Zakładamy 1,5m :)/ wychodzą rysy nie chyba pękniecie

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Zakładamy 1,5m :)/ wychodzą rysy nie chyba pękniecie

#1

Post autor: Sebsn122 »

Podstawa obsady docelowa skalary + jakieś kąsaczowate lub pielęgnice rejon Ameryki południowej/środkowej

Jako że woda raczej wymagana miękka a Wrocław takiej w kranie nie ma. To kolejny zakup to filra RO, tylko gdzie i jak to coś zamontować ?

Wpadł mi pomysł za pralką ale przyłącze jest w drugim pomieszczeniu woda idzie wężem pod wanną przy pralce koło wanny mam coś takiego prosze o link z produktem. Filtr zakupie raczej raczej w zestawie dla ubogich za 100PLN jako że cała operacje już mie sporo wyniosła :). Docelowo chce mieszać z kranówka

Alternatywa wanna i podłączenie pod prysznic tylko przy podmianach i tu też proszę o link co kupić oraz info jak to się sprawdza
► Pokaż Spoiler


A na osłodę postęp prac

Obrazek
Obrazek

otwierane dwie boczne szafki środek robi za zawiasy :)
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt sie 10, 2021 6:34 pm przez Sebsn122, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Myrtillus
Gość
Posty: 4
Rejestracja: sob lip 31, 2021 11:43 am
Lokalizacja: Suwałki

Zakładamy 1,5m :)

#2

Post autor: Myrtillus »

https://filtrowana.pl/pl/p/PRZYLACZE-12 ... hNEALw_wcB

Ja miałem za wanną, schowane- nie widać. Odpadowa woda leciała do ścieków w to samo miejsce co woda z pralki. Co do przyłącza, to takie jak w linku powyżej, sprawdź wielkość gwintów ale powinna być okej. Powinieneś móc wkręcić to pomiędzy przyłącze w pralce a wąż.

Ps. Nie wiem czy rozwiązanie ro i kranówka pół na pół dadzą Ci dobre parametry wody... Ja bym wystartował przynajmniej na samym ro, a później "obserwować".

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Zakładamy 1,5m :)

#3

Post autor: Sebsn122 »

Czysta ro odpada bo, mam nieco osady otoski, zbrojnik z poprzedniego akwarium. Były na kranówce wiec będę stopniowo dawać ro, skalary w sklepach też raczej nie żyją na czystej ro.
Awatar użytkownika

Myrtillus
Gość
Posty: 4
Rejestracja: sob lip 31, 2021 11:43 am
Lokalizacja: Suwałki

Zakładamy 1,5m :)

#4

Post autor: Myrtillus »

Taki ładny zbiorniczek i zwykłe skalary ze sklepu? Nie lepiej np. altumy? Możesz je przestawić, zajmie to trochę czasu, ale myślę, że warto. Nawet przy czystej ro piasek czy kamienie zatwardzą wodę, więc 50/50 może dać marny efekt. Oczywiście lepszy niż czysta kranówa. Ale mając już filtr ro, warto korzystać.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#5

Post autor: Ziemiojad »

Altumy to powinny mieć z 80 cm wysokości. To jest akwarium 150 cm długości a inne wymiary?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#6

Post autor: DanielP »

Dobrze myślisz. Na początek możesz zalać zbiornik mieszanką wody a potem stopniowo obniżać parametry lub zrobić rybom długą aklimatyzację i też spokojnie dadzą radę. Jeżeli ryba jest zdrowa i silna to da radę. Pamiętaj też o tym,żeby sprawdzić podłoże i inne elementy wystroju, tak żeby nie zmieniały ci parametrów. Odnosząc się do filtra ro to można go podłączać według potrzeby pod wąż prysznicowy a odpad wykorzystywać do podlewania kwiatów, do użycia w innym zbiorniku itd. :-D Kwestia obsady to zapewne jeszcze odległy temat ale ja też proponował bym ją przemyśleć zanim zbiornik będzie zaaranżowany. To zbiornik powinien być stworzony pod ryby a nie odwrotnie. Moim zdaniem lepiej go przeznaczyć na formy zbliżone do tych z natury niż hodowlane.

