Ospa?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Natsu
Gość
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 23, 2020 12:24 pm
Lokalizacja: Małopolska
Na imię mam: Natsu
Płeć:

Ospa?

#1

Post autor: Natsu »

Witam,
Od wczoraj jestem trochę zaniepokojona. A mianowicie na 3 samiczkach bojownika pojawiły się białe kropki. Umieszczone są one tylko na płetwach i nie ma ich dużo, są bardzo małe. 1 samiczka ma tylko 1 kropkę, ale zaczerwienione skrzela i oczy, 2 samiczka 2 kropki, 3 samiczka 3 kropki. Od wczoraj liczba plamek się nie powiększyła. Mimo tego rybki mają apetyt, ale trochę niepokoi mnie ich zachowanie. Czasem przez jakiś czas "wiszą" przy tafli wody nie ruszając się. Widziałam jak próbowały się otrzeć o przedmioty np. Korzeń albo grzałka, ale tylko jednorazowo max 2 razy (teraz jak je obserwuję od rana to nie widzę aby to powtarzały). Dodatkowo u 2 samiczek zauważyłam, że czasem nerwowo ruszają głową (wygląda to trochę jak tiki nerwowe, albo jakby coś je uwieralo). Reszta rybek czyli: samiec bojownika, 2 kiryśnik i 1 kirysek panda są w dobrej formie, nie mają niepokojących zmian na ciele ani nie widzę zmiany w ich zachowaniu. Mam przy sobie CMF Tropicala i teraz pytanie, czy w obecnej sytuacji mam go użyć? Trochę wygląda mi to na rybią ospę, ale nie jestem pewna więc wolę dopytać.Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt sty 12, 2021 10:50 am przez Natsu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ospa?

#2

Post autor: Lech-u »

Daj zdjęcia, proszę

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ospa?

#3

Post autor: DanielP »

Jaka masz temperaturę w zbiorniku? Napisz więcej informacji: wielkość zbiornika, parametry jeżeli je znasz, obsada, czy do zbiornika dodałaś jakieś nowe ryby itd.

Autor
Natsu
Gość
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 23, 2020 12:24 pm
Lokalizacja: Małopolska
Na imię mam: Natsu
Płeć:

Ospa?

#4

Post autor: Natsu »

Zbiornik: 50l, obsada : 2 kiryśniki czarnoplame, 1 kirysek panda, samiec bojownika + 3 samiczki, temp 27°C, parametrów niestety nie mam ale w najbliższym czasie planuję zakupić testy. A co do nowych rybek to hmm... na początku był tylko samiec bojownik a dopiero po tygodniu dokupiłam resztę obsady więc można powiedziec że to one są nowe. Mimo wszystko wczoraj dodałam CMF i po paru godzinach było widać że rybki wracają do siebie? Tak jakby im ulżyło. Z jednej samiczki zniknęła kropka, więc albo trafiłam w sedno z tą chorobą i szybko wykryłam że coś jest nie tak, albo nie wiem co spowodowało u nich poprawę. Ale że tak powiem "pływają tak jak pływaly". Tylko u 2 samiczek widzę białe kropki i jedna z nich się ociera. Mniej czasu też spędzają przy tafli już tak bezwładnie nie "wiszą". Ale ogólnie ja widzę poprawę. A zdjęcia dodałam wyżej do posta
Ostatnio zmieniony wt sty 12, 2021 11:09 am przez Natsu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ospa?

#5

Post autor: Lech-u »

Oby to było "trafienie w sedno"!

Swoją drogą: ładna ryba.

Autor
Natsu
Gość
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 23, 2020 12:24 pm
Lokalizacja: Małopolska
Na imię mam: Natsu
Płeć:

Ospa?

#6

Post autor: Natsu »

Mam taką nadzieję i bardzo dziękuję :D

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ospa?

#7

Post autor: DanielP »

Pamiętaj o pełnym przeleczeniu czyli po 3 dniach zrób podmiankę i powtórz dawkę zgodnie z zaleceniami producenta. Po kuracji proponuję użyć węgla, który pomoże ci usunąć resztki leku pozostałe w wodzie. Dodatkowo możesz wspomóc ryby witaminami. Nie mam na myśli żadnych konkretnych a jedynie te dedykowane do stosowania po leczeniu ryb :D

Autor
Natsu
Gość
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 23, 2020 12:24 pm
Lokalizacja: Małopolska
Na imię mam: Natsu
Płeć:

Ospa?

#8

Post autor: Natsu »

Dziękuję za informacje! Oczywiście wszystko robię zgodnie z ulotką na opakowaniu, ale skoro polecasz do kuracji podać rybkom witaminy to również je dokupię :D Akurat dzisiaj robiłam podmianę wody, a ryby są już w bardzo dobrym stanie wizualnym jak i fizycznyn więc spokojnie mogę powiedzieć, że leczenie przebiega pomyślnie :D
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ospa?

#9

Post autor: Lech-u »

Oby tak dalej!

Autor
Natsu
Gość
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 23, 2020 12:24 pm
Lokalizacja: Małopolska
Na imię mam: Natsu
Płeć:

Ospa?

#10

Post autor: Natsu »

Dziękuję!
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Ospa?

#11

Post autor: JJP2 »

DanielP pisze: śr sty 13, 2021 9:39 pm Dodatkowo możesz wspomóc ryby witaminami.
Zastosuj po kuracji Aquasan Immuno z Zooleka. Naprawdę rewelacyjny i tani środek. Stosować zgodnie z ulotką (zwłaszcza podawanie leku do akwarium).

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ospa?

#12

Post autor: DanielP »

Tyle już słyszałem dobrego o tym preparacie, że sam muszę go kiedyś wypróbować :D

Autor
Natsu
Gość
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 23, 2020 12:24 pm
Lokalizacja: Małopolska
Na imię mam: Natsu
Płeć:

Ospa?

#13

Post autor: Natsu »

JJP2 pisze: czw sty 14, 2021 10:56 pm Zastosuj po kuracji Aquasan Immuno z Zooleka. Naprawdę rewelacyjny i tani środek.

Super! Przetestuję :D
ODPOWIEDZ