Wytarły się kiryski spiżowe :)

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#1

Post autor: Kenross »

Witam.
Dzisiaj w akwarium zauważyłem szaleństwo kirysków aż wszystkie inne ryby się pochowały (samiec kiryska je przeganiał). Rzuciłem wszystkie zadania, przykleiłem się do szyby akwarium obserwując... i.... :viva: :viva: :viva: udało mi się na własne oczy (nie jakieś tam YouTuby) zobaczyć całe tarło. Wcześniej zawsze tylko znajdowałem ikrę na szybach, roślinach, kamieniach itp.albo wyjedzoną ikrę przez bocje lub też raz się zdarzyło że widziałem jak samiczka przykleja jajeczka ale samego połykania nasienia nie widziałem.
Jajeczka póki co na szybko wsadzone do kotnika z napowietrzaniem.

Obrazek

Poczytałem już trochę postów o odchowaniu tych że jajeczek... I będę próbował... Obok na drukarce 3D już się drukuję trochę inny kotnik... bo jak by się udało odchować młode to z tego kotnika co teraz są to uciekną :) Czytałem też ze komuś tutaj na forum udało się odchować kiryski bez specyfików na pleśnienie ikry... tylko że co tydzień podmienia wodę 20% w zbiorniku 200L. To dokładnie tak samo jak ja :) Więc może mam szanse :) zobaczymy :)

marcelku1
Gaduła
Posty: 166
Rejestracja: śr mar 12, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#2

Post autor: marcelku1 »

Jedna sztuka odchowała mi się w filtrze zewnętrznym.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Szkiełko 120x50x50 = 300l;

17 x rasbora hengeli;
20 x barbus pentazona;
3 x Crossocheilus oblongus;
??? x neocaridina heteropoda RC;
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#3

Post autor: Kenross »

To ta sztuka odchowana w filtrze zewnętrznym to "MacGyver" :D
Kiryski dzisiaj w nocy szalały dalej i dalej szaleją...

Obrazek

I teraz mam zagwoztke... Jak tyle jajeczek przenieść do kotnika. Z roślinek kamieni to najlepiej mi ręką wychodziło bo największe czucie... z szyby już tak łatwo nie będzie.
I jeszcze focia mamy niosącej ikrę :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt maja 09, 2017 2:41 pm przez Kenross, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#4

Post autor: saintpaulia »

Świetne zdjęcie. Ja z szyby delikatnie dłonią zabierałam, przyklejały się do ręki i potem do osobnego zbiornika.
Trzymam kciuki za nowe pokolenie.
Na pewno dobrym krokiem jest zmiana kotnika.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#5

Post autor: rupert »

Trzymam kciuki za odchowanie młodziaków.

Ps. Jak widać kirysom jest bardzo dobrze skoro tak chętnie i często się trą. Kolejny dowód na to, że na innym podłożu niż piasek też świetnie się czują i są szczęśliwe. :D
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#6

Post autor: Kenross »

Właśnie wczoraj przeczytałem cały ten wątek o piasku i szczęśliwych kiryskach (podłożu z żyletek, pinesek, itp. :) ) i uważam że moje kiryski są aż za szczęśliwe :) Mimo że nie mają tak jak Lecha zbroi :D Jednak mimo braku ochraniaczy są całe i bardzo ładnie sobie wybierają jedzonko ze żwirku. I kurde cały czas się trą i dokładają ikrę. Ile one tak czasu potrafią ??? Bo chciał bym zacząć przekładać ikrę.

@Edit
Samica stwierdziła że dwójkę wychowa sama :D :D śmiesznie wygląda jak by miała założone odbojniki na te śmiercionośne pierwsze promienie z płetw. :D
Niestety lepszej jakości zdjęcia nie udało mi się zrobić :( Ale widać o co chodzi.

