Ile wody utlenionej na litr wody?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Ile wody utlenionej na litr wody?

#1

Post autor: czaka9 »

Cześć!

Mój kirysek pigmej prawdopodobnie zachorował na zapalenie przewodu pokarmowego (jako jedyna ryba ze zbiornika apatyczny, zaczerwienione okolice odbytu, rozpostarte płetwy, chowa się).

Wyłowiłem go do pojemnika 2-litrowego, który napowietrzam i chcę zaaplikować mu tam głodówkę. Wyczytałem, że w takich przypadkach warto dodać wody utlenionej 3%, tylko nie bardzo wiem w jakim stężeniu. Ile do tak małego zbiorniczka mogę tej wody utlenionej wlać? Planuję tzw. kąpiel długotrwałą. Czy może lepiej zrobić krótkotrwałą?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Ile wody utlenionej na litr wody?

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Być może nie wszystko wiem, ale woda utleniona jako lekarstwo - pierwszy raz słyszę.
Pozdrawiam Marcin

Medalik

Ile wody utlenionej na litr wody?

#3

Post autor: Medalik »

Słyszałem o zastosowaniu przy glonach, ciekaw jestem obrotu wątku.

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Ile wody utlenionej na litr wody?

#4

Post autor: czaka9 »

Nie wiem czy można wrzucać linki innych stron, w razie czego proszę usunąć:

http://zoovit.pl/choroby-w-akwarium/lec ... l/yoa_ohkv#

Oraz cytat z innego miejsca w sieci:

Woda utleniona stosowana w akwarystyce w stężeniu 3%. W leczeniu zapalenia żołądka i jelit w akwarium ogólnym jako kąpiel długotrwałą, oraz w przypadku wrzodzienicy – kąpiel krótkotrwała 30 min.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Ile wody utlenionej na litr wody?

#5

Post autor: marcinzabki29 »

Widzę, że akwarystyka jest pełna "tajemnic", też jestem ciekawy co z tego wyjdzie.
Pozdrawiam Marcin

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Ile wody utlenionej na litr wody?

#6

Post autor: czaka9 »

Znalazłem dwa ciekawe angielskie artykuły, które faktycznie potwierdzają skuteczność wody utlenionej w walce z pasożytami czy nawet grzybami:

https://www.curezone.org/forums/fm.asp?i=443579
https://thefishsite.com/articles/use-of ... quaculture

Z tym że tutaj mowa o 35% stężeniu, a na polskich stronach piszą o 3%. Na temat 3% znalazłem wpisy na anglojęzycznych forach, ale naukowych publikacji jeszcze nie. Jutro myślę, że spróbuję i wpuszczę wstępnie 1 ml wody utlenionej na te 2 litry. Chyba że do tego czasu znajdę jakieś inne wskazania.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Ile wody utlenionej na litr wody?

#7

Post autor: JJP2 »

czaka9 pisze: czw mar 22, 2018 12:39 pmWyłowiłem go do pojemnika 2-litrowego, który napowietrzam i chcę zaaplikować mu tam głodówkę. Wyczytałem, że w takich przypadkach warto dodać wody utlenionej 3%, tylko nie bardzo wiem w jakim stężeniu.
Tam w tym artykule jest napisane jakie stężenia dawać.

b) kąpiel odkażająca w zbiorniku ogólnym: na 100l wody należy dodać 50 ml wody utlenionej. Można to powtórzyć po kilku dniach, stosując połowę dawki.
c) kąpiel krótkotrwała (poza akwarium): dodaj 5 ml wody utlenionej na każdy litr wody. Kąpiel powinna trwać pół godziny, można powtarzać codziennie.
Ostatnio zmieniony czw mar 22, 2018 6:49 pm przez JJP2, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Ile wody utlenionej na litr wody?

#8

Post autor: czaka9 »

Po 1,5 dnia głodówki kiryskowi znikło zaczerwienienie, więc zafundowałem mu jedynie 40-minutową kąpiel w wodzie utlenionej w proporcji 1 ml / 1l i wrócił do zbiornika ogólnego. Strasznie biedak ze stresu wyblakł, ale już wraca do formy :)

Autor
czaka9
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lut 07, 2018 12:51 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Ile wody utlenionej na litr wody?

#9

Post autor: czaka9 »

Hmm czyżby zapalenie przewodu pokarmowego zaatakowało moje inne rybki? Chociaż nie wiem...

Co jakiś czas samica molinezji wydziela z odbytu żółty śluz/wydzielina/maź. Cały proces trwa kilka sekund i śluz w zbiorniku ogólnym momentalnie się rozpływa, natomiast w kwarantannie gdzie teraz ją przeniosłem, trochę tej żółtej wydzieliny osiada na dnie. Właśnie ją kąpię w wodzie utlenionej :D Ogólnie nie zauważyłem, żeby była apatyczna czy coś w tym stylu, rzuca się jak zawsze na jedzenie, jedynie płetwę grzbietową ma nieco zwiniętą.

Przyznam, że w ostatnim tygodniu trochę nabroiłem i poziom azotynów skoczył do 0.5 mg/l... Teraz po kilku dniach już jest ok, ale chyba te kilka dni przytrucia może stać za problemami kiryska, a teraz molinezji. Zastanawia mnie tylko, co to za śluz... W odchodach do tej pory nie widziałem problemu - były takie jak zawsze, barwy brązowej, chociaż czasem ich końcówka była biaława (tak 5% długości całej kupki).
ODPOWIEDZ