Usuwanie rys z akwarium .

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Usuwanie rys z akwarium .

#1

Post autor: DonPapa »

Witam . Znacie sposoby na usuwanie rys z akwarium ?
Co myślicie o tlenku ceru ? Stosował ktoś kiedyś ? Nie mówię tu o głębokich rysach ale o takich które nie są odczuwane pod paznokciem
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Usuwanie rys z akwarium .

#2

Post autor: K-bomba »

Najłatwiej rysy się usuwa kupując nowe szkło, co po 10-ciu latach wydaje się być sensowne ze względu na starzenie się silikonu.

Tlenek ceru stosowałem na szybach samochodowych i powiem tak, mi się nie udało uzyskać dobrego efektu, bo nie mam rotatora 20.000rpm

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Usuwanie rys z akwarium .

#3

Post autor: DonPapa »

Miałem się podejmować próby usuwania tlenkiem ceru ale ktoś na forum którymś napisał że po zalaniu akwarium po dwóch tygodniach w miejscu szlifowania zmatowiało( pisał że prawdopodobnie jakieś mikro uszkodzenia i kamień osiadł ) i mnie trochę przestraszył .Sam nie wiem co robić już czy jest sens ryzykować

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Usuwanie rys z akwarium .

#4

Post autor: r10 »

DonPapa pisze: śr cze 23, 2021 2:01 pmZnacie sposoby na usuwanie rys z akwarium ?
Masz na myśli usuwanie rys z zalanego działającego akwa, czy z pustego zbiornika?
Ostatnio sam się nad tym zastanawiałem, ponieważ wiele mikrorysek zobaczyłem dopiero po zalaniu - widać je tylko czasami, pod bardzo określonym kątem oświetlenia i patrzenia. Co do niektórych rysek miałem nadzieję, że optycznie znikną po zalaniu - a okazuje się, iż są nawet bardziej widoczne (szkło OW, nie wiem czy rodzaj szkła ma znaczenie).
Są środki i sposoby do szyb samochodowych, lecz nie wiadomo czy nie zrobią soczewki z fragmentu szyby (przy polerowaniu).
Burza mózgów: zastanawiałem się nad środkami do polerowania płyt ceramicznych ("mleczka" do płyt kuchennych), ale to na pustym akwa (chyba, że od zewnątrz); myślę też o zaprzęgnięciu do pracy przy czyszczeniu spoin (fug silikonowych) sonicznej szczoteczki do zębów, takie szczoteczki mają do 40 000 uderzeń (na minutę?).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Usuwanie rys z akwarium .

#5

Post autor: Lech-u »

DonPapa pisze: śr cze 23, 2021 2:01 pm Nie mówię tu o głębokich rysach
Mocno bym się zastanowił, czy jest sens.
Szczególnie jeśli to akwarium nie przekraczające 500 litrów.
W wielkich zbiornikach (np. 3000 litrów) podjąłbym się próby usunięcia rys.
Ale w małych typu 70-100-250 litrów, to bym kupił nowe akwarium.

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Usuwanie rys z akwarium .

#6

Post autor: DonPapa »

Właśnie o to chodzi że kupiłem używane akwarium po cenie i są gdzie nie gdzie rysy i myślę czy można to jakoś zrobić czy nie , jak nie to w sumie zostaje mi takie akwa z rysami może przeżyje a jak kiedyś będę miał więcej kasy to kupię nowe , myślę że można się przyzwyczaić do niedużych rys .akwarium to 260 l Aquael glossy , myślałem o zmianie przedniej szyby (250 zł wymiana ) jest sens się bawić ?

Ps akwarium stoi puste wymyte

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Usuwanie rys z akwarium .

#7

Post autor: DanielP »

Ja bym nic nie wymieniał. Już lepiej za jakiś czas kupić nowe akwarium. Jeżeli tylna szyba ma mniej rys od przedniej to obróć akwarium :D

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Usuwanie rys z akwarium .

#8

Post autor: DonPapa »

W glossy tak nie da się bo ma wycięcia z tył .W sumie zostawię raczej tragedii nie ma jakiejś w sumie a za grosze ten zestaw kupiłem to się opłacało tak czy tak .Ogólnie nowego nie zamierzam kupować póki co dlatego myślę co z tym zrobić .w każdym bądź razie jakby ktoś miał jakiś pomysł jeszcze odnośnie jak zniwelować rysy proszę się wypowiadać dalej ( akwarium pewnie za ok miesiąc odpalę to mam tyle czasu żeby się bawić )

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Usuwanie rys z akwarium .

#9

Post autor: r10 »

Rysy są od środka, czy od zewnątrz? Widzisz je na sucho, czy po zalaniu?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Usuwanie rys z akwarium .

