Ospa w święta

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Ospa w święta

#1

Post autor: dzemzeswini »

Wesołych Świąt :).

Święty Mikołaj przyniósł prezent moim rybkom w postaci ospy i wyczytałem tu o magicznym preparacie Kardon Ich Attack herbal. I tak patrzę po sklepach - są. Ale dostanę go dopiero "w tygodniu". Do tego czasu to mogę kupić sobie nowe rybki i ew. zrobić restart.

Ponoć wystarczy podnieść temp. ale to trzeba było nie być nowicjuszem i zamiast zwykłych grzałek aquaela trzeba było kupić porządne grzałki z regulacją temp. No to nie mam. Więc nie podniosę temp na stałe. Ma ktoś taki lub podobny środek?


1. Litraż zbiornika – 300
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – kwartał temu, tak 2.5 tygodnia
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – kilka połączonych kubłów, cały czas
4. Gatunki i ilość ryb – neon czerwony 15x, kosiarka 2x, otoski 3x, krewetki amano 8x, glonoj. syj. 4x, kolce karłowate 6x. W zbiorniku obok ampularie 3x zdążyły już złożyć 2 kokony (docelowe jedzenie dla kolców), piszę bo wodę do nich brałem z dużego akwa.
5. Gatunki i ilości roślin – nie znam nazwy, nie będę po nich płakał
6. Podłoże – ziemia do kwiatów + gruby żwir
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie – korzenie na kamieniach wapiennych
9. Pokrywa – nie
10. Oświetlenie – leddy slim 32w
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – co kilka dni makro i mikro
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – ph lekko wyższe z uwagi na skały i no3 w normie
13. Temperatura w zbiorniku – 25c bo takie mam grzałki (na stałe)
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – 2x 100w
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – co 1.5 tyg, nie odmulam. Robią to hordy slimaków
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – 8 dni temu doszły młode neony czerwone i kolce. Tylko neony mają kropki
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? 8 dni. Worek poleżał w akwarium i sru do wody
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? Nie były
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - kropki everywhere. Trupy są wciągane przez pompy
20. Zdjęcia

Obrazek
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3145
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Ospa w święta

#2

Post autor: Komarowa »

Mogę poratować grzałką z termostatem ( zapuszczona Ale działa) i lekiem na ospę
Obrazek
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Ospa w święta

#3

Post autor: dzemzeswini »

Dzięki :)

Zauważyłem, że "KORDON ICH ATTACK" już nie jest dostępny w sklepach. Na allegro szukajka nie zwraca "ich" i chyba robi się problem.

Zamówiłem już (zmiana): Zoolek Formisol 250ml, Easy-Life Voogle 250ml, Zoolek Trypaflavin 250ml, Aquaforest AF Purity.

//zmieniłem zamówienie bo poprzednie miało dostawę 17 dni a to odbiorę osobiście w poniedziałek.
Jeszcze raz dzięki za szybką reakcję, do poniedziałku niech już sie trochę kurują.
Ostatnio zmieniony pt gru 25, 2020 3:18 pm przez dzemzeswini, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Ospa w święta

#4

Post autor: JJP2 »

popatrz na portalach za SERAmed Protazol.
Ma chyba najszybsze działanie i nie męczysz ryb podwyższaniem temperatury.

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Ospa w święta

#5

Post autor: dzemzeswini »

Dzięki za info. Na razie nie chcę podnosić temp i zobaczę czy te specyfiki dadzą radę.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Ospa w święta

#6

Post autor: JJP2 »

dzemzeswini pisze: sob gru 26, 2020 11:32 am Na razie nie chcę podnosić temp i zobaczę czy te specyfiki dadzą radę.
A kto napisał, że przy Sera Med Protazol trzeba podnosić temperaturę?

