Moje pierwsze akwarium

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.

Autor
Zaciekawiona_1
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt sty 26, 2018 2:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Moje pierwsze akwarium

#1

Post autor: Zaciekawiona_1 »

No więc postaram się przedstawić to, co mam, ale co do zdjęcia, to nie jestem pewna, co mi z tego wyjdzie.

Mój baniaczek to około 40l (50x30x30 profilowane), z przykrywą.

Grzałka Aquael Gold 50 ustawiona na 25,5°C
Filtr kaskadowy Hang On 380l
Tuba ledowa Aquael Plant 10W
1 kokos

Podłoże:
Ziemia ogrodowa + żwirek bazaltowy (nieoszlifowany, granulacja na oko około 4)

Parametry...
Wiem, ze woda, którą wlewam do baniaczka ma pH 7,2. ORP nie wiem, czy jest ważne w akwarystyce słodkowodnej, ale wynosi 170. Jak te parametry się zmieniają niestety nie jestem w stanie sprawdzić, bo po pierwsze trochę drogo wychodzi kupienie sensownych testów, po drugie w moim najblizszym akwarystycznym tych testów po prostu nie ma. Jedyne, jakie dostałam to azotyny z Zooleku i wychodzi mi kolor słomkowożółty, czyli wartosc 0 (przy błędzie odczytu koloru do maksymalnie 0,025).

Rośliny:
Lysimachia aurea
Limnophila
Pogostemon helferi
Jakaś, ktorej nazwy nie znam...
Eleocharis mini (próba zrobienia trawniczka)

Obsada docelowa:
1x bojownik wspaniały
9x neon simulans
3x otosek przyujściowy

Aktualnie nie posiadam jeszcze neonków, mam bojownika, a z otosków... został mi jeden... Planuje dokupic rybki, ale moze akwa potrzebuje jeszcze troszke czasu.

Akwarium ma miesiąc, pierwsze rybki zamieszkaly w nim tydzień temu. Dolewałam bakterii Easy Life. Podmiany raz w tygodniu po 8l.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#2

Post autor: Wojtekxxx9 »

Czyli już powinien być cykla azotowy zakończony. Wstaw zdjęcie
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#3

Post autor: Lech-u »

Wstaw zdjęcie.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Opis ładny, teraz chętnie bym zerknął na akwarium.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Zaciekawiona_1
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt sty 26, 2018 2:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Moje pierwsze akwarium

#5

Post autor: Zaciekawiona_1 »

Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#6

Post autor: Lech-u »

Ale fajne.
Poukładane jak w wojsku!

Autor
Zaciekawiona_1
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt sty 26, 2018 2:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Moje pierwsze akwarium

#7

Post autor: Zaciekawiona_1 »

Oooo dziękuję :hug: Widac zacieki na tle, bo sobie zalałam troszke, ale to ogarne w najblizszym czasie. Poukładane, bo z braku pomysłu i wprawy po prostu powtykałam, żeby jakkolwiek były :oops:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#8

Post autor: Lech-u »

A co masz jako tło? Co to jest?

Autor
Zaciekawiona_1
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt sty 26, 2018 2:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Moje pierwsze akwarium

#9

Post autor: Zaciekawiona_1 »

Folia z zoologika :-P
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#10

Post autor: marcinzabki29 »

Ładnie. W sumie tak wsadzone roślinki bardzo ładnie wyglądają.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#11

Post autor: marcinzabki29 »

Co tam w akwarium słychać, widać? 😉😁
Pozdrawiam Marcin

Autor
Zaciekawiona_1
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt sty 26, 2018 2:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Moje pierwsze akwarium

#12

Post autor: Zaciekawiona_1 »

Witajcie po przerwie :wink:

Haha dopiero zobaczyłam Twoje pytanie, bo byłam zajęta pisaniem posta :języczek: i od razu odpowiedzi :>



Moje akwarium po restarcie (niestety, po zakupie neonków zostało na miesiąc pod opieką sąsiadki przeszkolonej z karmienia i podmiana wody, jednak podobno przytoczyła się jakaś choroba i przetrwały - o dziwo! - same otoski).

