Moje początki

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
kazmirz_pawlak
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 4:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: Maciej
Płeć:

Moje początki

#1

Post autor: kazmirz_pawlak »

Witam,
Chciałbym pokazać swój obecny oraz przyszły zbiorniczek.
Obecne szkiełko to 80x30x40, początkowo z pokrywą Juwel i jedną świetlówką 18w. Rośliny rosły słabo, więc postanowiłem zbudować lampę led DYI sterowaną arduino. Od kiedy postawiłem lampę w finalnym wykonaniu i pełnym sterowaniem rośliny zaczęły rosnąć.

Przygodę zacząłem w lutym 2017. Na olx dorwałem zbiorniczek zupełnie za darmo. Siedział w nim jakiś chiński filtr no name. Po założeniu jak akwa nie mogło się długo ustabilizować zakupiłem filtr Aquael Unifilter 750 i dokupiłem pojemnik na dodatkowe media. Od tamtej pory akwa ładnie się ustabilizowało. Obecna obsada to mix neonów czerwonych i inessa w ilości 11szt, 2 bojki (samiec i samiczka), 2 glonki, otos, 2 danio, kirys oraz 2 molinezje i 2x Blue Electric. Molinezje to pozostałość po błędach początkującego i dopóki sobie pływają nie mam zamiaru się ich pozbywać. Neonów też było więcej około 15 ale część padło po kilku dniach po wpuszczeniu. Podobnie z kirysami i danio. Jakoś nie mam szczęścia i zawsze coś musi paść. Mam nadzieję, że mnie za to nie zjecie.

Obecnie akwa prezentuje się tak:
Obrazek
Tak wygląda oświetlenie nocne:
Obrazek

Belka LED DYI 60x1w sterowana arduino. 6 kanałów, 2 kanały biały 8k, 1 kanał biały 4,5k, 1k biały 10k, 1 kanał FS i 1 kanał Royal Blue. Każdy kanał ma po 10 diod, zasilanie zasilaczami laptopowymi, sterownik belki z modułem bluetooth i wyświetlaczem w obudowie. Belka 80x16 i nóżki na szkło.

Niedługo będzie koniec tego szkiełka bo przesiadam się na większe: 100x50x40 OW.
Obecnie wygląda to tak a jego obsada składa się z "ryb" balonowych o nazwie Balonus Colorus w ilości 6 sztuk i trochę im tam ciasno :)
Obrazek

Plan na nie mam mniej więcej ułożony w głowie. Będzie to akwa na ziemi ogrodowej, do tego otoczka i wierzchnia warstwa z bardzo drobnego bazaltu. Do tego kilka skałek zabudowanych w wysoki tylny plan. Poszukuję tylko jakiegoś fajnego korzonka, który odwrócony końcami do góry dałby wrażenie drzewa. Lampa przejedzie z obecnego zbiornika dzięki pomocy kolegi Rafik'a i jego nóżek.
Filtracja na początek będzie stary Unifilter, mam też Unimaxa 250 który pracował u mnie jakiś czas, ale z racji że stał poza szafką musiałem go zdemontować na kilka tygodni ale teraz wskoczy do nowej szafki.

Czekam na jakieś opinie, porady i mam nadzieję, że nie zjedziecie mnie za bardzo.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony śr maja 23, 2018 12:34 pm przez kazmirz_pawlak, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Moje początki

#2

Post autor: Miro »

kazmirz_pawlak pisze: śr maja 23, 2018 12:29 pmObecnie wygląda to tak a jego obsada składa się z "ryb" balonowych o nazwie Balonus Colorus w ilości 6 sztuk i trochę im tam ciasno
uważam że wszystko jest ok .
Jest kolorowo i jest jeszcze miejsce na następne :viva:
Awatar użytkownika

YOeLL
Bywalec
Posty: 76
Rejestracja: pn sty 29, 2018 12:37 pm
Lokalizacja: Warszawa / Sadyba
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje początki

#3

Post autor: YOeLL »

Nie pozbywaj się obecnego baniaka. IMO idealnie się nada na kotnik dla Balonus Colorus :)

A jak to jest z bojkami? Można je trzymać ze wszystkimi mniejszymi, czy którychś nie tolerują?

Autor
kazmirz_pawlak
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 4:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: Maciej
Płeć:

Moje początki

#4

Post autor: kazmirz_pawlak »

