Białe plamki na grzbiecie bojownika

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Dawidoff
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lis 27, 2020 11:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów,Polki
Na imię mam: Sławek
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#1

Post autor: Dawidoff »

ObrazekObrazekObrazekObrazekWitam mam prośbę, czy pomógł by ktoś rozwiązać zagadkę co to może być. Czy to jakieś choròbsko, czy może atak krewetek (Amano). W każdym razie zauważyłem że np. gdy wpuściłem mrożonki na obiad to bojownik bał się podpłynąć a w tym czasie Amano wyjadały mu obiad.

Akwa.
30 l
pH 7.0
Temp. 29
Obsada to jeden bojownik, 4 już spore Amano, 3 mniejsze Amano i 2 jakieś małe krewetki jedna żółta i jedna jakąś przezroczysto czerwona.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#2

Post autor: Kenross »

Ja tych "plamek" nie widzę... Chyba że chodzi o to zaraz za płetwą grzbietową. To mi wygląda na ranę mechaniczną... Czyli np. gdzieś się wcisnął i jak walczył z wydostaniem się to sobie zrobił takie "obtarcie". W każdym razie tak to wygląda z tego co mogę dostrzec na zdjęciach. Krewetki raczej by nie były w stanie go tak podziabać... Musiał by z 10 min leżeć w bezruchu. Tak mi się wydaję.
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#3

Post autor: kwiat »

Dawidoff pisze: ndz mar 14, 2021 5:20 pmTemp. 29
1. Zbyt duża temperatura wody jak dla krewetek Amano. dla tych pozostałych pewnie też.
2. Drobne białe kropeczki na ciele ryb to najczęściej będzie ospa rybia. Zastosuj np. Ichtio tropicala (co najmniej 2 cykle).
3. Bojownik to ryba labiryntowa. Jak podajesz mrożonki? Wrzucasz zamrożone do akwarium czy wcześniej rozmrażasz przed podaniem. Jeśli wrzucasz od razu to najprawdopodobniej przeziębiła labirynt.
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#4

Post autor: Komarowa »

Z tych zdjęć nie da się wywnioskować co to jest.
Postaraj się o wyraźniejsze foto.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#5

Post autor: kwiat »

Albo ewentualnie jakiś krótki filmik, jeśli jest problem z ostrym zdjęciem.
Bojownik to nie torpeda, więc powinien być czas na wyostrzenie.
Na filmiku będzie też widać, jak się ryba zachowuje, co pozwoli na upewnienie się co do diagnozy.
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

Coniaq
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: wt mar 02, 2021 11:03 pm
Lokalizacja: Sulejówek
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#6

Post autor: Coniaq »

kwiat pisze: pn mar 15, 2021 8:58 am Drobne białe kropeczki na ciele ryb to najczęściej będzie ospa rybia. Zastosuj np. Ichtio tropicala (co najmniej 2 cykle).
W tym wypadku to nie jest ospa na 100%
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#7

Post autor: kwiat »

Coniaq pisze: pn mar 15, 2021 5:16 pm W tym wypadku to nie jest ospa na 100%
Bo? Rozwiń wypowiedź. Zdjęcia są kiepskiej jakości więc ciężko postawić diagnozę na podstawie zdjęć. Przeziębienie labirtntu będzie powodowało brak przyjmowania pokarmu. Jeśli ryba nie je, to jest osłabiona. Ospa w pierwszwj kolejności atakuje ryby o słabej kondycji. Białe punkciki pojawiają się stopniowo i w różnej ilości. Tu jest tylko jedna ryba, i jakieś tam plamki widać tylko na zdjęciu nr 3. Jeśli to ospa, to jeszcze ją wysypie.
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

Coniaq
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: wt mar 02, 2021 11:03 pm
Lokalizacja: Sulejówek
Na imię mam: Konrad
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#8

Post autor: Coniaq »

kwiat pisze: pn mar 15, 2021 8:30 pm Bo? Rozwiń wypowiedź. Zdjęcia są kiepskiej jakości więc ciężko postawić diagnozę na podstawie zdjęć. Przeziębienie labirtntu będzie powodowało brak przyjmowania pokarmu. Jeśli ryba nie je, to jest osłabiona. Ospa w pierwszwj kolejności atakuje ryby o słabej kondycji. Białe punkciki pojawiają się stopniowo i w różnej ilości. Tu jest tylko jedna ryba, i jakieś tam plamki widać tylko na zdjęciu nr 3. Jeśli to ospa, to jeszcze ją wysypie.
Fakt zdjęcia są kiepskiej jakośći, ale kolega napisał o plamce na grzbiecie. A te kropki które są na trzecim zdjęciu na czwartym są podobne w toni, może to drobinki powietrza lub coś co pływa w wodzie. Nie widzę żeby na pierwszym zdjęciu były te kropki a pierwsze jest chyba najbardziej wyraźne.