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt maja 09, 2017 3:34 pm przez Kenross, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#7

Post autor: rupert »

kenross pisze: wsadzone do kotnika z napowietrzaniem.
Czy mi się wydaje czy to zaworek do napowietrzania venturiego. Ale chyba powinien być nad wodą a z wylotu filtra lecą wtedy bąbelki. Nie kumam czemu go zatopiłeś w kotniku z ikrą
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#8

Post autor: marcinzabki29 »

Super, trzymam kciuki :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#9

Post autor: Kenross »

saintpaulia pisze: Świetne zdjęcie. Ja z szyby delikatnie dłonią zabierałam, przyklejały się do ręki i potem do osobnego zbiornika.
Trzymam kciuki za nowe pokolenie.
Na pewno dobrym krokiem jest zmiana kotnika.
Dzięki :) mi też się to zdjęcie w miarę podoba :)
Co do zdejmowania jajeczek z szyby też już próbowałem ręką i tak jak piszesz... da rade tylko trochę zabawy jest... a już na pewno przy takiej ilości ikry. Kiryski dalej się trą.... no ile można hehehe.
W sprawie kotnika już drukuje szkielet (powiedzmy same krawędzie sześcianu) I planuje to potem owinąć rajstopą. Czy to będzie dobre rozwiązanie ? czy iść kupić kotnik materiałowy ?
rupert pisze: Czy mi się wydaje czy to zaworek do napowietrzania venturiego. Ale chyba powinien być nad wodą a z wylotu filtra lecą wtedy bąbelki. Nie kumam czemu go zatopiłeś w kotniku z ikrą
Tak jest to zaworek od napowietrzania. Tylko na szybko podłączony w drugą stronę. Do niego jest podłączony nie filtr a brzęczyk dający powietrze. Założyłem taki bo kamyki które mam do napowietrzania robią za duży bałagan... i nie mogłem nigdzie wczoraj namierzyć zaworku do regulowania powietrza i takie rozwiązanie na szybko żeby ikrę napowietrzyć.
Ostatnio zmieniony wt maja 09, 2017 4:02 pm przez Kenross, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#10

Post autor: saintpaulia »

To, że ryba się mnoży, nie zawsze mimo wszystko świadczy o tym, że jest jej dobrze. Instynkt przetrwania po prostu. Za to warto patrzeć na wąsiki kirysków żyjących na piasku i czeto poranione pyski tych na twardym i ostrym podłożu.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#11

Post autor: rupert »

Szkoda, że ryby głosu nie mają... same by nam powiedziały.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#12

Post autor: Lilek »

Kotnik ma otwory i woda z akwarium przepływa swobodnie jak mniemam? A jeśli tak jest to nie potrzeba dodatkowego napowietrzenia. Jakiś czas temu udało mi się wychodowac z ikry kiryski w filiżance którą postawiłem na akwarium, codziennie podmieniałem wodę i maluchy się wykluły. Niestety nie miałem gzie ich umieścić i wpiściłem je do akwarium i z tym juz so ie nieporadziły.
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#13

Post autor: Kenross »

Kotnik ma otwory ale tylko z dołu i cyrkulacji tam brak. Dlatego na szybko wsadziłem napowietrzanie żeby była jakakolwiek cyrkulacja. Zaraz będę przesadzał do kotnika takiego materiałowego (właśnie zakupiłem). tam będzie duży przepływ wody... Przełożę i ikrę ze starego kotnika i tą dokoła kotnika i na kotniku :) (kiryski chyba już skończyły tarło ale jajeczek mam setki) tylko czy maleństwa przez tą siatkę nie wyjdą :(

@edit
Trochę się napracowały kiryski że tyle mi tego wyprodukowały :D Nakładały piętrowo :D i nie tylko na tą ścianę ale tu jakoś najwięcej.

Obrazek

Ale już (kurde 2h mi to zajęło) wszystkie jajeczka odłowione do nowego kotnika. Jak by się coś wykluło to sprawdzałem raczej nie mają szans wyjść z kotnika.

