Plan 144l

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Lswit19900
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: śr lut 07, 2018 10:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Plan 144l

#1

Post autor: Lswit19900 »

Znowu planuje nowe akwarium, ustaliłem doświadczalnie że 260+64l to za dużo i miejsca i czasu i roboty i kasy wysnułem wniosek że gdyby je zredukować do 144l to moze być to mój złoty środek. Zamówiłem szkło bo oczywiście takiego wymiaru od ręki nikt nie ma jak by się zmieścił pod moim parapetem i czekam na 80x40x45h. Zakupiłem podłoże aktywne ista premium bo sprawdzilo mi się wcześniej w kostce ale szczerze mówiąc nie mam pomysłu na obsadę. Zastanawiam się nad jakimiś pielegniczkami ale musza lubić miękka i kwaśną wodę. Wystrojem chce żeby było zbliżone do tej mojej kostki. Mam taki niecny plan żeby może paletki dwie, ale nie wiele o nich wiem, coś mi się kojarzy że tylko na piachu się je trzyma a to u mnie odpada, niby piszą że takie szklo za małe ale widziałem że ludzie i w mniejszych je trzymają tylko czy to nie będzie wtedy taki podwodny obóz koncentracyjny dla rybek. Może ktoś ma ma lepsze pomysły na obsadę? Zbiornik chce prowadzić na wodzie ro i zastanawiam się nad mineralizatorem, dotychczas używałem jakiś mineralizator do krewetek na którym wszystkie crystale padły. Zastanawiam się jeszcze nad opcja właśnie powrotu do krewetek+ jakieś małe ryby, mam kilka rasborek maculata czy podobnych + teczanki + krewetki ale to już wolę jakieś większe ryby chyba, chociaż teraz z krewetkami mam ramirezke i nie interesuje się nimi kompletnie
Zdjęcie kostki Obrazek
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Plan 144l

#2

Post autor: Lilek »

Do takiego akwarium jakie zamierzasz postawić, paletki to będzie zbrodnia. Tęczanki też odpadają chyba że z tych mniejszych tęczankowatych np. pseudomugil gertrudae. Chcesz postawić małe akwarium więc większych ryb nie można tam trzymać bo będzie im po prostu źle. Z takie akwarium można zrobić fajnego roślinniaka, ale trzeba dobrze przemyśleć rośliny plus mała ławica, ewentualnie zachowaj ramirezy. Można też zrobić fajny biotop ale tu także nie poszalejesz. Na Twoim miejscu został bym raczej przy 260 skoro już ją masz. Tam jest już fajne pole do popisu, a dobrze przygotowany zbiornik będzie ograniczał się w większej mierze do podmian wody. Radzę to dobrze przemyśleć.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Plan 144l

#3

Post autor: DanielP »

Ja również zostawiłbym większe akwarium ponieważ większy zbiornik zawsze daje większe możliwości. Jeśli zbiornik 144l jest już zamówiony i ostatecznie przy nim zostaniesz to moim zdaniem jest on idealny na haremik apisto:-)

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Plan 144l

#4

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wez 30 Pseudomugil Furcatus. Lubią ciepło z miękko i kwaśno.

Autor
Lswit19900
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: śr lut 07, 2018 10:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Plan 144l

#5

Post autor: Lswit19900 »

Przemyślałem, pierwszy raz jak się okazało że co mam wolne to muszę siedzieć i czekać na wodę z ro u mnie 10l cieknie koło godziny, drugi jak przyszły dopłaty za prąd i wode:). Nie mam czasu żeby to ogarniać ani miejsca żeby magazynować tą wodę.
Myślałem o akarach electric blue albo czymś w tym rozmiarze- nie za małe nie za duże lub teczanki Gertrudy lub modrooki, jednak wolalbym parę większych pielęgnic niż te drobnice

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Plan 144l

#6

Post autor: Wojtekxxx9 »

Teczanki to Wernera a Gertrudy to modrooki :-)
Większe są słoneczne modrooki (Furcatus)
A może zamiast kombinować z wodą zastanów się nad wykorzystaniem tej co masz. Sprawdź wymagania Promienniczki Ladigesa bo one twarda wode lubią. Tylko litraż sprawdź. Jakis kompromis z roślinami musiał byś mieć ale coś za coś. Rachunki za prąd to kwestia driverow, tłumaczyłem Ci to. Comz tego że lampa sciemniania na 20W jak i tak ciągnie 100W. Musiał byś zastosować pt4115 żeby zmniejszyć zużycie

Autor
Lswit19900
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: śr lut 07, 2018 10:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Plan 144l

#7

Post autor: Lswit19900 »

Przerzuce sobie te diody co mam na profil który też mam tylko muszę przyciąć z driverami które też są, a sciemnianie odpuszczam. Do tego mam nadzieję że uda się dołożyć 3*18 w aquaela i powinno wystarczyc Rachunki to niestety też grzałka a że u mnie szkło stoi pod oknem to sporo chodzi.

