Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#61

Post autor: Hotei »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Kurcze mam 2 kg soli Dennerle jeszcze, myślałem je wykorzystać, zużyć. A proponujesz mi nowe sole.
Poczytałem właśnie o podnoszeniu wartości Kh i ... nie jest to takie proste, podnosząc osobno Kh podnosimy również Ph i ilość potasu w zbiorniku. Nie wolno też tego wprowadzać nagle z buta.
Czytam właśnie opis KH BUILDER z Qualdropu. Mają świetne produkty dla krewetek Tigerów i Caridin. Podchodzą profesjonalnie do tego co robią i na plus, to nasza Polska firma.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#62

Post autor: Dzik »

Tak to juz jest . Nie poradzimy . Chemia . Sera ma do kompletu mineral salt z zawartoscia pozostalych zwiazkow. Uzywam wlasnie tego poniewaz swietnie sie rozpuszcza w wodzie . Szklana wody ro + mineral salt = po minucie woda krysztal / w szklance /
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#63

Post autor: Hotei »

Dla przypomnienia, fajnie łopatologicznie wyjaśnione.

Awatar użytkownika

marioelcamino
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: wt mar 29, 2022 9:51 pm
Telefon: 606670562
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gerard
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#64

Post autor: marioelcamino »

No tak, widziałem to już wcześniej ale dobrze że dodałeś tu ten post dla przypomnienia.
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#65

Post autor: Hotei »

Zamówiłem od razu węgiel i zrobiłem serwis filtrów. Pokazały się milimetrowe krasnale.
Zamówiłem parę roślin od Marka, dołożyłem także świetlówkę Sylvania Grolux i ciut zwiększyłem Co2 do 2,5 bąbla na sekundę. Roślin jest już gęsto, będę ciął i przesadzał. Końcówki utnę w dnie i posadzę ponownie, prawdopodobnie obumarłe korzenie zrobią naturalny nawóz ... zobaczymy.
Nie chcę wszystkiego wyrywać, bo będzie masakra masakryczna, a czekam na młode Razbory Galaxy przecież.

Fajny film, kobitka ma rękę, bo rośliny wyglądają zdrowo.

]


Mam pytanie do specjalistów od Co2, mianowicie przy 240 litrach i 150 cm długości akwarium, niskim 35 cm, bardzo zarośniętym, do ilu bąbli na sekundę można dojść, nie robiąc rybom krzywdy ?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#66

Post autor: Dzik »

Nie jestem spec od gazowania ale wydaje mi sie , ze tu nie chodzi o ilosc babli na sekunde ale o zawartosc co2 w wodzie . Przy rybach nie powinno przekraczac 30 . Chyba ze to labiryntowce . Masz test staly , ktory nie jest dokladny ale daje poglad na sytuacje . Jezeli kolor zmienia sie szybko , to znak ze trzeba dzialac w jedna albo w druga . Duzo zalezy od napowietrzania wody czyli filtracji czyli ruchu tafli wody .
Awatar użytkownika

marioelcamino
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: wt mar 29, 2022 9:51 pm
Telefon: 606670562
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Gerard
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#67

Post autor: marioelcamino »

No kopara mi opadła, ja też tak chcę.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#68

Post autor: Dzik »

Zaroslo ? Widac ze z przodu jest szyba ?
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#69

Post autor: Hotei »

Mało brakowało :biggrin: Musiałem część wyrwać, strasznie te zielska rosną. Wszystko co było kupione z przycinki, szaleje w zbiorniku. Nawet Tonina Belem sfiksowała. Haaa :P jeszcze zarobiłem 4 dychy na roślinach ... coś niesamowitego, kupiłem teraz nawozy takie jakimi Marek pędzi swoje piękne monstrum, powinna być petarda. Ale z Was fachowcy ... nikt mi nie napisał, że macro powoduje odwrotny efekt wybarwiania się czerwonych roślin ??? Od handlarza dowiedziałem się, że dla czerwonych trzeba micro nie macro, doradził mi zakup tego czego używa, GT AQUA BOOSTER TRACE i dorzucił drugą macrandrę gratis ... Co Wy na to, jak na lato ? :OK:

