Ospa, co dalej?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
marcino-1983
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: czw paź 27, 2016 10:36 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin

Ospa, co dalej?

#1

Post autor: marcino-1983 »

Cześć.
Prawie 2 lata miałem spokój ale niestety wraz z neonami z Rogatka przywloklem ospę do akwarium...
Wczoraj stopniowo podniosłem temperaturę do 30 stopni i wsypalem 6 łyżeczek soli niejodowanej.
Co dalej? Jak długo trzymać taka temperaturę?
Akwarium 64 litry.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Ospa, co dalej?

#2

Post autor: Komarowa »

https://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=11&t=23162#p177806
Nie wiemy nic o pozostałych mieszkańcach zbiornika A to ważne w przypadku stosowania soli i podwyższania temperatury wody.
Dodano do tego postu po 3 minutach 46 sekundach
Osobiście polecam Ich Attack . Jest to preparat ziołowy, bardzo skuteczny w przypadku ospy i nie jest szkodliwy dla roślin i ślimaków bądź krewetek.
Dodano do tego postu po 5 minutach 28 sekundach
Obrazek
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
marcino-1983
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: czw paź 27, 2016 10:36 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin

Ospa, co dalej?

#3

Post autor: marcino-1983 »

1 razbora maculata
1 neon inessa
5 bystrzykow czerwonych
3 otoski
5 kirysków malutkich
Krewetki kundle
2 militarny helmet
3 Helenki
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Ospa, co dalej?

#4

Post autor: Komarowa »

Kirysy nie przepadają za solą w wodzie .
Wstaw zdjęcie. Jak zaawansowana jest ta ospa ?
Dodano do tego postu po 19 minutach 46 sekundach
W przypadku kulorzęska ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia ponieważ po kilku dniach opuszcza on ciało ryby w postaci cysty i nie jest podatny na działanie leków. Leczenie musi być też długotrwałe ( ok. 3 tygodnie ) ponieważ z cyst po kolejnych kilku dniach uwalniają się pływki, które ponownie atakują ryby. Plywki są najbardziej podatne na działanie leków. I jeszcze taka uwaga. Podniesienie temperatury powyżej 27- 28°C powoduje zatrzymanie cyklu rozwojowego kulorzęska. Nie zabija go tylko wydłuża proces pozbycia się choroby.
Dodano do tego postu po 5 minutach 49 sekundach
Według mnie powinieneś zejść do temperatury 28 °C i jeśli od pojawienia się kropek minęły już 2-3dni zastosować lek przeciw kulorzeskowi wg. wskazań producenta. Jeśli nie masz zaufania do preparatów ziołowych, zastosuj Green Ichtio.
Ostatnio zmieniony wt lip 16, 2019 1:56 pm przez Komarowa, łącznie zmieniany 2 razy.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ospa, co dalej?

#5

Post autor: DanielP »

Ja również na leczenie ospy polecam green Ichigo. Preparat ten nie jest straszny dla kirysków i nawet zbrojników. Podobnie jest z solą. Ja też się jej obawiałem ale w odpowiedniej ilości nie jest szkodliwa. Kuracje przeprowadź zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu. Jakie masz kiryski?Ja przez cały okres leczenia czyli około 2 tygodni utrzymywałbym wysoką temperaturę tj. 28-30 stopni ale kiryskom może ona przeszkadzać.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Ospa, co dalej?

#6

Post autor: JJP2 »

marcino-1983,
IMHO.
1. Podniesienie temperatury spowoduje, że pasożyt przejdzie w formę przetrwalnikową trudną do zatłuczenia. Zatłucze go dopiero trzydzieści pare stopni wody utrzymywane przez tydzień. Ile twoich rybek to wytrzyma?
2. Zastosuj Protasol od SERY. 24h i masz sprawę z głowy. Bez podnoszenia temperatury i dwutygodniowej kuracji w zaciemnionym akwarium. Pamiętaj przy tym aby natleniać dodatkowo wodę, wyłączyć światło (światło przyśpiesza rozkład wielu składników podawanych leków) i wyjąć z filtrów wszelkie media ingerujące w chemie wody (węgiel, nitromaxy, phosmaxy, zeolity). Po zakonczonej kuracji Protasolem (jak i innymi środkami) dobrze jest podać jakieś wzmacniacze dla ryboli (polecam Aquasan z ZOOLEKA i/lub FFM od Easy Life).

PS.
Protasol SERY dostępny jest w Polsce tylko na portalach (Allegro, czasem OLX) lub jeśli masz kogoś wracającego z zagranicy akurat to tam jest dostępny od ręki w sklepach akwarystycznych.
Ostatnio zmieniony wt lip 16, 2019 9:49 pm przez JJP2, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ospa, co dalej?

#7

Post autor: DanielP »

Faktycznie czytałem o tym,że Protasol jest bardzo skuteczny i szybko likwiduje kulorzęska ale jeśli nie mamy go pod ręką i musimy czekać na przesyłkę to dla ryb takie czekanie nie wróży nic dobrego. Lepiej zwalczać kulorzęska, gdy widzimy już pierwsze objawy i korzystać z ogólno i szybko dostępnych środków.

Autor
marcino-1983
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: czw paź 27, 2016 10:36 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin

Ospa, co dalej?

#8

Post autor: marcino-1983 »

Sorry ze dopiero teraz. Udalo mi sie to zahamowac temperatura. Okolo 30 przez ponad tydzien i wszystko ok. zadnej chemii nie wrzucalem.

MSJE
Gość
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 27, 2020 11:28 pm
Lokalizacja: Władysławowo

Ospa, co dalej?

#9

Post autor: MSJE »

Ja się podepne pod pytanie. Moja welon miała ospe. Dodałam Ichtio i podwyzszylam temperature i wymienialam 20% wody. Tak w zoologicznym powiedzieli. Niestety rybka padła. W akwarium miałam tylko dwa welony. Teraz mam jeden. Mój brat dziś mi kupił rybę i nie wiem czy mogę ją wpuścić do akwarium? Czy muszę wymienić cała wodę? Rybka w piątek padła. Nie dodawałam więcej już tego preparatu. Druga ryba trzyma się dobrze.
ODPOWIEDZ