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt maja 09, 2017 8:47 pm przez Kenross, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#14

Post autor: saintpaulia »

Nie powinny przejsć przez siatkę. Myslałes już o żywieniu tych malców?
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#15

Post autor: falco »

Powodzenia, moje też wczoraj po raz kolejny ochlapywały co tylko sie da, ale ja nie odławiałem jajek, bo na razie i tak nie miałbym gdzie umieścić.
Kiryski, to moje ulubione rybcie a obecnie tak się złożyło, że w 112 zrobiło się (tylko) Kiryskowo... ;)
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#16

Post autor: Kenross »

saintpaulia pisze: Nie powinny przejsć przez siatkę. Myslałes już o żywieniu tych malców?
Nie myślałem jeszcze o żywieniu tych malców bo szczerze mówiąc nie wierze że coś się wykluje :( ale chciał bym być miło zaskoczony :) widziałem chyba na yt jak ktoś wychował maleństwa na żółtku z kurzego jajka. Jak by się udało.... i coś by się urodziło to będę miał jakiś jeden dzień na zorganizowanie jedzonka póki swojego zapasu nie spożyją. saintpaulia, a coś polecasz dla takich maluchów ???
falco pisze: Powodzenia, moje też wczoraj po raz kolejny ochlapywały co tylko sie da, ale ja nie odławiałem jajek, bo na razie i tak nie miałbym gdzie umieścić.
Kiryski, to moje ulubione rybcie a obecnie tak się złożyło, że w 112 zrobiło się (tylko) Kiryskowo... ;)
Dziękuję bardzo i Tobie w takim razie również powodzenia w odchowaniu małych :D Ja musiałem odłowić ikrę bo w nocy by się nią bocje zajęły.
Dodano po przerwie do tego postu:
:viva: :viva: :viva: :viva: :viva:
Dzisiaj (jak codziennie) nagrywałem krótki filmik jak wygląda ikra. I tak nagrywam na zbliżeniu nagrywam przy okazji oglądając stan jajeczek... a tu nagle jakieś jajeczko z ogonkiem mi przeleciało przez ekran :P

Co sprawniejsze oko znajdzie na tym zdjęciu malutkiego kiryska :viva: (kadr z filmu)

Obrazek

A to trzeci dzień od złożenia ikry. Jakieś wcześniaki :D :D bo kilka sztuk już ich pływa :)
Nie sądziłem że to się uda (jak zresztą pisałem wyżej) i jestem baaaardzo miło zaskoczony... i jeju jak teraz żywić te maleństwa ???
Ostatnio zmieniony pt maja 12, 2017 12:01 am przez Kenross, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

mazior
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt maja 29, 2012 8:58 pm
Telefon: 511367988
Lokalizacja: Wa-wa. Mokotów
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#17

Post autor: mazior »

Przez dwie doby nie karm wogole. Po dwóch dobach dawałem rozpylony supertabin
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#18

Post autor: Kenross »

Dzięki za radę. Wiem że przez dobę, dwie mają zapasy w sobie i nie będą jeść... Ale w takim razie biegnę do sklepu po supertabin bo nie posiadam w swoim zapasie. Mam "Novo Baby" JBL-a ... ale nie wiem czy to nie dla żyworodków zbilansowany pokarm. Moli na tym bardzo ładnie rosły :)

P.S. Supertabin A czy supertabin B ? Jaka jest różnica ? w necie wyczytałem że wersja "A" jest przyklejana do szyby akwarium i doskonała do karmienia narybku. Też tak sądzicie ?
Ostatnio zmieniony pt maja 12, 2017 3:57 pm przez Kenross, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#19

Post autor: saintpaulia »

Swoje wykarmiałam fluidem JBL oraz nicieniami mikro.
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#20

Post autor: Kenross »

Właśnie podążam do sklepu... i pomysł z fluidem też mi się bardzo podoba :) oby małym przypadl do gustu... supertabin tez wezme. Napewno sie nie zmarnuje :) dziekuje bardzo za podpowiedzi.
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#21

Post autor: falco »

Świetna sprawa a ilośc jajecznicy wprost niesamowita!
U mnie też sukcesy... (kulinarne) dla reszty towarzyszy... :-D

3mam kciuki i obserwuję.

