Nowe akwarium - prosze o pomoc

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#1

Post autor: BarmanQ »

1. Litraż zbiornika – 300L
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – zalane 23/03/21 po trzech tygodniach wpuszczone pierwsze rybki
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – Fluval407 2x ceramika, 2x torf, 1x Purigen, 1x aktywny węgiel zamieniony kilka dni temu na zeolit na 2tygodnie
4. Gatunki i ilość ryb – 6 Zbrojników, 10 Kirysków, 5x samiec Gupika, 10x samica Gupika, 7 Skalarów - jak sie domyslacie, czesc juz padla...
5. Gatunki i ilości roślin – glownie Anubiasy, 2x Red Tiger Lotus a kilka dni temu doszly Alternanthera Rosaefolia
6. Podłoże – piasek, plus po lewej pod górką z Anubiasami jest Aquatic Compost firmy Westland umieszczony w siatce jak w filtrze.
7. Inne sprzęty – nie
8. Ozdoby, korzenie – korzenie, sporo korzeni
9. Pokrywa – tak
10. Oświetlenie – Juwel LED swiatlo dzienne i naturalne 8.30h dziennie
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – brak nawozow, platki Tetra, mrozona ochotka i artemia, warzywny pelet firmy Herons na dno
12. Parametry wody: PH 7, NO2 0ppm, NO3 5ppm, NH3 0ppm, GH 12*, KH 4*
13. Temperatura w zbiorniku – 27*
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – 2x 300W
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – czyszczenie regularnie co tydzien, podmiana 1/3 wody
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – nic, nowe akwarium
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? - do momentu padania rybek wszystko bylo w jak najlepszym porzadku
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? - jak juz padlo kilka rybek, zdecydowalem sie podac tutejszy Interpet Water Treatment Disease Away

Witam,
jestem nowy na forum, wiec pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc.
Zalozylem nowe akwarium ponad miesiac temu, rybki wpuszczone po trzech tygodniach, gdy parametry wody byly juz ustabilizowane, moze jeszcze NH3 bylo w okolicach 0.05ppm ale szybko spadlo do 0 przez tydzien kompletnie nic sie nie dzialo, rykbi zwawe, ruchliwe, jedza lapczywie. Ale niestety po tygodniu zauwazylem, ze zaczynaja padac Gupiki i to po 3 sztuki dziennie. Jednego dnia nagle zaczely byc osowiale, blade, nie jadly i na drugi dzien padly. Nastepnego dnia, kolejne trzy, ktore dzisiaj plywaly jak gdyby nigdy nic, nagle nastepnego osowiale, blade, nie jadly i padaly po 24h. W tym samym czasie niestety, wpuscilem 20x Neonkow Inessa i 10 z nich padlo po 2 dniach. Wszystkie Skalary wygladaja swietnie, plywaja wszedzie, jedza wszystko zarlocznie, nagle zauwazylem ze jeden z nich rano nie jadl, chowa sie troche, po poludniu tez nic nie jadl, nastepnego dnia rano, juz martwy. Przez weekend jakby troche sie uspokoilo poniewaz dolalem tego preparatu na grzyby, pasozyty i bakterie, all in one, tylko to znalazlem sensownego u mnie w sklepie. Nikt z pozostalej ekipy nie odszedl, ale wczoraj wieczorem zauwazylem jednego Kiryska lezacego na boku, niestety nie udalo mi sie go zlapac, ale zapewne jak dzis wroce z pracy, znajde go juz martwego...
Czy naprawde wpuscilem rybki za wczesnie? Wydawalo mi sie ze woda juz jest stabilna, a przez tydzien rybkom nic zupelnie nie dolegalo. Nadal po takim czasie by padaly jedna po drugiej? Bez zadnych oznak?
Prosze o rady, moze juz ktos sie spotkal z czyms takim?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#2

Post autor: Ziemiojad »

Nawet jeśli N2 było na zero, a NO3 pokazuje, że coś tam się ruszyło z biologią , to najczęstszym błędem jest wrzucanie wszystkich ryb na raz do startującego akwarium. O ile z kilkoma rybami może to się udać to ty wrzuciłeś 40 ryb równocześnie. Tak?