#10

Post autor: DonPapa »

Rysy od wewnątrz , przy zalaniu coś tam widać wiadomo .Dzwoniłem koszt takiej szyby 210 zł by mnie wyniósł + klejenie ( może sam bym to zrobił w sumie to prosta sprawa jest tak się wydaje wyciąć szybę wyczyścić później na kleju zamontować ) nowe akwarium Aquael glossy 120 kosztuje 1500-1700 zł to jakby ta szyba kosztowała z 300-350 zł to się opłaca bo akwarium z full osprzętem za 900 zł wziąłem to była mega okazja ( zestaw CO2 , ro, kubeł unimax 700 , 4 świetlówki , grzałki napowietrzacze i ryby w zasadzie wszystko co potrzeba żeby akwarium funkcjonowało .Tylko pytanie wymieniał ktoś kiedyś szybę w akwarium ?

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Usuwanie rys z akwarium .

#11

Post autor: r10 »

Mnie się wydaje, że Aquael Glossy ma przednią szybę klejoną z dwóch warstw, ale to nie zmienia koncepcji.
Dopiero co zalałem podobnie używany zbiornik (pełne OW 10 mm), na szczęście na froncie nie ma żadnej rysy, na bokach chyba tylko ja widzę malutkie mikroryski bo o nich wiem, i jest jedna duża z tyłu której nie widziałem przed zalaniem, a po zalaniu się pojawiła (dziwne :huh:).
Weź pod uwagę swoje doświadczenie, bo nie robić rys na swoim własnym nowiutkim akwa to się trzeba latami uczyć ;-).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Usuwanie rys z akwarium .

#12

Post autor: DonPapa »

No właśnie mi wczoraj znajomi powiedzieli też że szkoda by im było czasu na zmianę bo nie jest bardzo porysowana ( kilka mniej widocznych i kilka bardziej ) i daliby sobie spokój .Trochę się boje tego otwarcia akwarium i ponownego klejenia zwłaszcza że szklarz nie nacodzien akwariami się zajmuje chociaż wydaje mi się że to prosta sprawa
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Usuwanie rys z akwarium .

#13

Post autor: K-bomba »

DonPapa pisze: czw cze 24, 2021 1:26 pm Aquael glossy 120 kosztuje 1500-1700
Tyle to kosztuje zestaw z szafką.
Samo szkło 120x40x50 FL 400PLN (Diversa) a OW 900PLN, więc wymiana szyby za 300 we floacie wydaje się być mało opłacalna.
Zmiana przedniej szyby na OW ma sens, ale IMHO jak już robić to na starym zbiorniku to trzeba rozkleić całe akwarium i skleić na nowo.
DonPapa pisze: pt cze 25, 2021 8:29 am chociaż wydaje mi się że to prosta sprawa
polemizowałbym, generalnie jak nie robisz tego na co dzień, to tego nie rób, bądź co bądź, to ćwierć tony wody.

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Usuwanie rys z akwarium .

#14

Post autor: DonPapa »

K-bomba pisze: sob cze 26, 2021 5:53 am Tyle to kosztuje zestaw z szafką
ogólnie nie wiem skąd masz takie informacje ale ja nowe samo szkło najtaniej za 1500 znalazłem na internecie bez szafki ( z szafką 2600 w ) jak mi znajdziesz z szafką za 1600 zł podeślij link .Cały czas mówię o Aquael glossy 120 ( 260 l)
Tu przykład https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... o0QAvD_BwE
To samo się tyczy szyb ow u mnie u szklarzy cena była bardzo rozrzucona od 130 do 280 nawet krzyknęli za samą szybę mówię tu o opti white .Ogólnie wymiana szyby koniec końców kosztowałaby mnie 130-150 szyba , 30 silikon i robocizna ok 30 zł .Tak więc zanim krzykniesz o jakiś 1600 za akwa i szafkę i 800 za ow proponuje wyszukiwarkę w celu sprawdzenia ceny akwa + telefon do szklarzy w celu dopytania o cenę szyby ow.

Czemu akwarium miałbym rozkleić całe jakie to ma w praktyce zastosowanie ?
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Usuwanie rys z akwarium .

#15

Post autor: K-bomba »

Aquel Glossy to zestaw składający się z pokrywy/oświetlenia i zbiornika 120x40x54 (260l) ze szkła Float.
Jeśli musisz mieć te 54cm, no to fakt, chyba tylko zestaw, bo Aquel nie sprzedaje samego szkła w tym wymiarze.
Samo akwarium ze szkła Float o wymiarach 120x40x50 (240l) lub 120x40x60 (288l) kosztuje 400-500PLN, co łatwo sprawdzić na portalach aukcyjnych.

Co do klejenia, to jest kwestia wieku akwarium, silikon z czasem "puszcza".
Napisałem, że jeśli zbiornik jest stary, to warto silikon zmienić po całości, żeby uniknąć przecieków, które mogą, choć nie muszą, pojawić się wkrótce.

Sorry, że odbiegamy od rys na szkle.

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Usuwanie rys z akwarium .