YOeLL pisze: śr maja 23, 2018 12:41 pmA jak to jest z bojkami? Można je trzymać ze wszystkimi mniejszymi, czy którychś nie tolerują?
Najpierw miałem innego bojka i on mi ganiał ryby. Z tego co pamiętam jak go brałem to był trzymany sam w oddzielnym szkle. Po wpuszczeniu po kilku tygodniach ryby zaczęły mi ginąć i nie mogłem ich nigdzie znaleźć aż do momentu jak zauważyłem jak zagania inne ryby po kątach i tak jakby podgryzał. Podobny problem miałem z molinezją dalmatyńczykiem. Ona też ganiała inne ryby i wygryzła głupiki. Obie ryby oddałem do akwarystycznego, gdzie przygarnęła je jedna z pracownic.
Trochę mi jego brakowało, z resztą przychodzi do mnie często mój 8'mio letni szwagier i strasznie podobał się jemu bojownik, postanowiłem zaryzykować i jeszcze raz wziąłem bojka tylko takiego, który był trzymany z innymi rybami. Z obecnym nie mam problemów a pływa u mnie chyba ponad pół roku i nic nie ginie.
YOeLL pisze: śr maja 23, 2018 12:41 pmNie pozbywaj się obecnego baniaka. IMO idealnie się nada na kotnik dla Balonus Colorus :)
Balonusy to pozostałość po prezencie, bo nowe akwa to prezent urodzinowy od narzeczonej i znajomych :) Gdyby nie urodziny mógłbym tylko pomarzyć o większym szkle. Niestety stare szkło będzie do oddania wraz z pokrywą do reanimacji bo jest trochę spękana od spodu (rynienka gdzie siedzi statecznik). Pokrywa ori Juwel.
Ostatnio zmieniony śr maja 23, 2018 12:57 pm przez kazmirz_pawlak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Moje początki

#5

Post autor: Karat »

kazmirz_pawlak pisze: śr maja 23, 2018 12:52 pmprezent urodzinowy od narzeczonej i znajomych
Narzeczona i znajomi dający takie prezenty to prawdziwy skarb ;)

Autor
kazmirz_pawlak
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 4:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: Maciej
Płeć:

Moje początki

#6

Post autor: kazmirz_pawlak »

Witam,
Dawno nic nie pisałem tutaj, ba nawet bardzo dawno ;)
200l sobie ładnie zarastało do listopada,grudnia. Jakoś na przełomie roku miałem awarię oświetlenia led i stopniowo wygasały mi ledy. W końcu z 60W led świeciło jakieś 15, z czego 1/3 to royal blue. Akwa strasznie podupadło, pojawiło się dużo korzeni od roślin, spora część roślin padła.
Miałem już trochę dość tego szkła ale ostatnio coś mnie naszło i zakupiłem nowe płytki i drivery. Światło ożyło a w związku z tym przeszukiwałem forum w poszukiwaniu roślin w mojej okolicy. Przy okazji dosadzania roślin zrobiłem porządki. Wyrwałem wszystko co siedziało w dnie, zmieniłem układ skałek. Obecnie wygląda to tak:
Obrazek

Szkło - 100x50x40 OW na wzmocnionej szawce.
Podłoże - przekładaniec z ziemi ogrodowej, delikatnej warstwy białego żwirku oraz bardzo drobnego bazaltu
Filtracja - Aquael Unimax 250 wypełniony ceramiką, keramzytem oraz gąbkami z zestawu od filtra. Między nimi fizelina. Dodatkowo z racji ostatnich problemów z filmem bakteryjnym dołożyłem zapasowy Aquael Unifilter 750 z opcjonalnym modułem UV i napowietrzaniem.
Oświetlenie - Belka LED DIY 60W, 10xFS,10xRB, 20x8k, 10x4,5k, 10x10k, sterowanie Arduino z modułem bluetooth, oprogramowanie Aqma. Dodatkowo w pracy lezy belka Aquael Leddy Plant 36w, czeka na planowane CO2,
Ogrzewanie - Aquael Gold 300W
Fauna - stado neonów czerwonych i inessa około 35szt, stado kirysków pigmeje, spiżowych, pstrych około 10szt, kosiarka 1szt, bojownik samiec 1szt, limki czarnopręgie około 9szt, mieczyk, molinezja, danio 2szt, zbrojniki niebieskie samice 2szt oraz niezliczona ilość helenk, która błąka się gdzieś w podłożu.
Flora - anubias, rogatek, pistia, jakieś trawki i inne zielony, których nazw nie potrafię wymienić :)

W planach założenie CO2 i dorwanie jakiś czerwonych roślin, wymiana tła na czarne.

Czekam, aż rogatek ładnie się rozrośnie i będzie takie małe Wiedźmińskie Kaer Morhen (stąd ten zamek, obiecałem narzeczonej)

PS: Ogromne podziękowania dla kolegów z forum za roślinki: Karol oraz asterix123
Ostatnio zmieniony pn lut 18, 2019 8:54 am przez kazmirz_pawlak, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje początki

#7

Post autor: Lech-u »

Fajne.
I fajne są takie powroty do akwarystyki po chwilach zwątpienia.

Zamek... Czego się nie robi dla narzeczonej...

Autor
kazmirz_pawlak
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 4:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: Maciej
Płeć:

Moje początki

#8

Post autor: kazmirz_pawlak »

Lech-u,
Tak masz rację, ale to był jeden z jej warunków żeby mieć większe szkło. Chciała mieć cos do powiedzenia. Wolę zamek jak stado welonek, o których też myślała :)
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Moje początki

#9

Post autor: Komarowa »

Zawsze można przypadkowo :) na zamku zaszczepić jakiś mech, który to ładnie zarośnie.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
kazmirz_pawlak
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 4:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: Maciej
Płeć:

Moje początki

#10

Post autor: kazmirz_pawlak »

Zamek wcale mi nie przeszkadza, nawet po zmianie układu skałek pasuje mi do calosci.
ODPOWIEDZ