Skalary

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Skalary

#1

Post autor: Karol10125 »

Hej,
Mam pytanie czy w moim zbiorniku 200l mogę dokupić 2 skalary?
Mam 2 które mam ok. Miesiąc i nic nikomu nie robią ale są małe mają z 4-5 cm kupiłem 3-4 cm skalary złote ale chciałbym mieć parkę dobraną.
W akwarium mam gupiki (endlera, pawie oczko, full red albino), mam też neonki innesa, tetry, latarniki, jarzence, bojowniki, glonojady, kiryki, kirysniki, platki, molinezje, danio, mieczyki i te 2 skalary, ryby żyją bezkonfliktowo.
Czy skalary mogą zjadać gupiki endlera? Jak będę mieć narybek jakiej wielkości mogę wpuszczać go do mojego akwarium?
W zoologicznym powiedzieli mi że jak od malego będą to im nic nie zrobią, a to oznacza że tylko nie zrobią tym osobniką starym czy ogólnie już nic nie zrobią takim małym rybą, jakbym np. Dokupił?
Ile skalar rośnie?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Skalary

#2

Post autor: Ziemiojad »

Skalar zje wszystko co mu się zmieści do pyska.
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Skalary

#3

Post autor: Karol10125 »

A jak od malego będzie? To nic im nie zrobi czy też zrobi potem?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Skalary

#4

Post autor: Ziemiojad »

Ryba nie myśli. Jedzenie to jedzenie. Duży skalar zje każda rybę która zmieści się im w ustach, bez względu na to ile razem pływają w akwarium.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Skalary

#5

Post autor: DanielP »

W twoim zbiorniku panuje totalny misz- masz biotopowy. Możesz dopuścić nawet z cztery sztuki skalarów i dać im dorosnąć, dobrać się w pary. Moim zdaniem docelowo dwie parki będą w nim dobrze funkcjonowały. W kwestii doboru reszty obsady to nie ma na to gotowej recepty. Faktycznie trzymanie ze sobą ryb od małego może pomóc im później wspólnie funkcjonować ale może być różnie. Skalary- Pterophyllum to pielęgnice a tym towarzyszy wachlarz ciekawych zachowań począwszy od dojrzewanie po tarło i odchowywanie narybku. U większości ryb panuje zasada dotyczącą tego, że wszystko co mieści się do pyska jest pokarmem. Są jeszcze inne czynniki, które mogą wpływać na skuteczność takiego połączenia jak np. karmienie ryb czy aranżacja. Wyniki połączenia tych ryb mogą być różne. Może ono się udać ale nie musi.
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Skalary

#6

Post autor: Karol10125 »

A tak mniej więcej jakiej wielkości jest paszcza skalara?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Skalary

#7

Post autor: Lech-u »

Wielkości dużego neona czerwonego lub średniego mieczyka.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Skalary

#8

Post autor: r10 »

DanielP pisze: ndz sie 08, 2021 9:07 pmWyniki połączenia tych ryb mogą być różne.
Trochę jakby Twój sąsiad wychodził na spacery z czterema amstaffami mówiąc "one dzieci nie gryzą".
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Skalary

#9

Post autor: DanielP »

Trochę odbiegamy od tematu i zaśmiecamy koledze wątek ale nie należy żadnego zwierzaki generalizować. Są rasy psów, które określane są jako "agresywne/groźne" ale to człowiek je wychowuje i jest za nie odpowiedzialny. Moja siostra ma amstaffa i jest to mega łagodny pies. Ma go już kilka ładnych lat i jest potulny jak baranek :-D Ludzie zbyt często przypinają sobie i zwierzakom"łatkę". Tylko po co? Każdy jest inny i niech zajmie się sobą i wykazuje trochę empatii. Wracając do tematu rybek to w naturze są gatunki, różniące się od siebie w znaczny sposób chociażby wielkością i mniejsze gatunki, które powinny teoretycznie być pokarmem i mimo to dają radę przetrwać ale mają tam dużo miejsca na ucieczkę, są inne pokarmy do zdobycia itd. W akwarium sytuacja jest bardziej skomplikowana, każdy zbiornik jest inny i rządzi się swoimi prawami dlatego też nie ma złotego środka na dobór obsady.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Skalary

