przy takich roślinach wystarczy jak dasz jakieś tabletki nawozowe w podłoże pod żabieniece i kryptokoryny. Anubiasy i mech spokojnie pociągną bez dodatkowego nawożenia.
Pod rośliny rosnące w podłożu pewnie dam albo pałeczki albo jakiś substrat w moskitierze czy coś. Ale zastanawiają mnie rośliny nie rosnące w podłożu czerpiące wartości ze słupa wody, czy przy czystym RO nie zawierającym żadnych wartości odżywczych będą rosły. Bo nie chcę akwarium nawozić, ma być łatwe w prowadzeniu.

Tygrys pisze: śr lut 27, 2019 2:24 pm Amady sa fajne i stadne minimum 10-13 sztuk
Ławica na pewno będzie większa. Widzę to jako grupę kilkudziesięciu sztuk. Dlatego też mają to być małe rybki.

Tygrys pisze: śr lut 27, 2019 2:24 pmPolecam l-104
Fajna rybka. Jak jest u nich z dymorfizmem płciowym?
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#7

Post autor: Tygrys »

Samiec ma Szczeciński na pletwach piersiowych samica, niema. Fotki ich są atlasie i tygrysiej amazonce (patrz galerie)
zawieszony profil

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#8

Post autor: DanielP »

Tygrysie pokaż L183.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#9

Post autor: Tygrys »

Ja mam l104o zwykle ancitrusa.
zawieszony profil

Autor
Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#10

Post autor: Kryc »

Lech-u pisze: wt lut 26, 2019 4:49 pm Ustaw dolewke z RO bezpośrednio do zbiornika. Zastosuj zaworek dławiący,, żeby wody leciało tyle ile potrzebujesz.
Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, ale naszło mnie tutaj pytanie, czy dławiąc wylewkę z RO (lub zakręcając całkowicie) i w momencie kiedy woda idzie cały czas na filtr, czy woda na odrzut idzie cały czas w ilości nominalnej, czy idzie odpowiednio do ilości wody wylewanej przez dławik (w sytuacji skrajnej, jak jest zakręcony wylew to czy z odpadu coś idzie czy nie)?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#11

Post autor: Lech-u »

A może zamiast dławienia zastosuj membranę, która da mniej więcej tyle wody ile potrzebujesz na codzienną wymianę?

Albo może faktycznie elektrozawór ale przed filtrem RO? Wtedy możesz sterować dopływem do RO i nie ma ewentualnego problemu z odpadem wody.

Boro1

[200l] Ameryka południowa

#12

Post autor: Boro1 »

Kryc pisze: wt lut 26, 2019 1:29 pm Ale przy takiej florze w akwarium to CO2 w zasadzie byłoby tylko po to, żeby zbić pH. Warto
szkół jest kilka, a jedna mówi, że gazowanie w przypadku braku roślin jest niedopuszczalne i bardzo niebezpieczne dla ryb
Dodano do tego postu po 47 sekundach
Boro1 pisze: czw lut 28, 2019 12:48 pmżeby zbić pH
Najbezpieczniej chyba torf + częste podmiany wody RO

Autor
Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#13

Post autor: Kryc »

Lech-u pisze: czw lut 28, 2019 9:47 am Albo może faktycznie elektrozawór ale przed filtrem RO? Wtedy możesz sterować dopływem do RO i nie ma ewentualnego problemu z odpadem wody.
Czyli przy zakręceniu wylewu z filtru RO woda idzie cały czas w odpad?
Dodano do tego postu po 2 dniach 20 godzinach 42 minutach 51 sekundach
Wczoraj na swoim starym filtrze RO sprawdzałem, czy zatykając wylot woda idzie cały czas w odpad. Szła. Ale filtr był stary i membrana w między czasie zdążyła się przesuszyć, a poza tym nie miałem możliwości zostawić tego na trochę dłużej żeby ciśnienie nabiło.

Czy ktoś kto ma filtr i używa jest w stanie to zweryfikować?
Bo tak sobie pomyślałem, że woda nie powinna iść w odpad. Są przecież systemy RO spożywcze że zbiornikami ciśnieniowymi i tam zbiornik podłączany jest na wylocie. I nie wierzę w to że woda cały czas idzie w odpad bo nikt by tego nie używał.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#14

Post autor: Lech-u »

W tych układach spożywczych jest stosowany specjalny zawór. Jeśli ciśnienie w zbiorniku się zwiększy to odcina dopływ do membrany.

Autor
Kryc
Gaduła
Posty: 115
Rejestracja: śr sty 25, 2017 8:35 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Paweł
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#15

Post autor: Kryc »

Aha, to tego nie wiedziałem. Bo zaczynam myśleć czy nie zastosować instalacji ze zbiornikiem właśnie jakimś. Wtedy też zawsze pod ręką jest jakaś ilość wody RO.
Tylko muszę poczytać co trzeba jeszcze dokupić oprócz filtra RO3 lub RO4 i zbiornika żeby to wszystko podłączyć i żeby działało.
Dodano do tego postu po 5 dniach 20 godzinach 27 minutach 46 sekundach
Czy ktoś stosował może coś takiego:
https://aquaphor.com/pl-pl/filtry-nakra ... zne/modern
w celu usunięcia chloru z wody lanej bezpośrednio do akwarium?
Dodano do tego postu po 24 dniach 19 godzinach 43 minutach 3 sekundach
Gdzie w okolicach Warszawy macie jakieś sprawdzone miejscówki (mokradła itp.) na zbierania ciekawych korzeni?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[200l] Ameryka południowa

#16

Post autor: Lech-u »

Kryc pisze: śr kwie 03, 2019 9:57 am Gdzie w okolicach Warszawy macie jakieś sprawdzone miejscówki (mokradła itp.) na zbierania ciekawych korzeni?
Wyspy Świderskie (czyli Wisła na wysokości Konstancina).
ODPOWIEDZ