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Plan 144l

#8

Post autor: Zbyszek »

Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie wody z filtra ro to sobie go odpuść, sprawdż jakie masz parametry "kranówy" i ryby pod względem wymagań dopasuj do niej. Dla paletek, akar eb itp. średnich pielęgnic zbiornik 80 cm długości jest za mały. Takie małe akwarium nadaje się jedynie na drobnicę i to nie stadną, bo ławica też się tam nie zmieści. Ja tak jak moi przedmówcy namawiam na pozostawienie obecnego akwarium - jeśli to 260 l ma około 120 cm długości to możesz spokojnie trzymać w nim parę paletek.

Autor
Lswit19900
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: śr lut 07, 2018 10:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Plan 144l

#9

Post autor: Lswit19900 »

Kurcze, decyzja co do redukcji litrażu już podjęta, mam za mało miejsca i zbyt duże wąchania temperatur bo mieszkam pod dachem zima jest zimno a latem za gorąco, o akarach electric blue czytałem na kilku już stronach i wszędzie piszą że od 100l będzie już ok, ale jeżeli to faktycznie za mało to może stanie na ramirezkach + mcmasteri miałem taką kombinacje w 112l i nie wchodziły sobie w drogę. Akwarium ma być gęsto zarośnięte ale tym razem też będzie trochę korzeni, już się przygotowałem i wygotowalem wszystkie:) na pewno będę chciał sporo roślin z kostki przenieść tylko kurde mam w niej zatoczki, kiedyś dawno temu widywałem wypławki, i jeszcze jakieś takie cudo mi rośnie jakby glon ale to nie glon cienkie nitki jakby pnącze, nie pamiętam jak się nazywa i kombinuję czy da się jakoś rośliny odkazić?

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Plan 144l

#10

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wodę pod akary masz odpowiednią?

Autor
Lswit19900
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: śr lut 07, 2018 10:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Plan 144l

#11

Post autor: Lswit19900 »

Jeszcze szkla nie mam:) tak aktywne podłoże + woda ro+ jakiś mineralizator pod rośliny, będzie miękko i kwasno powinny być zadowolone.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Plan 144l

#12

Post autor: Komarowa »

Lswit19900, jak nazywa się ta roślinka z kuleczkami na czubku ?
:)
Bardzo fajna.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
Lswit19900
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: śr lut 07, 2018 10:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Plan 144l

#13

Post autor: Lswit19900 »

Eriocaulon, z prawej cinereum albo blackball nie jestem pewny a z lewej parkeri, będę próbował je rozmnożyć z nasion te kuleczki to nasiona. Gatunków erio jest od cholery, jedne kwitną w ten sposób inne nie, ostatnio na FB na akwarystyce holenderskiej ktoś sprzedawał możesz pogrzebać ja swoje trzymam do nowego szkla:)
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Plan 144l

#14

Post autor: Komarowa »

Dzięki :)
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
Lswit19900
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: śr lut 07, 2018 10:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Plan 144l

#15

Post autor: Lswit19900 »

Iquitosa klasycznie nie dotrzymał terminu to wziąłem 128l- 80*40*40 i chyba nawet ładnie mi to wyszło:)
Obrazek
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Plan 144l

#16

Post autor: Komarowa »

No ładnie :)
A czemu tak mało wody ?
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
Lswit19900
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: śr lut 07, 2018 10:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Plan 144l

#17

Post autor: Lswit19900 »

Czekam aż mi z filtra naleci więcej.
Komarowa pisze: pt lis 23, 2018 3:59 pm jak nazywa się ta roślinka z kuleczkami na czubku ?
jak chcesz to zostało mi jednak trochę parkeri
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Plan 144l

#18

Post autor: Komarowa »

Dziękuję, ale nie mam już gdzie wsadzić :)
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
ODPOWIEDZ