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Zakładamy 1,5m :)

#7

Post autor: Sebsn122 »

myślę że na naturalne skalary jest za niski :), to 150x45x50.
Zbiornik w zamyśle skalary inne pielęgnice, marzył mi się zestaw skalar i black moly (skalar pilnowałby populacji moly, ale inne parametry wody :[, wiec padło na skalary i inne pielęgnice, albo uzupełnię stado otosków albo dokupię stadko kirysów glonojad dostanie partnerkę bo w 70 nie było na to miejsca(spokojnie puki co ma z 6-7cm, no i może kosiarkę tym samym dno będzie pełne. Z aranżacji
będzie piasek, skały i wyspy z roślinami na podłoży aktywnym, obszar korzeni porośniętych Anubisem nana jak uda mi sie go przykleić .

Błąd zrobienia akwarium a potem próby doboru ryb już mam za sobą przy 72l był za mały na jedne niewiele i miał żwir wykluczający drugie :) obiekty zainteresowania

dziś pojawił się mały(duży) problem oświetlenie :), przy zakupie zapytałem o moc oświetlenia Pan powiedział że duże dają niepamiętna ile dokładnie (ale wtedy pokalkulowałem szybko w głowie ze będzie ok 2000-3000lm z tych watów i powiedziałem że takie to chce 2. No i dziś się zacząłem temu przyglądać po mojemu to taśmy led, w tubie mają ok 1m i tu wątpię żeby dawały taką moc. Oczywiście mocy niema na papierze i już żałuje dołożenia 60pln za dodatkowe oświetlenie belka wygląda tak

Wiecie ile to może mieć mocy wat lub lumenów bo bez tej wiedzy ciężko mi coś dobrać

Ze starego akwa które pójdzie na kwarantannę mam 2 belki Led. Jedną sunny zostawię tam, ale plant mogę przenieść. Tylko jak go tu domontować ?



może jakieś oświetlenie pod pokrywę na wzmocnienia ??
a może coś na te "progi pokrywy sa z każdego boku

ObrazekObrazek

Obrazek

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#8

Post autor: DanielP »

Przy 50 cm wysokości dzikie formy Pterophyllum spokojnie dadzą radę jak np. P. Leopoldi :biggrin:

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Zakładamy 1,5m :)

#9

Post autor: Sebsn122 »

kolejny update po małym urlopie

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#10

Post autor: r10 »

Sebsn122 pisze: pt lip 30, 2021 11:18 pmlink z produktem
Poszukaj na aledrogo pod hasłem 150 GPD. Z tym że do ceny trzeba jeszcze różne złączki i zaworki dołożyć.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#11

Post autor: DanielP »

Używałem 75 a obecnie 100 GPD i różnica w wydajności jest spora więc 150 GPD powinien fajnie hulać :D

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Zakładamy 1,5m :)

#12

Post autor: Sebsn122 »

Cenna rada widzę że filtr 150 jest 50 zł drożej niż 75 która mam w koszyku i czeka na ostatni dzień urlopu aby zamówić. A wydajność na papierze widzę faktycznie większa . https://allegro.pl/oferta/osmoza-ro3-ak ... 8090425872. https://allegro.pl/oferta/filtr-odwroco ... 5123420054. https://allegro.pl/oferta/filtr-ro3-osm ... 6190235268

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#13

Post autor: r10 »

Sebsn122 pisze: wt sie 03, 2021 8:42 pmCenna rada
Zamów za jednym zamachem:

* zaworek zwrotny kątowy do obudowy membrany (i od razu wymień na niego oryginalne kolanko bez zaworka);
** dwa zaworki przelotowe na wyloty wody: RO i odpadu (żeby filtr był zawsze mokry);
*** zestaw do przepłukiwania (lub sam go zmontuj z dwóch trójników i kolejnego zaworka).

