Prośba o pomoc ze Skalarem

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Tom3k
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt sty 13, 2012 2:25 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Prośba o pomoc ze Skalarem

#1

Post autor: Tom3k »

Hej, prośba o pomoc w identyfikacji problemu, chwilę temu około tydzień może dwa, zauważyłem u jednego z 4 Skalarów Manacapuru dziwną zmianę. Na początku myślałem, że jest to uszkodzenie mechaniczne i szybko samo zniknie, chętnie jadł i nie wykazywał i dalej nie wykazuje żadnych innych problemów, Dalej chętnie je, kolorystyka ok, jest to jeden z dominujących osobników.
1. Litraż zbiornika – 360l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał -akwarium założone w maju 2018, restart na części "starego" podłoża listopad 2019, ryby wpuszczane po tygodniu od restartu, filtry przy restarcie nie ruszane oraz zalałem około 30% wody "starej"
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – eheim 2073 i jbl e1501 chodzą cały czas, jbl wypełniony matrixem, eheim jako mechanik + purigen
4. Gatunki i ilość ryb 4 Manacupuru,około 100 Neonów czerwonych, 1+2 Macmasteri 1+2 Ramirezy, 12 Pand, 5 Otosów, xx red cherry (tak, dalej są)
5. Gatunki i ilości roślin – microsorium mini, anubias nana i petite, cryptocoryny balansae, spiralis, wendtii parva, purpurea, echinodorus tennelus, eleocharis parva, hygrophila pinnatifida, bucephelandra "Deep Purple" no i mchy. Ilość roślin jest spora do dużej.
6. Podłoże – piasek na froncie, pod roślinami aqua art pro soil
7. Inne sprzęty – co2 dyfuzor atomizer przepływowy, grzałka hydor 300w przepływowa (temperaturę trzymam na poziomie 25 stopni, teraz podnioslem do 27-28), sterylizator uv przepływowy.
8. Ozdoby, korzenie – same naturalne - korzenie red moor, kamienie ala Ada, drobny piasek, wszystko wcześniej wygotowane
9. Pokrywa – belka aluminiowa diy podwieszoną 20 cm nad akwarium 2*70w hqi 2*54w t5
10. Oświetlenie – j.w.
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – karmienie na dzień gotowymi mrożonkami, 5-6 porcji na zmianę serca wołowe, ochotka, tubifex, szklarka, solowiec. Nie karmię żywym pokarmem. Dieta uzupełniająca w pokarm roślinny suchy. Nawozy to tylko easy life nitro oraz węgiel w płynie doraźnie.
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – nie mierzone, wszystko na czuja a w zasadzie na podstawie obserwacji.
13. Temperatura w zbiorniku – normalnie 25, teraz 27-28
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – hydor przepływowa 300w
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – raz na 7-10 dni podmiana 30% na kranówkę przepuszczoną przez filtr sedymentacyjny i węglowy. Filtry w akwarium serwisuje raz na 1-2 miesiące, wkłady mechaniczne dokładnie, wkłady biologiczne tylko płuczę w wodzie z akwarium.
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – nic
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? Od maja 2018
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? Nic się nie działo, regularnie podchodzą do tarła, kupiłem je jako młode osobniki około 5 centymetrowe w maju 2018, od czasu kiedy są u mnie nie chorowały.
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - tak jak na wstępie napisałem, tylko u jednego skalara coś jakby biała narośl i biały nalot w jej około, nad okiem, tak jakby na skroni, chętnie je, normalna interakcja z pozostałymi rybami, nie kryje się po kątach, odchody wyglądają ok, żadnego śluzu itp...
20. Zdjęcie – jak potrzeba zdjęcia całego akwarium proszę o info.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Proszę o pomoc w temacie, jeśli coś pominąłem co by było potrzebne do diagnozy proszę o info, jak najszybciej odpowiem.

Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
Ostatnio zmieniony śr kwie 15, 2020 12:36 am przez Tom3k, łącznie zmieniany 2 razy.

nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Prośba o pomoc ze Skalarem

#2

Post autor: nvdante »

Ja bym szedł w kierunku choroby bawełnianej, ale niech jeszcze ktoś się wypowie.
W razie czego Ichtio z Tropicala powinno pomóc.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Prośba o pomoc ze Skalarem

#3

Post autor: Lech-u »

Myślę, że to nie jest nic groźnego.

To zmiana wielkości "jednej łuski", więc możliwe, że doszło do ubytku (np. w wyniku jakiegoś starcia z innymi skalarami) a następnie doszło do powstania zmiany w tym miejscu.

