Nowy projekt -Akwa 260

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Nowy projekt -Akwa 260

#1

Post autor: DonPapa »

Witam .
Zaczynam startować z nowym projektem akwariowym i prosiłbym o kilka porad opisze krótko co na chwilę obecną mam w planach

A więc akwarium to Aquael glossy 120x40x63 . Chciałbym mieć ok 30-50% roślin dlatego myśle o zakupie substratu podżwirowego i tu mi dwa przychodzą na myśl
a) takowy posiadam w domu tj 10l Tetra Complete Substrate
b) JBL Aquabasic Plus

Ma ktoś jakieś doświadczenie z tymi dwoma substratami podżwirowymi ? Chciałbym sie dowiedzieć czy mając taki substrat trzeba nawozić rośliny nawozami ?Pytam bo Pani w akwarystycznym kiedyś mi odradziła w moim akwa 100l ale za za dobrze na tym nie wyszedłem bo mi podupadły roślinki dlatego wniosek nasunął mi się taki że mając substrat podżwirowy dodatkowe nawożenie jest wymagane . Mógłby ktoś coś o tym powiedzieć ?

Na to będzie leciał ok 5-6 cm żwiru ceramicznego czarnego .

Oświetlenie to 3x Aquael retrofit 18w 3x 6500 lumenów + Plant 18w . Z oświetleniem to jeszcze myślę na początek wystartuje z trzema może po czasie dopne 4 ledówke do tego system CO2 butla 5 l


Filtracja to JBL e1502 + Aquael Unimax 250

Na chwilę obecną chciałbym się zatrzymać na podłożu wraz z rozwojem akwarium temat będę kontynuował z prośbą o dalsze sugestie .

pozdrawiam
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowy projekt -Akwa 260

#2

Post autor: Ziemiojad »

Oczywiście, że roślinki w akwarium potrzebują nawozu.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Nowy projekt -Akwa 260

#3

Post autor: r10 »

DonPapa pisze: ndz lip 18, 2021 11:14 amChciałbym mieć ok 30-50% roślin
Jak się wylicza % roslin?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowy projekt -Akwa 260

#4

Post autor: Ziemiojad »

Pewnie koledze chodziło o procent jaki zajmują na powierzchni dna.

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Nowy projekt -Akwa 260

#5

Post autor: DonPapa »

Witam .Akwarium stoi , rośliny posadzone koniec końców substrat podżwirowy + kilka kulek gliniano torfowych jest pod żwirkiem ceramicznym .

Mam kilka pytań zbiornik ma 2 dni i zacząłem nawożenie CO2 , chodzą 3 x LED 18 w w sumie 5300 lumenów tj ok 20/l wody czyli dla roślin malo-średnio wymagających .
Świece na chwilę obecną 6 h na tydzień o co tydzień mam zamiar wydłużać .

Pytanko takie co myślicie o nawożeniu CO2 przy dojrzewaniu zbiornika ?
Startuje na filtrze z innego akwa ile może takie akwarium dojrzewać mając dobrze zasiedlony filtr ?

Fotka ze startu
Obrazek
ODPOWIEDZ