Fikołki dorosłej ryby

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Fikołki dorosłej ryby

#1

Post autor: Lech-u »

1. Litraż zbiornika – 500
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – kilkanaście lat temu
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – 2 x EHEIM 2080 / TAK
4. Gatunki i ilość ryb – Pielęgnice południowoamerykańskie głównie Severum Gold Red Spoted, ale i bocje i pielegnice Papuzie.
5. Gatunki i ilości roślin – Głównie Microsoria i anAnubiasy
6. Podłoże – żwir rzeczny
7. Inne sprzęty – brak termometru na przedniej szybie
8. Ozdoby, korzenie – są stare korzenie
9. Pokrywa – jest
10. Oświetlenie – jest
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – głównie suchy Tetra
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) – pH 5,93-6,08,
13. Temperatura w zbiorniku – temp. 23*C
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – Nie
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – automatycznie
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – nic nowego
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? - jakieś kilka lat
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? - nie
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - Wczoraj jedna z dorosłych pielęgnic sewerum zaczęła wariować. Nie potrafiła utrzymać równowagi, poddawała się nurtowi wody w akwarium, przyjmowała pozycję go góry brzuchem, spadała na dno, po czym dryfowała tuż pod powierzchnią wody. Zachowywała się jak mały Kaziu po dużym piwie.
Myślałem, że ryba zdycha...
Stała się dziwna rzecz: inne pielęgnice severum podobnej wielkości otoczyły pijaną rybę swoimi ciałami i skierowały dryfujące ciało ryby pod spory korzeń, gdzie non stop "stały" po bokach tej pijanej i trzymały ją w pionie. Najpierw niestety do góry brzuchem. Wyglądało, jakby te inne ryby broniły tej pijanej przed wyjadaniem oczu przez bocje i inne szybkie stworzenia.
Myślałem, że ryba zdycha...

Dzisiaj rano szukałem zwłok, ale okazało się, że pijana ryba już trzyma prawidłową pozycję. Nie jest już otoczona innymi rybami. Nie poddaje się prądowi wody. Nie jest może okazem zdrowia, ale jakbym nie widział tego tańca "św. Witta", tobym uznał, że nic się dzisiaj złego nie dzieje z rybą.

Jak myślicie? Co to mogło być? Dlaczego ta ryba wyglądała jakby zdychała? Czy to jakaś choroba? Czy to jakiś uraz (na ciele nie ma śladów, więc może uraz psychiczny)? O co chodzi?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Fikołki dorosłej ryby

#2

Post autor: Ziemiojad »

Bez zdjęć się nie da nic powiedzieć :mrgreen:

Eva
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn lip 12, 2021 9:16 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Fikołki dorosłej ryby

#3

Post autor: Eva »

Lech-uJeśli przejdzie to może jakaś choroba pęcherza pławnego, np. zakażenie. U młodych Pseudomugili miałam sytuacje z kręceniem się do góry brzuchem. Przechodziło. U młodych ryb podobno tego rodzaju efekty mogą być po przekarmieniu. U dorosłych nie wiem. Nikt nie wie co jej było ;)

Gbr

Fikołki dorosłej ryby

#4

Post autor: Gbr »

Lech-u pisze: ndz paź 17, 2021 10:42 am Stała się dziwna rzecz: inne pielęgnice severum podobnej wielkości otoczyły pijaną rybę swoimi ciałami i skierowały dryfujące ciało ryby pod spory korzeń, gdzie non stop "stały" po bokach tej pijanej i trzymały ją w pionie.
Szkoda, że nie sfilmowałeś tej akcji, co by świadectwem było inteligencji tych ryb, wcześniej nieudokumentowanych
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Fikołki dorosłej ryby

#5

Post autor: Lech-u »

Gbr pisze: ndz paź 17, 2021 7:13 pm Szkoda, że nie sfilmowałeś tej akcji, co by świadectwem było inteligencji tych ryb, wcześniej nieudokumentowanych
Też żałuję. Nie było jak sfilmować. Akcja działa się między korzeniami.

Ryba dzisiaj także pływa normalnie.
Jedyna zmiana: na grzbiecie (a właściwie na boku przy płetwie grzbietowej) ma lekkie otarcie wielkości paznokcia. Nie ma rany tylko to miejsce wydaje się jakby pozbawione łusek.
Możliwe, ze to efekt tych niekontrolowanych fikołków.

Wczoraj ryba aktywnie uczestniczyła w biesiadzie popołudniowej.

Gbr

Fikołki dorosłej ryby

#6

Post autor: Gbr »

Wielka strata
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Fikołki dorosłej ryby

#7

Post autor: Lech-u »

Lech-u pisze: pn paź 18, 2021 9:17 am Ryba dzisiaj także pływa normalnie.
A dzisiaj prawie normalnie. Jest ustawiona skośnie. Nie pływa na boku, ale i nie pływa całkiem prosto.
Jednak coś jej dolega, tylko nie wiem co to jest.
ODPOWIEDZ