Stała podmiana wody a mineralizacja.

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
bolo527
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt sty 10, 2023 10:47 am
Lokalizacja: ok.stolicy
Płeć:

Stała podmiana wody a mineralizacja.

#1

Post autor: bolo527 »

Dzień dobry.
Jestem na etapie wymiany zbiornika na większy o poj. ok. 800l. Nie o zbiornik jednak chodzi. Przed postawieniem chcę doprowadzić wszelkie instalacje. Podmiana wody ma być stała ( mam dość rozkładania węży do podmian nie mówiąc o bieganiu z wiaderkami) z filtra RO, bezpośrednio do sumpa. I pojawia się problem. Jak zapewnić stałe parametry? Jak rozwiązać mineralizację wody? Ręczne dawkowanie minerałów odpada. Jak rozwiązać ew. mieszanie z kranówką, żeby trafiała określona ilość również do sumpa?

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Stała podmiana wody a mineralizacja.

#2

Post autor: Qter »

U mnie jest tak że mam ustawiony elektrozawór który otwiera dopływ kranówki do zbornika na około 10-15 minut dziennie dopuszczając pewnie około 15-20 ltr wody do zbiornika w okolicach 350 ltr. Dopuszczana woda miesza się z tą że zbiornika a jej nadmiar jest spuszczany do kanalizacji przez przelew. Na razie to dziala od jakiś 3 lat.... Nie mam mineralizatora, ro itp. Podaje nawóz DIY 10 ml co dzień mikro i makro. Do akwarium doprowadź kanalizację i zimną wodę oraz jakieś zasilanie - zrobisz wtedy co będziesz chciał

Pzdr

Qter

Wysłane z mojego RMX3241 przy użyciu Tapatalka


Autor
bolo527
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt sty 10, 2023 10:47 am
Lokalizacja: ok.stolicy
Płeć:

Stała podmiana wody a mineralizacja.

#3

Post autor: bolo527 »

No tak, ale ty podmiany robisz z czystej kranówki i ile jej poleci to nie ma znaczenia. U mnie podstawą będzie ro, która będzie sobie leciała non stop. Jeśli będę mieszał ro z wodą to nie mogą to być krótkie, ale intensywne wrzutki kranówki, ponieważ parametry będą się zmieniały. Jeśli będzie to czysta ro to minerały też trzeba podawać stale.
Może ktoś wie o mineralizatorach z prawdziwego zdarzenia do założenia na osmozę. Szukałem, ale coś mi nie idzie, te które są np. na Allegro to raczej do zmineralizowania wody do czajnika.

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Stała podmiana wody a mineralizacja.

#4

Post autor: Qter »

No ale na kraniku z filtra RO chyba można ustawić przepływ jaki się chce? Co do mineralizatora się nie wypowiem bo nie używałem...

Pzdr

Qter

Wysłane z mojego RMX3241 przy użyciu Tapatalka


Autor
bolo527
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt sty 10, 2023 10:47 am
Lokalizacja: ok.stolicy
Płeć:

Stała podmiana wody a mineralizacja.

#5

Post autor: bolo527 »

Tylko, że problem nie tkwi w ro, podstawa to jak mineralizować wodę non stop w min dawkach. Żeby utrzymać stałe parametry. Druga opcja to czy istnieje sposób ustawienia precyzyjnego dawkowania kranówki.
Jak działa twój elektrozawór, czy te wlewy są intensywne, czy można ustawić dawkowanie kropelkowe ew. małe wlewy np. co godzinę?

Autor
bolo527
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt sty 10, 2023 10:47 am
Lokalizacja: ok.stolicy
Płeć:

Stała podmiana wody a mineralizacja.

#7

Post autor: bolo527 »

Dzięki.
A może ktoś się orientuje, jak wpływają na parametry wody filtry narurowe?

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Stała podmiana wody a mineralizacja.

#8

Post autor: Qter »

A czemu chcesz zapewnić super stałe parametry wody? Jakie ryby będziesz tam trzymał? Przy 800ltr ile zamierzasz dolewać np. dobowo? Mój sąsiad ma ponad 1000 ltr Malawi i podobnie jak ja dolewa cyklicznie sterując elektrozaworem.

Pzdr

Qter

Wysłane z mojego RMX3241 przy użyciu Tapatalka


Autor
bolo527
Gość
Posty: 7
Rejestracja: wt sty 10, 2023 10:47 am
Lokalizacja: ok.stolicy
Płeć:

Stała podmiana wody a mineralizacja.

#9

Post autor: bolo527 »

Albo będą czarne wody ze skalarami, albo paletki bez czarnych wód :wink: . Ze wskazaniem Na BW. Dlatego potrzebuję wodę RO.
ODPOWIEDZ