Problem z bojownikiem - płetwa

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
queeninblack
Gość
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 27, 2021 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów

Problem z bojownikiem - płetwa

#1

Post autor: queeninblack »

Dzień dobry,
Jestem nowa na forum i dopiero zaczynam moją przygodę z akwarystyką. Kupiłam na początek bojownika bo oglądałam je w sklepach od dłuższego czasu i po porostu mi się podobają, a to podobno dobra rybka na początek. Niestety sklep, w którym go kupiłam był dość... Podejrzany jeśli chodzi o opiekę nad rybami, ale stosunkowo często oglądałam bojowniki w dość opłakanym stanie w sklepach. Wracając. W tamtym sklepie ryby były w zdecydowanie zbyt zimnej temperaturze - woda koło 19 stopni, jeden z nich miał bardzo dużą martwicę płetw, ale właściciel próbował mi go sprzedać, mówiąc, że z nudów on sam sobie te płetwy obgryza (właściwie jest to możliwe? Uznałam, że kit wciska). Dobrze. Wybrałam ostatecznie bojownika, którego uznałam za najzdrowszego. Reagował na mój palec, nie miał ubytków na płetwach, ruszał się itd. Zabrałam go do siebie, dużo czytałam o aklimatyzacji, więc go dobrze zaaklimatyzowałam przed wypuszczeniem do akwarium itd. Ma zapewnione wszystko co mogłoby być dla niego potrzebne i o czym czytałam. Akwarium jest dość duże - wąskie, ale za to wysokie - mieści koło 26l, wszystko co potrzeba w nim jest. Sęk w tym, że w tym sklepie zauważyłam już, że zakończenia jego płetw są białe. Sama rybka jest jasna, więc mam nadzieję, że nie jest to martwica, a po prostu taki kolor. Tak czy inaczej trochę się martwię czy rybka nie ma martwicy. Zauważyłam, że nie je. Nie wiem czy to kwestia tego, że bojowniki po prostu mało jedzą (ta jest w ogóle wyjątkowo mała - wydaje mi się, że jeszcze młoda), czy ja może nie widzę jak on je. Przesyłam zdjęcie tej rybki. Jeśli to martwica to co powinnam na nią zastosować? Czy może na razie nic nie stosować i poczekać jak się to rozwinie? Kształt tych płetw sprawia, że ciężko jest zauważyć czy one mają ubytki czy nie. Wiem, że zdjęcia nie są jakoś super wyraźne, ale starałam się żeby było widać na nich kolor tylnej płetwy. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy to taki kolor czy tylko płetwa?

obrazek

obrazek
Dodano do tego postu po 53 sekundach
Zdjęcia wyszły bardzo małe. Spróbuję wysłać większe
obrazek

obrazek
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Problem z bojownikiem - płetwa

#2

Post autor: Komarowa »

Zacznijmy od wypełnienia poniższej ankiety :
https://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=11&t=23162
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
queeninblack
Gość
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 27, 2021 7:37 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów

Problem z bojownikiem - płetwa

#3

Post autor: queeninblack »

O. Troszkę tego jest. Okay to tak:
1. Litraż zbiornika – 25 l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – woda była odstana przez 3 dni zanim kupiłam rybkę
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – AQUAEL PAT MINI FILTR WEWNĘTRZNY włączony tylko za dnia
4. Gatunki i ilość ryb – 1 bojownik
5. Gatunki i ilości roślin – dużo sztucznych, różnych
6. Podłoże – muszelki, które zebrałam nad morzem kilka lat temu. Odparzone kilka razy i wyczyszczone
7. Inne sprzęty
8. Ozdoby, korzenie – jedna większa muszelka - również przygotowana tak jak te w "podłożu"
9. Pokrywa – brak
10. Oświetlenie – brak
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – próbuję karmić go kilka razy dziennie, ale nie zauważyłam żeby chociaż raz podpływał do jedzenia. Wszystko idzie na dno. Tropical - karma dla bojowników
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – niestety tego nie jestem w stanie stwierdzić - kupiłam karteczki, żeby to sprawdzić, ale niestety nie przyszły
13. Temperatura w zbiorniku – 27 stopni
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –grzałka z termostatem 25 W
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – to małe akwarium. Rybkę wyciągam razem z połową wody, wylewam resztę wody i czyszczę wszystkie elementy np. muszelki w podłożu, wlewam połowę świeżej, odstanej wody, wkładam grzałkę, żeby się nagrzało do co najmniej 27 stopni i wrzucam znowu rybkę z resztą wody. W praktyce - jeszcze tego nie robiłam. Mam tą rybkę dopiero kilka dni
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – nic
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? - Od kilku dni. Najpierw otworzyłam woreczek w którym ją kupiłam tak, żeby było powietrze i położyłam go na zagrzanej już wodzie w nowym akwarium, tak żeby woreczek się na niej unosił. Po około godzinie wlałam część wody z akwarium o woreczka, a po 20 minutach po prostu wypuściłam rybę do wody.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Problem z bojownikiem - płetwa