Flora:
Limnophila
Lysimachia autora
Pogostemon helferi

Fauna:
1x bojownik wspaniały
11x gupik Endlera (odmiana zwykła i yellow tiger)
6x razbora klinowa
3x otosek przyujściowy
13x krewetka orange

Obsada większa niż poprzednio i wiem, że zakrawa na przerybienie (zwłaszcza obecność razbor), ale same gupiki szalejące przy tafli sprawiały, że w toni odczuwalna była pustka. Poza tym miałam nadzieję, że razbora swoim dostojeństwem zbalansują jakoś ten kolorowy chaos. Co ciekawe, okazało się, że zamiast tworzyć ławice, ganiają się z gupikami, a nawet pływając grupą tworzą ją z endlerkami (ale tylko tymi pomarańczowymi, tradycyjnymi) i naprawdę na pierwszy rzut oka trudno odróżnić, które to gupiki, a które razbora, coś tak, jakby one same wzięły się za braci i siostry :hihi: Ciekawe, choć przyznaję, że zamierzony sukces osiągnięty tylko połowicznie (rybki zaczęły pływać po całym akwa, ale dalej głównie chaotycznie) :P

Filmik w jeszcze słabszej jakości niż na telefonie, wybaczcie, nie mam lepszego sposobu. Pokazuje pierwsze spotkania krewetek (spontaniczny pomysł z akwarystycznego) z moim bojownikiem, jak widać ta ciapa nie bardzo nastawiał się na atak, takie gonitwy zresztą szybko mu się znudziły (tak samo wcześniej ganiał razbora, więc to chyba zwykła ciekawość). Problemem u mnie okazały się endlerki, które schrupały mi już 2 krewetki (przy drugiej przyłapane na gorącym uczynku) :cry: Mam nadzieję, że im się znudzi, szkoda mi tych maluchów...

Jestem ciekawa Waszych wrażeń zwłaszcza co do obsady (bo sama mam mieszane uczucia i lekkie wyrzuty sumienia, choć mi podoba się teraz bardziej niż przed zakupem razborek), a także opinii o Waszych razborach (czy pływają ławicą, czy tak jak u mnie szaleją jak gupiki), no i macie może jakieś pomysły na konflikt gupiki-krewetki??

Całuję, Kasia :hug:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#13

Post autor: marcinzabki29 »

Zaciekawiona_1 pisze: pn wrz 10, 2018 11:17 pm Całuję, Kasia
to mi się najbardziej podoba😉
Obsada, jak obsada, Sama już napisałaś, że
Zaciekawiona_1 pisze: pn wrz 10, 2018 11:17 pm Obsada większa niż poprzednio i wiem, że zakrawa na przerybienie
Wiem, że jak zwykle się czepiam, ale tych roślinek jak na lekarstwo🤔😁
Woda czyściutka, roślinki zdrowe.
Ogólnie przyjemne dla oka.
To ile teraz ma akwarium?
Pozdrawiam Marcin

Autor
Zaciekawiona_1
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt sty 26, 2018 2:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Moje pierwsze akwarium

#14

Post autor: Zaciekawiona_1 »

Wbrew pozorom powiem Ci, że roślinek jest dokładnie tyle, ile było w poprzednim wcieleniu :) Tylko zamiast trawniczka (który i tak okazał się dla mnie zbyt wielkim wyzwaniem i nie przetrwał zbyt długo) i kryptokoryny mam więcej gwiazdy wodnej. Na filmiku roślinki są jeszcze małe i wiele schowanych za kamieniami, docelowo za kamieniami ma być gąszcz (podobnie jak poprzednio), a z przodu gwieździsty lasek.

Co prawda aktualnie do tych kamieni (i krewetek) dałabym po prostu mchy po całości, ale w pierwotnym planie było odtworzenie poprzedniego akwarium, dopiero po zakupie roślin znalazłam kamienie, w których nie wiem czemu, ale się zakochałam, no i na koniec wydumałam krewetki (które odrzucałam z obaw przed bojownikiem) i tym sposobem wyszło to, co wyszło :co:

Akwarium po restarcie ma dokładnie 4 tygodnie, tym razem wspomagając się starym filtrem i wodą z akwarium chłopaka postanowiłam rybki wprowadzić wcześniej (pierwsze tydzień temu i kolejna porcja w ciągu dwóch ostatnich dni), dlatego jeszcze roślinność taka uboga. No niestety, chciałam się pochwalić zarośniętym baniaczkiem, ale plany trochę mi się pokrzyżowały, zwłaszcza, że przed restartem trochę czasu potrzebowałam by zabrać się do dzialania :anioł:

Dalej nie umiem zakładać pięknych akwariów, ale cóż, praktyka czyni mistrza (oby tylko już nie przez choroby w jednym akwa, tylko w nowych szkiełkach)

Ze specjalną dedykacją dla Ciebie, Marcinie
Całuję jeszcze bardziej :* :* :*
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#15

Post autor: Miro »

Może roślin jest mało ale Bojownik :OK:
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#16

Post autor: Miro »

Zaciekawiona_1 pisze: pn wrz 10, 2018 11:53 pm dałabym po prostu mchy po całości,
czyli jak ?