BarmanQ pisze: pn kwie 26, 2021 11:13 am Aquatic Compost firmy Westland
A po co to?
Zerknąłem szybko na ten produkt i widzę zdanie Always wear gloves and make sure to wash hands after use. Myślisz że jak szkodzi ludziiom, to jest super bezpieczne dla ryb?
Skąd wogóle pomysł na takie coś?
Dodano do tego postu po 1 minucie 4 sekundach
Przy okazji witaj! No i nie zrażaj się.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#3

Post autor: Lech-u »

BarmanQ pisze: pn kwie 26, 2021 11:13 am Czy naprawde wpuscilem rybki za wczesnie?
Według mnie za wcześnie i za dużo na raz.
Pamiętaj, że akwarium (każde) musi być w równowadze.
Jeśli nawet akwarium było w równowadze, to po wpuszczenie takiem masy ryb przestało być w równowadze.
A ponieważ to bardzo młode akwarium, to nie miało jak się bronić przed taką ilością ryb, odchodów, pokarmu i wszystkiego co wprowadziło się do akwarium razem z rybami.

W moim odczucie ryby się teraz podtruwają własnymi odchodami.

Proponuję robić dość częste, ale małe podmianki wody (10-15% CODZIENNIE).

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#4

Post autor: BarmanQ »

Dziekuje za odpowiedzi ,tak myslalem niestety...
Ziemiojad pisze: pn kwie 26, 2021 11:58 am A po co to?
Zerknąłem szybko na ten produkt i widzę zdanie Always wear gloves and make sure to wash hands after use. Myślisz że jak szkodzi ludziiom, to jest super bezpieczne dla ryb?
Skąd wogóle pomysł na takie coś?
Zanim sie na to zdecydowalem, poczytalem chwile na UK forum i nikt nie mial przeciwskazan, jest to zwykly nawoz na bazie torfu. Wode sprawdzam testuje co dwa dni, wiec gdyby sie cos niepokojacego dzialo zanim wpuscilem rybki, to bym go wyjal. Jest zabezpieczone siatka i gruba warstwa piasku. Rosliny rosna jak szalone, tak mi sie wydaje ;)
Ziemiojad pisze: pn kwie 26, 2021 11:58 am O ile z kilkoma rybami może to się udać to ty wrzuciłeś 40 ryb równocześnie. Tak?
W dwu/trzy dniowych odstepach.
Lech-u pisze: pn kwie 26, 2021 12:28 pm W moim odczucie ryby się teraz podtruwają własnymi odchodami.
Dzieki za odpowiedz. Ale w jakim sensie? bo nie ma ich ani za duzo, akwarium jest czyste, jak odmulam to nie ma zabardzo co zbierac, na piasku wszystko dobrze widac, ryb nie przekarmiam a foltr chodzi na pelnej parze, gabki czyszcze co dwa tygodnie i widac, ze naprawde dobrze wszystko zbiera.
Dodano do tego postu po 3 minutach 17 sekundach
BarmanQ pisze: pn kwie 26, 2021 12:48 pm Rosliny rosna jak szalone, tak mi sie wydaje
Obrazek
Ostatnio zmieniony pn kwie 26, 2021 1:20 pm przez BarmanQ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#5

Post autor: Lech-u »

Zdjęcia na FAWA wstawiaj, proszę przez Imgur (czarna, kwadratowa ikonka z biało zieloną literą "i")
BarmanQ pisze: pn kwie 26, 2021 12:51 pm Ale w jakim sensie?
W sensie chemicznym. Nie musisz widzieć odchodów.

Jakie testy masz? Szczególnie pytam o te "azotowe" testy.

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#6

Post autor: BarmanQ »

Lech-u pisze: pn kwie 26, 2021 1:00 pm Jakie testy masz? Szczególnie pytam o te "azotowe" testy.
Mam paskowe jakies gowniane dla porownania tylko i kropelkowe firmy API Freshwater master test kit. Ale azotowe akurat obydwa pokazuja tak samo, paskowy pokazywal mi nizsze PH niz kropelkowy.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#7

Post autor: Ziemiojad »

A ja obstawiam Torf. Może to przyducha?

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#8

Post autor: BarmanQ »

Ziemiojad pisze: pn kwie 26, 2021 4:29 pm A ja obstawiam Torf. Może to przyducha?
Od samego poczatku wylot z filtra mam skierowany ku tafli wody. Z kalkulatora CO2 wychodzi idealnie. Jeden Kirysek dzisiaj padl tak jak myslalem, reszta ryb w 'idealnym' stanie, ochoczo jedza. Dzisiaj parametry wody bez zmian. Zamowie indykator CO2 wiec.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#9

Post autor: Ziemiojad »

Trzymasz się kurczowo tego nawozu widzę. :mrgreen:
Zamiast spróbować.
Nie narzucam ci. Zrobisz po swojemu. Mogę ci napisać tylko co ja bym zrobił.