#4

Post autor: Lech-u »

queeninblack pisze: śr sty 27, 2021 7:53 pm Ma zapewnione wszystko co mogłoby być dla niego potrzebne i o czym czytałam.
Czyli co ma zapewnione?
Ale na pierwszy rzut oka ma "trochę za dużo". Te muszle zatwardzają wodę, a to nie jest dobre dla tej ryby.


Zacznij, proszę od tej ankiety, którą dostałaś od Komarowa.
Potem coś poradzimy.
Dodano do tego postu po 2 minutach 37 sekundach
O właśnie, o ten opis zbiornika i ryby chodziło. Wstawiłaś to w tej samej chwili co mój post. Ale byłaś nieco szybsza!
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Problem z bojownikiem - płetwa

#5

Post autor: Komarowa »

Kilka uwag.
Niezależnie od wielkości, akwarium powinno dojrzewać.
Trwa to około 3-tygodnie.
Filtr w akwarium powinien być włączony stale ( nie licząc przerw podczas podmian wody)
Resztę przeczytaj proszę tu :
https://www.fawa.pl/viewforum.php?f=38

Zorientujesz się, jak naprawić błędy.
Dodano do tego postu po 4 minutach 58 sekundach
Poczytaj też:
https://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=78&t=37372[quote][b]Dodano do tego postu po 2 minutach 28 sekundach[/b][/quote]https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... splendens/
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Problem z bojownikiem - płetwa

#6

Post autor: Ziemiojad »

queeninblack pisze: śr sty 27, 2021 8:15 pm Rybkę wyciągam razem z połową wody, wylewam resztę wody i czyszczę
Dobrze rozumiem? Przy każdej podmianę wody wyciagasz rybę? Kładziesz na stole czy trzymasz w słoiku? To bez znaczenia bo i tak dajesz jej mega ładunek stresu. A stres to podatność na choroby.
Chcesz uratować rybę? Albo dać jej szansę na życie. Tej lub następnej?

Wywal muszelki. Wiem podobają się to tobie, ale pytanie czy podobają się rybie?
Kup prawdziwe rośliny. Takie co szybko rosną i nie wymagają niczego. Zmień Podłoże na jakieś dowolne, byleby nie sztuczne.
Daj tej rybie namiastkę prawdziwego życia. Wtedy będziesz zadowolona i ryba zdrowa.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Problem z bojownikiem - płetwa

#7

Post autor: DanielP »

Zgadzam się z moimi przedmówcami ale skoro już jest jak jest, to musisz spokojnie i stopniowo poprawiać warunki dla ryby w zbiorniku :D Na dany moment proponuję uzbroić się w cierpliwość i obserwować rybę. Brak apetytu może być związany ze stresem, zmianą parametrów wody , zmianą temperatury (19 a 27 stopni to bardzo dużą różnica) czy przyzwyczajeniem do danego pokarmu. Nie przesadzaj z karmieniem bo wtedy można zaszkodzić. Lepsze już jest przegłodzenie ryby. Może być np. tak, że ona potrzebuje czasu do przyzwyczajenia się do nowego pokarmu. Pomyśl też o lepszym podłożu i prawdziwych roślinach. Podłoże to ważny element każdego zbiornika a rośliny oprócz funkcji estetycznych pomagają stabilizować zbiornik i m.in. usuwają z wody szkodliwe związki. Nie rób od razu kolejnej rewolucji w zbiorniku :D Spokojnie poczytaj i przemyśl co chcesz dalej robić w zbiorniku. W razie potrzeby pytaj a my spróbujemy ci pomóc.
ODPOWIEDZ