#16

Post autor: DonPapa »

l
Dodano do tego postu po 21 minutach 20 sekundach
K-bomba pisze: ndz cze 27, 2021 9:09 am Jeśli musisz mieć te 54cm, no to fakt, chyba tylko zestaw, bo Aquel nie sprzedaje samego szkła w tym wymiarze.
Przepraszam nie obraź się , ale wypowiadasz się na dany temat pisząc totalne głupoty .
Mam wrażenie że wypowiadasz się o rzeczach o których nie masz pojęcia po prostu wiedze wyciągasz z kapelusza czy jakieś swoje widzi mi się .

Powtórzę jeszcze raz powoli ze zrozumieniem

Akwarium glossy 120/40/64 cm wysokości SZYBY wyprodukowane przez AQUAEL , oryginalne w całym zestawie kosztuje 1500 zł NAJTANIEJ NA CHWILE OBECNĄ , MA 3 szyby OW z PRZODU . W zestaw wchodzi owszem 2 ledy i pokrywa która jest oryginalna i nie można jej kupić oddzielnie tak jak i samego AKWARIUM Bez pokrywy dlatego piszę ile kosztuje całość ZESTAWU . Znajdź mi AQUAELA GLOSSY 120 z 3 szybami float za 500 zł jak twierdzisz o wysokości 54 cm , stary teraz z KUPIE CI go przywiozę do domu zamontuje i będę utrzymywał .

Szczerze przez to co piszesz tracę wiare w te wszystkie porady forumowe itd itp bo jak większość osób pisze aby sobie posta nabić to pozdrawiam .
Sorry wiem że ostro ale ja jak nie wiem na jakiś temat nic to nie odzywam się wgl albo zaznaczam że to moja opinia jest bez podjęcia wiedzy na dany temat a Ty mi próbujesz przedstawić coś co nie ma poparcia w faktach w dodatku odbiega od prawdy o dużo dużo bo akurat o tym zbiorniku mogę się wypowiedzieć bo jestem jego użytkownikiem.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Usuwanie rys z akwarium .

#17

Post autor: Komarowa »

K-bomba pisze: ndz cze 27, 2021 9:09 am Samo akwarium ze szkła Float o wymiarach 120x40x50 (240l) lub 120x40x60 (288l) kosztuje 400-500PLN, co łatwo sprawdzić na portalach aukcyjnych.
A nie
DonPapa pisze: ndz cze 27, 2021 9:50 am ogólnie nie wiem skąd masz takie informacje ale ja nowe samo szkło najtaniej za 1500 znalazłem na internecie bez szafki ( z szafką 2600 w ) jak mi znajdziesz z szafką za 1600 zł podeślij link .Cały czas mówię o Aquael glossy 120 ( 260 l)
Panowie, czytajcie posty ze zrozumieniem.
Swoje i innych Użytkowników .

Miłego dnia.
Dodano do tego postu po 8 minutach 7 sekundach
https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... 0-8mm.html

Orientacyjna cena nowego zbiornika/ ze sklepu/ na gwarancji / w podobnym rozmiarze.

Z szafką i oświetleniem:

https://m.olx.pl/d/oferta/akwarium-aqua ... DBq9y.html
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Usuwanie rys z akwarium .

#18

Post autor: DonPapa »

Komarowa pisze: ndz cze 27, 2021 10:10 am Orientacyjna cena nowego zbiornika/ ze sklepu/ na gwarancji / w podobnym rozmiarze.
No tu masz chyba najlepszą cene jaką widziałem ostatnimi czasy .
Dla mnie to jest prosta sprawa tu nie ma czarów . Rozmawiamy o konkretnym zbiorniku o konkretnej nazwie , wielkości, wyglądzie i producencie .
Jak będziemy rozmawiać o zbiornikach randomowych nieznanych producentów to będzie można porównywać takie zbiorniki z takich stron .
To tak jakby temat rozmowy był o w fiacie 126p i porównywać go do Opla Corsy . To są dwa różne auta i nie ma co porównywać cen innych samochodów bo one są od siebie różne . Tak samo w tym przypadku jak rozmawiamy o Aquaelu glossy i jego cenie to nie wrzucajcie innych "podobnych" akwariów bo to dwie różne rzeczy .Akwarium w podstawowym zestawie kosztuje ile kosztuje i nie ma sensu sie sprzeczać każdy ma google może sobie wpisać i zobaczyć na własne oczy co i jak

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Usuwanie rys z akwarium .

#19

Post autor: r10 »

K-bomba pisze: ndz cze 27, 2021 9:09 amsilikon z czasem "puszcza".
Chyba Twoja babcia w majty z wiekiem :bęc:.
Nie zapomnij jeszcze, że szyby zaczynają przeciekać, bo glony wygryzają dziurki.
Sorki, ale nie mogłem sie powstrzymać hamować głupoty.
Sprawdź przy okazji, ile szyb (structural glazing) wylatuje z 300-metrowych wieżowców na Manhattanie.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