#10

Post autor: r10 »

DanielP pisze: pn sie 09, 2021 12:15 pmMoja siostra ma amstaffa i jest to mega łagodny pies.
Nie zrozumiałeś mojego wpisu.
Nie obchodzi mnie to, co Twoja siostra robi ze swoim amstaffem we własnym mieszkaniu, ale interesuje mnie co czują moje dzieci mijając to świnkopodobne coś na schodach czy w windzie.
To teraz przełóż na uczucia neonków w klatce ze skalarami. Wystaw im kartkę "te skalary nie gryzą".
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Skalary

#11

Post autor: Karol10125 »

Czyli w skrócie każdy skalar jest inny i jeden może zjadać mi gupiki i neonki, a drugi może być spokojny i uciekać przed neonkami?
Planuje mieć bardzo gęstą roślinność żeby narybek jak najwięcej przeżył, i w przypadku skalara gdy okaże się agresywny za jakiś czas żeby neonki i inne mniejsze ryby miały schronienie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Skalary

#12

Post autor: Ziemiojad »

Miałem kiedyś niebieskiego skalara. Jakoś nie rósł zbyt mocno. Bal się każdej ryby. Na pewno nie był groźny dla neonka. Chociaż ich nie miałem.
Oddałem rybę koledze. Powiedziałem mu że to moja najspokojniejsza ryba. Za tydzień kolega zadzwonił, że oddał rybę komuś innemu. Dlaczego? Skalar był agresywny, rzucał się na wszystko co pływało. Nie mogłem uwierzyć.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Skalary

#13

Post autor: r10 »

W skrócie to zapewniasz 7/24 stresu potencjalnym ofiarom, które nie umieją czytać co ten skalar ma napisane na czole, a już szczególnie co te cztery skalary maja napisane.
Przykład: dopiero co miałem wielkopłetwa i bojownika, bojownik był goniony tak, że zdecydowałem się wielkopłetwa sprzedać, mimo iż bojek przez miesiąc przeżył.
Ale co to za życie?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Skalary

#14

Post autor: DanielP »

Karol- każdy zbiornik zapewnia (parametry, przestrzeń do pływania, aranżację, pożywienie, innych współmieszkańców itd.) rybom inne warunki więc i ryby mogą zachowywać się inaczej. Głodny skalar nie pogardzi małą rybką więc może zjeść neona ale nie musi :-D W naturze też przetrwa tylko najsilniejszy. Ryby codziennie walczą o dominację w grupie, o terytorium, pokarm i przetrwanie. R10 zrozumiałem Twój wpis i powtórzę się jeszcze raz. Nie ważne jakiej rasy jest pies bo to człowiek jest za niego odpowiedzialny. Jeżeli pies uczony jest agresji to taki będzie i nie powinien obcować z dziećmi czy innymi ludźmi. Człowiek, który kocha zwierzęta nauczy psa kochać ludzi i taki pies będzie bawił się z dziećmi i nie jest dla nikogo zagrożeniem. Każdy z nas ma swoje zdanie na ten temat i niech tak zostanie. Nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać. Mam doświadczenia z różnymi rasami psów i wiem, że są to świetni przyjaciele. Nie zaśmiecajmy już koledze wątku :D
Awatar użytkownika

Autor
Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Skalary

#15

Post autor: Karol10125 »

DanielP
Dzięki, u mnie jedzenia jest akurat pod dostatkiem więc raczej skalary nie głodują.
Mam ładna ławice ok. 15 neonkow i x gupików endlera, więc poprostu jak będzie mi atakować kiedyś gupiki i neonki oddam komuś w rodzinie.
Dzięki za pomoc wszystkim.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Skalary

#16

Post autor: DanielP »

Powodzenia i zdawaj relację z sytuacji w zbiorniku :papa:
ODPOWIEDZ