Homoseksualizm u ryb?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Homoseksualizm u ryb?

#1

Post autor: aska88 »

Swojego czasu miałam gromadkę gupików - jako, że rozmnażały się na potęgę, oddałam znajomym wszystkie samiczki, a zostawiłam same samce. Odkąd zabrakło samiczek, wszystkie samce-gupiki upatrzyły sobie jako "ofiarę" mojego jedynego samca-molinezję. Swoją drogą rybka ta jest duża i bardzo okrągła - gdyby nie gonopodium uznałabym, że to na bank samiczka. Gupiki non stop ganiały tego samczyka i chciały z nim kopulować; dokupiłam więc dwa nowe samce molinezji, żeby odwrócić uwagę gupików od tego nieszczęśnika. Niedługo po wpuszczeniu nowych ryb do akwarium stare gupiki zaczęły pływać i prężyć się także przed nowymi molinezjami (czyli niby trochę ulgi dla tej jednej starej), natomiast dwa nowe samce molinezji próbują także kopulować z tym starym rezydentem... :co: Chciałam ułatwić mu życie, a wygląda na to, że będzie miał jeszcze więcej "zalotników"... Czy to normalne zachowanie u ryb? Żal mi trochę tego jednego biedaka, na którego wszystkie inne się uwzięły... Czy uznać to za naturalny "homoseksualizm" u ryb, czy może z tą jedną moją jest coś nie w porządku - np. jest obojnakiem, skoro wszystkie inne chcą z nią kopulować?

Gbr

Homoseksualizm u ryb?

#2

Post autor: Gbr »

Wymienione rybki mają silny popęd seksualny taka ich natura i muszą jakoś to wyładować. W naturze stosunek ruchliwych samców do samic jest zmniejszony przez drapieżniki dlatego natura idzie na kompromis. Niezwykle płodne, barwne samce częściej padają łupem niż niepozorne samiczki które skutecznie biorą udział w przedłużaniu gatunku. Trzymanie samych samów jest na przekór ich naturze, chociaż często praktykowana w profesionalnych hodowlach.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Homoseksualizm u ryb?

#3

Post autor: Lech-u »

aska88 pisze: pn paź 11, 2021 7:55 pm Czy to normalne zachowanie u ryb?
U żyworodnych to chyba normalne.
Też widzę takie zachowania wśród moich żyworódek.

Podobno niekiedy żyworódki mogą nieco przemodelować swoją płeć właśnie w sytuacji, gdy są deficyty jednej z płci w grupie.

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Homoseksualizm u ryb?

#4

Post autor: aska88 »

Ok, czyli wychodzi na to, że wszystko w normie ;) Mam tylko nadzieję, że nie zamęczą tego biedaka - rezydenta, choć póki co nie wygląda, żeby mu było jakoś specjalnie źle... Akwarium jest duże, ma sporo kryjówek, więc w razie czego ma gdzie odpocząć.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Homoseksualizm u ryb?

#5

Post autor: Lech-u »

aska88 pisze: wt paź 12, 2021 6:36 pm ma gdzie odpocząć.
Albo polubi obecną sytuację.

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Homoseksualizm u ryb?

#6

Post autor: aska88 »

Lech-u pisze: wt paź 12, 2021 7:23 pm Albo polubi obecną sytuację.
Kto go wie... ;D
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Homoseksualizm u ryb?

#7

Post autor: Lech-u »

W każdym razie nasze forum nie ma nic przeciwko homoseksualizmowi wśród ryb, więc niech postępują tak jak chcą.

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Homoseksualizm u ryb?

#8

Post autor: aska88 »

Lech-u pisze: wt paź 12, 2021 7:44 pm niech postępują tak jak chcą.
Póki sobie nie robią krzywdy to też nie mam nic przeciwko... ;)
Awatar użytkownika

Thorg
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pt wrz 08, 2023 7:55 am
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Homoseksualizm u ryb?

#9

Post autor: Thorg »

Właśnie miałem zakładać wątek ale podepnę się tutaj. Podczas zakupu rybek zaplątało się w siatce przypadkowo coś małego. Po miesiącu wybarwił się gupik endlera. Ewidentnie należy do społeczności LGBT i notorycznie próbuje bzyknąć samca zmienniaka mimo że ma do wyboru samiczki... :roll:
ODPOWIEDZ