Autor
Zaciekawiona_1
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt sty 26, 2018 2:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Moje pierwsze akwarium

#17

Post autor: Zaciekawiona_1 »

Widzisz, ja od początku mam słabość do "trawniczków", pierwsza próba mi nie wyszła, ale już w sklepie uprzedzali mnie, że łatwo z tą roślinką i z takim światłem nie będzie. Ale jak zobaczyłam te kamienie, to stwierdziłam, że jak dla mnie do nich pasuje właśnie taki "trawnik", ale z mchu. Gdybym nie miała już roślinek posadzonych chyba bym się na to porwała, poszukała jeszcze jakichś płaskich kamieni na podporę dla mchów i obłożyła dno... Pewnie byłoby sporo roboty i kolejny raz nie wiem, czy by mi wyszło, ale dla tej szansy, że może się uda tak jak w mojej wizji chyba warto byłoby spróbowac, ale to może gdzieś, kiedyś, kolejnym razem :mrgreen:

Dziękuję, bojownik to główna atrakcja zbiorniczka :oops:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#18

Post autor: marcinzabki29 »

Zaciekawiona_1 pisze: pn wrz 10, 2018 11:53 pm Ze specjalną dedykacją dla Ciebie, Marcinie
Całuję jeszcze bardziej
Wow :zawstydzony:
Z mchem nie powinnaś mieć problemu.
Może zamiast na kamieniach, pomyśl o korzeniu ;]
Chociaż kamienie, to też dobry pomysł.
Możesz mech przykleić kropelką.
Tylko czy szukał bym do tego płaskich kamieni....... raczej wykorzystaj te które Masz.
Ale z drugiej strony, te kamienie są ładne i szkoda by było je zasłonić mchem. Więc może jednak o sądzić sam korzeń ;]
Czytając Twoje posty, widzę, że już Wiesz co Chcesz.
Najważniejsze, żeby Tobie się podobało.
Dobrze zrozumiałem, że filmik nie jest z obecnego stanu akwarium? To wstaw proszę aktualne zdjęcia.
Z trawniczkiem, jak Sama zauważyłaś, nie jest łatwo, ale szacun za chęci. Ja nigdy się na niego nie zdecydowałem.
Zapowiada się ładne akwarium :OK:
Zaciekawiona_1 pisze: pn wrz 10, 2018 11:53 pm znalazłam kamienie, w których nie wiem czemu, ale się zakochałam
ale te Kobiety są kochliwe😉
Zaciekawiona_1 pisze: pn wrz 10, 2018 11:53 pm Dalej nie umiem zakładać pięknych akwariów
i do tego skromne😁
To Tobie ma się podobać🤔😁
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Moje pierwsze akwarium

#19

Post autor: Komarowa »

Całkiem fajnie 😊
Piękny bojownik.
Myślę, że troszkę się uspokoi, kiedy zbiornik bardziej zarosnie. Można mu tymczasem wstawić kokosa 😁
Kamienie :OK:
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#20

Post autor: marcinzabki29 »

To jak, mech będzie na kamieniach czy na korzeniu? 🤔
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#21

Post autor: Wojtekxxx9 »

Mój ulubiony kształt płetw u bojownika. Ale nerwus niesamowity. Z czasem, nauczy się że nie warto gonić krewetek tylko się schować i poczekać. Wtedy krewecie papa.
Na pewno nie czuje się komfortowo

Autor
Zaciekawiona_1
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt sty 26, 2018 2:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Moje pierwsze akwarium

#22

Post autor: Zaciekawiona_1 »

Pusto pisze: wt wrz 11, 2018 7:24 pmZ czasem, nauczy się że nie warto gonić krewetek tylko się schować i poczekać. Wtedy krewecie papa.
No właśnie nie, tylko na początku sprawdzał, co to, teraz już nie zwraca na nie uwagi, nawet jak te mniejsze chodzą mu przed samym nosem, taki jest grzeczny :anioł:
Komarowa pisze: wt wrz 11, 2018 5:52 am Całkiem fajnie
Piękny bojownik.
Dziękuję :hug:
marcinzabki29 pisze: wt wrz 11, 2018 7:07 pm To jak, mech będzie na kamieniach czy na korzeniu
W tym akwarium na rurkach tych w rogu, dzisiaj kupiłam i przywiązałam na razie nitką :języczek: Ale w poprzedniej wiadomosci mi chodziło, że jak dla mnie pięknie by wyglądało, gdyby był tylko mech po całości i same kamienie jako ozdoba, ale o tym zapominam, dywanik czy to z mchu, czy z innej rośliny będzie w mojej 112-tce kiedy ta ruszy (przynajmniej spróbuję, a co z tego wyjdzie, to się dopiero okaże...)