Pani Marcela z Aqualook świetna babka, jej wiedza poraża ... Masterline AllInOne Golden poleciła na całe zło ;]
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#70

Post autor: Dzik »

No to pochwal sie . Gdzie fotorelacja z wybarwiania i wzrostu ?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#71

Post autor: Ziemiojad »

Dzik pisze: pt kwie 29, 2022 8:07 pm dla czerwonych trzeba micro nie macro, doradził mi zakup tego czego używa,
To nie do końca tak..Makro i mikro jest potrzebne wszystkim roślinom. Zielonym też.
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#72

Post autor: Hotei »

Ziemiojad, co mi z tego że szybko rosną, jak nie mają barw za które zapłaciłem ... a oświetlenie mam konkret 240 l x 240 W. 1 x Sylwania Grolux i 2 x Sylwania Aquastar. I to przy bardzo niskim akwarium. Szczerze to wolałbym aby ze wzrostem zwolniły, ale się wybarwiły :)
Dodano do tego postu po 9 minutach 30 sekundach
Dzik pisze: sob maja 14, 2022 6:07 am No to pochwal sie . Gdzie fotorelacja z wybarwiania i wzrostu ?
A teraz to niby jak ? :języczek: Wszystko pocięte a część poszła do ludzi ;)
Nowy nawóz dotarł wczoraj rano, udało się więc podać 1 dawkę. Trzeba poczekać cierpliwie, choć nadzieja matką głupców, oczekiwania są spore :cool:

A żeby nie było zbyt różowo, od grzebania w podłożu mam plantację krasnali na korzeniu ... machają czapkami że hej :biggrin:
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#73

Post autor: Dzik »

Bo trza z aparatem przy d chodzic i pstrykac zanim sie cos utnie . Poza tym to mogloby posluzyc jako przestroga (glony) dla nalogowych grzebaczy i innych poszukiwaczy trufli .
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#74

Post autor: Hotei »

Świetny pomysł, bryloczyk z lustrzanki :OK: a drugi na browara :biggrin:
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#75

Post autor: Dzik »

Obrazek. Mozna ? Mozna . I wcale nie musi byc lustrzanka .
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#76

Post autor: Hotei »

Krasnalami się nie przejmuje, dojadą krewetki Amano, sakury, strzykawka z wodą utlenioną i będzie cacy ;)
Porobię fotki z ciekawości wieczorem, zielonej marcandrze, zaczyna zmieniać kolor.
Ciekawa roślina, jak wstaję rano to wszystkie szczyty są skierowane w stronę okna. Ciekawska, sprawdza pogodę ;)
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#77

Post autor: Dzik »

Mysle ze ….zwyczajnie brakuje jej swiatla i sie rozglada za lepszym lokum . :twisted:

Chyzy_Czyzyk
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: pt kwie 29, 2022 9:26 am
Lokalizacja: Piekary Śląśkie
Na imię mam: Wojtek
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#78

Post autor: Chyzy_Czyzyk »

Widzę, że Dziku robi zdjęcia bezpośrednio pod wodą :).
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#79

Post autor: Hotei »

Chyzy_Czyzyk pisze: sob maja 14, 2022 8:54 pm Widzę, że Dziku robi zdjęcia bezpośrednio pod wodą .
Po nim to się można wszystkiego spodziewać, akwarium ma spore :duży uśmiech:
Dodano do tego postu po 8 minutach 55 sekundach
Dzik pisze: sob maja 14, 2022 8:36 pm Mysle ze ….zwyczajnie brakuje jej swiatla i sie rozglada za lepszym lokum .
A było coś takiego, z ośmiornicą. W nocy wyłaziła franca ze zbiornika i wpieprzała ryby z sąsiedniego ;)

Obstawiam, że ciekawska, wybredna cholera. A jak będzie fikała, to włączę jej dodatkowe 80W ;)
Ostatnio zmieniony sob maja 14, 2022 10:26 pm przez Hotei, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#80

