Start akwa 105l - pytania i rozterki

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
treecool
Gość
Posty: 1
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 2:02 pm
Lokalizacja: Łódź

Start akwa 105l - pytania i rozterki

#1

Post autor: treecool »

Witam szanownych forumowiczów.
Jestem na etapie planowania startu nowego akwarium - będzie to baniak raczej "rodzinny" z obsadą jak najmniej wymagającą (gupiki, neonki innesa itp).
Sam baniak to 105l Aquael Leddy 75, do tego zestawu dodatkowo kubełek Eheim Classic 250.
Z racji na wątpliwą jakość oświetlenia, roślinność będzie złożona z raczej mniej wymagających gatunków roślin, wystrój oparty raczej o skałki - wszelkiego rodzaju korzenie mi się po prostu nie podobają :)
Przejrzałem już wiele ciekawych tematów, obejrzałem masę poradników i w wielu kwestiach mam jasność, niektóre jednak nadal nie są dla mnie uporządkowane.
Przechodząc do meritum, czyli próby zdania się na wiedzę bardziej doświadczonych - chciałbym się poradzić co do podłoża.
Chciałbym użyć jako substratu Dark Soil w miejscach obsadzania roślin, na to dać piasek "do piaskownicy" urozmaicając go delikatnie grubszym żwirkiem oraz częściowo na wierzchniej warstwie z przodu użyć ponownie Dark Soil który bardzo podoba mi się wizualnie.
Taki zamysł w zakresie podłoża pojawił się w mojej głowie, natomiast chciałbym poznać Waszą opinię na jego temat - nie jestem pewien czy takie rozwiązania sprawdzą się w praktyce :)

Druga kwestia to prośba o poradę w zakresie "dojrzewania" zbiornika. Jakie z waszego doświadczenia plany działania/ jakie konkretnie bakteryjne "wspomagacze" są najlepsze aby nie narobić sobie w tym okresie problemów ze stabilnością wody i glonami?

Z góry dziękuję za wszelką reakcję na tego posta - liczę na wywiązanie się ciekawych dyskusji które mogą okazać się pomocne nie tylko dla mnie, ale również innych osób mających podobne rozterki :)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Start akwa 105l - pytania i rozterki

#2

Post autor: Ziemiojad »

treecool pisze: czw wrz 02, 2021 2:04 pm gupiki, neonki innesa
Tych ryb nie należy trzymać razem.
Dodano do tego postu po 44 sekundach
treecool pisze: czw wrz 02, 2021 2:04 pm Chciałbym użyć jako substratu Dark Soil w miejscach obsadzania roślin, na to dać piasek "do piaskownicy" urozmaicając go delikatnie grubszym żwirkiem oraz częściowo na wierzchniej warstwie z przodu użyć ponownie Dark Soil który bardzo podoba mi się wizualnie.
Straszny mętlik. Nie wystarczy jeden rodzaj?
Dodano do tego postu po 1 minucie 16 sekundach
Ziemiojad pisze: pt wrz 03, 2021 8:21 pm bakteryjne "wspomagacze" są najlepsze aby nie narobić sobie w tym okresie problemów ze stabilnością wody i glonami?
Najlepszym wspomagaczem jest CZAS
ODPOWIEDZ