Jeśli ryba nie wykazuje żadnych innych objawów, to ja bym na tym etapie nic nie robił z tym skalarem.

nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Prośba o pomoc ze Skalarem

#4

Post autor: nvdante »

Lech-u pisze: śr kwie 15, 2020 6:02 amwięc możliwe, że doszło do ubytku
O proszę, o tym nie pomyślałem - racja. Warto obserwować póki co.
Awatar użytkownika

jaacek
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz sty 25, 2015 11:25 am
Lokalizacja: podkarpacie
Na imię mam: Jacek

Prośba o pomoc ze Skalarem

#5

Post autor: jaacek »

Witam
To może tez być początek dziurawicy ( Heksamitoza) często spotykana u paletek i skalarów
Na razie bym nic nie robił jedynie obserwował czy nie pojawiają się nowe pryszcze zwłaszcza w okolicach głowy

Autor
Tom3k
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt sty 13, 2012 2:25 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Prośba o pomoc ze Skalarem

#6

Post autor: Tom3k »

Dzięki za odpowiedzi, po tym jak wczoraj wieczorem podniosłem temperaturę, zmiana jest mniejsza, ledwo zauważalna, wypustek się cofnął i prawie nie ma białego nalotu :) nawet przystąpił do tarła. Podtrzymam wyższą temperaturę jeszcze ze 2 dni, zobaczę co się będzie działo.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Prośba o pomoc ze Skalarem

#7

Post autor: JJP2 »

To jaką temperaturę masz teraz i do jakiej chcesz zmniejszyć?
Swoje żyletki trzymałem w 25 i było słabo. Podniosłem o 1o i jest zdecydowanie lepiej. Jak działają lampy (mam 4 x 54 W i 2 x39 W w T5) to temperatura wzrasta o około 0,8o (przy 26,5o włączają się wentylatory w pokrywie).
Ostatnio zmieniony śr kwie 15, 2020 11:16 pm przez JJP2, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Prośba o pomoc ze Skalarem

#8

Post autor: krasnal »

jaacek pisze: śr kwie 15, 2020 3:52 pm To może tez być początek dziurawicy ( Heksamitoza)
+1
jaacek pisze: śr kwie 15, 2020 3:52 pm Na razie bym nic nie robił jedynie obserwował
Lech-u pisze: śr kwie 15, 2020 6:02 am na tym etapie nic nie robił
Za miesiąc będzie za późno - choroba rozwinie się
wewnątrz organizmu i rybę (nawet po leczeniu )
praktycznie spisać na straty - to tylko
moja osobista opinia

Autor
Tom3k
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt sty 13, 2012 2:25 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Prośba o pomoc ze Skalarem

#9

Post autor: Tom3k »

JJP2 pisze: śr kwie 15, 2020 11:16 pm To jaką temperaturę masz teraz i do jakiej chcesz zmniejszyć?
Normalnie jest 26-25 stopni, aktualnie zwiekszyłem do 28 stopi.
krasnal pisze: czw kwie 16, 2020 1:40 am Za miesiąc będzie za późno
To co proponujesz? Jak ten badziew mógł się pojawić skoro nic w obsadzie się nie zmieniło i nie daje żywego pokarmu?
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Prośba o pomoc ze Skalarem

#10

Post autor: JJP2 »

Tom3k,
To może zrób referencyjną na 26. Będzie wtedy 26-27.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Prośba o pomoc ze Skalarem

#11

Post autor: DanielP »

Ja swoje skalary zarówno hodowlane jak i dzikie trzymałem/trzymam na temperaturze 25-26 stopni i nigdy nie zauważyłem jej negatywnego wpływu na ryby.
Awatar użytkownika

jaacek
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz sty 25, 2015 11:25 am
Lokalizacja: podkarpacie
Na imię mam: Jacek

Prośba o pomoc ze Skalarem

#12

Post autor: jaacek »

Choć zdania na ten temat są podzielone gdy karmi się serce wołowym czy indyczym ogólnie zwierząt ciepło krwistych temperatura powinna być wyższa 27 stopni to minimum
Bo ryba lepiej trawi

Autor
Tom3k
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt sty 13, 2012 2:25 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Prośba o pomoc ze Skalarem

#13

Post autor: Tom3k »

Utrzymuję temperaturę 26-27 stopni, białego nalotu już nie ma, wyglada na to że wszystko wróciło do normy, nie widzę żadnych objawów, nie podawałem leków.

Dziękuje wszystkim za pomoc! :pada:

Pozdrawiam! :medit:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Prośba o pomoc ze Skalarem

#14

Post autor: Lech-u »

Tom3k pisze: sob kwie 18, 2020 8:08 am nie podawałem leków.
Cale szczęście.

Cieszę się, że wróciło do normy.
ODPOWIEDZ