W co się wyposażyć przed startem akwarium?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Olaa
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 8:10 am
Lokalizacja: Gołdap
Płeć:

W co się wyposażyć przed startem akwarium?

#1

Post autor: Olaa »

Czy ktoś mógłby powiedzieć w jakie nawozy, preparaty itp. wyposażyć się przed założeniem akwarium? Już trzeci raz będę startować z akwa bo zawsze problemem były glony, nadmiar lub niedobór czegoś i zawsze musiałam szukać w Internecie jak się z tym uporać A w tym czasie problem się powiększał i był już na tyle duży że nie dało się tego uratować. Prosiłabym o rady jakie preparaty, nawozy mam stale (nawet gdy problemu nie ma) dawać do akwarium jako rutynę aby uniknąć przykrych sytuacji? Nie wiem czy ktoś zrozumiał o co mi chodzi ale mam nadzieję że wszystko jest jasne :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

W co się wyposażyć przed startem akwarium?

#2

Post autor: Lech-u »

Olaa pisze: śr cze 09, 2021 11:04 am Czy ktoś mógłby powiedzieć w jakie nawozy, preparaty itp. wyposażyć się przed założeniem akwarium?
Najpierw trzeba sobie postawić pytanie: jakie akwarium chcesz mieć?

I dopiero pod to robić zapasy.

Ja w moich akwariach podaję jedynie wodę RO i CO2. Nie podaję żadnych innych preparatów (czasami stężony HCl, jeśli chcę obniżyć pH).

Pamiętaj, że najważniejsze w co powinnaś się zaopatrzyć do duża dawka CIERPLIWOŚCI. To według mnie bardzo ważne w akwarystyce.
Mówisz, że zrobiłaś już dwa razy.
Ja nie robiłem restartu NIGDY, za wyjątkiem sytuacji, gdy zmieniałem szkło na większe.

Jeśli akwarium dojrzeje w swoim tempie, będzie stabilne i zadbane (np. podmiany wody, filtracji, oświetlenie, temperatura itp.) to nie musisz mieć żadnych preparatów (w niektórych rodzajach akwariów).
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2381
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

W co się wyposażyć przed startem akwarium?

#3

Post autor: Ziemiojad »

Lech-u pisze: śr cze 09, 2021 12:12 pm to nie musisz mieć żadnych preparatów

Natomiast chce zaproponować zakup kropli nasercowych i żołądkowych. To się czasem bardzo przydaje.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

W co się wyposażyć przed startem akwarium?

#4

Post autor: DanielP »

Zgadzam się z tym co napisali moi przedmówcy. Punktem wyjściowym jest ułożenie sobie w głowie koncepcji dotyczącej fauny i flory, którą chcemy posiadać. Od tego zaczynamy a potem dobieramy pod wymagania poszczególnych gatunków.

nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

W co się wyposażyć przed startem akwarium?

#5

Post autor: nvdante »

Olaa pisze: śr cze 09, 2021 11:04 amzawsze problemem były glony
W akwarystyce ważna jest równowaga biologiczna. Niektóre zmienne tej równowagi mogą przyspieszać procesy metaboliczne i tak, gdy dasz więcej np.: światła to rośliny ( i glony ) dostaną bodźca do rozrostu, ale jak, skoro nie mają wystarczająco węgla czy innych pierwiastków? W tej sytuacji rośliny nie dadzą rady, bo będą ograniczone przez braki, co glonom zupełnie nie przeszkadza...
I teraz drogi są dwie: HighTech i LowTech. O ile pierwsza zakłada stosowanie gazu CO2, filtry RO i nawożenie, o tyle druga, wymaga takiego dostosowania np.: oświetlenia, aby pierwiastki w wodzie produkowane przez ten mikrosystem równoważyły się. Właśnie dlatego w akwariach LT nie ma gazu, zdarza się, że woda nie jest w ogóle wymieniana, a same akwaria nadal wyglądają bardzo ładnie. Prawdziwą jednak sztuką jest znalezienie tej równowagi...

Akwarium ma sprawiać Ci przyjemność, a nie dokładać trosk :)

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

W co się wyposażyć przed startem akwarium?

#6

Post autor: r10 »

Olaa pisze: śr cze 09, 2021 11:04 amproblemem były
Filtr z wbudowaną lampą UVC (wychodzi taniej, niż osobna lampa), są takie i zewnętrzne i wewnętrzne (byle nie "lampa" LED) zamiast chemii.
Ostatnio zmieniony czw cze 10, 2021 3:49 pm przez r10, łącznie zmieniany 1 raz.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

W co się wyposażyć przed startem akwarium?

#7

Post autor: DonPapa »

Ja Ci powiem zakładałem akwarium 2 msc temu i jakbym od nowa zakładać to tak

1 .nie ufać sprzedawcom w akwarystycznym
2. Zdobyć wiedzę zanim zakupie coś a nie kierować się emocjami bo później zonk kasa w bloto
3. Zamawiać z internetu
4 .nie spieszyć się bo się nigdzie nie pali
5. Kupić proste akwarium ( kwestia gustu jednak akwarium profilowane zakrzywia obraz widzenia i oczy bolą jak się patrzy )
6. Akwarium minimum 1 msc ma dojrzewać a nie po 2 tygodniach ładujesz ryby bo o tak NO2 wywali
7.ulozyc sobie aranżacje w głowie tak konkretnie a nie na ślepo bo będziesz zmieniać non stop cos

To tyle na początek xd p.s akwarium pracuje mi dobrze bez glonow i problemów jednak dużo kasy w błoto poszło na początek przez niewiedzę i brak cierpliwości

Pozdro
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

W co się wyposażyć przed startem akwarium?

#8

Post autor: Lech-u »

r10 pisze: czw cze 10, 2021 12:18 pm Filtr z wbudowaną lampą UVC
Szczerze powiem: nie wierzę w te lampy.

Jestem z branży medycznej i wiem, że lampy bakteriobójcze muszą świecić przez kilka godzin, żeby wytłuc bakterie na oświetlanej powierzchni.

A przez taką lampę w filtrze woda przepływa może przez 1 sekundę, ale myślę, że nawet krócej.

Według mnie taka lampa odkaża jedynie portfel akwarysty.

Był kiedyś wątek na FAWA, gdzie niektórzy robili "by pass" czyli taki dodatkowy obieg wody, żeby znacząco wydłużyć czas ekspozycji wody na działanie UVB/UVC. Może ktoś odszuka ten wątek?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

W co się wyposażyć przed startem akwarium?

#9

Post autor: r10 »

Lech-u pisze: czw cze 10, 2021 4:24 pmA przez taką lampę w filtrze woda przepływa może przez 1 sekundę, ale myślę, że nawet krócej.
Im szybciej przepływa, tym więcej razy w zamknietym obiegu przepływa, więc de facto prędkość przepływu wody nie ma znaczenia.
Moje doświadczenie nie jest wielkie, ale po zastosowaniu filtra wewnętrznego z lampą UV (palnik UVC 7W lub 9W, chińszczyzna) ryby mi nie chorowały. A wcześniej ciągle coś, zapewne przywlekane ze sklepu, i sklep oczywiście bardzo chętnie Ci sprzeda kosz pełen chemii i lekarstw.
Co do branży medycznej weź pod uwagę odległość od sufitu (lampy na suficie) odkażanego pomieszczenia do powierzchni odkażanych (jakieś stoły) - to są metry, a w filtrze od palnika do omywającej wody masz centymetry. Czyli różnica w natężeniu promieniowania powiedzmy razy sto (2cm/2m) do kwadratu = dziesięć tysięcy razy.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