P.S. Nie zdążyłem cyknąć wszystkich, ale dosłownie moment wcześniej trwała narada... kilkunastu Kirysków, wszystkie siedziały wąsik w wąsik zgodnie wpatrzone w jedną stronę (znajdź prelegenta). Sekta! :twisted:

Obrazek
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#22

Post autor: Kenross »

To pewnie była właśnie narada w sprawie "co robimy z narybkiem" :) zjadamy czy wychowujemy.... no i widocznie przeliczyły że lepiej zjeść niż później dzielić się szamką :hihi:

P.S. A prelegentem pewnie była Redka siedząca na korzeniu :) :)

U mnie dzisiaj był pierwszy dzień karmienia fluidem JBL. Mam nadzieje że smakowało :) i focia kilku przecinków :)

Obrazek

Na raz udało mi się naliczyć do 53 sztuk jak się nie ruszały... ale pewnie połowy nie widziałem :) To już 5 dzień od złożenia ikry (niektóre się wykluły trzeciego dnia niektóre później), więc wyjmę już jajeczka z kotnika i przejże czy jakieś jeszcze może... Ale pewnie juz same skorupki i spleśniałe.

@Edit

To chyba ta część której nie widziałem. Upodobały sobie siedzenie w narożniku. Martwiąc się o nie żeby się nie zaklinowały wypędzałem je... ale i tak wracają :)

Obrazek
Dodano po przerwie do tego postu:
To jeszcze filmik z maluchami :) zawsze ruszające się fajniejsze :)

[youtube][/youtube]
Dodano po przerwie do tego postu:
No to czas na upgrade :)
Poniżej zdjęcia maluchów po dziesiątym dniu ich życia :)

Obrazek

Obrazek

@EDYTA
Niebawem dodam podwodny filmik z maluchami :-D póki co kadr z filmu :

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 21, 2017 3:42 am przez Kenross, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#23

Post autor: Lech-u »

Widać, że wykapany ojciec!
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#24

Post autor: Kenross »

Hehehehe Lech-u, biorąc pod uwagę jak wygląda tarło kirysków to wyssany ojciec hehehe :P :D

I tak jak pisałem wcześniej wrzucam filmik z dziesiątego dnia życia kirysków :

[youtube][/youtube]
Dodano po przerwie do tego postu:
Maluszki rosną jak szalone :) Niestety stadko trochę się przerzedziło, ale nadal koło 30 sztuk jest.
Kilka fotek jak wyglądają na dzień 28.05.2017 :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 28, 2017 2:51 am przez Kenross, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#25

Post autor: Lech-u »

Zuchy!

marcelku1
Gaduła
Posty: 166
Rejestracja: śr mar 12, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#26

Post autor: marcelku1 »

Gdybym nie miał takich przecinków kiedyś w akwarium, to bym stwierdził że to małe pstre. Niestety były w ogólnym, więc z jednego tarła dochowało się tylko dwóch gierojów. Teraz przy brzankach szansa na wychów w ogólnym równa jest zero.
Ostatnio zmieniony ndz maja 28, 2017 10:20 am przez marcelku1, łącznie zmieniany 1 raz.
Szkiełko 120x50x50 = 300l;

17 x rasbora hengeli;
20 x barbus pentazona;
3 x Crossocheilus oblongus;
??? x neocaridina heteropoda RC;
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#27

Post autor: Kenross »

A no za młodu takie bardziej podobne do pstrych niż spiżowych :) bo są takie ciapate :)
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#28

Post autor: rupert »

O jakie duże już te maluszki
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#29

Post autor: Kenross »

A no duże już jak na maluszki :) jak to Lech-u, napisał "Zuchy!" i rosną jak na drożdżach :D :D Za to w drugim akwarium są kolejne maluchy... Tym razem małe Molinezje :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Wytarły się kiryski spiżowe :)

#30

Post autor: saintpaulia »

Fajne szkraby, aż mi się zatęskniło.
ODPOWIEDZ