Post autor: Dzik »

Owszem . Robie pod woda zdjecia . Pare mozna zobaczyc w dziale Nie na temat pt Nasze zdjecia niekoniecznie akwarystyczne
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#81

Post autor: Hotei »

Dzik pisze: sob maja 14, 2022 9:11 pm Owszem . Robie pod woda zdjecia . Pare mozna zobaczyc w dziale Nie na temat pt Nasze zdjecia niekoniecznie akwarystyczne
Faktycznie, były jakieś podwodne fotki z cycatymi dziewczynami :P
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#82

Post autor: Dzik »

Ot coz . ....slabostka :gwizd:
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#83

Post autor: Hotei »

Przez tydzień Co2 zmalało w zbiorniku, zabrudziła się ceramika w tym malutkim dyfuzorze który był w zestawie z zaworem Co2. Do tego doszło wcześniejsze grzebanie w podłożu i krasnale dały czadu. Pojawiły się także glony pędzelkowate. Nie wychwyciłem problemu na czas, bo praca. Zakupiłem więc nowy metalowy dyfuzor Co2 z wymiennymi wkładami z firmy Aqua Nova. Trochę lipa, pierwszy wkład miał luzy na uszczelce i nie działał jak powinien. Bąble wielkości 3 mm ... następny wkład ok, zamówiłem 2 zapasowe na szczęście. Dokręcanie górnej części upierdliwe, trzeba się konkret postarać, gdyż uszczelka jest twarda. Wymiana spieku może być ciekawa, gdy metal zacznie oksydować na gwincie. Także lipna ta firma Aqua Nova ;)

Kupiłem także nowy płyn do Drop Checker firmy Jbl. Trochę wprowadzają ludzi w błąd, nie pisząc czy można go stosować do szklanych innych firm. Nie każdy sie zna. Czekałem 1 dzień, aż płyn zmieni barwę w obawie, że kupiłem nie ten co trzeba.

Ceramika metalowego dyfuzora, jest sporo szersza od poprzedniej z zestawu Aquario. Gazuję sporo, 10 bąbli na sekundę ... dopiero przy takiej ilości, płyn zmienił kolor z ciemnego na jasno zielony, a ryby nadal normalnie się zachowują. Mam nadzieję, że przy tym litrażu co mam, to normalna ilość.
Zbyt mała ilość Co2 na pewno pomogła w pladze krasnali. Przedtem było 2 bąble na sekundę, a płyn Aquario pokazywał kolor żółty. Sporo przeczytałem postów, za nim znalazłem wpisy innych osób, mających podobny problem z przekłamaniem koloru płynu w Drop Checker. Wyłączyłem świetlówkę 80W, zwiększyłem Co2, zmieniłem watę w 3 kaskadach na nową, leję chemie Azoo super Psb i oczywiście zwiększyłem podmianki do 2 w tygodniu. Na minus nadal pracuje 500 Aquaela jako falownik, aby C02 dotarło na drugi koniec 150 cm zbiornika.
Kolory roślin czerwonych mocno straciły na wybarwieniu, mało Co2, mniej światła, krócej świecone, przez 3 dni nie podawałem także nawozu, czekając aż dojedzie nowy dyfuzor. Dość szybko wszystko się dzieje, gdy się odbierze kroplówkę pacjentowi.

Nie będę robił fotek glonom, bo każdy raczej je przerabiał i na pewno nie chce ich więcej oglądać. Zabawa z krasnalami, poprawiła moje zainteresowanie zbiornikiem, tyle na plus :biggrin:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 22, 2022 10:39 pm przez Hotei, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#84

Post autor: Dzik »

Tu nie o widok glonow chodzi tylko calosci akwarium . A co do nawozenia CO2 w tym zbiorniku , to cosjest nie tak . Te ilosci gazu 10b/s to szalenstwo . Mysle ,ze jest to podyktowane zbyt duza iloscia napowietrzaczy w postaci filtrow i falownikow . Ja mam tez 150 cm akwa i jakies 2-2,5 babla /s przy 450 litrach pojemnosci ale ….ale filtr jako jedyne zrodlo napowietrzania chodzi bardzo wolno i ledwie porusza tafla wody . Dwutlenek rozpuszcza sie w wodzie bardzo dobrze i nie trzeba sie martwic ze gdzies na koncu zbiornika go zabraknie . Zmierz pH i KH i zobacz jaka jest zawartosc prawdziwa w tym akwarium .
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#85