Pewnie da się bez tego żyć (jeśli na ten moment nie masz kasy), ale kosztem nakładu Twojej pracy, ewentualnie dokupisz sobie później do rozbudowy.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Zakładamy 1,5m :)

#14

Post autor: Sebsn122 »

Podaj linki byle jak cenę sam znajde ale żebym wiedział czego szukam optycznie,bo z hydrauliki puki co potrafię wymienić baterię , i zmontować pompę na akumulator z wężem
i nie do końca ogarniam co to co i jak wygląda.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#15

Post autor: r10 »

https://allegro.pl/oferta/kolanko-do-os ... 9470367972
https://allegro.pl/oferta/zawor-kulowy- ... 0423374568
https://allegro.pl/oferta/ksztaltka-roz ... 7133461026
Do czego będziesz podłączał filtr? Do złącza pralki (3/4'') czy do prysznica (1/2'') czy pod umywalką (3/8'')? Potrzebujesz odpowiednią złączkę (taka plastikowa prostka przejściówka na wężyk 4/6 mm), przykładowo (są też "męskie"):
https://allegro.pl/oferta/ksztaltka-szy ... 9668601914
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Zakładamy 1,5m :)

#16

Post autor: Sebsn122 »

Chcę podłączyć do pralki pomiędzy pralka a wężem doprowadzającym wodę bo złącze mam w innym pomieszczeniu i wąż do pralki idzie pod wanną. Opcja rezerwowa prysznic

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#17

Post autor: r10 »

Sebsn122 pisze: śr sie 04, 2021 10:33 amdo pralki pomiędzy pralka a wężem doprowadzającym wodę
To chyba jakiś trójnik(jak masz w wężu pralki aquablock to jednak woda nie pójdzie) lub wymienić zawór pralki na podwójny potrzebujesz, lub w zestawie filtra zamówić (wybrać) odpowiednią średnicę przyłącza 3/4'' lub 1/2'' i wężyk 6/4 mm puścić też pod wanną czy jak chcesz (od razu pomyśl o długości i kolorze wężyka do zamówienia z filtrem).
Generalnie ja się najbardziej przy całej instalacji namęczyłem właśnie z podłączeniem do wody (na stałe).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Zakładamy 1,5m :)

#18

Post autor: Sebsn122 »

Czyli raczej wezne kompletna 100 i powinno gdzieś się udać podłączyć ewentualnie wystarczy węża pod wannę ;)https://allegro.pl/oferta/filtr-ro3-osm ... 7284647364. Z innej beczki lać coś do wody Ro. Jakieś minerały?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#19

Post autor: DanielP »

Wszystko zależy od tego jakie parametry chcesz uzyskać, od planowanej obsady ryb i roślin. Zależnie od tego możesz lać minerały lub mieszać wodę ro z kranówką.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#20

Post autor: r10 »

Sebsn122 pisze: śr sie 04, 2021 7:28 pmwezne kompletna 100
Weź kompletną 150. Z membranami jak z akwarium - za chwilę już wiesz, że za małe ;-)
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Zakładamy 1,5m :)

#21

Post autor: Sebsn122 »

niestety weszła 100 już w domu, i coś tam ciurka, budżet nie pozwolił na 150 z kompletem to była goła, a jeszcze światło leci bo to co mam to jakiś kiepski żart, mam nadzieje że na jednej belce się zakończy.
Dodano do tego postu po 5 minutach 1 sekundzie
woda sie filtruje zaczynam myśleć nad finalną obsadą, o tym jakie parametry docelowo mam zrobić, z poprzedniego baniaka mam 5 otosków 1 zbrojnika, żona chce drugiego, no i nieszczęsne 6 razbor klinowych
dokupię skalary(myślę o 4) za jakieś 2-3 tygodnie pójdą na obowiązkową kwarantannę do 72 l zbiornika (nic już nie wpuszczę bez)
skalary no i co dalej
KAKADU ?/Papuuzie ?
ze 2 kosiarki ?
bocje jakieś mniejsze niż wspaniałe bo one chyba do 500l

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#22

Post autor: DanielP »

Moim zdaniem byłoby dobrze gdybyś trzymał ryby z jednego kontynentu. Skalarów możesz spokojnie dać 6 sztuk. Te ryby dobrze czują się w większej grupce i odłączają się od niej tylko na czas tarła. Na twoim miejscu dałbym do skalarów jakomś ławicę ryb w toń a na dno pielęgniczki lub kiryski.