Zaraz postaram się wrzucić bardziej aktualne zdjęcia i link do filmiku, ale to w oddzielnych postach, bo boję się, że coś namieszam, jak wszystko w jednym będę chciała zrobić :zmieszany:

Buziaki i do "za chwilę" :biggrin:

PS Na filmiku na koniec po prawej widać otoska, który jest dziwnie wygięty... ten kształt mu został po wpłynięciu do rurek i chyba zakleszczeniu się (jak wyciągałam z wody rurki, żeby przymocować mech, to on nie wypływał, więc go lekko wypchnęłam, ale od tego czasu został mu taki kształt) i teraz trochę się martwię, czy mu się coś poważnego nie stało :cry: pływa, je i ogólnie funkcjonuje normalnie, ale...
Ostatnio zmieniony sob wrz 15, 2018 1:54 am przez Zaciekawiona_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Zaciekawiona_1
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt sty 26, 2018 2:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Moje pierwsze akwarium

#23

Post autor: Zaciekawiona_1 »

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#24

Post autor: Wojtekxxx9 »

Zaciekawiona_1, ciekawa aranżacja. Tylko zbyt symetryzna. Właśnie symetrii nalezy unikać. Walnij kamienie z jednej strony a rośliny wysokie z drugiej. Powodzenie z gwiazdą, choć pomysł ciekawy.
Jakie te trawniki Ci się podobają?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#25

Post autor: DanielP »

Ja jeszcze ukryłbym gdzieś te groty np pomiędzy skałami.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#26

Post autor: marcinzabki29 »

Wszyscy się wystrzegają symetrii, a Ty ją Masz😁
Zielono :OK:
Pozdrawiam Marcin

Autor
Zaciekawiona_1
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pt sty 26, 2018 2:09 am
Lokalizacja: Warszawa

Moje pierwsze akwarium

#27

Post autor: Zaciekawiona_1 »

DanielP pisze: sob wrz 15, 2018 8:09 amJa jeszcze ukryłbym gdzieś te groty np pomiędzy skałami.
Akurat na tym mi zależy, żeby były tu, gdzie są, ale to już nie że względów estetycznych, po prostu mam świetne możliwości podglądania krewetek :hihi:
marcinzabki29 pisze: sob wrz 15, 2018 11:03 am Wszyscy się wystrzegają symetrii, a Ty ją Masz
Uuuups, nawet nie zwróciłam uwagi, że rzeczywiście unikają... :oops: Tylko że podobnie jak w poprzedniej aranżacji miałam wszystko poustawiane "na baczność", tak tu w taki sposób mi się podobało, lubię takiego typu "porządek", chociaż faktycznie, w akwarium prawdopodobnie powinnam trochę namieszać, żeby było naturalniej, jednak...
Pusto pisze: sob wrz 15, 2018 7:52 amWalnij kamienie z jednej strony a rośliny wysokie z drugiej
...chyba teraz już nie będę przestawiała, zwrócę po prostu na to uwagę przy kolejnych zbiorniczkach :języczek:
Pusto pisze: sob wrz 15, 2018 7:52 amPowodzenie z gwiazdą
A to jest jakiś problem z gwiazdami...?

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i rady, jesteście fantastyczni :pada: :hug:
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#28

Post autor: marcinzabki29 »

Zaciekawiona_1 pisze: sob wrz 15, 2018 7:41 pm jest jakiś problem z gwiazdami...?
różnie z nią bywa, ale może Tobie się uda🤔
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#29

Post autor: Wojtekxxx9 »

Zaciekawiona_1 pisze: sob wrz 15, 2018 7:41 pm lubię takiego typu "porządek",
Tego się trzymaj. To są przede wszystkim Tobie podobać.
Zaciekawiona_1 pisze: sob wrz 15, 2018 7:41 pm A to jest jakiś problem z gwiazdami...?
Kapryśna trochę. Nie do końca wiadomo o co jej chodzi. W jednych baniakach nie rośnie mimo że powinna a w innych rośnie mimo że nie powinna. Ale jest ładna dlatego Ci powodzenia życzę
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Moje pierwsze akwarium

#30

Post autor: marcinzabki29 »

Sam się do niej przymierzałem kilka razy.
Raz wytrzymała dłużej, raz krócej, ale długo to nie trwało.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