Nadmanganian potasu

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Sebzje
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: pn lis 23, 2020 10:46 am
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Seb

Nadmanganian potasu

#1

Post autor: Sebzje »

Wiele razy przewijał się tutaj na fo tekst typu kapiel w nadmanganianie potasu . Ale ostatnio obejrzałem filmik jak gość wstrzykiwał punktowo ten specyfik to głównego zbiornika tam gdzie miał wysyp glonów. Po kilku godzinach kilka ml wody utlenionej i piękna czysta woda. Co myślicie i takim działaniu???zabija glony i działa na poprawę zdrowia rybek.

Przepraszam dopiero się uczę zgłębiam tajniki opieki nad rybkami. Mam akwa od kilku miesięcy a przyznam że mi nie przechodzi. Pilot od tv zgubił się jakieś 3 tyg temu i dopiero wczoraj szukałem żeby tv włączyć na sylwestrowy koncert wolę spędzać czas przy akwa.

Kupiłem niedawno 30 rybek i innych żyjątek od kogoś kto się całej obsady pozbywał . Będąc przezornym wsadziłem wszystkie rybki do drugiego akwa (dojrzałe filtr działał od kilku tygodni bo trzymałem w nim bojowniki same) na kwarantannę. Podobają mi się bardzo i pomimo że liczę się z ich śmiercią jeśli tam panuje jakaś choroba to mimo wszystko wolałbym powalczyć o ich życie. Dzisiaj samica gupika padła ciężarna dlatego też ten temat. Czy wpuszczenie nadmanganianu nie zaszkodzi rybkom lub nie wybije bakterii nitryfikacyjnych ??? Oraz z innej beczki bo prawie wszystkie to żyworódki czy dodanie soli akwarystycznej też może wrazie co ppomoc??? To są narazie środki zaradcze . Mam w akwa limnonia czy jakoś tak. Czy sól może mi ja ubić???

maroo23
Bywalec
Posty: 93
Rejestracja: pn paź 12, 2020 3:41 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nadmanganian potasu

#2

Post autor: maroo23 »

Dasz link do tego filmiku?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Nadmanganian potasu

#3

Post autor: DanielP »

Dotychczas stosowałem nadmanganian do odkażania zbiornika i krótkotrwałych kąpieli ryb przy infekcjach bakteryjnych. Wszystko zależy od stężenia nadmanganianu jakie zastosujesz ale jest to ryzykowny zabieg i ja bym go nie dodawał do zbiornika. Sól akwarystyczną lub niejodowaną możesz spokojnie zastosować.

Autor
Sebzje
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: pn lis 23, 2020 10:46 am
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Seb

Nadmanganian potasu

#4

Post autor: Sebzje »

Tutaj gościu opowiada. Niejodowana sól u mniea 97% NaCl czy coś plus 3% e żeby się nie zbrylala. Czy taka się nadaje??



Ostatnio zmieniony sob sty 02, 2021 12:20 am przez Sebzje, łącznie zmieniany 2 razy.

maroo23
Bywalec
Posty: 93
Rejestracja: pn paź 12, 2020 3:41 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nadmanganian potasu

#5

Post autor: maroo23 »

Również jestem ciekaw co inni powiedzą na ten temat :)
Nadmanganian potasu na glony się kiedyś stosowało?
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Nadmanganian potasu

#6

Post autor: aquilamp »

W zbiornikach hodowlanych stosowany był nadmanganian. Ale stężenia nie znam. Kiedyś wspominał mi o tym mój już wiekowy kolega, kótry w latach 80 zarobkowo zajmował się hodowlą ryb .
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Nadmanganian potasu

#7

Post autor: jacekzabki »

aquilamp pisze: sob sty 02, 2021 9:14 am już wiekowy kolega
W latach 80-tych kupowałem rybki w sklepie akwarystycznym w Olsztynie. W tym sklepie we wszystkich akwariach woda miała różowawy odcień. Pamiętam, że sprzedawca opowiadał mi ile kryształków nadmanganianu dodają do wody ale teraz już nie pamiętam. Osobiście do dziś rośliny, które mają trafić do mojego akwarium z paletami "kąpię" w wodzie z dodatkiem nadmanganianu przez około 5 minut.

maroo23
Bywalec
Posty: 93
Rejestracja: pn paź 12, 2020 3:41 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marek
Płeć:

Nadmanganian potasu

#8

Post autor: maroo23 »

Rozumiem odkazanie nowo zakupionych roslin, ale jak to sie ma do redukcji glonow w zbiorniku?
Ktos z was probowal?
ODPOWIEDZ