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#10

Post autor: BarmanQ »

Nie no, nie trzymam sie uparcie, wole jednak zeby rybkom nic nie bylo. Porblem mam maly tylko z tym, jak go teraz wyjac :/ na zdjeciu, jest on pod tymi wszystkimi roslinami... jak rozgrzebie, to bedzie pewnie jeszcze gorzej, a nie mam poki co, gdzie ryb przelozyc, musze dokupic drugie akwarium.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#11

Post autor: Ziemiojad »

Poczekaj. Ty ten torf masz pod korzeniami? To rzeczywiście bez sensu ruszać.
A jak często i jak duże robisz podmiany wody?.
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#12

Post autor: lwica79 »

moim zdaniem to zdecydowanie zatrucie, ale nie związkami azotowymi , bo w 300l akwarium przy tej obsadzie nie nagromadziło by się ich tyle by w kilka dni zatruć ryby. Skłaniała bym się do opinii Ziemiojada- podłoże pod torfem coś oddało co dla ryb jest zabójcze, albo /i dołożyły się np. rośliny - jeśli są z typowych hodowli (nie domowych) - często są tak nawożone, że również potrafią "oddać" chemię do wody, jeśli się włoży ich za dużo na raz (choć to akurat sporo mniej prawdopodobne) . Dodatkowo jakieś preparaty "all in one " dolane do takiej "zupki" i tragedia gotowa.
Ja bym nie czekała tylko spróbowała się ratować kilkoma dużymi podmianami nawet 70% co trzy dni (pytanie czy masz gdzie odstawić tyle wody)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#13

Post autor: Ziemiojad »

Podmiany wody to najrozsądniejsza rzecz na dzień dzisiejszy. Też bym wymienił przynajmniej 50 % wody

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#14

Post autor: BarmanQ »

Ziemiojad pisze: pn kwie 26, 2021 11:08 pm A jak często i jak duże robisz podmiany wody?.
Zanim wpuscilem rybki, bylo 1/3 raz na tydzien, gdy sie woda stabilizowala, jak zaczely padac, robilem i nadal robie po 1/4 co dwa, trzy dni. Dzisiaj byla kolejna.
lwica79 pisze: pn kwie 26, 2021 11:28 pm Dodatkowo jakieś preparaty "all in one " dolane do takiej "zupki" i tragedia gotowa.
All in one dodalem po tygodniu padania rybek. Od tamtej pory padly juz 'tylko' dwie...
lwica79 pisze: pn kwie 26, 2021 11:28 pm Ja bym nie czekała tylko spróbowała się ratować kilkoma dużymi podmianami nawet 70% co trzy dni (pytanie czy masz gdzie odstawić tyle wody)
No niestety tak srednio. Moze w takim razie 1/3 codziennie?

Generalnie z opisu kompostu wynikalo, ze jest to mieszanka wysterylizowanej ziemi i torfu, uznalem ze niegrozne po przeczytaniu kilku opinii na anglojezycznych forach. Jezeli nic sie nie zmieni w najblizszym czasie, to pomysle jak to bezpiecznie usunac. Dziwi mnie jedynie, ze rybki padaly jedna po drugiej, ale w odstepach dniowych. Ja wiem ze sa silniejsze osobniki i te bardziej wrazliwe, no ale wszystkie Skalary wygladaja dobrze, nagle jeden przestaje jesc i pada nastepnego dnia, a reszta kolejne kilka dni ma sie jak gdyby nigdy nic?
Dodano do tego postu po 5 minutach 21 sekundach
Zastanawia mnie jeszcze jedynie jedna rzecz... Poprzednim razem, ladnych kilka lat temu, przy moim 112L akwa, stosowalem torf w filtrze kubelkowym, tak samo jak i tym razem i wtedy udalo mi sie stabilnie utrzymywac PH na poziomie 6.8 Tutaj stosujac torf rowniez w filtrze, odpowiednio wiecej oczywiscie, PH na poczatku mialem na poziomie 7.4 teraz udalo mi sie je podmiankami zbic do PH 7 ale to nadal chyba sporo przy uzyciu torfu. Nie myslicie?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#15

Post autor: Ziemiojad »

BarmanQ
Chyba nie ma sensu tak często zmieniać wody, to nie paletki.
Jeśli nie torf. Hm...
Co powiesz na wodę w wodociągach? Mierzyłeś kiedyś jej parametry? Lejesz wodę z kranu czy RO ? Może w wodzie jest jakieś świństwo ?