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Ospa w święta

#7

Post autor: dzemzeswini »

NO nigdzie ale ja też z kolei napisałem, że dla mnie ważny jest czas kiedy mogę wlać dane cudo do akwarium. A skoro nie mogę tego dostać szybko tylko późno to muszę użyć czegoś innego. I te inne dostanę już w poniedziałek. Dostanę to znaczy, że sam pojadę, czyli sklep jest w Wawie. Poczytałem co to jest ta ospa rybia, cykl życia tych jednokomórkowców i tak dalej. Wydaje mi się, że choroba zaczęła się wcześniej (a nie z 2 dni temu) bo dziwne zachowanie ryb widuję już od jakiegoś czasu.
Człowiek uczy się całe życie.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Ospa w święta

#8

Post autor: JJP2 »

No niestety Sera Med Profesional w normalnym obiegu w Polsce nie kupisz. Jak masz znajomych poza PL (np. Niemcy, Austria) to poproś o zakup i przesłanie/przywiezienie do Polski. Tam to kosztuje 20-25 EUR za dużą butle.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ospa w święta

#9

Post autor: DanielP »

Szkoda,że tak dobry i przede wszystkim skuteczny lek nie jest łatwo dostępny w PL :sad:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ospa w święta

#10

Post autor: Lech-u »

dzemzeswini pisze: sob gru 26, 2020 1:23 pm Wydaje mi się, że choroba zaczęła się wcześniej
A jak wygląda sytuacja obecnie?

Autor
dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Ospa w święta

#11

Post autor: dzemzeswini »

Odpisuję teraz ponieważ minęło troszkę czasu, leczenie trwa i mogę już coś powiedzieć.

Dostałem tego samego dnia od @Komarowa Zoolek Green ichtio. Całość jest na 300l więc to wlałem i po 2 dniach kropki zaczęły znikać. Z tego co wyczytałem to ospa rybia jest wywołana pogorszonym stanem zdrowia, na który wpływ mogą mieć stres, zmiany wody do zera (były takie dwie ostatnio), nowe chore rybki (też były nowe rybki) i pasożyty z wody. Te ostatnie to bym wykluczył bo woda cały czas jest taka sama. Jako, że mam skały wapienne to ph jest wyższe i czasami delikatnie zakwaszam wodę sypiąc witaminę c. Czasem też daję im multiwitaminkę, cytrynian magnezu oraz nawozy mikro i makro oraz wungiel. Roślinki się cieszą i zwierzaki tez powinny.

Po 2 dniach jakby kropki zaczęły znikać. Od poniedziałku (byłem na zakupach) mam grzałkę 300w z regulacją więc dałem na grzałce 30c a w akwarium ok 28c w/g różnych termometrów. Tak samo wlałem 1/3 butelki 250ml Easy-life Voogle, we wtorek tak samo i dziś (więc skończyło się). Wczoraj dałem jeszcze pół butelki 250ml Zoolek Aquasan i naturalnie witkę c. Ph za bardzo się nie zmieniło, rybki nie dostały sraczki za to krasnorosty dostały taaaakiego boosta:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W ciągu 3 dni wydłużyły się kilkukrotnie, stały się dużo bardziej gęste oraz zaczęły porastać wszystko łącznie z korzeniem. Może właśnie stworzyłem lek odwracający łysienie? :)

Ani kosiarki ani krewetki amano jakoś tego nie jedzą albo nie nadążają wyjadać. 8 stycznia kupuje 5 młodych kosiarek to może coś się zmieni.

Wracając do tematu: tylko neony mają widoczną ospę, nic innego nie ma objawów choroby. Zakładam, że choroba potrwa jeszcze z tydzień / dwa bo dziadostwo ponoć długo się wylęga. Za klika dni wleję drugą połowę Aquasan i mam w zanadrzu Zoolek: Formisol 250ml, Green ichtio 30ml, Aquaclar 30ml, Aquacid 30ml i Trypaflawin 30ml. Wiem, że z nimi potrzeba ostrożności.

Ps. Dalem tez troche soli zarowno w poniedzialek jak i dzis. Ryby maja apetyt. Nic nie zostaje.
Ostatnio zmieniony czw gru 31, 2020 12:22 am przez dzemzeswini, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