Bella
Gaduła
Posty: 107
Rejestracja: sob mar 10, 2018 11:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bella
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#9

Post autor: Bella »

Nie wygląda na ospę. Bardziej na początek martwicy płetw(nie zawsze zaczyna się od płetwy😉) lub otarcie mechaniczne. Kropek nie widzę. Tylko jasna plama na grzbiecie mnie zastanawia. Zawsze tam była?
Ale bez wyraźniejszych zdjęć, to jak wróżenie z fusów.
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#10

Post autor: kwiat »

Bella pisze: wt mar 16, 2021 12:11 am początek martwicy płetw
Tak, to też może być. Również atakuje ryby osłabione.
Bella pisze: wt mar 16, 2021 12:11 am Ale bez wyraźniejszych zdjęć, to jak wróżenie z fusów.
Bardziej tu gdybamy miedzy sobą niż autor wątku szuka pomocy. No chyba, że już po ptokach, tzn. rybie. Im dłuższa zwłoka z działaniem tym trudniej będzie uratować rybkę.
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

Autor
Dawidoff
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lis 27, 2020 11:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów,Polki
Na imię mam: Sławek
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#11

Post autor: Dawidoff »

Też niestety skłaniam się ku martwicy bo strasznie kiepsko według mnie te płetwy wyglądają. Wczoraj próbowałem dodać jeszcze fotki ale coś mi się wieszał tel. :( W każdym razie faktycznie te małe białe kropki to były jakieś paprochy czy bąbelki w wodzie, mi chodzi o to otarcie koło płetwy grzbietowej. I ogólny brzydki stan płetw .
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#12

Post autor: Kenross »

Dawidoff pisze: wt mar 16, 2021 7:04 pm Też niestety skłaniam się ku martwicy bo strasznie kiepsko według mnie te płetwy wyglądają
Skoro i płetwy kiepsko wyglądają (na zdjęciach za bardzo tego nie widać) zachowanie też na to wskazuje... marnie je i jest osowiały. To chyba będzie martwica.
kwiat pisze: wt mar 16, 2021 8:59 am Im dłuższa zwłoka z działaniem tym trudniej będzie uratować rybkę.
Trzeba zacząć reagować.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#13

Post autor: Komarowa »

Lub początki pleśniawki...
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
Dawidoff
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pt lis 27, 2020 11:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów,Polki
Na imię mam: Sławek
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#14

Post autor: Dawidoff »

A więc tak braku apetytu raczej nie zauważyłem ( no chyba że daje suche ) bo jak wpadają mrożonki to chętnie wcina, czasami tylko mam wrażenie jak by się bał większych AMANO (bo te też rozsmakowały się w mrożonkach :) ). Co do aktywności to ostatnio właśnie nie podoba mi się że często ostatnio przesiaduję na filtrze lub na grzałce (w rogu) albo czasami tak dziwnie się zawiesza. No i te płetwy wyglądają jak by były posklejane, ogólnie średnio się prezentują.

Tu znajdziecie parę filmików, jak by było potrzeba wrzucę jakieś inne
https://www.youtube.com/channel/UCWt9KB ... CABj00q_ww

czekam na jakieś opinnie i pomoc bo szkoda tego małego pływaka :)

Bella
Gaduła
Posty: 107
Rejestracja: sob mar 10, 2018 11:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bella
Płeć:

Białe plamki na grzbiecie bojownika

#15

Post autor: Bella »

Piękna rybka:)
Zawieszanie u bojowników to normalna sprawa, nawet wylegiwanie się na liściach, filtrze, grzałce.
Nie wygląda na pleśniawkę. Może i początek martwicy, ale na razie dobrze wygląda. I skoro apetyt dopisuje to jest ok. Chowanie przed światłem- mój się chowa jak za długo świeci się światło w akwarium;)
Kiedyś wstawiałam fotki i opis postępowania z bardzo zaawansowaną martwicą płetw. Spójrz, może coś Ci to podpowie.
viewtopic.php?t=36608&start=30
ODPOWIEDZ