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#16

Post autor: BarmanQ »

Ziemiojad pisze: wt kwie 27, 2021 1:38 am Co powiesz na wodę w wodociągach? Mierzyłeś kiedyś jej parametry? Lejesz wodę z kranu czy RO ? Może w wodzie jest jakieś świństwo ?
Jasne ze mierzylem zanim jej uzylem. Standardowe pomiary Ph 7.4, NH4 0.25ppm, GH 9, KH 4, co jeszcze moglbym sprawdzic. RO ze sklepu dolalem dwa razy, zeby obnizyc PH, przymierzam sie do zakupu filtra RO.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#17

Post autor: Ziemiojad »

No oczywiście testy na NH3/NH4 oraz NO2 i NO3. Widziałem u kolegi jak skalary kladly się jak liście i zasypialy przy NO3 przekraczającym 100. Ledwo je uratował.

No i więcej nie wiem jak ci pomóc : :smutny:

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#18

Post autor: BarmanQ »

Ziemiojad pisze: wt kwie 27, 2021 11:38 am No oczywiście testy na NH3/NH4 oraz NO2 i NO3.
Sorry, nie doprecyzowalem, oczywiscie NO2 i NO3 obydwa 0

Dzisiaj dzien bez zadnego zgona, wszystkie rybki wygladaja dobrze, parametry wody bez zmian.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#19

Post autor: Lech-u »

BarmanQ pisze: wt kwie 27, 2021 7:47 pm wszystkie rybki wygladaja dobrze, parametry wody bez zmian
Huuuurrrraaaaa?!!

Trzymam kciuki.

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#20

Post autor: Lucas »

BarmanQ pisze: wt kwie 27, 2021 7:47 pm Dzisiaj dzien bez zadnego zgona, wszystkie rybki wygladaja dobrze, parametry wody bez zmian.
Trzymamy kciuki :) Oby tak dalej :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#21

Post autor: Ziemiojad »

No ale czy coś zrobiłeś zeby tak było? Czy po prostu się udało ? ;)

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#22

Post autor: BarmanQ »

Ziemiojad pisze: wt kwie 27, 2021 9:43 pm No ale czy coś zrobiłeś zeby tak było? Czy po prostu się udało ?
Generalnie jak tylko zaczela sie cala katastrofa, zaczalem czesciej podmieniac wode, wlalem po trzech dniach to cale 'all in one' wyjalem z filtra aktywny wegiel a wzlozylem na kilka dni Zeolit, z racji ze i NO3 troszeczke zaczelo spadac, wczoraj przy kolejnej podmianie wody, wyjalem Zeolit i dolozylem kolejna ceramike. W sumie wszystkie te rybki co nadal plywaja, caly czas wygladaly dobrze, tak samo jak i wszystkie poprzednie, padaly niestety w przeciagu 24h. Bylem pewny ze ten jeden Skalar wytrzyma dluzej i kupie cos na pasozyty, bo to mi przez chwile przeszlo przez mysl, ale tez pad nastepnego dnia...
No nic, bede monitorowal dalej. Zamowilem juz drugie 100L akwarium, ktore bedzie robilo za przejsciowe dla nowych, albo za szpital jesli potrzeba, no i zakupie filtr RO.
Mam nadzieje, ze to tylko fals start... :roll:
Lech-u pisze: wt kwie 27, 2021 8:54 pm Trzymam kciuki.
Dziekuje
Lucas pisze: wt kwie 27, 2021 9:23 pm Trzymamy kciuki Oby tak dalej
Dzieki, pozdrawiam :)
Dodano do tego postu po 47 minutach 29 sekundach
A tak przy okazji, skoro już tu wszyscy jesteśmy... 😅😅 Zobaczcie na tą "chyba" ranę przy skrzelach. Ma tak od samego początku i wydaje się, że rana już się goi, może i zagoiła nawet. Wybierając je w sklepie, albo tego nie zauważyłem, albo dorobił się tego w transporcie. Robić coś z tym? Dla porownania, zdjęcie z obu stron. Albo zaraz w ogole sie okaze, ze to cos powaznego... :chory:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#23

Post autor: Lech-u »

Na razie obserwuj tego skalara. Czasami tak mają.
Według mnie nie wymaga to żadnej interwencji z Twojej strony.

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe akwarium - prosze o pomoc

#24

Post autor: BarmanQ »

Lech-u pisze: śr kwie 28, 2021 8:38 am Na razie obserwuj tego skalara. Czasami tak mają.
Według mnie nie wymaga to żadnej interwencji z Twojej strony.
Tez mi sie tak wydaje, ale wolalem zapytac.
Dzieki
ODPOWIEDZ