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Zakładamy 1,5m :)

#23

Post autor: Sebsn122 »

DanielP pisze: pt sie 06, 2021 10:52 pmpielęgniczki
jakie ??
DanielP pisze: pt sie 06, 2021 10:52 pm jakomś ławicę ryb
pomysł konkretny ?

co do skalarów zbiornik jest urządzony wstępnie w podziale na 2 wiec była by walka o tereny przy 3 parach

z drugiej strony kosiarki ładne i przydatne i w parametrach :)

z drugiej strony ramirezy krótko żyją i to mały kłopot

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)

#24

Post autor: DanielP »

Zwinniki Blehera trzymają pięknie ławicę. Ja z takiego połączenia byłem bardzo zadowolony. Z pielęgniczek polecam a.cacatouidues, a.baenschi, a.trifasciata. Z doświadczenia ci napiszę za wydzielanie/ aranżowanie zbiornika mające na celu stworzenie rewirów dla ryb często może być mylne i zgubne. Każdy zbiornik rządzi się swoimi prawami i każda ryba jest inna. Nie jesteś w stanie przewidzieć czy twoja aranżacja będzie idealna dla dwóch par. Bezpieczniej jest trzymać więcej ryb. Argumentów za takim rozwiązaniem jest więcej jak m.in. to, że te ryby trzymają się w grupach, nie zawsze tworzą stałe pary itd. :D

Autor
Sebsn122
Bywalec
Posty: 54
Rejestracja: pt mar 12, 2021 9:09 pm
Telefon: 695831786
Lokalizacja: Wrocław

Zakładamy 1,5m :)/ wychodzą rysy nie chyba pękniecie

#25

Post autor: Sebsn122 »

tydz już mija zalałem 30% kranówka przed wyjazdem teraz akwarium wypełnione od wczoraj w 80% kubełek wystartował (o nim później parametry na chwile obecną
PH - 7
GH 9-
kh 4


-/+ subiektywna ocena że chyba nieco wyżej niżej.

lać dalej ro czy już mix z kranówą co z ph może być ??

Rośliny w toku na prawą wyspę coś pójdzie dużego dla zasłonięcia sprzętu,(grzałka będzie inna docelowo, to stara 100w dla roślin), piasek akwarystyczny 0,1-0,5 trochę pylił dosypałem piasku do piaskownic atest sobex 0-1,8 przy wirowaniu ręką pozbyłem się drobniejszej frakcji. Na wlocie filtra żonka wycięła z reszty gąbki 15 ppi która została po wycinaniu wkładu filtra taki mały prefiltr.

Obrazek
Obrazek
Dodano do tego postu po 2 dniach 3 godzinach 27 minutach 22 sekundach
Nowy dzień przyszło światło zamontowałem i podczas czyszczenia wnętrza akwarium ujrzałem 2 niepokojące rzeczy(tylna ściana)

Obrazek

Obrazek


druga bardziej mnie niepokoi widać ją w świetle ledu komórki od tyłu, po ciemku też, jest wyczuwalna pod paznokciem od zewnątrz trafiłem ją w ciemno żona patrzyła ja mówiłem gdzie od środka też ją czuć, od wewnątrz słabiej



na wzmocnienia nie zwróciłem wcześniej uwagi ale mam coś takiego na tylnych ObrazekObrazek



ugadana wymiana na nowe z 10 mm szybą za dopłatą 300PLN (z pomocom z wniesieniem), to było 8mm

ale akwarium miesiąc w plecy bo najszybciej w przyszłym tyg +sylikon odczekać.:(

Rośliny przeniesione do 25l bez filtra filtr poszedł do 70 z rybkami które czasowo były w 20, na 70 nie miałem miejsca stoi teraz na stole dla bezpieczeństwa wody do 50%. do wody włożyłem gąbki z filtra kubełkowego aby się szczepiły może tak być ???


Po spuszczeniu wody "pękniecie "czuć od wewnątrz mniej wyraźniej w zasadzie tylko grzbietem paznokcia działa jak tartka./

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Zakładamy 1,5m :)/ wychodzą rysy nie chyba pękniecie

#26

Post autor: r10 »

Sebsn122 pisze: wt sie 10, 2021 7:01 pmz 10 mm szybą, to było 8mm
10 mm to i tak cienko jak na 150 cm - 10 mm to mam w szkle 80 cm, no fakt bez wzmocnień (a 8 mm w 60 cm podobnie).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