Post autor: Hotei »

5,5 Ph i 0-1 Kh na tą chwilę.
Ostatnio zmieniony ndz maja 22, 2022 10:47 pm przez Hotei, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#86

Post autor: Dzik »

A CO2 ile ? Akwarium super
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#87

Post autor: Hotei »

Dziękuję Pawle ale super, to jest Twoje akwarium, a przede mną jeszcze długa droga ...

Liczyłem stężenie kalkulatorem CO2 ... wyszło dziwnie, przy Ph 5,5 i Kh 0 = 0 ppm. Przy Kh 1 = 94.86832980505137 ppm.
Skala bezpieczeństwa jest pomiędzy 15 - 25 ppm.

Płyn Jbl ma obecnie kolor jasno zielony.

Ok, czyli odłączam 500 Aquaela w roli falownika. Zmniejszę również ilość CO2 na noc, tak na wszelki wypadek.

Obrazek

Ciekawy artykuł na stronie Pani Marceli.

https://aqualook.pl/czy-niskie-ph-spowo ... o-problem/
Dodano do tego postu po 12 godzinach 17 minutach 16 sekundach
No i d.... przez wielkie D ;]
Kh jest nie wykrywalne przy Adzie Amazonii, Ph bardzo niskie. Czyli tak jak Wam pisałem na początku, że z góry wiem jakie parametry będą. Lata pracy z tym podłożem robi swoje ....
Poczytałem trochę po forach i trudno będzie wyliczyć przy tych parametrach poziom CO2. Pisałem, że gazuje 10b/s, ale bliżej prawdy byłoby gdybym napisał, że CO2 zapier .... konkretnie. 30b/s ??? Płyn w indykatorze jest wtedy jasno zielony, ryby zachowują się normalnie. Czyli nie pływają przy tafli wody.
Pani Marcela z firmy Aqualook, radzi mi jednak uruchomić falownik, 3 kaskady pracujące w poprzek, mogą utrudniać przemieszanie skuteczne CO2 ... także krasnale na pewno juz szykują radosną imprezkę z tej okazji :/

I dlatego Marek w swoim latającym Hollendrze, ma symbolicznie 2 sztuki ryb.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#88

Post autor: Ziemiojad »

Hotei pisze: pn maja 23, 2022 11:12 am I dlatego Marek w swoim latającym Hollendrze, ma symbolicznie 2 sztuki ryb.
Niestety albo albo. Dlatego ja też mam już tylko Neocaridiny.

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#89

Post autor: marekmich »

No to zostałem wywołany, a więc tak, no mam 2 ryby-gurami. Ale mam też ok 60 klinowej i ok 30 kosiarek. Jakieś 2 miesiące temu byłem na giełdzie w łodzi i nie mogłem się nie skusić.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#90

Post autor: Ziemiojad »

marekmich pisze: ndz maja 22, 2022 9:50 pm nie mogłem się nie skusić
:mrgreen:
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#91

Post autor: Hotei »

marekmich pisze: pn maja 23, 2022 3:38 pm No to zostałem wywołany, a więc tak, no mam 2 ryby-gurami. Ale mam też ok 60 klinowej i ok 30 kosiarek. Jakieś 2 miesiące temu byłem na giełdzie w łodzi i nie mogłem się nie skusić.
No to pięknie masz teraz :duży uśmiech:

... 30 kosiarek ??? Niesamowite :biggrin:

Ja poproszę w takim razie o film z Twojego Mistrzowskiego zbiornika ... koniecznie w full Hd, a najlepiej w 4K :P
Ostatnio zmieniony pn maja 23, 2022 5:27 pm przez Hotei, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